Jun 28, 2017

Luan Tresi – Deklaratë pas përfundimit të takimit të Liderëve (VIDEO)

“Nënshkruesit e platformës janë deklaruar  se nëpërmjet platformës, do të avancojnë të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni, dhe ne vendosë që të marrim pjesë në këtë takim, që më saktësisht të informohemi se deri ku është realizimi i tyre, dhe deri ku janë planet e tyre për të ardhmen”, tha Luan Tresi, nga PDSH.
Tresi shtoi se Partia Demokratike Shqiptare, do ta përkrah çdo iniciativë që është në favor të çështjes shqiptare në Maqedoni

Ja sa milion euro fiton Turqia vetëm nga dy ura në Stamboll!

Në pesë muajt e parë të vitit, Turqia fitoi mbi 570.1 milionë lira (rreth 162 milionë dollarë) nga taksat e mbledhura në dy urat e saj në Stamboll si dhe taksat për pagesën e rrugëve, njoftoi Drejtoria e Autostradave Turke të mërkurën, raporton Anadolu Agency (AA).
Sipas të dhënave të publikuara, në periudhën janar-maj të këtij viti, ura “Dëshmorët e 15 korrikut” dhe Ura “Fatih Sultan Mehmet”, që përfshijnë Bosforin dhe lidhin Evropën dhe Azinë, sollën së bashku 149.2 milionë lira (44.2 milionë dollarë), ndërsa nga taksat e autostradave janë grumbulluar rreth 421 milionë lira (119.2 milionë dollarë).
Shifrat flasin se rreth 160 milionë vetura kanë kaluar përmes kabinave për pagesën e taksës rrugore. Shoferët në Turqi paguajnë 7 lira turke (1.98 dollarë) për tarifat e urës, ndërkohë tarifat janë më të larta për veturat me më shumë se dy boshte.
Vitin e kaluar, 417 milionë automjete përdorën urat dhe rrugët e Turqisë, duke paguar një total prej 1.2 miliardë lirash turke (320.43 milionë dollarë). Tarifa në atë kohë ishte 4.75 lira turke ($ 1.56) për kalim.

SULEJMAN REXHEPI: ARABIA SAUDITE FINANCON ISIS

Kryetari i BFI-së Sulejman Rexhepi në një intervistë për TV Koha mes tjerash për radikalizëm dhe strukturat e ISIS. Në këtë intervistë flet për rryma të ndryshme në Maqedoni dhe shkuarjen e shumë qytetarëve në vendet e lindjes si anëtar të shtetit islamik (ISIS).
Më tej Rexhepi ka sulmuar Arabinë Saudite duke thënë se është shteti që financon ISIS duke bërë të ditur se Arabia Saudite është e shtyrë nga dikush tjetër që të financon strukturat e Shtetit Islamik (ISIS). Sulejman Rexhepi: “ Arabia Saudite e financon ISIS, a nga ana tjetër kinse bënë luftë. Gazetari: Kjo do të thotë totalish e gabuar. Rexhepi: Jo jo. E financon, tjetër kush e çon që ta financoje, a nga ana tjetër sulmon në vendet të caktume kundër ISIS. Kjo është çmenduri. Po ata e kanë të domosdoshme atë rol të e luajn. Kjo është bindja ime.”
Sulejman Rexhepi nuk është hera e parë që akuzon këtë shtet meqë më parë në një intervistë tjetër kishte treguar se me çfarë çështje merret Universiteti i Medinës. Çfarë kuadrosh dalin nga ai Universitet dhe çfarë shërbejnë në shoqëri.

Erdhi në Shkup ndërmjetësi evropian që u shpall i padëshirueshëm nga VMRO-DPMNE, ja misioni i ri

