May 31, 2015

CNN:Video shokuese, nipi 8 vjeçar i Krytarit të BFI-së, Sulejman Rexhepi vozit BMW X5

Video shokuese: Nipi 8 – vjecar i Kryetarit te Komunitetit musliman ne Maqedoni Sulejman Rexhepit drejton veturen BMW X5, ka shkruar CNN në rubrikën ireport.
Lajmi thote: “Videoja e publikua ne Facebook nga i ati Zeglul Rexhepi tregon te birin e tij te vogel Sulejmanin qe e drejton nje veture te madhe BMW X5 ne nje yone ku jane duke luajtur disa femije.
Nderkohe qe Sulejmani 8 vjecar drejton veturen, ai tregon karten e identifikimit te policise e cila i takon te atit Zeglulit, i cili punon si inspektor ne Ministrine e puneve te brendshme ne Maqedoni.
Eshte shokuese te shohesh se si nje polic e shkel ligjin duke i rrezikuar jetet e qytetareve.”,/klan.mk
Videon e postuar në CNN mund ta shikoni ne linkun ne vazhdim.                                   http://ireport.cnn.com/docs/DOC-1181382

Lushtaku pret Gjykatën e Apelit

Sami Lushtaku, aktualisht kryetar i Skenderajt, është dënuar me 12 vjet burgim në procesin gjyqësor të rastit “Drenica”.

Ai është gjetur fajtor për vrasjen e një personi në vitin 1998, por për të cilin gjatë tërë procesit nuk është bërë e ditur se kush është, ku është varrosur apo detaje të tjera. Mbrëmë, në emisionin “Drejtësia në Kosovë”, të transmetuar në televizionin publik, zëvendëskryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Jonatan Ratell, ka thënë se ata e dinë kush është i vrari, deklarim që hidhet poshtë nga avokati Arianit Koci.

Koci thotë se mbrojtja ka insistuar vazhdimisht që të tregohet identiteti i viktimës, ndonëse pretendon se Prokuroria ka hetuar shumë duke kërkuar në fshatrat Galicë e Dobovc nëse mungon ndonjë person, por nuk ka gjetur.

“Pra, z. Lushtaku është dënuar për person të cilit nuk i është treguar as emri, nuk është gjetur as trupi i tij dhe askush nga asnjë familje nuk kërkon trup të tij”, tha Koci.

Por, raste të tilla kur dikush dënohet për vrasje edhe pse nuk dihet ku është viktima, kush është viktima apo ku është kryer krimi, sipas prokurorit të EULEX-it, janë praktika të njohura gjyqësore. Sidoqoftë, prokurorët dhe avokatët kanë deklaruar se për të dy palët, pritet që fjalën ta thotë Gjykata e Apelit.

“Bomba” e Zaevit shoqërohet sot edhe me muzikë

Sot në orën 19:00 lideri i LSDM-së ka paralajmëruar lëshimin e një tjetër bombe, kësaj radhe bomba e E 36-ta me radhë, do të shoqërohet  edhe me muzikë dhe me disa aktivitete tjera. 
Kjo do të lansohet në kampin e lirisë para Qeverisë së Maqedonisë, ku kjo ‘bombë’ identifikohet me hashtagun #TikTakTikTak.

Përveç aktiviteteve të zakonshme të kampit para qeverisë do të ketë edhe aktivitete të tjera.

Qysh në orën 08:00 të mëngjesit do të hapet kampi dhe do të zhvillohen aktivitetet e përditshme deri në orën 16:00. 
Nga kjo orë, do të fillojë ‘Tregu Humanitarë”, dhe deri në orën 21:00 do të zhvillohet diskutimi “Televizioni i Maqedonisë – Shërbim publik për qytetarët apo bord buletini i qeverisë”.

E në këtë mes për dy orë rresht do të ketë edhe muzikë dhe argëtim./alsat/

Gruevski nuk jep sinjale për kompromise për tejkalimin e krizës

Kryeministri dhe lideri i VMRO-DPMNE, Nikola Gruevski nuk jep sinjale se është i gatshëm për kompromise politike për të nxjerrë vendin nga kriza politike.
Ai në një tubim në Dellçevë në lindje të vendit përjashtoi mundësinë e një qeverie kalimtare, duke theksuar se qeverinë mund ta formojë vetëm populli, përmes zgjedhjeve, duke refuzuar çfarëdolloj qeverie të mundshme kalimtare, gjë që është kërkesa kryesore e opozitës.
Gruevski theksoi se rezultati i raundit të negociatave të martën, varet jo vetëm nga pala e pushtetit, por edhe e opozitës, për të cilët, u përmbajt në parashikime.
“Të martën vjen komisari Han. Ai është paralajmëruar, dhe sa i përket pjesëmarrjes sime dhe të VMRO-DPMNE-së, ne përgatitemi me ide të ndryshme të jemi konstruktiv deri në maksimum dhe të kontribuojmë në zgjidhjen e krizës politike, si dhe të kontribuojmë që ardhja e tij të përfundojë me sukses. Kjo nuk varet vetëm prej nesh. Është edhe pala tjetër në bisedime, kështu që nuk dua të jem as optimist, as pesimist, pasi nuk mund të parashikoj se si do të paraqitet pala tjetër. Sa i përket pjesës së dytë të pyetjes tuaj, për çfarë qeverie do të bëhet fjalë, teknike apo politike? Dua të përsëris se qëndrimi dhe pozicioni ynë, ishte dhe do të jetë se për ne, Qeverinë mund të formojnë populli dhe qytetarët e Republikës së Maqedonisë, vetëm në zgjedhje”, deklaroi Gruevski. Sipas tij, parti të caktuara politike nuk mund të bëjnë llogari, parashikime apo planet e veta për krijimin dhe hyrjen në Qeveri, pa fituar më parë mbështetjen e qytetarëve në zgjedhje. (INA)

May 29, 2015

Mediet ruse: Gruevski po sillet si Janukoviç, i cili në fund humbi gjithçka

Portalet ruse kanë analizuar ndryshimin e qëndrimeve të Nikolla Gruevskit për rrjedhën turke.
Portali rus “KomersantOnlajn” shkruan se lidershipi i Maqedonisë nuk është i përgatitur të ballafaqohet me Brukselin për shkak raportit specifik me Moskën. Sipas tyre, nuk është edhe e nevojshme Moska të forcojë Gruevskin si një politikan pro-rus dhe me atë të shtrijë politikën në Ballkan, transmeton “Lajmpress”.
“Vëzgnjad”, një tjetër sajt rus, shkruan se Gruevski së pari e mbështeti rrjedhën turke dhe pastaj thotë se është në linjë me politikat e BE-së. Mediumi vlerëson se Gruevski po sillet si Viktor Janukoviç, i cili në fund humbi gjithçka./LAJMPRESS

Kur do të tregoj Sulejman Rexhepi për pasurin e tij?

Meqë mediat pyesin se sa janë të pasur funksionarët e BFI-së sigurisht se tani rradhën pas Afrim Tahirit e ka Sulejman Rexhepi! Ai sigurisht se duhet të tregon mediave se nga ka aq shumë mall dhe pasuri? Sulejman Rexhepi i rritur, shkolluar dhe si prijës i muslimanëve besojmë se do tregon “drejtë” dhe do të fletë realitetin mbi pasurin e tij. Ai për nga natyra njihet i sinqert, andaj besojm se do të vazhdon të jetë i sinqert edhe kësaj rradhe kur të shpalos vlerën e pasuris së tij për opinionin. Mediat e vendit kohë më parë kanë deklaruar diçka për pasurin e Sulejman Rexhepit, por duke lënë hapsirë se ka më tepër se ajo. Nga ato ishte bërë e ditur se ka dy shtëpi të tija, dy banesa një e tij dhe një të vazjës, afro dhjetë vetura luksoze (makina, xhipa), hotel në Ulqin, villa, etj. Nga dëshmitar okular është vërtetuar se ai i ka blerë veturë si dhe i ka ndërtu shtëpi dhëndrit të tij që punon në Armatë të Maqedonisë, dëshmitari tregon se dhëndri i Molla Sulës lavdërohet në ARM për atë që i ka dhurur babgjyshi i tij dhe për pasurin që kanë. Dhe në fund orë prej 35 mijë eurove e dëshmuar me fakte dhe e pranuar nga vetë ai./fokusinews/

