Sep 30, 2016

MAQEDONI Kasami: BDI parti antishqiptare, ka dorë në vrasjet e ushtarëve dhe komandantëve shqiptarë (VIDEO)

I ftuar në intervistën Saktë, kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami nuk ka kursyer akuzat ndaj partisë shqiptare në pushtet, Bashkimin Demokratik për Integrim. Madje, ai këtë parti e ka quajtur “parti antishqiptare”.
Kasami është shprehur se në vazhdimësi ka pasur iniciativa që të demaskohet politika antishqiptare e Bashkimit Demokratik për Integrim, por se kësaj radhe BESA do ta sfidojë fuqishëm këtë parti që sipas Kasamit pos që e ka zhytur popullin në mjerim, po ashtu ka gisht edhe në vrasjen e ushtarëve dhe komandantëve shqiptarë pas konfliktit të vitit 2001.
“Më shumë shqiptarë apo ushtarë dhe komandantë janë vrarë pas 2001-shit ku në të shumtën e rastëve ka dorë elita politike e BDI – së, sesa që janë vrarë gjatë konfliktit të 2001-shit. Në të shumtën e rasteve ka shumë indikacione serioze se këta njerëz janë vrarë dhe prapavija ka qenë politike. Sepse në të shumtën e rasteve këta njerëz kanë qenë kundërshtarët më të mëdhenj të disa funkcionarëve më të lartë të BDI – së dhe këta të fundit i kanë parë si një pengesë për realizimin e interesave të tyre korruptive dhe të keqpërdorimit të posteve”, ka deklaruar Kasami.
Intervistën e plotë me kryetarin e Lëvizjes BESA mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm. 

Thaçi: Dy gjëra janë që këputen atëherë kur trashen, Zullumi dhe Pushteti, kështu është fundi BDI-së

Partia Demokratike Shqiptare dhe lideri  Menduh  Thaçi takuan strukturën e PDSH-së në vendin ku ai dhe partia e ti PDSH dolën fituese në zgjedhjet e fundit lokale në Studeniçan.
Në takim me banorët e Studeniçanit ishin edhe deputeti i zonës një Bekim Fazliu dhe deputeti i zonës dy Orhan Ibrahimi si dhe vet kryetari i komunës së Studeniçanit një herit dhe sekretari i PDSH-së Azem Sadiku. Njofton Gazeta Lajm
“Ne flasim hapur me ju që të na kuptoni dhe mesazhet që i japim ti përcillni jashtë njerëzve të cilët janë skeptik të shtypur të cilat thonë unë jam i ngopur deri në fyt me këta të BDI-së por ama nuk e di edhe ju çfarë ofroni, kërkojnë nga ne fakte dhe argumente për të na mbështetur . Edhe pse platforma jonë është shumë e qartë e drejtë dhe e pastër , herë pas here  na thuhet në teren se nuk e dimë se çfarë kërkojmë , ne ua bëjmë të ditur edhe atyre normalisht dhe maqedonasve dhe bashkësisë ndërkombëtare se PDSH nuk kërkon asgjë më shumë se sa të drejtat që i kanë popujt tjerë të civilizuar në shtetet e Evropës , e marrë shembull Kroatët në Bosnjë janë vetëm 11 % por i gëzojnë të drejtat njejt si i gëzojnë Sërbët dhe Boshnjakët , Italianët në Zvicër mund të jenë 4 ose 5% por i gëzojnë  të gjitha të drejtat si; i gëzojnë vet populli Zvicëran, kjo është platformë e Partisë Demokratike Shqiptare,çështja e dytë ne kërkojmë parat tona parat e tatimeve “porezit” qe na i marrin prej xhepit tonë shteti  në mënyrë normale dhe të automatizuar të na i kthej prapë, ashtu siç i kthen në zonat e maqedonasve dhe shohim që ata zona janë bërë perfekte , si në infrastrukturë , kanalizim, ujsellës , parqe gjelbërim, çerdhe, ambulance, shkolla etj. Jo zonat tona të ngelin të pa zhvilluara dhe ne më pastaj të mundohemi të sqarojmë se cila është kërkesa e jona në aspektin ekonomik.
Pse ne si PDSH kemi konflikte me BDI-në?
Janë edhe ata shqiptarë ndoshta edhe ata kanë dëshirë që të bëjnë mirë, mirëpo  konflikti fillon atëherë kur deputeti i BDI-së thotë se buxheti ndahet në mënyrë proporcionale “është si duhet”, fjalën që duhet ta thonë deputetët maqedonas e thotë shqiptari  për ta vërtetuar se projekti është i drejtë , por nuk është kështu dhe në momentin kur deputeti jonë Orhani i thotë ore “hajn” jo hajn personalisht por hajn që i merrni paret e popullit prej tatimeve dhe të njëjtat nuk i ktheni tek populli shqiptar ashtu si i ktheni tek populli maqedonas. Këtu kushtimisht ta them në Karshiakë është edhe më lehtë , jam i vetëdijshëm se është një dëshpërim i madh i shqiptarëve, lodhje e madhe është shumë vështirë ti mobilizosh, e di që qarkullojnë edhe fjalë se këta janë shumë të fortë dhe kanë shumë para pushtet, jo juve jo komunës së Studeniçanit , por nga komuna e Studeniçanit “Karshiakës” e çojmë një  mesazh për gjithë shqiptarët që jetojnë në Maqedoni, si fitoj komuna e Studenicanit në 2013 a mos vallë BDI e la se i dhimbsej PDSH dhe tha merreni , jo por ishte pikërisht përkushtimi i fuqishëm dhe mos dorëzimi i popullit këtu në 2013 arriti që politikisht PDSH dhe Azemi si kryetarë fitoj, ky le të jetë mesazhi që duhet të shkoj deri tek të gjithë shqiptarët tjerë , mesazhi është “Edhe me zot edhe me përvojë, dy gjëra janë që këputen atëherë kur trashen, Zullumi dhe Pushteti. Në atë moment kur zullumi bëhet shumë i trashë këputet dhe në momentin kur pushteti bëhet shumë i trashë këputet megjithatë jo juve port ë tjerëve duhet tu tregojmë se më nuk ka ngelur rrugë tjetër patjetër duhet të mobilizohemi neve  nuk mund të na i kryej punët as Shqipëria e as Kosova as Amerika as Bashkësia Ndërkombëtare, ata vetëm mund të na ndihmojmë por veturën “qerin” nga balta duhet ta nxjerrim vet ne. Cvetova shembull i drejtë për drejtë se të tjerët  Turqit dhe myslimanët duhet ta votojnë PDSH sepse ne ata i llogarisim vëllezër njejt si kujdesemi tek shqiptarët të jetë mirë ti kenë gjitha kushtet do kujdesemi edhe për ta. Tjetër mesazh që duet ta përcillni “ të gjithë ata që janë mysliman dhe kanë kombësi tjetër, nuk janë shqiptarë duhet që ta votojnë PDSH sepse mu ul njëri në tavolinë  gjatë marveshjes  së Përzhinos dhe më tha më tha “ A so ti sega zboris na ime na myslimani ( pse ti flet në emër të gjithë myslimanëve) ja ktheva unë nuk shoh përfaqësues tjetër mysliman këtu më tha, po çka janë ata anëtarët mysliman te VMRO-së, jemi në demokraci ata kanë drejtë të flasin për programin e VMRO-së por  për kërkesat reale të  shqiptarëve myslimanëve PDSH është dhe do të jetë padyshim e mandatume. Gjatë ditës ishim në Cvetovë Azemi ka punuar ishte bërë rruga në mënyrë fantastike por një banor më tha kryetarë edhe këtë proekt edhe këtë edhe këtë tjetrin i thashë të gjithë ata do realizohen atëherë kur unë dhe PDSH të jemi në qeveri atëherë këto projekte në të mirë të popullit do realizohen në forcën e plotë”, përfundoi Menduh Thaçi/ina