Ish ndërmjetësi belg në kohën e negociatave për Marrëveshjen e Përzhinës Piter Vanhojte është kthyer në Maqedoni për të ndihmuar procesin e reformave në media. Vanhojte në një prononcim për Alsat njoftoi se në tavolinë janë propozimet e Përzhinës, të cilat përveç VMRO-DPMNE-së, i kishin pranuar të tre partitë tjera.
Unë jam këtu me ftesë të Shoqatës së Gazetarëve për të mbështetur pak zhvillimin e propozimeve për reformat në media të cilat janë shumë të nevojshme, për të mbështetur aktivitetet lobuese ndaj Qeverisë dhe institucioneve përkatëse për t’i futur ato në rrugën e duhur. Mund të ketë disa çështje shtesë por në thelb janë propozimet e njëjta që kanë qenë tashmë në tavolinë, të cilat u pranuan nga tre prej katër partive gjatë asaj kohe – deklaroi Piter Vanhojte, ish ndërmjetësi belg.
Por, reformat sipas Vanhojtes, nuk do të ndodhin brenda natës. Rezultatet e para ai i pret brenda dy viteve.
Gjërat nuk do të ndodhin brenda natës. Brenda dy viteve, shpresoj, do ta shohim ndryshimin duke e krahasuar me këtë ku jemi sot por lutem që t’i jepet Qeverisë koha e nevojshme për të vepruar. Kjo është një gjë. E dyta, është një situatë shumë e vështirë, me shumë sfida si sistemi i shëndetësisë, sistemi i arsimit, sistemi i shërbimeve civile, ligji i mediave po ashtu. Tek e fundit, ligji i mediave është një pjesë e vogël e saj – tha Piter Vanhojte, ish ndërmjetësi belg.
Vanhojte shpreson se opozita nuk do ta pengojë procesin e reformave.
Shpresoj se ata do të sillen në mënyrë konstruktive dhe që do ta mbështesin procesin e reformave dhe jo ta pengojnë dhe ta vonojnë siç ka ndodhur shpesh më herët kur nuk ishin opozitë. Po le t’u japim kohë që të mësohen me pozitën e tyre të re. Ata kanë po ashtu shumë njerëz kompetent dhe mund të kontribuojnë shumë në procesin e filluar të reformave – u shpreh Piter Vanhojte, ish ndërmjetësi belg.
Marrëdhëniet me fqinjët, sipas ekspertit Piter Vanhojte, janë shumë të rëndësishme për një demokraci të qëndrueshme në të ardhmen./Alsat-M

Jun 24, 2017

Kreu i PDSH-së, Menduh Thaçi uron Fitër Bajramin

Me rastin e festës së Fitër Bajramit, kreu i PDSH-së mbarë besimtarëve ua uron festën në fjalë:
“Uroj që sakrifica e agjërimit dhe ibadetet gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit të kthehen në mirësi, paqe e begati në shtëpitë dhe familjet tuaja.
Në emrin tim personal dhe në emër të Partisë Demokratike Shqiptare të gjithë besimtarëve të fesë islame ua uroj festën e Fitër Bajramit duke ju dëshiruar shëndet të plotë, mirëqenie dhe mbarësi”.
Menduh Thaçi
Kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare nderuar,

Specialja e detyruar ti dorëzoj gjykatës provat e mbledhura për “Monstrën"

Kryetari i Gjykatës Supreme Jovo Vangellovski insiston se ai nuk ka mundësi ligjore që të kërkojë prova shtesë për rastin “Monstra” nga Prokuroria Speciale.
Për më tepër, Vangellovski vlerëson se Prokuroria Speciale është e obliguar që t’i dorëzojë prokurorisë së rregullt provat që i ka mbledhur, pa ia kërkuar askush. Në prononcim për Televizionin Shenja, Vangellovski tha se nëse Specialja nuk dorëzon provat, do të bëjë shkelje ligjore, do ta ndihmojë kryerësin e një vepre penale.
“Në momentin që do të paraqiten prova të reja, Prokuroria Speciale ka për obligim që ato ti dorëzojë tek Prokuroria e rregullt publike. Kjo mund të bëhet madje edhe pasi të përfundojë procesi. Prokurorët e Speciales e dinë mirë se nëse kanë prova dhe nuk i dorëzojnë në prokurori kjo është e dënueshme, kjo do të thotë se ata po e ndihmojnë kryerësin e veprës penale pasi e ka kryer veprën. Pa të drejtë po e hedhin topin tek ne. Ne nuk kemi mundësi ligjore për të kërkuar prova, ndërsa ata janë të obliguar të dorëzojnë provat që kanë. Edhe prokurorja e prokurorisë së rregullt e ka patur këtë lëndë më shumë se gjashtë muaj dhe ka patur mundësi ti sigurojë provat, nëse ekzistojnë prova…”, deklaroi Jovo Vangellovski, kryetar i Gjykatës Supreme.
Vangellovski dyshon nëse vërtetë ka ndonjë provë që do ta ndryshojë epilogun e rastit dhe këtë e sheh si arsye përse Specialja nuk dorëzon gjë.
Pyetëm Prokurorinë Speciale nëse ndërkohë ju ka arritur ndonjë kërkesë nga Prokuroria e Rregullt Publike ose nga Gjykata Supreme për marrjen e provave, por nga ky institucion deri tani nuk ka përgjigje. Pyetëm Specialen nëse do të veprojë sikurse në rastin “Sopoti”, ku u paralajmërua dorëzimi i provave në Prokurorinë e rregullt, por edhe për këtë pyetje nuk morrëm përgjigje.