May 28, 2015

Cilat media në Maqedoni ndanë 6 milionë të pushtetit

Qeveria e Maqedonisë vetëm për 3 muaj tetor –dhjetor 2014 ka harxhuar 6 milion euro për fushatë dhe projekte të saj.
Kjo u bë e ditur nga Shoqata e Gazetarëve në Maqedoni, përmes analizave të publikuara.
Sipas kësaj shoqate, Qeveria përmes fushatës me para publike po korrupton media me qëllim që të ndikojë në politikat e tyre redaktuese. Lidhur me këtë siç thuhet janë harxhuar miliona euro, ku në të shumtën e rasteve nuk bëhet fjalë për interes publik.
“Kjo përbën një rrezik të madh për korrupsion dhe krijon kushte për ndikim në politikat redaktuese”, deklaroi Naser Selmani, kryetar i SHGM-së.
Ky vlerësim i SHGM-së është konfirmuar edhe nga Komisioni Evropian, në raportin e progresit të vitit 2014 për Maqedoninë dhe se alarmohet për ndikimin dhe kontrollet indirekte të shtetit ndaj mediave, përmes reklamave qeveritare.
Nga raporti për muajt tetor – dhjetor 2014, kështu kanë përfituar disa media televizive: 
Kanal 5 – 1,4 milion euro
Alfa  - 1,4 milion euro
Sitel – mbi 1 milion euro
Alsat – M – mbi 470 mijë euro
MTV1 dhe MTV 2 – Mbi 440 milion euro
24 Vesti – 138 mijë euro
Telma – 88 mijë euro

Sulejman Rexhepi mbulon kriminalitetin përmes familjes së Harun Aliut

Muftinia e Shkupit sot pasi që mësoi nga mediat për emrin e familjes Aliu, reaguan duke deklaruar se: "Sulejman Rexhepi për interese të ngushta personale dhe për të mashtruar opinionin tani po shfrytëzon autoritetin e familjes së Harun Aliut. Ai pas ndryshimeve jolegjitime dhe duke shkelë kushtetutën e BFI, po vazhdon të keqpërdor autoritetin e kësaj familje të ndershme dhe autoritative. Nëse aq shumë Sulejman Rexhepi është përkujdesur për këtë familje atëherë për çfarë arsye Mevludin Aliu qëndroi për vite me rradhë si edukatorë në Medresenë Isa Beu dhe më pastaj punoi si bibliotekist në Fakultetin e Shkencave Islame!? Mevlud Aliu tani më sipas Sulejman Rexhepit i emëruar kryeimam në Muftini të Shkupit është edhe një keqpërdorim i rradhës dhe një mashtrim opinionit të gjërë. Dyfytyrësia e Sulejman Rexhepit ska fund, andaj i vënë nën presionin e familjes së tij tani karshi opinionit tregon interes të vonuar për familjen Aliu. Kjo është mënyra për të mbuluar kriminalitetin e bërë duke përdorur në opinion emrin dhe autoritetin e familjes së Harun Aliut- thuhet mes tjerash. "

May 27, 2015

PUTINIZIMI I BFI-SË

Molla Sula është bërë personazh mjaft simpatik i barcaletave ndërkombëtare. I paska thënë kryeministri izraelit, B. Netanjahu, Putinit “Mos ta nin vazhdo me sulejmanizimin e Ukrainës, sepse edhe Sulejman Rexhepi suksesshëm po e putinizon BFI-në”!
Ngjashmëri mjaft e rëndë por ama, se ka nisur ta putinizojë BFI-në Molla Sula kjo nuk ka kurrfarë dyshimi! Çka do të thotë “putinizim”? Pse ky term me të madhe po përdoret në mënyrë pezhorative, sa herë kur po përshkruhet ndonjë situatë me elemente të diktatorizmit më të egër bashkëkohor. Putini, veç tjerash, është shndërruar edhe në idhull për të gjithë ata diktatorë të cilët dëshirojnë që “me mjete demokratike” dhunshëm të imponojnë njëmendësinë imperatoriane të njeriut mermer për nga ndjenjat njerëzore.
Putini, për këto vite të karrierës së tij politike çfarë i ka dashur shpirti ka bërë në skenën politike, herë kryetar e here kryeministër, herë udhëheqës i KGB-së herë udheheqës i “botës komuniste”! Ky putinizim i veprimeve të çakorduara politike është vërejtur edhe në BFI! Molla Sula herë ka qenë referent, herë kryetar, herë drejtor sektori e herë dekan fakulteti, për të qenë më në fund, çdo gjë dhe gjithçka mbi çdo gjë që i përket BFI-së. Diktator i stërvitur nëpër stepet e komunizmit të egër. Ujk i Stepeve, do ta quante shkrimtari gjerman!
Ç’është ajo që më së shumti e karakterizon putionizimin si “rrymë” apo “filozofi politike”? Shkelja e të gjitha normave kushtetutare, e të gjitha akteve ligjore si dhe dispozitave të ndryshme të opusit të drejtësisë së një vendi? Shkelje flagrante me qëllim të instalimit në sistem të marionetave të veta, të cilët do t’i duatrokisnin pastaj pas çdo akti kriminal, korruptiv dhe diktatorial. Përmes kësaj arrogance demonstrohet fuqia diktatoriale, jetëgjatësia mitike në front si dhe përfitimet absolute perandorake që shpërblehen me liri në kundërvlerë të ofertës. Sa ofron aq i lirë je! Nëse nuk ofron lojalitet, të gjenë atë çka e gjeti, për shembull Myftiun e Shkupit – eliminohet duke u zëvendësuar me një maionetë i cili në betejë hidhet si një qen i zgjebosur i cili, nëse reziston mund të bëhet “luan”, nëse jo në rr.s.!
Molla Sula mandatin e ka të vjedhur, para gjykatës e ka paraqitur me nënshkrim fals dhe me “fakte” të rrejshme. Kjo e vërtetë shumë shpejt do të faktohet dhe, pastaj do të fshihet nga regjistri qendror, pra, nuk do të figurojë më si Reis, ndërsa për falsifikimin do të gjykohet si për vepër penale! Po kështu nuk do të gjendet në regjistrin qendro si myfti as emir i Rexhep Jusufit, i cili u emërtua nga një “autoritet” ilegjitim dhe me post të vjedhur e të falsifikuar. Kështu do të përfundojnë të gjithë shkelësit e ligjit si dhe legjitimusit e kësaj shkelje flagrante.
Putini, putinistët dhe putinizimi, nga bota demokratike konceptohen si “kolerë e shekullit”, prandaj dhe izolohen në mënyrë hermetike. Nuk izolohen sa për t’ju krijuar komoditet në veprimtarinë e tyre diktatoriale brenda kufijve ku veprojnë, por, izolohen me qëllim që një ditë të hanë kokën e vet! Në mënyrë të vazhdueshme gjenden në tapetin e kritikave shoqërore duke u shkelur dhe shqelmosur pa dhembje! Vërtet a ka ndonjë lider fetar që kaq shumë është kritikuar dhe sulmuar përmes mediave të ndryshme. Në këtë botë nuk ka përveç Molla Sulës, i cili, portretizohet si njeriu më skandaloz, më i paskrupullt dhe më i rrezikshëm i shoqërisë. Po mësojmë se këto kualifikime vetëm atë e bejnë krenar, sepse, mburret me këtë të vërtetë të hidhur! Sa keq për të dhe trashëgimtarët e tij! Keqardhje edhe për miqtë e tij që nuk i ka, sepse po i konceptuaka si preservative!
Fatos Erebara, Tiranë
Marrur nga 1kliklarg

Sot pritet publikimi i "bombave" për rastin "Monstra"

Opozita maqedonase sot pritet të publikojë materialet e radhës të përgjimeve, ndërsa to detaje për rastin “Monstra”.
 Siç mësohet materialet e reja të përgjimeve të ashtuquajtura "bomba" do të publikohen në orën 14.00 para Qeverisë, ku po zhvillohet edhe protesta me tendat e ngritura nga ana e opozitës.
Burime partiake kanë paralajmëruar se sot mund të publikohen materiale të përgjimeve për rastin “Monstra” lidhur me vrasjen e pesë maqedonasve, ku për këtë janë dënuar me burgim të përjetshëm gjashtë shqiptarë, një proces që konsiderohet i montuar dhe që nxiti protesta të shqiptarëve. 
Po ashtu nuk përjashtohet mundësia për publikimin e bombave për rastin e mbylljes së televizionit A1, “Detonator” dhe rastin “Spiuni”. (INA)