Sep 28, 2016

HASANBEGASIT I ÇOJNË TË FALA MULLA SULËS

Hasanbegasit janë të irituar tepër shumë me sjelljet prej një hajduti të regjur të Mulla Sulës. Po thonë që, kjo sjellje po ju dhemb edhe më shumë se sa vërshima katastrofale që i goditi më 6 gusht të këtij viti.
Hasanbegasit nuk i duan as paratë e grumbulluar nga vëllezërit kosovar dhe ata shqiptar të dorëzuar kohë më parë në BFI, si dhe, nuk i duan as paratë e grumbulluara një ditë të premte nëpër xhamitë e vendit. Askush nuk e di se sa para u grumbulluan dhe ku përfunduan. Hamendësime ka plot! Po flitet se me ato para të grumbulluara në emër të këtyre banorëve të goditur rëndë nga natyra, përfunduan në xhepat e kryehajnit të BFI-së, Mustafa Dautit, i cili pas grumbullimit të këtyre parave ka nisur të shëtisë me BMW X6, makinë kjo që nuk mund të blehet kurrë me rrogat e BFI-së, përveçse me paratë e kontrabandës apo të keqpërdorimit të ndihmave humanitare. Hasanbegasit duan dhe luten me shpirt që Zoti t’ ua thyej qafen Mustafë Dautit dhe Mulla Sulës.
Haxhi Memishi, banor i Hasanbegut thotë se t’i gëzohesh vëllezërve që ta shtrijnë dorën e ndihmës kurse kjo ndihmë të shkojë në xhepat e Mulla Sulës dhe të ortakut të tij në hajni, Mustafa Dautit, është me të ardhur shumë keq.”
Mulla Sula me pasë dy gram mend si dhe pak shpirt, moti do ta kishte formuar një këshill prej disa anëtarëve ku do të fuste edhe anëtarë nga Bashkësia Islame e Kosovës dhe nga ajo e Shqipërisë, me qëllim që në mënyrë shumë transparente të shpërndahej tërë ndihma e grumbulluar në emrin tonë. Këtë nuk e bën Mulla Sula, sepse kështu e ka këshilluar mentori i tij në hajni, Mustafa Dauti. Allahu qafën ua theftë, i përvëloftë në familjet e tyre”, përfundon i përlotur haxhi Memishi.
Ndërkaq, Xhevdet Ferati, banor i Hasanbegut, të cilit vërshima ia shkatërroi tërë pronën, potencon se është ndjenjë shumë e keqe kur i pret paratë e vëllezërve të tu, kurse përfundojnë në gushën e të pangopurve. “Ai farë manekeni, ai Mustaf p… mendon se e ka kry misionin humanitar duke na shpërnda do makarona e shpageta në kohën kur ne nuk kishim as shporetë e as resho, kur po vdisnim për pak bukë, me të cilën na ka furnizur Kryqi i Kuq si dhe disa vëllezër nga shoqatat e tjera humanitare. Mustaf p… i sjell bythët këndej pari dhe thotë se këto kutija ndihmë janë meritë e autoritetit të Sulejman Rexhepit, do me thënë na e bën me dije se juve kutija të Mulla Sulës kurse neve (pra atyrerve, Mustaf p… dhe Mulla Sulës) lekët e grumbulluar në emrin tonë! Shumë gabim, shumë gjynah prej Zotit. Allahu i marroftë edhe më shumë, siç po i marron ditë për ditë”.
Ekremi, një zotëri 40 vjeçar, i qetë dhe me një maturi prej sportisti profesionist rrëfen se sot ka qenë në BFI dhe ka kërkuar të takojë Mustafë Dautin, por ky i ka ikur, nuk ka dashur të takohet me te, sapo ka marrur vesh se është banor i Hasanbegut. “Kur ma kërkuan numrin tim të telefgonit që t’ia japin Mustafë hajnit, e kuptova menjëherë që ai do të shmanget nga takimi me mua. Unë i kisha shkuar vetëm për ta ndihmuar, për ta çliruar nga ajo dëshirë e sëmurë për t’i vjedhur paratë që na janë dedikuar neve. Ky është Mulla Sula, ky është kryebanditi që për asnjë çmim nuk largohet prej hajdutit të pashpirt, Mustafa Dautit. Një ditë do të hasin në ndonjë hundlesh”, thotë i qetë zotëri Ekremi.

Sinani e bën ‘rezil’ komandant mësuesin (Video)

A është e drejtë që në bazë të gjuhës shqipe të kërkohet vota e shqiptarëve?
Ishte kjo pyetje e mjaftueshme që mysafirët në Klik Plus të hynin në një debat të thellë me argumente, akuza dhe kudër akuza për atë se përse gjuha shqipe nuk përdoret në bazë të asaj që e garanton Marrëveshja e Ohrit. Deputeti i PDSH Bekim Fazliu solli shembullin e Kosovës, ku sipas tij,  serbët përbëjnë 3% të popullsisë dhe kanë më shumë të drejta së shqiptarët në Maqedoni.
PDSH sipas tij e ka marrë më seriozisht këtë çështje.
“PDSH e ka marrë seriozisht zyrtarizimin e plotë të gjuhësh shqipe, të tjerët e bëjnë vetëm para zgjedhjeve, dhe s ofrojnë zgjidhje. BDI ka përfituar në kurriz të gjuhës shqipe në procesin e dështuar euro-integtues”, u shpreh Bekim Fazliu, nga PDSH.
Por në një mendje me të nuk ishte profesori Mersim Maksuti, I cili kërkoi nga Fazliu t’i tregojë se kur kjo parti ka marrë një iniciativë serioze për zyrtarizimin e plotë të gjuhës shqipe.
“Kur keni marr ju si opozitë, ja do t’a fajsojmë pushtetin se ka bërë zgjidhje gjysmake. Kur keni marrë ju në mënyrë seriozë iniciativën që të “bombardoni” parlamentin e Maqedonisë dhe të rregulloni statusin e gjuhës shqipe?”, tha Mersin Maksuti, Profesor.
E debati nuk u mbyll këtu, por shkoi më tej, kur Fazliu përmendi se shihet në çfarë derexhje është gjuha shqipe, kur vet nënkryetari i Kuvendin nuk mund të udhëheqë seanca në shqip. Me këtë nuk u pajtua nënkryetari i Kuvendit Rafiz Aliti.
“Nuk është e vërtetë se nëse nuk udhëheq një seancë apo dy, nuk kam te drejtë të flas. Unë të drejtë kam, por kryetari i kuvendit, po e them edhe një herë, e mban të drejtën e vet që mos ja japë rastin asnjërit prej nënkryetarëve të udhëheqë me seancë”, tha Rafiz Aliti, nga BDI.
E kjo iu duk si justifikim i kot profesorit Arsim Sinani, i cili disa herë përsëriti se fjalë të tilla nuk pinë më ujë të qytetarët e Maqedonisë. Sipas tij është koha që subjektet politike t’i përvishen punës dhe jo fjalëve.
“15 vjet në pushtet partia BDI, zëri nuk ju dëgjohet atje. Dhe flasin vazhdimisht do ta bëjmë, do ta bëjmë. Nuk mundet zoti Aliti që ne çështjet t’i lëmë vetëm me “ do ta bëjmë”. Në Republikën e Maqedonisë janë lodhur shqiptarët nga premtimet boshe.” Jo atje s ma jep fjalën të udhëheq seancën. Janë lodh qytetarët me këto arsyetime”, tha Arsim Sinani, Profesor. Sipas profesorit, Sinani, problemi i shqiptarëve është se nuk luftojnë Zoran Zaevin dhe Nikolla Gruevskin, por njëri-tjetrin. Debati u nxeh edhe më shumë kur theksi vihej tek gjuha shqipe në arsim. Dy profesorët mysafirë në Klik, herë pas herë patën përballje edhe me njëri tjetrin.  

Kryetari i Studeniçanit, Azem Sadiku takoi Drejtorin e Misionit të USAID-it, z.Xhejms Stajn

Drejtori i Misionit të USAID-it, Amerikan z.Xhejms Stajn vizitoi kryetarin gjegjësisht Komunën e Studeniçanit, Azem Sadikun. Prefekti Sadiku ishte shprehur se: “Sot për ne dhe për qytetarët e Komunës së Studeniçanit ishte ditë e veçantë, sepse kishim nderin dhe knaqësinë që te kemi musafir Drejtorin e Misionit të USAID-it Amerikan z.Xhejms Stajn dhe drejtorin e Milieukontakt Maqedonija z.Sllavkovski.
Sot bashkërishtë lëshuam në përdorim proektin e përbashkët të Komunës së Studeniçanit me USAID-in Amerikan për sanimin e shtratit të lumit Meris dhe sanimin e stabilizimin e rrëshqitjes së tokës në Studeniçan dhe kanalizimin e ujërave atmosferik.”   


Sep 27, 2016

Janeva nesër prezanton rastin “Trezor”

Prokuroria Speciale Publike e drejtuar nga Katica Janeva nesër (e mërkurë) do të prezantojë lëndën e re, të koduar me emrin “Trezor”. Në njoftimin për media nga kjo Prokurori theksojnë së fillimi i konferencës për shtyp do të nisë prej orës 10:00, ndërsa nuk janë dhënë detaje më të hollësishme se çka do të përmban ky rast. Ndryshe, në konferencën e fundit që kjo prokurori e mbajti në hapësirat e reja, Janeva ngriti dy akuzat e para që burojnë nga materialet e përgjimeve të jashtëligjshme.

Obobo, çfarë ndodh me myftiun e Tetovës kohën e fundit? – FOTO

Reis Sulejman Rexhepi bashkë me disa hoxhallarë dje kanë qëndruar në Kodrën e Diellit. Siç qarkullon një fotografi në rrjetet sociale Reisi bashkë me hoxhallarët tjerë sofrën e kanë të mbushur me mish. ( Shpresojmë të mos jetë mish kurbani i besimtarve ).
Përndryshe nga reisi jemi mësuar të shofim kohë pas kohe skandale ndërsa sot e kemi kuptuar se pse myftia i Tetovës Dr. Qani Nesimi ka shtuar kile prej kur e ka marrë funksionin? Sofrat e përditshme me mish si duket janë të zakonshme për shokët e Reisiti…./Shqipmedia 
 

Sep 26, 2016

Reis Sulejman Rexhepi bashkë me hoxhallarët e “shkoçin” mishin

Kryetari i Bashkësisë Islame në Maqedoni Reis Sulejman Rexhepi bashkë me disa hoxhallarë sot kanë qëndruar në Kodrën e Diellit. Siç qarkullon një fotografi në rrjetet sociale Reisi bashkë me hoxhallarët e mishin e kanë shumë merak andaj edhe kanë postuar bashkë me tavolinën e mbushur me mish.
Nuk dihet nëse është e lejuar që të postohen këto fotografi në rrjetet sociale pasi shumica e myslimanëve nuk kanë as bukë në tryezat e tyre ndërsa Reisi bashkë me disa hoxhallarë siç duket luajnë me fukarallëkun e myslimanëve./tetovasot/

Imer Aliu: Si Gjorçev vepron gjithë qëveria BDI-VMRO, (VIDEO)

Imer Aliu: Si Gjorçev vepron gjithë qëveria BDI-VMRO, përse ata nuk kërkojnë falje (VIDEO)./Ditari.mk/

Azbi Nuredini: Sulejman Rexhepi i BFI-së produkt i UDB-së!

Azbi Nuredini njihet si personalitet i shquar dhe figurë e madhe e shqiptarëve të Maqedonisë, andaj i brengosur për fatin dhe çështjeve të popullit në profilin e tij ka sulmuar fuqishëm kreun e Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman Rexhepin. Ai në statusin e tij kishte shkruar se: “Fara përçarse e shqiptarve në kye të BFI-së! Ky mikrob rezistues më shum se 20 vite ndaj gjitha qeverive është produkt i UDB-së që u instalua në krye të BFI-së dhe po shërben si pengesa permanente e bashkëpunimit dhe bashkimit të partive politike Shqiptare në Maqedoni pa e vërejtur askush!” më tej kishte ofruar edhe fakte të cilat i kishte prezentuar vetë autori: “Ja vetëm disa fakte sipas ngjarjeve nga 1992- 2016: Është mision i tij mbi 20 vjeçar i tejdukshëm por deri tash i pa pengueshëm shum kompromitues dhe përçarës i politikës shqiptare.
Fillimisht pas daljes në skenën politike të PPD-së ai u fut menjëher në shtratin e saj dhe qëndroi aty deri në vitin 2002 dhe nuk linte gur as dru pa lëvizur kundër PDSH-së dhe shum përçarje tjera brenda PPD-së!
Gjat fazës së organizimit dhe zhvillimit të konflitit të 2001-shit ishte njëri ndër njerëzit më të zëshëm ne koluare kundër UÇK-së bashkë me familjarët e tij.
Pas 2002 kur PPD humbi nga skena politike për çudi kreu i BFI-së pa humbur koh gjen rrugën e vëllezërimit me PDSH-në dhe kjo rrugë e tij vazhdon përmes zgjedhjeve parlamentare të përgjakura ku njeriu kryesor në njësitin ALFA ishte djali i tij,fal këti lojaliteti në vitin 2009-të në zgjedhjet lokale për kandidat në Saraj PDSH nxjer vëllaun etij F.R pas pësimit të debaklit që i dha populli prishet kumbarija me PDSH,pa u vonuar kreu i BFI-së gjen rrugën e kumbarisë me BDI-në dhe arin që F.R ta emëroj kryeshef të arsimit në Saraj dhe ky vazhdon ta kryej këtë post deri më sot,poashtu nipi i tij shef kabineti i ish ministrit të drrjtësis të BDI-së edhe shum e shum privilegje tjera mer nga partija që thot se është "krahu i luftës"kundër të cilës ky virus shkumonte 2001-shin,si ariti kaç nalt ky njeri në BDI as vet ata se dinë?!                                                      Pas paraqitjes së lëvizjeve të reja politike kreu i BFI-së mer detyr që të gjendet në mesin e tyre dhe gjen rrugën e futjes brenda tyre,së pari ja çojn Zijadin Selën te shpija në Sfillare të epërme për të mar BLAGOSLOVIN E TIJ e më von futet edhe në Iftarin e BESËS,dhe këtu e çoi misionin në vend bashkimi i lëvizjeve të reja mori fund këta filluan ta akuzojnë njëri tjetrin ndërsa ai e di shum mirë si edhe për kë e bëri këtë pun,por një është e sigurtë se gjith ky manovër i tij është që në asnjë mënyr partitë shqiptare mos të bashkohen qoftë pozit-opozit apo opozit-opozit ky kujdestar i "vyeshëm" i dreqit veç po e trash qafën duke u a thyer kokën shqiptarve!
Ky është një fakt që për ata që nuk jan të kujdesëshëm ndaj kreut të BFI-së bien lehtësisht viktim e këti virusi .
Shpëtimi i vetëm i partive politike dhe i Shqiptarve nga ky virus anti Shqiptar është izolimi i plot i tij deri në eliminimin e tij nga BFI .


HASANBEGASIT DUHET T’I KËRKOJNË PARATË E TYRE NGA BFI-JA E SULEJMAN REXHEPIT

Hasanbegasit kanë plotësisht të drejtë që të ushtrojnë forma të ndryshme të presionit mbi Mulla Sulën dhe mbi hajnat e tij, me qëllim që t’ua marrin të hollat që ua kanë dedikuar vëllezërit e tyre nga Kosova dhe Shqipëria