Goranço Savevski drejtor i ri i BSP-së, Lupço Andonovski i DSK-së

Në seancën e sotme, Qeveria e Republikës së Maqedonisë e emëroi drejtorin e Byrosë për siguri publike (BSP) dhe të Drejtorisë për siguri dhe kundërzbulim (DSK). Siç kumtoi Qeveria, për drejtor të BSP-së është emëruar Gorançe Savevski, shef i deritanishëm i Shërbimeve qendrore policore, ndërsa për drejtor të DSK-së Lupço Andonovski, shef i deritanishëm i Sektorit për siguri dhe kundërzbulim -Shkup. Savevski dhe Andonovski kanë përfunduar arsimin e lartë në fakultetin për siguri. Që të dy, thuhet në kumtesë, kanë përvojë të madhe profesionale në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

May 26, 2015

Diktatorët kërcënojnë kur e ndjejnë fundin

Reagim

 Historia islame dëshmon se, diktatorët si Molla Sula kanë pasur një përfundim shumë të sikletshëm dhe aspak të mirë. Kanë përfunduar si më së keqi.
Prandaj, ne të Myftinisë së Shkupit si dhe të Lëvizjes për shpëtimin e BFI-së nga planet ogurzeza të Molla Sulës, ua bëjmë me dije të gjithë atyre që ndjehen të kërcënuar se janë nën mbrojtjen tonë vëllazërore.
Nuk është numri i vogël i atyreve të cilëve u kërcënohet Molla Sula, qoftë me largim nga puna qoftë edhe me moskalim të provimeve e deri në largim nga fakulteti i shkencave islame dhe nga medreseja e mësimdhënësve por edhe e studentëve dhe nxënësve. Molla Sula ka prekur majen e idiotizmit diktatorial. Personat të cilët i ka nëpërkëmbur gjatë tërë karrierës së tyre, duke i përqeshur e duke u tallur me ta si me marionetat pariziane, më në fund, i futë në beteje pa pikën e dhimbjes. Pse për shembull Molla Sula nuk provoi ta emërtojë ndonjë imam të Shkupit për Myfti të këtij qyteti por shkon dhe prek atje ku nëpër postet kyçe i ka njerëzit e familjes së vet. Atyre ju kërcënohet me largim nga puna, ndërsa studentëve dhe nxënësve ju kërcënohet me largim nga studimet dhe nga shkolla nëse i shohin nëpër protesta ata apo dikë prej të afërmëve të tyre. Ankesa të këtilla kemi për çdo ditë. I lusim kërcënuesit që të vetëdijësohen dhe as mos t’ju shkojë në mend se mund të pijë ujë strategjia e tyre kërcënuese, sepse, aq më tepër, Molla Sula e pati shansin e mejdanit, të atij mejdani që e kërkoi për ta dëshmuar trimërine  e vet prej manjaku.
Edhe një herë, kërcënuesit larg nëpunësve, studentëve dhe nxënësve të BFI-së, kurse i trimërojmë të gjithë ata që kërcënohen me një të vërtetë: ta luftosh haramin nuk ka gjë më hallall!

(Marrur nga profili zyrtar i facebook të Muftinsë së Shkupit)

Liderët u morrën vesh të takohen sërish pas një jave

Në takimin e sotëm të liderëve, që mbaroi para pak çastesh, kryeministri Nikolla Gruevski dhe lideri i LSDM-së Zoran Zaev, kanë shkëmbyer informacione për bisedimet në Strasburg me liderin e BDI-së Ali Ahmeti dhe liderin e PDSH-së Menduh Thaçi, si dhe me ambasadorin e SHBA-ve Xhes Bejli dhe atë të BE-së Aivo Orav.
Bëhet e ditur se liderët janë marrë vesh që të mbahet edhe një takim.
“Nuk kemi hyrë në detale dhe nuk mund të tregoj se a ka ndonjë përparim për shkak se negociatat ende nuk kanë filluar. Të mundura janë edhe zgjidhje të shpejta, por për këtë duhet dikush të ndërmarrë diçka” , deklaroi pas takimit kreu i LSDM-së Zoran Zaev./alsat/

Kush tentoi ta prishë garën kuranore

Në një të ardhme Molla Sulës do t’i drejtohet kjo pyetje e radhës: “A të kujtohet se cilit imam i ke thënë, dy javë para se të mbahet manifestimi tradicional se, këtyre të Myftinisë së Shkupit do t’ua prishi garat kuranore në natën finale”? Pse o faqezi, pse të derdhësh helëm nëpërke mbi atmosferën dhe përjetimet shpirtërorte çfarë i ofron vetëm Kurani Madhështor?

Myftiu i Shkupit, Ibrahim Shabani, ka kohë që i ka dalur përpara si një digë e pathyeshme Sulejman Rexhepit me qëllim që ta pengojë në realizimin e skenarit të tij të babzitur: të grabisë pronën e Myftinisë së Shkupit nën emrin e shoqërisë së ngushtë që e ka Molla Sula me shtyllat kyçe të kësaj Myftinie. Pse ta zëmë nuk guxon ta prekë pronën e Myftinisë së Gostivarit, apo të Tetovës, apo të Dibrës? Sepse ata nuk e bëjnë hesap për dy lekë!
Dhe, për ta eliminuar këtë pengesë të paeliminueshme për fatin e keq të Molla Sulës, ky mysliman i mitur (i thënçin mysliman) provokon hidhërimin, duke shpresuar në heqjen dorë nga përkrahja dhe në largimin e shokëve prej tij, kurse fare pa i shkuar në mend se, po këta shokë nuk do të heqin dorë prej tij përderisa nuk do ta rrënojnë nga “froni i grabitur”!
Se është e vërtetë kjo, flet edhe një dëshmi shumë e sikletshme e një imami i cili në çdo moment është në gjendje të dëshmojë edhe para gjyqit për skenrain e Molla Sulës.
Prishjen e miqësisë Molla Sula e ka bluar gjatë kohë. Shumë shpejt do të zbardhet edhe arsyeja e vetme se pse Molla Sula në mënyrë kaq të paligjshme, qoftë edhe duke rrezikuar me burgim, përpiqet ta eliminojë Myftiun, Ibrahim Shabani?

Molla Sula, më tepër se dy javë para se të mbahen garat kuranore të organizuar nga Myftinia e Shkupit, i ka thënë një imami (ai e di se kujt i ka thënë): “Tani është momenti që t’i eliminoj! Do t’ua prishi garat kuranore dhe do t’i turpëroj aq shumë sa nuk do t’ju lë fytyrë të dalin as prej shtëpive të veta”! Aventurë kjo shumë e rëndë e Molla Sulës. Ata të myftinisë së Shkupit thonë që, mu te prona e kësaj Myftinie do t’i nxihet fytyra e do t’i katranoset Molla Sulës. Për këtë do të përkujdeset vetë kjo Myftini, të cilën për më shumë se 3 dekada po e rjep Molla Sula sikur ta kishte bahçe të babës së vet. Ka ardhur koha që t’ia kthejë tërë borxhin që ia ka kësaj Myftinie, qoftë edhe përmes nxirjes së fytyrës së vet të katranosur.

Marrur nga profili zyrtar i Muftinisë së Shkupit.

Skandaloze: Sulejman Rexhepi paguan me parat e besimtareve portalet ALMAKOS dhe ZHURNAL

Dje dhe në të kaluarën Alsat-m dhe Muhamed Zekiri ishin armiku më i madh i BFI-së dhe Sylejmnan Rexhepit, ndërsa sot miq më të mëdhenjë. Cilat janë motivet dhe çka e bashkon Muhamed Zekirin me këtë despot. Pa dyshim jo ideali dhe lotët e Muhamedit se kinse mos të përçahen myslimanët.
Apo mos vallë Sylejman Rexhepi me paratë, fitrat dhe zeqatin e besimtarëve po e paguan edhe Alsat-in njëjtë siç i ka paguar portalet ALMAKOS dhe ZHURNAL vetem e vetem mos te botojn artikujt qe nuk i shkojn ne favor Sulejman Rexhepit. Me siguri edhe ju besimtarë të nderuar e keni vërejtur se këto portale deri në çfarë mase e kanë ngritur idoltarinë e Sulejman Rexhepit. Fatura e këtij shërbimi e ka çmimin!/vulalajm/