Shkruan Zeqie Veseli
Në javën e parë të muajit gusht, të këtij viti, një nga lagjet e shqiptarëve në Shkup, Hasanbegun, e goditi një katastrofë e tmerrshme natyrore, një vërshimë e paparë ndonjëherë e cila mori me vete edhe dhjetra viktima shqiptarë. Brenda disa minutave u shkatërrua gjithçka, shtëpitë, pronat dhe pasuritë e ndryshme të shqiptarëve. Natyrisht, u goditën edhe disa katunde të nacionalitetit maqedonas, të cilët, sakaq, përjetuan një solidaritet dhe ndihmë shtetërore të menjëhershme. Shqiptarët mbeten nën mëshirën e bamirësisë vëllazorëre. Me këtë rast, të gjitha komunat dhe qytetet, të gjitha fshatrat si dhe vendbanimet shqiptare ofruan ndihma të llojllojshme, si artikuj ushqimorë, higjienik, veshmbathje. Nuk munguan edhe aksionet vullnetare në pastrimin e baltës dhe mbeturinave që i kishte lënë pas vërshima e tmerrshme. Kryqi i Kuq i Maqedonisë e kishte sfiduar edhe Bashkësisë Islame të Mulla Sulës. Kishte inicuar aksionin e grumbullimit të mjeteve finansiare dedikuar shqiptarëve të lagjes së Hasanbegut. Me këtë rast ishin tubuar, sipas Kryqit të Kuq, mbi një milion euro, respektivisht, janë grumbulluar 57.860.933, nga të cilat 44.610.633 denarë janë në llogari të Fondit të solidaritetit dhe 13.250.300 denarë me thirrje në telefonat për donacione. Këto mjete finansiare u shpërndanë në 4500 familje, nga 250-300 euro, sipas listës së hartuar nga organet gjegjëse që kanë regjistruar familjet e dëmtuara. Do me thënë, këto të holla janë lëshuar në xhirollogaritë e familjarëve të dëmtuar.
E ngacmuar nga ky gjest humanitar, por, mbi të gjitha, e tunduar nga epshi djallëzor për grabitje, edhe Bashkësia Islame e Mulla Sulës zhvilloi një aksion të këtillë. Aksione të këtilla, që nga viti 2010 BFI ka organizuar edhe me raste të tjera. Për shembull, zhvilloi aksion për tubimin e parave dedikuar qytetarëve të Somalisë (!!!), Pastaj, organizoi për rastin e vërshimës në Shkodër, për Sirinë, më vonë për refugjatët sirian, pastaj për fshatrat e Tetovës si dhe për famijet e dëmtuar në Lagjen e Trimave të Kumanovës.
Lidhur me mbledhjen e parave për vërshimat në Shkodër, askush nuk di se ku përfunduan, të paktën nuk u dorëzua asnjë cent në Komunitetit Mysliman të Shqipërisë.
Për Somalinë dihet se u grumbulluan para, por asnjëherë nga Bashkësia Islame nuk u tha se ato janë dërguar në Somali.
Siria ishte edhe një rastë për ta testuar mundësinë e zhvatjes si dhe të vjedhjes së parave të popullatës bamirëse të Maqedonisë. Në rastin e Sirisë ishin tubuar rreth 40 mij euro, të cilat kurrë nuk arritën në destinacion. Dy mjeshtrit e hajnisë, në krye me kryehajnin, Mustafa Dautin, ato para të grmbulluara i nisën për në Bashkësisë Islame të Bullgarisë ku u dorëzuan vetëm 5000 euro. Ky gjest prej hajni të përkyer argumentohet edhe me dokumentin kasa-pranon të Bashkësisë Islame të Bullgarisë, kurse 35 mij euro të tjera përfunduan në xhepin e Mulla Sulës (25 mij euro) dhe në atë të Mustafa Dautit (10 mij euro).
Pastaj, në të dy rastet, si në atë të Tetovës po ashtu edhe në atë të Kumanovës, Mulla Sula shet mjegull! Del në skenë si “bamirës” duke bërë vepër penale, duke ju dhënë të dëmtuarve nga një pliko të mbyllur për ç’gjë kurrë nuk u raportua se sa para u mblodhën, sa ishin në pliko dhe sa u dorëzun! Idiotizmi edhe më i tmerrshëm i hajnave u tregua me rastin e dorëzimit të të hollave të Bashkësisë Islame të Kosovës (prej 140 mij euro) si dhe të Komunitetit të Myslimanëve të Shqipërisë (prej 20 mij dollarëve). Këto kontribute humanitare të vëllezërve tanë nga Shqipëria dhe Kosova kurrë nuk u deklaruan nga ana e Bashkësisë Islame të Mulla Sulës. Po kalojnë dy muaj që nga vërshima me përmasa kataklizmatike që e goditi rajonin e Hasanbegut, ndërsa deri më sot, nuk u mbajt asnjë mbledhje nga ana e Rijasetit, as nga ana e Kuvendit apo të kryesisë së “Hilalit” të Mustafa Dautit, me qëllim që të përcaktohen format dhe mënyrat e shpërndarjes së këtyre parave të grumbulluara nga shqiptarët e që ju dedikohen shqiptarëve të Hasanbegut dhe rrethinës. Hasanbegasit kanë plotësisht të drejtë që të ushtrojnë forma të ndryshme të presionit mbi Mulla Sulën dhe mbi hajnat e tij, me qëllim t’ua marrin të hollat që ua kanë dedikuar vëllezëit e tyre nga Kosova dhe Shqipëria. Nga ana tjetër, është për t’u habitur vëzhgimi bukur i gjatë i diplomatëve shqiptarë mbi këtë dukuri të pahijshme. Ambasada shqiptare si dhe ajo e Kosovës kanë plotësisht të drejtë që të kërkojnë raport mbi shpërndarjen e kësaj ndihme në mjete finansiare të dhuruara nga qytyetarët respektivë. Të paktën duhet të përcjellin në ministritë e tyre përkatëse shqetësimin personal mbi përpjekjet për keqpërdorimin dhe përvetësimin e parave të qytetarëve të Shqiprisë dhe Kosovës nga ana e Mulla Sulës dhe hajnave të tij.  Nëse pushteti maqedonas hesht, sepse i konvenon kjo zhvatje e parave të tubuar për shqiptarët e dëmtuar nga vërshimat e sivjeme në Hasanbeg, kjo aspak nuk do të thotë se Shqipëria dhe Kosova mund t’i mbyllin sytë dhe ta falin edhe këtë zhvatje që ju behet qytetarëve të tyre. Të paktën, duhet të raportojnë në organizmat përkatëse shtetërore me qëllim që të njëjtat të mos futen në huti duke pranuar nëpër takime me interes kombëtar hajna, spiunë, narkomanë dhe njerëz me dosje penale, të cilët i përvjelë kryehajni Mulla Sula. Është e pafalshme nga ana e diplomacisë shqiptare që të lejojë të ulet bri më bri me përfaqësues të shërbimit intelegjent kombëtar person i njohur si narkodiler dhe agjent i shërbimit intelegjent maqedonas dhe të debatojë mbi ekstremizmin islamik te shqiptarët myslimanë; njeriu i cili vjedhjen e shqiptarëve dhe nëpërkëmbjen e dinjitetit të tyre tashmë e ka shtrirë përtej kufijve të Maqedonisë.

SEANCË E RE PËR RASTIN “KUMANOVA”

 Gjykimi i të akuzuarve për rastin e Kumanovës ka vazhduar edhe sot me dyer të mbyllura. Nga Gjykata njoftuan se në radhë ka mbetur edhe një dëshmitarë i mbrojtur, nga njësiti special, për të dëshmuar nga 42 sa ishin gjithsej. Për rastin e Kumanovës, 37 persona akuzohen për veprën terrorizëm. Më 12 maj të vitit të kaluar në Lagjen e Trimave në Kumanovë, një grup i armatosur u përlesh me forcat e sigurisë të Maqedonisë, ku u vranë 20 persona prej të cilëve 8 ishin policë dhe 12 të tjerë nga grupi i armatosur.

Sep 25, 2016

Tearcë deponi e egër mes fshatrave Gllogjë dhe Dobrosht

Prurjet e mëdha të mbeturinave nga vërshimet detyruan disa komuna të hapin deponi të egra. Njëra ndër deponitë e tilla është edhe ajo mesë fshatit Gllogjë dhe Dobrosht të komunës së Tearcës.
Kjo është deponi a krijuar me një herë pas vërshimeve të vitit të kaluar, mesë fshatit Gloxhë dhe Debrosht. Ndërkohë edhe për kundër premtimeve të shumta se kjo deponi do të largohet, kjo ngelet e njëjtë e cila rrezikon çdo ditë shëndetin e fshatarëve të Gllogjës dhe Dobroshtit.
“Ajo na pengon për atë se , ka edhe erë edhe nuk pastrohet dhe nuk rrafshohet , po që se rrafshohet me eskevatora ajo është gropë dhe mund të bëhet vendi i mirë . Erë ka me këto çka i çojmë ne por dikush hudhën pjesë të ngordhura . Masa as kush nuk merë as edhe komuna e Tearcës si komunë nuk e kryen por edhe ne fshatarët e kemi bërë stadiumin”…
“Si nuk pengon, siç të them unë nuk jemi me shkollë që të flasë gjuhën por ajo erë e keqe ku rin ,aty rin ajo ka qenë gropë tani është mbushur tre metre , para është mbushur por edhe mbas më shumë prej fshatit Poroj kanë sjell nuk e di sa kamijona janë sjellë . Ka shumë erë tani edhe fshatarët mezi presën kur e shohin ashtu edhe ato hedhin”, thanë banorët.
Sekretari i bashkësi lokale të fshatit Gllogjë Arif Dauti , thekson se ky vend ka qenë dikur fushë sporti, por pas prurjeve të vërshimeve është shenduar në deponi.
“Këtu ka qenë stadiumi Sharri 79 po shiko tani si është bërë . I sollën gjitha mbeturinat e Projit por tani ne nuk dimë çka t’ju bëjmë , u prish studioni shikoni si është , fëmijët nuk kanë ku lozin na kanë premtuar se do vinë do e rrafshojnë do e bëjnë me begaton me grill me dhe por ato më nuk erdhën . Na premtuan por nuk e bënë punën kjo është ajo”, tha Arif Dauti, sekretar i Bashkësis Lokale fsh. Glloxhë.
Nga ana tjetër , edhe për kundër tentimit tonë disa herë që të marrim prononcim lidhur më këtë çështje, kryetari i komunës së Tearcës, Isen Asani, nuk deshi të prononcohet para kamerës tonë, por jasht kamerës thot se është duke punuar dhe brenda një kohe të shkurtër ky problem do të zgjidhet.

Gjerdan "bombash" rreth qafës së Reisul Ulema Sulejman ef. Rexhepi

Një set i ri i përgjimeve të funksionarëve të ndryshëm në Maqedoni, po qarkullon nëpër zyre të mediave si dhe në disa nga zyret e korit diplomatik në vend. Edhe më tej mbetet personazh fatkeq i këtyre përgjimeve funksionari i BDI-së, Musa Xhaferri.
Është një numër bukur i madh i përgjimeve që dëshmon për një biznes-miqësie shumë të ngushtë të Musa Xhaferrit me ish-drejtorin e DZK-së, Sasho Mijallkov, por janë shumë interesante bisedat që janë zhvilluar mes tij dhe Orce Kamçevit. Në të gjitha këto biseda lakohet mjaft shumë edhe emri i Reis Sulejman Rexhepit. Këto biseda shpalosin shumë biznes-plane sekrete të Sulejman Rexhepit dhe Musa Xhaferrit, të cilat i zhvillojnë ekskluzivisht për interesat e Mijallkovit dhe të Kamçevit. Si pasojë e këtij aktiviteti shumë të ulët pëson prona e vakëfit të BFI-së, sidomos Burmali Xhamia si dhe parcela e cila me vendim të Qeverisë duhej ti jepet BFI-së në Kalanë e Shkupit. Është shumë interesant biseda e Xhaferrit me Mijallkovin ku ky i pari kërkon përforëcim për ta bindur Mulla Sulën për të hequr doë nga shpenzimet prej dhjetra mij eurove që janë bërë për ta urbanizuar, për ta regjistruar në kadastër si dhe për ta planifikuar si parcelë ku do të ndërtohej selia e BFI-së. Në këtë bisedë vendoset që bashkërisht, Xhaferri dhe Mijallkovi ta vizitojnë Sulejman Rexhepin dhe ta bindin që të heq dorë nga kjo parcelë e cila duhet t'i takojë mikut të ngusht të Musa Xhaferrit, Orce Kamçevit, si kundërshpërblim Mijallkov do ta shtyjë propozimin për ta ndryshuar Ligjin për Lustrim prej nga do të shlyhen nga procesi i lustrimit të gjithë përfaqësuesit e klerit në Maqedoni, me ç'rast do të përfitojë vetë Mulla Sula.

Edhe më interesante është biseda e realizuar pas kësaj vizite në zyren e Sulejman Rexhepit. Xhaferri e mburrë Mijallkovin për aftësinë e tij për ta bindur Sulejman Rexhepin që të heq dorë nga angazhimi i tij për Burmali Xhaminë dhe për parcelën në Kalanë e Shkupit. Kushti ka qenë, të heq dorë dhe kurrë të mos fajësojë asnjë institucion në shtet por fajtorin ta gjejë diku jasht vendit (jo rastësisht pastaj Mulla Sula "dëshmon" se fajtor për Burmali Xhaminë është vetë Shteti Turk i cili ka bërë pazarllëk me maqedonasit në dëm të BFI-së) Veç kësaj, janë shumë interesante edhe bisedat në mes të dy bashkëpatriotëve, Musa Xhaferrit dhe Jakup Selimovskit, ish-funksionarit të lartë të BFI-së. Xhaferri kërkon madje edhe insiston që ta bind Selimovskin për ta përcjellë dhe për të raportuar për çdo veprim të Mulla Sulës. Meqë Selimovski nuk ka pranuar për asnjë çmim që të futet nëpër këto ujëra, atëherë, sërish kyçet Mijallkovi duke kërkuar që të kontaktohet me shefin e kabinetit të Mulla Sulës prej të cilit duhet të merren kodet e programit për përgjim të BFI-së përmes kamerave të instaluara në këtë Institucion. Janë shumë rëqethëse bisedat e Musa Xhaferrit me Sulejman Rexhepin. Po ashtu, është tepër interesante një bisedë e zhvilluar në mes të Sulejman Rexhepit me ish-anëtarin e Komisionit për Lustrim, Agim Mehmetin, por edhe biseda e zotëri Agim Mehmetit me ish-reisin e BFI-së Arif Emini. Marrë parasyshë relacionet e vendosura BDI - BFI që nga viti 2011, nuk duhet të habitemi se "bombat" tanimë janë si maja e gjilpërës në sipërfaqen e tullumbaces.

Sep 24, 2016

Menduh Thaçi qëndron në Strugë takim me strukturën partiake

Në vazhdën e aktiviteteve parazgjedhore, Shtabi i Degës së Partisë Demokratike Shqiptare – Strugë, sot (24.09.2016) realizoi takim me strukturat e degës.
Në këtë takim ishte prezent edhe Kryetari i PDSH-së z. Menduh Thaçi.
Këtij takimi i kanë paraprirë dy takime paraprake, takimi i Shtabit qendror dhe takimi i Shtabit zonal.
Në takim, mes të tjerash, u diskutua për çështje taktiko-politike për zgjedhjet parlamentare të cilat pritet që të mbahen më 11 dhjetor 2016.
Pas këtij takimi do të vijojnë aktivitete të tjera me qytetarë në vendbanimet e qytetit të Strugës.
Shtabi i Degës së Partisë Demokratike Shqiptare,
24.09.2016 – Strugë

IRI nuk do të bëjë anketë për rejtingun e partive në Maqedoni

Instituti Ndërkombëtar Republikan (IRI) nuk do të bëjë anketa për rejtungun e partive politike në Maqedoni.
Anketat e IRI-t vlerësohen si më kredibilet në Maqedoni por këtë vit kanë vendosur që nuk do të kenë anketë para zgjedhjeve të parakohshme parlametare në Maqedoni.
Ilina Mangova, përfaqësuese e IRI-t në Maqedoni ka thënë: ”Tani për tani nuk kemi në plan të bëjmë asnjë anketë të cilën do ta publikonim para zgjedhjeve të 11 dhjetorit.”
Më herët IRI publikoi një anketë për reputacionin e partive politike në Maqedoni e dicla duket kështu:

OPINION:KOMANDANTI I BRAKTISUR

Nga Arben TARAVARI
Një nga figurat kyçe që ka udhëhequr politikën shqiptare në Maqedoni është Ali Ahmeti.
Ai është një personazh për të cilin janë folur shumë gjëra. Mbi të është formuar një Mit urban, i interpretuar herë pozitivisht e herë ngativisht.
Do të shkruaj për të sot pasi pavarsisht që nga SuperNova, z.Ahmeti doli një Kometë!
Duket se ngjan me kometën Hallei që në fillim të shekullit XX-të u tha që do bënte botën pluhur!
Megjithëse një burrë 57 vjeçar, ai tenton gjithnjë të duket më i vjetër se mosha biologjike. Përveç një faktori real që e plak, si është pigmenti krejt i munguar në flokët e tij, ai është thinjosh, çdo gjë tjetër duket madje më e re se mosha që ka.
Sjellja e tij synon vjetërsinë. Ai është rasti klasik i burrit që imponon forcën e tij edhe për shkak të moshës. Duke rrjedhur nga një fshat me tradita shqiptare të forta, ai di më së miri respektin që shqiptarët, kanë për më të vjetrin!
Kështu ky burrë luan me këtë kartë, duke formuar rreth tij mitin e Njeriut të Mënçur! Ai flet pak kryesisht, në mimikën e tij ka një pafajësi gati fëminore, kështu ai bëhet i falshëm në naivitetin e tij!
Por realisht çfarë është ky burrë 56 vjeçar?!
Është një djalë i cili me sa e di ka studiuar për filozofi në Prishtinë, por pavarsisht degës së tij të studimit, duket se mjeshtria e tij nuk ka qënë kurrë Fjala ose Dialogu!
Ai është një mjeshtër i Luftës! Pra ndryshe sa duket tani, ndryshe para se të bëhej person publik dhe të impononte figurën e Plakut Babaxhan, e shkuara fakton që Ahmeti ka qënë një burrë i hedhur!
Pasi formoi partinë e tij, ai papritur u shëndrua nga Ali-luftëtari në Ali-Plaku!
Ai do paqen me çdo kusht pas hyn në politikën e zyrave, e do edhe me kushtin e mohimit të asaj për të cilën ai mori pushkën edhe doli malit!
Populli fillimisht krenohet me të, sepse ai është heroi që luftoi për ta, por pastaj populli nis e ndjehet konfuz! Aliu sa vjen dhe e zvogëlon numrin e arsyeve që e mbajnë në paqe me maqedonasit!
Ai ka mësuar mjeshtêrinë dinake të verbimit, të shurdhimit politik, apo është thjesht një Naiv që e kanë vendosur në lojë maqedonasit dhe vet partia e tij?!
Mbi Mitin e tij fryn erë që turbullon ujin. Megjithëse në popull pakënaqësia shtohet, Aliun e shohim teksa i thinjur del dhe flet për paqen në botë njësoj si kandidat në një konkurs bukurie, duke mos përmendur varfërinë e papunësinë që ka filluar e rritet në popull!
Tashmë njerëzit kanë ardhur në fazën e zhgënjimit. Edhe ata syresh, jo të pakët, të cilët betoheshin për Kryetarin, duket se dashuria shekspiriane u është thyer.
Thinjoshi i ri tani akuzohet nga të gjithë grupet sociale, akuzohet nga ata që nuk i besuan që në krye të herës, akuzohet më fort edhe nga ata që i besuan më shumë se veten e tyre! Ndoshta në shtêpinë Ahmeti nuk flitet për Naton dhe Europën që janë dy maskat që Aliu vendos para popullit, ndoshta në shtëpinë e tij flitet shumë. Aty i ndërgjegjshëm për pandërgjegjshmërinë e tij, me shikim të kthjellët për verbërinë e tij, ai nuk di se ku gaboi, por është i sigurtë se tapeti i tij politik është i mbushur me hapa të gabuar!
Kështu nga një figurë që mund të kishte qënë pozitive, ai për të keq të tij duket se e ka humbur fillin duke u shuar, e duke u transformuar në një pësim historik. Ali Ahmeti është shembulli fatkeq se si popujt e munduar dinë të zgjedhin Lider të gabuar. Ahmeti është shembulli se si politika di të shkatërrojë personalitetin gjithnjë nëse ai e ka pasur. Kjo është një analizë jo shumë specifike, pasi vet personazhi nuk ka specifika, ai është shumë i lexueshëm megjithë prezumimin e pafajsisë. Në mos me dashje, por pa dashje, ai i ka bërë keq shoqërisë shqiptare…ndoshta prej asaj dite kur vendosi të hynte në politikë, sigurisht prej asaj dite që u ka kushtuar shumë shqiptarëve të kësaj ane!
Autori është mjek neurolog dhe Sekretarë  Gjeneral i LR-PDSH