SEECP, krerët e vendeve të rajonit mblidhen në Tiranë, Serbia injoron

Krerët e shteteve të Vendeve të Evropes Juglindore do të takohen sot në Tiranë në kuadër të Samitit të Krereve te Shteteve dhe Qeverive te Procesit të Bashkëpunimit të këtyre vendeve (SEECP).
Krerët e shteteve do të priten nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe më pas do të marrin pjesë në dy sesionet e këtij samiti që do të mbahen gjatë ditës së sotme.
Ajo që vihet re në këtë samitë është mungesa e presidentit Serb, Tomislav Nikolic i cili nuk do të jetë i pranishëm ditën e sotme në Tiranë dhe në vend të tijë do të jetë i pranishëm ambasadori Serb.
Pas përfundimit të tij pritet që të ketë edhe një deklaratë për shtyp. Ndërkohë, ky samit u parapri nga ai i ministrave të jashtëm të vendeve të Europës Juglindore i mbajtur pak ditë më parë në Tiranë dhe ajo që u arrit ishte antarësimi me të drejta të plota e Kosovës. /shqiptarja.com/

Takimi i tretë i liderëve për tejkalimin e krizës

Në Shkup sot vazhdon takimi i liderëve të katër partive kryesore politike për gjetjen e një zgjidhje për tejkalimin e krizës politike.
Liderët e katër partive më të mëdha në Maqedoni, Nikolla Gruevski nga VMRO-DPMNE-ja, Zoran Zaev nga LSDM-ja, lideri i BDI-së Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi nga PDSH-ja sot do të tentojnë të formulojnë një kornizë pikash, nga e cila do të vijojnë negociatat për zgjidhjen e krizës.
Dy partitë shqiptare kanë dhënë sinjale për bashkëveprimin e tyre dhe se pritet hartimi i disa pikave të përbashkëta.
Ndërkohë, tashmë është shpalosur propozimi për formimin e një koalicioni të zgjeruar mes partive kryesore dhe zgjidhja e [ështjeve që kanë të bëjnë me sigurinë, aferën e përgjimeve, reformat dhe prioritete tjera. Nga ana tjetër, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka deklaruar se akoma nuk ka filluar dialogu, pasi që sipas tij, palët deri tani nuk janë dakorduar për mënyrën e zhvillimit të tyre dhe agjendën.
Në takimin e tretë të sotëm në Klubin e deputetëve, sikur dhe në dy takimet e mëparshme do të jenë ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav.
Takimi para një javë përfundoi pa marrëveshje konkrete.
Në takim është konkluduar se për të avancuar negociatat duhet të vërtetohen parimet për negociata, që të sigurohet barazia e të gjitha palëve dhe garancia se ajo që është rënë dakord me të vërtetë do të respektohet.
Në Strasburg u zhvillua edhe një takim i Gruevski dhe Zaevit me tre eurodeputetët Riçard Hovit, Ivo Vajgël, Eduard Kukan dhe eurokomisarit Johanes Han. Diskutim i sinqertë dhe vazhdim i takimeve, thuhej në kumtesën e shkurtër pas 10 orë bisedimesh maratone midis delegacioneve të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së. 

May 25, 2015

Gazeta Greke "To Vima" Rama nacionalist i rrezikshëm,ka rrëshqitur në territorin e irredentizmit

Mosmarrëveshjet mes Tiranës dhe Athinës lidhur me kërkimet për naftë në Detin Jon, kanë çuar sërish shtypin grek të krijojnë aludime. Këtë herë gazeta “To Vima” shkruan për kryeministrin shqiptar, Edi Rama, që sipas saj që nga ardhja në pushtet krijoi destabilizim në rajon. Ndërkohë që fajtor për të gjitha konfliktet për shtypin grek, mbetet popullsia shqiptare.
Në një artikull të saj gazeta e cilëson kryeministrin Rama si një nacionalist të rrezikshëm për paqen dhe stabilitetin e rajonit.
Sipas gazetës greke, Edi Rama erdhi në pushtet me premtimet për paqe dhe stabilitet, por shpejt kjo gjë ndryshoi. Por menjëherë siç shprehet gazeta, Rama bëri kapërcime absolute dhe gjithçka nisi pas ndeshjes Serbi-Shqipëri, ku Rama “ndezi zjarret” e nacionalizmit shqiptar në Ballkan.
Gazeta ndalet gjerësisht duke u shprehur se, Rama pas dronit me flamurin e Shqipërisë së Madhe, shkoi më tej duke e ngarkuar foton në llogarinë e tij në Facebook dhe madje duke e shpalosur edhe përpara Kryeministrisë.
Më pas sipas shtypit grek, vjen gjakderdhja në Kumanovë, por ajo është paraprirë nga kërkesa e Shqipëria për ndryshimin e kufijve, referuar kërkesës së Shqipërisë për të mos lejuar kërkimet për naftë në Detin Jon, pjesë e territorit shqiptar. Dhe gazeta e pranon se kjo tashmë është kthyer në një çështje mes dy vendeve.
Më tej, gazeta nënvizon se të gjendur në kushtet e varfërisë, Rama po përpiqet të marrë votat e nacionalistëve, dhe se me këtë tezë po përpiqet të largojë vëmendjen nga problemet reale që ka vendi. Sipas gazetës edhe fqinjët janë të frikësuar për një destabilizim të rajonit dhe për këtë janë njoftuar edhe ndërkombëtarët.
Madje gazeta helene parashikon edhe nisjen e trazirave. Dhe sipas saj çdo gjë do të nisë në Maqedoni, ku shumë shpejt popullsia shqiptare, e cila sot është 30%, nesër do të jetë shumicë dhe do të kërkojnë ndarjen. Kjo do të sillte efektin domino në rajon.
Ashtu si më herët media greke vazhdon të mbështes idenë ë bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Turqisë, për t’iu kundërvënë Greqisë. Gazeta shkruan se këtë inkurajim shqiptarëve ia dha Presidenti turk Erdogan. Sipas saj, myslimanët shqiptarë shprehen se “bashkimi i trojeve shqiptare është vullneti i Allahut.”/almakos/

Rexhep Jusufi si prezervativ i Molla Sulës

Opinion nga Nisma për ndryshime në  BFI

Pyetja e radhës që do t’i shtrohet Molla Sulës do të jetë: Kush ta solli orën ROLEX?! Vërtet, pse e pranove orën ROLEX në vlerë prej 35 mij eurove! Çfarë shërbimi i kreve njeriut i cili ta ofroi këtë “dhuratë”! Si do ta justifikojnë myftinjtë dhe koordinatorët aktualë të BFI-së të cilët janë bërë “të urtit” e pashembullt që kur ekziston BFI e këndej. Seç po na përngjajnë në struc A digjet jorgani për një plesh? Po si, madje edhe tërë shtëpinë e djeg Molla Sula, vetëm që ta eliminojë shkaktarin që ia prishë rehatinë në sllamarinën e tij të myktë. Molla Sula do të përfundojë shumë keq me ligjin dhe, për këtë gjë nuk do të ndalemi, deri në frymën tonë të fundit. Ai mendon se do të na detyrojë të heshtim, nuk po e kupton se jemi në një vrapim maratonë dhe se, për shkak të moshës por edhe për shkak të elementeve të sklerozëz, nuk do të arrijë në cak, ose do t’i këputen gjunjtë në mes të vrapit ose do ta gabojë rrugën e do të marrë drejtimin pa kthim. Thellësisht e dijmë edhe ne, por edhe ai që, këtë garë e ka të humbur. Nëse garat e më parshme i paska pasë fitu kjo ka qenë për shkak se këshilltarët e tij si dhe udhëheqësit e organeve luftën e kanë zhvilluar duke u bazuar në kushtetutën, aktet normative dhe në rregulloret e BFI-së. Tani, Molla Sula nuk ka nevojë për këto «shkresa juridike» të kota, sepse vetë është kushtetutë, vetë rregullore, vetë organ, vetë – sulltan! Dëshmi i ka fotografitë e postuara nëpër facebuk, çast ky kur nisi teposhtëza e tij si njeri normal. Ne me kohë ia kemi tërhequr vërejtjen, me kohë ia kemi bërë me dije se po gabon rëndë, me kohë i kemi thënë se për të gjitha këto shkelje dhe falsifikime do të përfundojë në burg. Na ka lutur që t’i qëndrojmë pranë dhe ta mbulojmë edhe për disa kohë të shkurta në manipulimet, në kriminalitetin finansiar dhe në hajnitë që i pat planifikuar bashkë me preservativin e tij Mustafa Dautin! Kur i thamë që të nis e ta pastrojë këtë punë duke e larguar fillimisht Mustafë prezervativin ai na ndëgjoi, e largoi atë, por ky largim kishte qenë formalisht, sepse Mustafa prezervativi ia lëvizte dokumentet e hajnisë para hundëve. Tani mundohet të na eliminoj ne, ne që deri dje na luste që t’i bëhemi urë dhe të ecte mbi ne me tërë atë «thes floriri» të vjedhur nga muslimanët e shkretë. Për këtë dëshmon pasuria e tij e paskajshme. Me të gjitha mjetet mundohet të na eliminojë. Nisi luftën me një zagar me pamje pit bulli, i cili kujdeset për sexi sallatat e Molla Sulës, duke u munduar të na diskreditojë si bashkëpunëtorët të ngjarjeve të Kumanovës dhe si elemente të shërbimeve sekrete të vendit. Kurse ne e kemi ftuar dhe po e fotjmë sërish – urdhëro he burrë, shtrëngo prapanicën dhe, hajde dalim në lustrim, ti dhe të gjithë ne të tjerët ! Na akuzove ndërsa ne ta nxorëm dokumentin se ti ke bashkëpunuar me Sasho Mijallkovin në drejtim të nxirjes së imazhit të BDI-së si strumbullar i vehabizmit. Këtë aktivitet të ndytë e ke ndërmarrur kur ke qenë piun i Menduh Thaçit. Molla Sula e di që kemi qindra dokumente edhe më të rënda, edhe më kompremetuese dhe se të gjitha do t’i nxjerrim. Prandaj ai si asnjëherë më parë, si asnjë njeri në botë, i shkelë të gjitha rregullat, të gjitha parimet, të gjitha aktet normative, vetëm e vetëm t’i eliminojë faktorët kyç, t’i zëvendësojë ata, t’ua zë frymën, ta minimizojë peshën e tyre dhe, kësisoj, t’i bëjë të pavlefshme të gjitha ato fakte e dokumente që i kemi. Ne do ta marrim me nge, pa u ngutur, sepse thamë më sipër, jemi në një maratonë ku strategjia e vrapimit të suksesshëm ka të tjera rregulla. Ai le të vazhdojë manipulimet me organet e tjera dhe le të futet llugave sa të dojë. Molla Sula e zgjodhi gjyqësinë, i zgjodhi policët të na heshtë ne dhe ne, tani më, e kemi pranuar lojën e tij, edhe ne do ta çojmë me gjyq. Një gjë duhet të dijë Molla Sula, nuk e kanë frikë organet e tjera, nuk veprojnë sipas tekeve të Molla Sulës sepse na e paska drejtë e mirë ai, por, ia bëjnë qejfin për dy arsye: e para, sepse dëshirojnë që ta ngulin sa më shumë dhe, e dyta në këtë formë ata e fusin në hipotekë Molla Sulen duke ia shtuar vetëvetes komoditetin e veprimit si dhe pavarësimin prej njeriut sklerotip. Edhe këta do të mbajnë përgjegjësi, gjithësesi, një ditë ndëshikimi i popullit do t’i kap, ndonëse ky ndëshkim vonon. Do të gjykohen si bashkëpunëtorë të denjë të Molla Sulës në përpjekje për ta shkatërruar BFI-në. Muftinia e Shkupit është organ i BFI-së dhe nuk do të lejojë që me fatin e kësaj Myftinie Molla Sula t’i fshijë gjurmët e krimit që i ka bërë gjithë këto vite. Ai nuk do të mundet as përmes njëfarë të shkrumbuari për popstin e Myftiut, Rexhep Jusufit. Shumica e atyreve që kanë qenë nxënës të Rexhep Jusufit i cili me vetëdije e ndërroi postin profesor me të qenurit prezervativ (kushtë si me tallje kishte thënë Molla Sula në një « mexhlis të ngushtë »), pra, shumica kemi menduar se është «profesor i rreptë, me karakter, me principe dhe me kriter»! I mjeri profesor ç’na doli ? I sëmurë deri në palc për një post në organet e BFI-së. Në fakt doli se ai paskësh qenë përplot me mllef, përplot me inat, përplot me urrejtje kundër kolegëve të vet që nuk e propozojnë për një post dhe tërë atë shpirtligësi e paska pas zbarzur si bishë mbi nxënësit e shkretë. Kush profesor? Ky? Rexhep Jusufi? Keni lexuar diçka te mençur prej tij? I mençuri për më të madhin kjamet nuk pranon që në pleqëri të bëhet gazi i botës, të bëhet prezervativ i Molla Sulës, të pranojë një post i cili i ofrohet me dhjetra shkelje ligjore! A i kupton pasojat ligjore të këtyre shkeljeve “profesori”? O edhe sikur në kunja të gardhit ta ngulin nuk e ka dert profesori, vftëm të bëhet një minut myfti? Postet nuk mbahen me agjensi sigurimesh të djalit të Molla Sulës, të cilët paguhen në mënyrë të majme nga fitrat e zeqatet! Nëse Molla Sula dhe prezervativi i tij ndjehen të rrezikuar mund të kërkojnë sigurim prej policisë shtetërore, e cila e ka për detyrë t’i mbrojë e t’i sigurojë pa para dhe jo të marrin agjensi të cilët të gjithë ne e dijmë se filiale të kujt janë (pa dyshim, të ZKSH-së). Pyetja e radhës që do t’i shtrohet Molla Sulës do të jetë: Kush ta solli orën ROLEX?! Vërtet, pse e pranove orën ROLEX në vlerë prej 35 mij eurove! Çfarë shërbimi i kreve njeriut i cili ta ofroi këtë “dhuratë”! Si do ta juftifikojnë myftinjtë dhe koordinatorët aktualë të BFI-së të cilët janë bërë “të urtit” e pashembullt që kur ekziston BFI e këndej. Seç po na përngjajnë në struc! I frikohen lustrimit, qind për qind! I ftojmë që njëherë e përgjithmonë ta heqim këtë barrë dhe të dalin në shesh të gjitha të palarat e “të devotshmëve” që janë bërë palë e Molla Sulës në aktivitete të shkatërrimit të BFI-së. Ne jemi gati të lustrohemi! Po Molla Sula me kompaninë e vet?

Marrur nga profili zyrtar i facebook të Muftinisë së Shkupit.

May 24, 2015

Media greke: Shqipëria ndez kufijtë. Pas një shekulli, rikthehet rreziku në Ballkan

Revista greke “Epikaira” u kushton një shkrim të gjatë zhvillimeve më të fundit mes Athinës dhe Tiranës, duke dhënë disa detaje interesante se çfarë ndodh pas dyerve të mbyllura të diplomacisë së dy vendeve fqinje.
Titulli shkrimit është në formën e pyetjes; “Kush dhe pse po u vë zjarrin tani kufijve?”.
“Ka kaluar pak më shumë se një shekull pas përfundimit të luftërave ballkanike dhe rajoni ynë po përballet përsëri me rrezikun e rigjallërimit të fytyrës së vështirë të nacionalizmit nga irredentizmi shqiptar, i cili kërcënon të ndezë tërë gadishullin”, thuhet në fillim të artikullit.
Sipas kësaj reviste, “ngjarjet e fundit provokojnë shqetësim të madh, ndërsa Greqia financiarisht e dobët, e cila ka mbajtur vitet e fundit një qëndrim pasiv, përpiqet të aktivizohet në mënyrë që të ruajë ‘status quo’-në paqësore në Ballkan, si dhe në mbrojtje të interesave të tyre jetike”.
“Guximi i shqiptarëve i ka tejkaluar të gjitha kufijtë”, theksohet në shkrim, ku citohet një burim diplomatik që ka deklaruar: “Tirana i ka bërë protestë të fortë Athinës, përmes ambasadorit grek në kryeqytetin shqiptar 10 ditët e mëparshme, ku ka kërkuar ndryshim të programit për kërkime për hidrokarbure në detin Jon. Pala shqiptare pretendon se janë shkelur ujërat territoriale shqiptare, ndërsa ka kërkuar hartat e kërkimeve tokësore në Epir. Në këtë mënyrë të qartë, shqiptarët, as më shumë e as më pak, vënë në dyshim kufirin tokësor midis Greqisë dhe Shqipërisë”.
Revista greke shkruan se “për hartën e kërkimeve që do të kryhen gjerësisht mbi Janinë nuk ishte ngritur ndonjë çështje nga fqinji, kur e ka paraqitur ministri i atëhershëm për Energjinë, George Manjatis, në vitin 2011″.
“Ngrihet një pikëpyetje e madhe – shkruhet në fund të artikullit – , përse qeveria e Edi Ramës ka ndërmarrë një lëvizje të tillë agresive, duke e ditur mirë se sa herë ka bërë diçka të ngjashme në të kaluarën, vendi i tij ka humbur gjithmonë”./tch/