Sep 22, 2016

AKS-i dhe Behixhudin Shehapi i BDI-së kundër komunës së Studeniçanit

Manifestimin kulturoro-sportiv për mundje tradicionale “TRADITA VAZHDON 2016”, nuk do të ketë mbështetjen e Komunës së Studeniçanit, pasi që një vendim të till e ka marrë këshilli komunal.
Sipas këtij vendimi Këshilli i Komunës së Studeniçanit refuzon kërkesën provokative nga Shoqata Qytetare “AKSI” për çfarëdo lloj mbështetje të manifestimit “TRADITA VAZHDON “, informon shërbimi për informim i Komunës së Studeniçanit.
“Edhe pse në mënyrë të rregullt Komuna e Studeniçanit ka aplikuar që në mënyrë institucionale të organizon këtë manifestim tradicional siç është rendi dhe zakoni, Ministria e Kulturës edhe këtë vitë nuk i ndanë mjetet për komunën tonë, por të njëjtat ja ndanë shoqates qytetare AKS-i. Kjo shoqatë qytetare duke shfrytëzuar miqësitë e ngushta që ka me funksionarët e BDI-së në këtë ministri arrijnë të ndikojnë që dhe këtë vitë ta dëmtojnë Komunën e Studeniçanit dhe Ministria e Kulturës të merr vendim politik dhe mjetet për një manifestim të till t’ia beson një shoqate e jo komunës si institucion”, thuhet në reagimin e Komunës së Studeniçanit.
Për hirë të korrektësisë Komuna e Studeniçanit gjatë vitit 2013, 2014 dhe 2015 për këtë manifestim tradicional ka formuar Këshill organizativ prej 15 anëtarësh: përfaqësues nga komuna, Klubi i Mundjes ‘Studeniçani’ dhe dy përfaqësues të AKS-it.
“Gjatë 2013, 2014 dhe 2015 manifestimin tradiconal në mundje e ka organizuar ky këshill organizativ e jo kjo shoqatë qytetare. Kjo shoqatë për këto dy vite (2013/2014/2015), mjetet që i ka marrë për këtë manifestim asnjëherë nuk i ka treguar në tërësi dhe për të njëjtat asnjëherë nuk i ka arysetuar para këshillit organizativ me ndonje raport financiar, ndësa Komuna e Studeniçanit posedon raporte dhe dokomentacione për mjetet të cilët janë harxhuar”, theksohet në komunikatë.
Komuna e Studeniçanit do të vazhdon ta përkrahë fuqimishtë Klubin e Mundjes ‘Studeniçani’ dhe sportin në përgjithësi ashtu siç ka vepruar deri më sot, dhe në asnjë rast komuna jonë nuk do të jëtë pjesë e manipulimeve që në emër të sportit të bëhet vjedhje dhe plaçkitje.Komuna e Studeniçanit do të vazhdon nga viti i ardhëshëm ta organizon këtë manifestim me ose pa përkrahjen e Ministrisë së Kulturës dhe manipulantëve të tjerë.
Komuna e Studeniçanit konstaton se kjo është një loj politike midis AKS-it dhe BDI-së gjegjësisht sekretarit shtetërorë në Ministrin e Kulturës, Behixhudin Shehapi për të marrë vendime politike pasi që komuna jonë drejtohet nga një përfaqësues i opozitës së vërtet shqiptare në Maqedoni.
“Ne jemi kundër çdo lloj të manipulimit financiar apo çfarëdo lloj tjetër manipulim nëpërmjet sporti. Andaj duke vlerësuar se ky sport ka traditë shumë të gjatë, ne nuk mbështesim një manifestim i cili që në fillim manipulohet dhe motivohet politikisht”, thuhet në komunikatë./Ditari.mk/

Transparenca, Maqedonia në terr

Institucionet shtetërore në Maqedoni janë gjithnjë e më të mbyllura ndaj taksapaguesve kur bëhet fjalë për mënyrën e shpenzimeve të mjeteve nga buxheti i shtetit.
Qendra për komunikim me qytetarë, në bazë të një hulumtimi ku janë përfshirë 97 institucione, ka nxjerrë në pah se vetëm 45 për qind e tyre publikojnë informacione për punën e tyre në ueb faqet zyrtare, duke u përfshirë në të ashtuquajturën “transparencë aktive”.
Me “transparencën aktive” nënkuptohet prezantim i informatave në iniciativë vetanake të institucioneve, pa parashtruar dikush tjetër një kërkesë për informata me karakter të qasjes së lirë.
Baza ligjore për transparencë aktive të institucioneve gjendet para së gjithash në ligjin për qasje të lirë deri tek informatat me karakter publik, por edhe në një sërë ligjesh tjera, siç janë ligji për vetëqeverisje lokale, ligji për buxhet, ligji për borxhin publik, ligji për financim të njësive të vetëqeverisjes lokale, e kështu me radhë.
Hulumtimi në fjalë ka nxjerrë në pah se institucionet në nivel lokal janë më trasparente krahasuar me ato në nivel qendror, përkatësisht ministritë dhe vetë qeverinë.
Për nga transparenca prinë komuna e Kriva Pallankës dhe pas saj radhitet ajo e Velesit, Manastirit dhe Strumicës, komuna këto me shumicë maqedone.
Përderisa si ministri nivelin më të kënaqshëm ka treguar Ministria e Vetëqeverisjes Lokale, që në disa mandate udhëhiqet nga përfaqësues shqiptarë, kurse më jo transparente është vlerësuar Ministria për Ekonomi, që po ashtu udhëhiqet nga përfaqësues shqiptarë.
German Fillkov, nga Qendra për Komunikim me Qytetarë, bën të ditur për Radion Evropa e Lirë se institucionet më pak transparente janë aty ku bëhet fjalë për shpenzimin e mjeteve nga buxheti.
“Institucionet shumë vështirë japin informacione kur kemi të bëjmë me shpenzimin e mjeteve nga arka e shtetit. Drejtuesit e institucioneve akoma nuk e kanë kuptuar se qytetarët kanë të drejtë të dinë për çdo qindarkë të shpenzuar nga buxheti i institucioneve.”
“Pra, mungon vullneti i institucioneve që ata vetë t`a informojnë opinionin për atë se ku kanë përfunduar paratë e taksapaguesve, pa e kërkuar këtë dikush nga ata, duke u thirrur në ligjin për qasje deri tek informacionet me karakter publik”, thotë German Fillkov. (INA)