Festohet Dita e Miqësisë dhe Vëllazërisë e Akademisë Ushtarake në Ankara

Në aktivitetin e këtij viti kanë marrë pjesë përfaqësues të misioneve diplomatike të 19 shteteve, si nga Shqipëria, Kosova, Arabia Saudite, Turkmenistani, Afganistani, Gjeorgjia, etj.  ANKARA (AA) -  Akademia Ushtarake në Ankara të Turqisë ka festuar me aktivitete të ndryshme Ditën e Miqësisë dhe Vëllazërisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklarate nga Komanda e Forcave Tokësore, theksohet se me personelin ushtarak të vendeve të huaja që studiojnë në Akademinë Ushtarake për të zhvilluar miqësinë dhe vëllazërinë dhe për t’iu ofruar mundësinë që ata të prezantojnë kulturat e tyre, që nga viti 2005 çdo vit në muajin maj ata organizojnë Ditën e Miqësisë dhe Vëllazërisë në Akademinë Ushtarake.
Në aktivitetin e këtij viti kanë marrë pjesë përfaqësues të misioneve diplomatike të 19 shteteve, si nga Shqipëria, Kosova,  Arabia Saudite, Turkmenistani, Afganistani, Gjeorgjia, etj. Gjithashtu kanë marrë pjesë 92 studentë të akademive detare dhe ajrore dhe personel ushtarak i ftuar.
Në këtë aktivitet personeli ushtarak i ftuar ka hapur stendat e tyre, ku ata kanë promovuar kulturat, vlerat ushtarake dhe kombëtare të vendeve të tyre. Aktivitetet janë shoqëruar nga banda e Akademisë Ushtarake, si dhe me këngë e valle popullore të vendeve të pjesëmarrëse të promovuara nga grupi i studentëve të akademisë.
Në mënyrë për të përditësuar dhe për të publikuar të dhënat e akademikëve në faqen e internetit të shkollës është krijuar paneli "Personeli ushtarak i Vizitorëve". Në këtë panel japin përshtypjet edhe të diplomuarit nga kjo shkollë. Një nga të diplomuarit, atasheu ushtarak i Turkmenistanit, Azat Durdiyev, ka theksuar se ai është diplomuar në vitin 2001 nga kjo shkollë dhe se është krenar që ka qenë pjesë e kësaj akademie. Ai ka theksuar më tej se nuk janë harruar kurrë miqësitë e krijuara në këtë ambient.
Në kuadër të marrëveshjeve dypalëshe që nga viti 1992 në akademinë Ushtarake në Ankara studiojnë të rinj, por edhe të tjerë nga vende të ndryshme. Përkohësisht tani në Akademinë Ushtarake studiojnë 285 studentë nga 19 vende.

SHBA i përgjigjet Rusisë për Maqedoninë

Ambasada amerikane në Shkup reagoi ndaj deklaratës së Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov, i cili përmendi Shtete e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe, dy vende që duan ndërrimin e pushtetit në Maqedoni, për shkak të interesave energjitike.
“SHBA duan paqe dhe stabilitet në Maqedoni, si pjesë e qëllimeve tona afatgjata për një Evropë të bashkuar në liri dhe paqe. Qytetarët e Maqedonisë dhe liderët e tyre në shumicë të konsiderueshme dëshirojnë që t’i bashkëngjiten BE-së dhe NATO-s, duke ditur se kjo është rruga më e mirë drejt sigurisë dhe prosperitetit të vendit. Ne plotësisht e ndajmë këtë qëllim”, thuhet në deklaratën e Ambasadës amerikane në Shkup./koha/

Si u zgjodh për myfti Rexhep Jusufi?

Për dallim nga ai i Tetovës dhe Dibrës për të cilët kemi shkruar ditë më parë, në rastin e Rexhep Jusufit kemi shkelje të shumfishta! Nëse rastet e Tetovës dhe Dibrës kishin shkelje vetëm të procedurave, skishte komisione zgjedhore (as KQZ e as KRZ), në rastin e Shkupit as që u propozuar nga anëtarët e Muftinisë që janë me mandat deri në vitin 2017! Kjo shkelje, eshtë direkt shkelje edhe e vullnetit të Shkupit vetëm për hirë të Sulejman Rexhepit i cili nga 2011 nuk ka legjitimitet! Anëtarëve të Rijasetit që shkelen mbi vullnetin e Shkupit, nuk u falet dhe nuk do të kalojnë pa përgjegjësi! Myfti Ibrahim Shabani në lidhje me këtë shkelje nuk shprehet i habitur, thotë se dikush ashtu si ka filluar edhe do të vazhdon! Kurse Afrim Tahiri, i cili kohëve të fundit pranonte se nuk kishte legjitimitet si Sekretar i Përgjithshëm, një nga autorët e Kushtetutës, thotë se Sulejman Rexhepi qëllimisht e shkel Kushtetutën, atij kur i kam thënë se po shkilet Kushtetuta, më është përgjigjur se për nevojat tona! Skam koment! Nuk meriton më tutje të humbet kohë! Ju lumt muftinjve!
Tani përse na duhen rregullat!? Sa është e mençur dikush të pranon poste të bazuara në falsifikime!? Kush do mban përgjigjësi për eskalimin e situatës?/lajmi1/

May 23, 2015

BFI nuk është pronë e Sulejman Rexhepit

Sot Muftinia e Shkupit mbajti pres për mediat dhe njoftoi opinionin se Sulejman Rexhepi ska haber me Kushtetutën e BFI dhe neneve të saj dhe se këtë instutucion e llogarit si pronë familjare. Në komunikatën e tyre kanë shpalosur qëndrimin e organit të Muftinisë: “Tё nderuara media, tё nderuar besimtar, shkeljet e Kushtetutёs nga kreu i BFI-sё Sulejman Rexhepi po vazhdojnё. Ndёr shkeljet mё tё mёdha padyshim se ёshtё shkelja e Organit tё Muftinisё sё Shkupit ku aty nё njё tё ashtuquajtur mbledhje tё fshehtё tё mbajtur me 21 Maj 2015, mes tjerash jan ftuar ish anёtarё tё Muftinisё sё Shkupit, kurse nuk janё ftuar ata tё cilёt kanё mandat tё garantuar me Kushtetutё.
Ne anёtarёt e Muftinisё sё Shkupit tё cilёt kemi mandat deri mё vitin 2017 nё bazё tё nenit 27 tё Kushtetutёs sё BFI-sё si dhe nenit 9 tё Regullores,nuk kemi marrur pjesё. Ajo mbledhje e mbajtur nuk ka pasur kuorum dhe nuk ka qenё asgjё tjetёr pёrveç njё manipulim i rradhёs i Sulejman Rexhepit.
Ne sot jemi kёtu dёshmi e gjallё i kёsaj qё e themi dhe do tё vazhdojmё ta luftojmё padrejtёsinё dhe zullumin qё e krijon vetё Sulejman Rexhepi. Ky individ duke e keqpёrdorur pozitёn pa tё drejtё punёtorёve tё Medresesё u imponon tё pranojnё poste dhe detyra nё Muftini, po nuk i pranuan kёto poste ai iu kёrcёnohet se do tí largon nga puna, me çka edhe njё herё po e bind opinionin e gjёrё se ёshtё nё gjendje tё merr nё qafё familje tё tёra vetёm e vetёm tё ushqen orekset e Tij tё egra.
Nё fund i rikujtojmё Sulejman Rexhepit se Mufti i Muftinisёё sё Shkupit ёshtё dhe vazhdon tё jetё h. Ibrahim ef.Shabani, kurse Rexhep Jusufi mund tё jetё Mufti vetёm i shtёpisё sё Sulejman Rexhepit dhe asgjё tjetёr.
Duke patur parasysh se kemi presione tё mёdha nga besimtarёt dhe xhemati pёr shkeljet dhe falsifikatet qё i bёnё Sulejman Rexhepi, ёshtё formuar kёshill iniciativ me qёllim qё gjatё ditёve nё vijim tё pasojnё protesta tё pёrditshme me qёllim qё zullumit tё Sulejman Rexhepit pёr tí thёnё Stop njёherё e pёrgjithmonё.

Kjo komunikatë iu është drejtuar Rijasetit të BFI, Ambasadave dhe Komisionit pёr çёshtje Fetare dhe Misionit tё OSBE-sё në RM.

May 22, 2015

SELAM SULEJMAN REXHEPIT: NUK TË LEJOJMË TË SHKATËRROSH BFI-NË

Reagon Muftinia e Shkupit ndaj vendime jolegjitime të Sulejman Rexhepit i cili është  jolegjitim. Ja reagimi i plotë nga profili zyrtar i facebookut të Muftinisë së ShkupitPasi shkelet Kushtetuta, Rregullorja, organi i Muftinisë së Shkupit dhe vullneti i imamëve dhe xhemateve të Muftinisë së Shkupit me çka edhe njëherë vërtetoni se qëllimi i juaj është shkatërrimi i Institucionit. Ne anëtarët e Muftinisë së Shkupit, imamët dhe hoxhallarë të papunësuar, betohemi dhe zotohemi se nuk do të lejojmë këtë anarki dhe me të gjitha forcat tona këtë zullum do ta luftojmë deri në fund.

Shkupi njeh vetëm Mufti të Muftinisë së Shkupit i dalur si vullnet i Shkupit në këtë rast Ibrahim ef. Shabanin, e jo Mufti të merakeve personale të një njeriu të dyshimtë dhe jolegjitim siç është Sulejman Rexhepi. I qoftë përhajr Rexhep Jusufit, mufti vetëm i shtëpisë së Sulejman Rexhepit!

Daçiq: Evropa e harroi Maqedoninë, merret shumë me Kosovën!

Andrej Kelin, përfaqësues i vazhdueshëm i Rusisë në OSBE, deklaroi se kriza e brendshme politike në Maqedoni mund të përshkallëzohet në konflikt serioz.
“Edhe pse është në vijim e sipër dialogu mes liderëve të partisë në pushtet dhe asaj opozitare, nuk mund të shihet fundi i krizës. Ka shqetësim serioz se kjo mund të kaloj në konflikt serioz- deklaroi KelinMinistri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka kritikuar bashkësinë evropiane për mungesë të angazhimit të duhur për t’i zgjidhur çështjet e diskutueshme në Maqedoni. Sipas tij, Bashkimi Evropian për 20 vjet nuk ka organizuar bisedime për çështjen e Maqedoninë, ndërsa Kosova është temë konstante në agjendat evropiane. 
“Evropianët kanë vepruar ngathët edhe pse ekziston mundësia që në Maqedoni të fillojë një periudhë e destabilizimit, e të cilën Serbia është e interesuar që ta parandalojë”, ka deklaruar Daçiq, gjatë debatit në një emision në Radiotelevizionin e Serbisë, ku ishte i pranishëm edhe analisti maqedonas Sasho Ordanovski, transmeton SHENJA.  
Më tej, Daçiq, i cili kryeson aktualisht edhe OSBE-në, ka theksuar se çdo vit për Maqedoninë janë bërë rekomandime për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, por gjithmonë ka dalë diçka në rrugë. 
I pyetur se pse zyrtarët evropianë nuk kanë pranuar ta përcaktojnë konfliktin e armatosur në Kumanovë, si një akt të terrorizmit apo të konfliktit ndëretnik, Daçiq ka thënë se ekziston një dëshirë e politikanëve nga Evropa që në Ballkan të krijohet një shoqëri civile, e cila nuk është e lehtë./almakos/

ÇFARË VLERE KA KUSHTETUTA E BFI-SË KUR NUK RESPEKTOHET NGA VETË INSTITUCIONI

Gjatë këtyre ditëve po shihet qartazi se kushtetuta e BFI-së nuk ka asnjë vlerë! Ajo kur nuk respektohet nga vetë Sulejman Rexhepi atëherë për çfarë vlenë dhe pse duhet të ekzistojë? Ajo nuk respektohet për zgjedhje të muftive të BFI, siç mësjomë nga Lajmi 1, se zgjedhja e Muftiut të Tetovës, Dibrës, dhe më parë shkarkimi i muftiut të Shkupit, Sekretarit gjeneral të BFI-së se asgjë nuk është ligjore dhe kushtetuese. Se në BFI gjithka mund të shkilet, dëshmon edhe fakti se Sulejman Rexhepi qëllimisht bënë atë duke mos përfill asnjë nenë të kësaj kushtetute në të cilën thirret në vazhdimësi para shtetit dhe ndërkombëtarëve. Sa do i pinë ujë kjo do të shihet në vazhdim. Por gjithashtu pyesim si lejojnë muftitë e ri të zgjedhen në këtë formë dhe mënyrë duke mos pasur asnjë bazë ligjore dhe kushtetuese. Ky është krimi më i madh që i bëhet BFI-së nga Sulejman Rexhepi, për të cilën sigurisht se duhet të jepë përgjegjësi. Më posht do të shihni rregulloren në bazë të së cilës bëhet zgjedhja e muftive, duke shpalosur Nenin 3 të Rregullorës që obligon të ketë KQZ dhe KRZ. Në këtë rast zgjedhja e z.Qani Nesimit është krejtësisht në kundërshtim me Kushtetutën dhe Rregulloren 01-530 të datës 08.06.2009, me të cilën u zgjodhën - rizgjodhen muftinjtë në vitin 2009!/fokusinews/

May 21, 2015

Interpelancë për ministrin Bushati për ngjarjet në Maqedoni

Deputetja e Partisë Demokratike në Parlamentin shqiptar Mesila Doda ka dorëzuar sot në Kuvend një kërkesë për interpelancë me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati.
Në kërkesën e publikuar në profilin e saj në rrjetin social Facebook, Doda sqaron se interpelanca me ministrin është kërkuar për çështjen e Maqedonisë.
“Nisur nga zhvillimet tragjike të ndodhura ditët e fundit në Maqedoni, dhe nga gjendja në të cilën ndodhet respektimi i të drejtave të njeriut nga shteti maqedonas për popullsinë shqiptare, kërkoj interpelancë me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, për të sqaruar në Parlamentin e Shqipërisë dhe opinionin publik mbi çështjet e mëposhtme:
1. Cila është situata e sotme në Maqedoni në pikëpamje të sigurisë, të rrezikut të shpërthimeve të konfliktit ndëretnik, apo përplasjeve midis palëve politike atje?
2. Cila është strategjia e veprimit të shtetit shqiptar i gjendur midis dy detyrimeve, njërit kombëtar dhe tjetrit për shkak të përkatësisë në Aleancën perëndimore të shteteve; mbrojtjen dhe përparimin e korpusit të lirive dhe të drejtave të popullit shqiptar atje dhe për ruajtjen e stabilitetit të Maqedonisë?
3. A ka pasur lëvizje të trupave ushtarake maqedonase dhe shtim përgjatë kufirit me Shqipërinë? Nëse po, cilat janë masat e marra nga shteti shqiptar?
4. A është respektuar Marrëveshja e Ohrit? Cili ka qenë implementimi praktik dhe juridik i akteve të kësaj marrëveshje?
5. Cila është situata e arsimimit, politikave të punësimit dhe nevojës së kujdesit shëndetësor për popullsinë shqiptare në Maqedoni? Si dhe sa janë respektuar të drejtat e njeriut në popullsinë shqiptare, shtetas të Maqedonisë?,” ka shkruan Mesila Doda në rrjetin social Facebook./almakos/

Për çka shërben Kushtetuta e BFI?

Sot anëtarët e Muftinisë së Shkupit para mediave deklaruan se muftiu Ibrahim Shabani ёshtё shkarkuar me pa tё drejt dhe duke shkelur Kushtetutёn e BFI-sё . Ja komunikata e tyre drejtuar Rijasetit, institucioneve, ambasadave, mediave dhe opinionit.