Sep 20, 2016

Kuvendi i Maqedonisë vendosi: 35 milionë euro për të dëmtuarit e vërshimeve

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në suaza të seancës së 117­të duhet të fillojë debat për ribalancin e ri të buxhetit për vitin 2016, i cili propozohet që të sigurohen mjete për zhdëmtimin e dëmeve nga vërshimet më 6 gusht të këtij viti.
Me ribalancin propozohet sigurimi i 35 milionë eurove shtesë për zhdëmtimin e tërësishëm nga vërshimet. Të ardhurat në buxhet janë të pandryshuara dhe mbesin në nivel të projeksionit prej 174.291 milion denarë.
Shpenzimet rriten prej 195.472 milion denarë në 197.410 milion denarë, ndërsa rritet edhe deficti buxhetor prej 3,6 në 4 për qind dhe do të arrijë 23.119 milion denarë, në vend të 21.181 milion denarë.
Ky është ribalanci i dytë i Buxhetit këtë vit.
I pari ishte bërë në korrik të këtij viti. Në suaza të kësaj seance deputetët duhet të diskutojnë edhe për Propozim­ligjin për punësim të njëqind studentëve më të mirë të diplomuar në universitetet publike në Republikën e Maqedonisë, propozim­ligjet për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për shfrytëzim dhe dispozicion me gjërat në pronësi shtetërore dhe me gjërat në pronësi komunale, të Ligjit për zbatim të Buxhetit për vitin 2016 të propozuar nga opozita, të Ligjit për ndalim të vlefshmërisë së ligjit për përcaktim të kushtit për kufizim për kryerje të funksionit publik, qasje të dokumenteve dhe shpallje të bashkëpunimit me organet e sigurisë shtetërore, gjithashtu, nga opozita, si dhe Propozim­ligji për ratifikim të Marrëveshjes mes Qeverisë së Republikës së Maqedonisë dhe Këshillit të ministrave të Bosnjë e Hercegovinës për kolokacion të përfaqësive konsullare diplomatike.
Në lexim të dytë para deputetëve në rend të ditës janë Propozim­ligji plotësues për ndryshime dhe plotësime të ligjit për standarte studentore dhe Propozim­ligji për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për avokatin e popullit.
Në korrnizat e kësaj seance duhet të shqyrtohen edhe Propozimi për zgjedhje të anëtarit të Komisionit për barazim të politikës ndëshkuese, Raporti për realizimin e Programit vjetor për punë dhe zhvillim të Agjencisë për aviacion civil për vitin 2015 dhe Propozim­vendimi për dhënie të pëlqimit të propozimit për ndryshime dhe plotësime të planit financiar vjetor të Agjencisë për aviacion civil për vitin 2016.

Xhamiat përmes Sulejman Rexhepit pjesë e propagandave të BDI-së

Revolta e qytetarëve të Çairit për mos ndërtimin e xhamisë në fushë Tophanë është tejet i madh meqë ky kompleks i xhamisë dy vite të plota po zgjatë dhe si duket askund nuk do të jetë. BFI është shndërruar në institucion propagande që i shërben politikave të BDI-së, në këtë formë shfrytëzohen dhe keqpërdoren edhe xhamiat. Me plotë të drejtë revoltohen qytetarët ngase gurthemeli ishte më 30 gusht 2014-ditë Ramazani! Deklaratat para mediave të Sulejman Rexhepit dhe Izet Mexhitit ishin se pas Bajrami fillohet me ndërtimin e xhamisë, dhe se pas asaj feste nuk ëshë bërë asgjë. Kaluan shumë Bajrame e vite , por asgjë nuk është lëvizur për ndërtimin e asaj qendre fetare  përpos gënjeshtrave dhe keqpërdorimit të këtij objekti për interese politike të BDI-së në kkrah të BFI-së. Aktualisht vendi i xhamisë është me mbeturina dhe ka vetëm një gjurmë të një shtylle me hekur! Lokacioni në fillim ishte i thurrur, e sot ka ngelë vetëm metali, por se është bë një ndryshim, pas më shumë se dy vite, tani aty kemi vetem një reklamë-fotoja se si do të duhet të dukej xhamia!
Për xhaminë në fushë Tophanë Agjencia e Lajmeve INA kishte shkruar ditë më parë: “Xhamia e premtuar dy vite më parë në Fushë Topanë nuk duket askund. Aty kanë mbetur vetëm gurë-themeli i shtëpisë së shenjtë, i promovuar kohë më parë me pompozitet nga autoritetet kompetente. Një lexues i agjencisë së lajmeve INA, ka dërguar disa foto nga vendi i ngjarjes. Për këtë neglizhencë ai akuzon kryetarin e BFIM-së, Molla Sulën dhe kryetarin e komunës së Çairit, Izet Mexhitin.“Turp për BFI me Molla Sulen edhe për kryetarin e  Komunës së Çairit, Izet Mexhiti, të cilët që 2 vjet e kanë zënë parkun dhe deri sot asnjë punim nuk e kanë bërë. Këta dy persona vetëm marketing janë duke bërë me këtë Xhami”, shprehet lexuesi i revoltuar.(INA)
Fati i kësaj xhami është i njejtë si i godinës së Medresesë për femra afër xhamisë së Isa Beut të cilën Sulejman Rexhepi dhe Izet Mexhiti edhe sot e kësaj dite nuk e ndërtuan. Kjo ndërtesë tani 8 vite me rradhe nuk është ndërtuar. Sulejman Rexhepi dhe Izet Mexhiti e manipuluan opinionin dhe popullin se do të ndërtojnë këtë shkollë edhe pse kaluan vite e vite dhe në fund asgjë. Hapsirat e barakave ku duhej të ndërtohej Medreseja sot është shndërruar në parkingje për përfitime personale të njerezve të BDI-së dhe Sulejman Rexhepit.
Edhe analistët kanë po atë bindje se Sulejman Rexhepi po i keqpërdor xhamitë dhe vakufin për t’i shërbyer politikave të BDI-së, një parti që tani më akuzohet nga qytetarët si parti antishqiptare dhe që punon e vepron kundër interesave kombëtare.

Sep 19, 2016

IMER ALIU NË 10 MINUTA

MUSAFIR IMER ALIU NGA PDSH-ja PER REBALANCIN E BUXHETIT...(VIDEO)


Banorët e Çairit revoltohen me Sulejman Rexhepin për xhaminë në Tophan

Zvarriten procedurat për fillimin e punimeve për ndërtimin e xhamisë në Tophanë të Çairit. Në mungesë të xhamisë, banorët e kësaj lagje detyrojnë të udhëtojnë me kilometra për të kryer obligimin fetar.
Banorët shprehen të revoltuar për neglizhencën e BFI-së dhe Komunës së Çairit. “Të them të drejtën nuk besoj, premtime ka mjaft por të paktën deri më tani duhet dicka të ishte bërë por nuk ka asgjë. Njëherë na thanë mbas Ramazanit vitin e kaluar por s’ka asgjë. Namazin e falim tek kjo Xhamia këtu afër në një dhomë. Nuk na zë, shumica falen jashtë”.
“Xhaminë ka dy vite që e kanë filluar ta bëjnë se asgjë nuk ka. Janë duke na gënjyer. U bë si tepër kjo punë, shkojmë falemi te kjo Baraka, ajo dhe nuk ka kushte për Xhami. Duhet ose t’i hypim autobusit të shkojmë të falemi ose në këmbë, këto po na gënjejnë. Nuk kemi besim, e kemi humbur besimin krejt, kujt do I besosh? Si në Bashkësinë Islame, si nëpër partitë shqiptare, besim nuk kemi” “Kush nuk ka dëshirë që të ketë një xhami më afër vendbanimit të vet, shtëpi të Zotit kush nuk ka qef të ketë afër . Për momentin falem në Caircanka në xhamin Jahja Pasha, është larg, duhet të dal një orë para që të zë vend të falem” “Kjo nuk do të ndërtohet asnjëherë, që kur kanë thënë, deri tani do kishte përfunduar 3:50 Nevoja ekziston që moti jo tani, por kot po presim xhami këtu. Për momentin falemi nëpër të gjithë Xhamitë e Shkupit”
Nga BFI sot nuk deshën të flasin për zvarritjen e punimeve, me arsyetimin se kreu i këtij Institucioni Sulejman Rexhepi është në udhëtim zyrtar. Ky i fundit në maj të këtij viti kishte thënë se në qershor fillojnë punimet. “Maksimumi mund të jetë një muaj, tani në ramazan jo, por pas ramazanit të startojë dhe vjen ndërmarrja ndërtimore që atje për të Þlluar punën”, pati deklaruar Kryetari i BFI-së, Sulejman Rexhepi, më 5 qershor të këtij viti.
Por edhe kreu i Çairit Izet Mexhiti, në dhjetor të vitit të kaluar kishte deklaruar se punimet do të fillojnë në muajin mars. “Mendoj se në tre muajt e ardhshëm mund të ketë edhe gurrë themelin e xhamisë së re”, deklaroi Mexhiti në dhjetor të vitit të kaluar. Xhamia, sipas planit do të jetë me katër minare dhe përveç faltores do të përfshijë edhe një qendër edukativo-shkencore, amÞteatër dhe hapësirë për lexim, për studentët e teologjisë../Alsat M

Sep 17, 2016

Shikoni sa shumë po presin në radhë për të blerë iPhone7 (Video)

Australianët u vunë në radhë për t’u bërë të parët në botë që do të shtinin në dorë të shumëlakmuarin iphone 7.