 DREJTUAR:
- Rijasetit tё BFI e RM
 - Reisul ulema i BFI e RM
 - Komisionit pёr çёshtje Fetare
- Ambasadave tё akredituara nё RM
 - Misionit tё OSBE-sё
 - Opinionit tё gjёrё
 Lёnda: Qёndrim i Organit tё Muftinisё sё Shkupit
Ne anёtarёt e Organit tё Muftinisё sё Shkupit me kёtё qёndrim shprehim habi pёr shkelje drastike qё i janё bёrё Kushtetutёs sё BFI-sё e RM si dhe organit tё Muftinisё sё Shkupit nga ana e Rijasetit dhe Reis ulema tё BFI e RM. Me datё 30.04.2015 nga komunikata e BFI-sё e lёshuar nёpёr media tё shkruara dhe elektronike u njoftuam se Muftiut tё Shkupit Ibrahim ef. Shabanit i ёshtё tёrhequr Muraselja si Mufti i Muftinisё sё Shkupit si dhe ёshtё shkarkuar Skender ef. Buzaku nga pozita e Sekretarit tё Muftinisё sё Shkupit nё bazё tё nenit 43? tё Kushtetutёs sё BFI e RM, neni nё fjalё flet pёr diçka tjetar e jo pёr shkarkim-!habi!. Ne si anёtar tё Muftinisё sё Shkupit deri mё tani nuk kemi pasur asnjё vёrejtje ndaj Muftiut tё Muftinisё sё Shkupit h. Ibrahim ef. Shabanit si dhe Sekretarit tё Muftinisё sё Shkupit Skender ef. Buzakut e poashtu deri tek ne nuk ka arritur asnjё vёrejtje nga organet mё tё larta tё BFI-sё qё e konfirmojnё tё njёjtёn gjё. Aq mё tepёr, kur dihet se kёto personalitete vite tё tёra me punёn dhe angazhimin e tyre maksimal kanё arritur suksese konkrete nё fusha tё ndryshme nё dobi tё Muftinisё sё Shkupit dhe BFI-sё e RM. Ne si anёtar tё Muftinisё sё Shkupit i rikujtojmё Rijasetit tё BFI e RM se askush nuk mund tё shkarkohet dhe propozohet pёr punёsim nё Muftininё e Shkupit pa propozim nga anёtarёt e Muftinisё sё Shkupit. ’’Shikoni nenin 31 tё Kushtetutёs”. Duke patur parasysh se tejmase ёshtё shkelur vullneti i Muftinisё sё Shkupit, kёrkojmё nga Rijaseti i BFI-sё tё mos ndёrrmer vendime nёn ndikim tё presionit dhe inateve personale tё dikujt, por me gjakftohtёsi dhe arsye tё shёndoshё konform Kushtetutёs, Rregullores dhe akteve normative, tё rishqyrtoj vendimet antikushtetuese tё sjellura pёr tё lartpёrmendurit
Nё vazhdim pasojnё nёnshkrimet e anёtarёve tё Muftinisё sё Shkupit:
NR Emri dhe Mbiemri
CILESIA NENSHKRIMI
1. Ismet ef. Bytyqi Anёtar
2. Miftar ef. Islami Anёtar
3. Kadrija ef. Muriç Anёtar
4. Nazmi ef. Maloku Anёtar
5. Nimet ef. Aliu Anёtar
6. Nehat Veseli Anёtar
7. Admir Idrizi Anёtar
8. Nijazi ef. Fetahu Anёtar
9. Serxhan Abdulla Anёtar

10. Skender ef. Buzaku Anёtar

May 20, 2015

Një ditë kundër Rusisë, një ditë pro Qeverisë

Ermira Memeti, deputete e BDI-së e cila një kohë të gjatë jeton në SHBA kurse merë rrogë si deputete, kohë pas kohe po shkruan nga një postim në facebook dhe kritikon bashkëpartiakët e saj.
Gjatë ditës së djeshme, deputeti i BDI-së Artan Grubi në profilin e tij në facebook ka shkruar se BDI-ja nuk e lëshon Qeverinë dhe arsyet janë të shumta dhe të qëndrueshme sepse janë ndërtuar pas një analize të hollësishme të të gjitha rrethanave, por thënë shkurt, në vend se të bëhet më mirë, do të bëheshtë shumë më keq për të gjitha ato që opinioni i pret.
Pas këtij postimi, i menjëhershëm ka qenë reagimi i deputetes Mehmeti e cila ka shkruar se arsyet për të dalë nga Qeveria janë shumë më të fuqishme se arsyet për të qëndruar brenda .
“Nje dite kunder Rusise, e nje dite pro Qeverise – keshtu, sic thone kosovaret, hic s’e rroke.
Edhe me perendimin, edhe me regjimin, as keshtu s’e rroke.
Arsyet per te dalur nga Qeveria jane shume me te fuqishme se arsyet per te qendruar brenda ‪#‎nIKolla‬ ‪#‎doreheqje‬ ” ka shkruar Emira./lajm/

Skandali i radhës i Sulejman Rexhepit

Kur i pacipi e ka lehtë të gënjejë
Sulejman Rexhepi, pa fije turpi gënjen Institucionet e Shtetit Shqiptar, apo mbase edhe e ka urdhër nga Mijallkovat e tij që të fusë huti ndër Institucionet shtetërore të Shqipërisë
Kohë më parë, falë iniciativës dhe përpjekjeve të parreshtura të Sekretarit të Përgjithshëm të BFI-së, Afrim Tahirit, ky Institucion doli me një projekt që e bëri lider në Ballkan dhe më gjërë. Këtë madje e pranuan edhe shumë diplomat të akredituar në RM. Bëhet fjalë për Projektin origjinal i cili ka të bëjë me sensibilizimin e opinionit të gjërë lidhur me vlerat e mirëfillta të fesë Islame, dhe, përmes këtij sensibilizimi deri te ndikimi i gjërë mbi popullatën e vendit që të heqin dorë nga pjesëmarrja në luftërat e huaja. Meqë u raportua se në radhët e ISIS-it kishte edhe muslimanë, respektivisht, shqiptarë nga Maqedonia, Projekti përfshiu edhe komponentin e risocializimit të tyre në rastë se do të ktheheshin të gjallë por edhe destigmatizimin e familjarëve të cilët janë prekur nga kjo dukuri me pasoja për krijimin e një vokabulari antiislam.
Natyrisht, pa përfshirjen e shoqërisë civile, pa përfshirjen e organizmave lokale të gjitha projektet mbeten vetëm si “fjalë të bukura”! Prandaj, që në start, Afrim Tahiri kishte insistuar që të krijohen asociacionet e pavarura por që do të ishin në bashkëpunim të ngushtë me BFI-në.
Ky projekt, dhe kjo iniciativë e BFI-së, konkretisht e Afrim Tahirit, mori dhenë dhe u komentua nëpër shumë media të vendit dhe më gjërë. Së këndejmi, mbi baza të këtyre informacioneve, ftohet të marrë pjesë edhe i vetëshpalluri “Reisul Ulema” i BFI, Sulejman Rexdhepi, madje ftesën e merr nga ministri shqiptar i punëve të brendshme Saimir Tahiri, madje pikërisht kur në Maqedoni plasën avari të shumta rreth kësaj figure tejet kontraverze. U publikuan dokumente të keqpërdorimit finansiar por edhe dokument ku Sulejman Rexhepi del si bashkëpunëtor i satrapit të shqiptarëve të Maqedonisë, Sasho Mijallkovit.
Megjithatë, i pacipi mbetet i pacipë, nuk e ka dert të gënjejë, nuk e ka dert të manipulojë edhe para organeve shtetërore kombëtare. Prej tij, sikur ishte kërkuar që të flaës mbi përvojat e BFI-së që përmes asociacioneve të veta ta luftojë ekstremizmin e dhunshëm si dhe terrorizmin. Pa fije turpi, del para auditoriumit të respektuar dhe thotë se këtë projekt po e zbaton përmes: 1) Unioni të Rinisë Muslimane; 2) Shoqatës së Grave Muslimane; 3) Shoqatës së Ulemave të Maqedonisë dhe, i tërë projekti që do të realizohet nga OH HILAL.
Në kuadër të BFI-së nuk ka kurrfarë asociacioni me emrin Union i Rinisë, nuk ka as asociacion grashë. Kur deshti t’i themelojë këto dy asosciacione sekretari i Përgjithshëm i BFI-së Afrim Tahiri, Sulejman Rexhepi e stopoi iniciativën duke e shkarkuar nga puna atë. Shoqata e Ulemave është fantom shoqatë, një mashtrim i kulluar, sepse është “shoqatë individ” që drejtohet nga truproja e Sulejman Rexhepit sa për të shplarë para të pista. Po ashtu, edhe OH HILAL për momentin është “organizaqtë individ”, ka vetëm një “drejtues” matrapaz i cili tërë këtë organizatë e ka shndërruar në biznes privat të fëmijëve të Sulejman Rexhepit. Këto ditë për këto fakte është shkruar dhe dokumentuar gjërësisht. Aktiviteti i fundit i kësaj Organizate ka qenë shpërndarja e ndihmës së siguruar nga “Islamic Reliev”, të cilët, pasi hetuan se u grabitën nga Sulejman Rexhepi, hoqën dorë nga bashkëpunimi i mëtejmë me BFI-në.
Sulejman Rexhepi, pa fije turpi gënjen Institucionet e Shtetit Shqiptar, apo mbase edhe e ka urdhër nga Mijallkovat e tij që të fusë huti ndër Institucionet shtetërore të Shqipërisë. Një gjë e këtillë do të ishte diç shumë e vogël nga i pacipi. Është ora e fundit që të izolohet edhe nga kombëtarët, siç është i izoluar nga ndërkombëtarët e vendit, sepse, kjo farë figure kontraverse vërtet që e ka tepruar! Ka nisur të bëhet shumë i dëmshëm edhe në rrafshin e interesave kombetare./Lajmi1/