Pavarësisht shiut të lehtë, 200 vetë kanë pritur në trotuar hapjen e dyerve të dyqanit të Apple-it në Sydney. Marcus Barsoum e kishte zënë radhën që të mërkurën. Zhgënjimi i tij ishte i madh kur mësoi se nuk do të merrte dot atë që dëshironte aq fort, iPhone 7 i zi. Modeli në këtë ngjyrë kishte shteruar i gjithi prej shitjeve me porosi.
“U trishtova, në fakt u mërzitëm të gjithë. Por zemërimi na kaloi shpejt. Personalisht jam shumë i kënaqur tani që po marr thjesht një 7 të errët, nuk prish punë. Megjithatë mendova se Apple-i, duke qenë ajo kompani që është do kishte rezerva. S’më shkoi mendja se ato modele do të shiteshin të gjitha që përpara me porosi. Thashë se do kishin diçka menjanë për adhuruesit besnikë, si puna ime, që presim në radhë”, u shpreh Barsoum.
Dikush tjetër, ende ka shpresa.
“Them se mbase arrijmë t’i bindim duke qëndruar këtu për 24 orë. Unë do ta blej shtatën, por ajo që ëndërroj të marr në fakt është një shtatë plus”, thotë Nick Saini, student. Skena të ngjashme kishte edhe përpara dyqaneve të Apple-t në Pekin e Hong Kong, si dhe në Japoni, ku iPhone 7 sapo ka dalë në shitje. iPhone-i i ri ka disa specifika të ndryshme nga paraardhësi i tij. Është rezistent ndaj ujit, kufjet i ka me ëireless, vjen me një çip të përforcuar dhe kamerën e ka me lente të dyfishtë./tch   

Fund i krishterizuar i Mulla Sulës

Mulla Sula paska vdekur?! Në shenjë falënderimi për vjedhjet që i ka bërë në emër të FSHI-së dhe BFI-së që nga viti 1997, Rijaseti i BFI-së Sulejman Rexhepit ia ndanë një pllakë përkujtimore, nga ato që vihet në kokë te varrezat e ateistëve! Le të jetë ky shkrim në vend të kurorës mortore që u vihet përskaj këtyre pllakave përkujtimore
Nga Haxhi Isa Xhaviti

Nuk ka kurrfarë dyshimi se, Mulla Sula është ekspert i falsifikimit të arkivit të BFI-së por edhe i ngjarjeve të rëndësishme që kanë ndodhur në këtë Institucion. Falsifikim i fundit i tij është shënimi i 20 vjetorit të themelimit të Fakultetit të Shkencave Islame. Rrafsh për një vit e falsifikoi datën. Mbase për vetë faktin që rreth BFI-së dhe vetë Mulla Sulës po ndodhin vetëm dukuri e trishtime antinjerëzore dhe antiislame dhe asgjë që do të shkonte në favor të tij. Si duket kishte nevojë të zjarrtë që të shënojë një ngjarje e cila në fakt gabohet në vite, sepse 20 vjetori i Fakultetit është më vitin 2017. Vetëm shikojeni në pllakën përkujtimore se kur është themeluar dhe menjëherë do të bindeni se Mulla Sula po e ndjenë më të keqen: mbase nuk do të jetë në gjendje që ta festojë 20 vjetorin, prandaj e përshpejton për një vit më herët. Përfundimisht, Mulla Sulën e kanë kapluar xhindët e mirënjohjeve, prandaj, nëse në çdo gjashtë muaj nëse nuk e kurdis një mirënjohje thjesht çmendet. Kësaj radhe ia kishte kurdisur vetes dy lloj mirënjohje: njërën ia dhuroi dekani i FSHI-së, kurse tjetrën, pllakën e mermertë përkujtimore, atë identike si ato që vihen te koka e varrit ateist, ia dhuroi Rijaseti. Çfarë rasti morbid! Pllakë përkujtimore njeriut të gjallë. A e di Mulla Sula se çfarë do të thotë kjo simbolikë? Vetë Rijseti konstaton se tashmë ose është i vdekur ose duhet të vdesë Mulla Sula, prandaj edhe ia ka përgatitur për së gjalli pllakën përkujtimore. Ia ka përgatitur pllakën e cila përçon një mesazh shumë metaforik: Mulla Sula, që nga viti 1997 e vodhi dhe e shkatërroi si FSHI-në ashtu edhe BFI-në. Praktikisht, këto dy institucione me Mulla Sulën janë në komë, buzë vdekjes, prandaj edhe mungon data e vdekjes e cila rënom shkruhet nëpër këto pllaka përkujtimore prej mermeri. Pse të gjitha ato lavdërata të stërtepëruara për Mulla Sulën? Çka është ky servilizëm kaq i skajshëm? Si e paska ndërtuar Mulla Sula Fakultetin e Shkencave Islame kur dihet fare mirë se ajo godinë është "produkt" i sheikut arab, i cili ishte zotuar se do ta finansonte edhe ndërtimin e xhamisë për të cilin tashmë është hedhur dhe harruar guri themeltar, por edhe konviktin e studentëve. Sheiku kurrë nuk u bë i gjallë? E dini pse? Sepse, Mulla Sula, bashkë me mikun e vet të ngushtë, e kishin vjedhur e rrjepur sheikun dhe, të cilit kurrë nuk i raportuan se si u shpenzuan ato të holla të cilat i investoi për të mirën e islamit e që, fatkeqësisht, përfunduan në xhepat e këtyre dy hajnave dikur shokë të ngushtë. Pas këtij projekti, harami do t'i mundë dhe, që të dy do të hidhërohen përjetë, do të kalojnë në armiqësi të thella! Nëse Mulla Sula mendon se ka edhe ai merita në ndërtimin e këtij Fakulteti po ia bëjmë me dije se, ky projekt u jetësua vetëm falë devotshmërisë prej besimtarëve të sinqertë të Abdrrahman Halitit, Beqir Zhutës, Shaban Prevallës, Abdurauf Pruthit, Naser Ziberit, Ismet Ramadanit, Eshtref Aliut, Mersel Bilallit si dhe e shumë funksionarëve të Partisë për Prosperitet Demokatik, të cilët, pas dështimit me UT-në, ishin kërcënuar me dalje nga koalicioni qeveritar nëse nuk do të jepej leja për sendërtimin e projektit të FSHI-së. Faktet historike do të dëshmojnë se, ky Fakultet Prosperitetit i duhej vetëm për të siguruar vota në prag të një detronizimi të madh që po e kaplonte këtë Parti, ndërsa Mulla Sulës i duhej si pikënisje për vjedhje, për pasurim familjar dhe për kriminalizim të krejt BFI-së. Për BFI-në viti 1997 do të jetë viti i mbrapshtë, kurse për Mulla Sulën do të jetë vit i mbarë që shënoj një epokë të re: epoka e keqpërdoimit të islamit për përfitime personale të Mulla Sulës! Ky është viti i përpjekjeve të Mulla Sulës për të varrosur vlerat islame të BFI-së si dhe të FSHI-së, prandaj edhe, Rijaseti, me një kopili të theksuar, ia ndanë këtë formë të mirënjohjes Mulla Sulës. Mbase kjo flet për një vetëdijësim të Rijasetit në raport me Mulla Sulën dhe një selam intern për vetë atë që tashmë e ka kohën të ik! Një përpjekje për ta dekriminalizuar Institucionin nga krimineli që po e mban të uzurpuar Institucionin! Bravo për Rijasetin, për guximin e tij në hudhjen e këtij hapi për ta krishterizuar fundin e Mulla Sulës!

Sep 14, 2016

Shpend Ahmeti dhe Erion Veliaj do ta krijojnë unionin e bashkive shqiptare

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, dhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, kanë paralajmëruar krijimin e unionit të bashkive-komunave kryesore shqiptare në rajon: Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Preshevës dhe Ulqinit. Kjo gjë pritet të ndodhë para datës 28 Nëntor, Ditës së Pavarësisë të Shqipërisë.
Këtë e ka bërë të ditur Ahmeti dhe Veliaj pas një takimi që e kanë mbajtur të martën, në fillim të vizitës dyditore që një delegacion nga Tirana, i udhëhequr nga kryetari Veliaj do të zhvillojë në Prishtinë, shkruan Koha Ditore.
Ata në këtë takim kanë diskutuar për projekte të përbashkëta, si për shkëmbimin e përvojave nga të dy qytetet, meqë edhe problemet janë të ngjashme.