Në çdo shtëpi muslimane të reflekton kjo festë madhështore

“Zoti i tyre iu përgjigj lutjes së tyre (e tha): Unë nuk ia humb mundin asnjërit prej jush, mashkull qoftë apo femër”. (Ali-Imran:195).
Të nderuar besimtar, vëllezër e motra
Përcollëm muajin më të veçant të vitit, kurorën e muajve të vitit, më specifikun, më të dashurin, muaj që bëni të edukohemi, ngritemi dhe pastrohemi shpirtërisht. Gjurmët e këtij muaji do të jenë të dukshme te ne dhe shoqëria jonë nga ku mësuam se Allahu e don të drejtën, moralin, terbijen, por gjithsesi edhe të luftohet e keqja, amoraliteti, padrejtësia dhe zullumi. Kam po atë lutje te Allahu se vetëdija jonë është ngjallur që fati dhe perspektiva e shoqërisë tonë të mos mbetet që të përcaktojnë zullumqarët dhe të paarsimuarit. Të kemi mësuar se edukimi dhe morali janë dy bazamenentet kyçe të këtij ummeti për të ecur drejt rrugës të cilën na e mësoi Muhamedi a.s. Ky muaj na mësoi se duhet mbjellur në shpirt konceptin e humanitetit, cilësi kjo që e karakterizon besimtarin e sinqert dhe të devotshëm, dhe assesi të pasurohemi në krahun e të varfërve, nevojtarëve dhe jetimëve.
Të nderuar besimtarë!
Festa e Fitër Bajramit është përgzimi lidhur me përfundimin e këtij muaji të bekuar, fillimit të shpalljes së fjalës së pashterrur, Kuranit fisnik dhe fitores së Bedrit. Ndaj rruga e besimtarit gjithsesi që duhet të jetë e lidhur ngusht me këto çështje të cilat fillojn me fjalën e shenjtë, Kuranin, duke pastruar shpirtin dhe trupin përmes adhurimit dhe agjërimit si dhe guximi për t’i qëndruar përballë të keqes, dhunës, keqpërdorimit, çrregullimeve dhe rrënimit të vlerave të pastërta. Muajin që përcollëm ne dhe shumë pjestarë të këtij ummeti e kaluam duke shijuar ca plagë nga dora e njerëzve me vetëdije të ulët, të pandërgjegjshëm e të pashpirtshëm. Gjithandej ummeti ynë po sprovohet me vepra dhe akte dhune e terrori që llogariten djallëzore të cilat po shqetësojnë shpirtin e pastër dhe të ndershëm të njerëzve të urtë e besnik, andaj shpresoj dhe lutem që fati dhe çështja jonë të ndryshojnë sa më shpejt.
Vëllëzër e motra besimtarë!
Në emër të NISMËS për Reforma në BFI, si dhe në emrin tim personal ju uroj festën e Fitër Bajramit, duke e lutur Allahun e Lartësuar që në çdo shtëpi muslimane të mbretëron gëzimi dhe buzëqeshja. Dhasht Zoti të gjithë ibadetet, lutjet dhe sakrificat për hirë të Tij të bëra gjatë muajit të Ramazanit të jenë të pranuar dhe shpërblyera. Mos të harrojmë që parimet fetare mbi solidarizimin, ndihmën dhe shtrirjes së dorës ndaj nevojtarëve dhe jetimëve t’i lëmë anash e të veprojm sipas ndjenjave tona që shpesh herë preken nga djalli i mallkuar. Përmes këtij urimi lus Allahun që t’iu begatojë juve dhe mbarë vllezërit tanë në diaspor për kontributin e dhënë në zhvillimin e jetës fetare si dhe për mirëmbajtjen e institucioneve edukativo-arsimore të BFI-së. Për hajr festa e Fitër Bajramit, dhashtë Allahu që gjatë këtyre ditëve festive të kaloni në paqë, begati dhe të keni harmoni familjare.
H.Ibrahim ef. Shabani
Kryetar i NISMËS për Reforma në BFI e RM
Mesazhi i Fitër Bajramit 2017

Diplomatët e huaj vërshojnë Maqedoninë, ja çfarë pritet nga vizita e tyre

Vizita e eurokomesarit për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, si dhe drejtuesit të Komisionit Rajnhard Pribe​, do te këtë qëllim ndarjen e prioriteteve të reformave të cilat pritet të realizohen dhe zbatohen në Maqedoni nga ana e Qeverisë së re.

Në deklaratën e dhënë gjatë ardhjes së tij në Maqedoni, Han potencoi se e vizitën Maqedoninë që të japë nxitje për zbatimin e reformave që Brukseli pret të zbatohen në afat të shpejtë, e me qëllim që të kthehet në rrugën e integrimit evropian, njofton Portalb.
“Me përkrahjen e kontinuar të Bashkimit Evropian, vendi më në fund e tejkaloi krizën politike përmes zgjedhjeve mirë të administruara dhe formimit të qeverisë së re. Tani, Qeveria e re, së basku me opozitën, duhet të përqendrohet në zbatimin e Prioriteteve urgjente reformuese dhe në zbatimin e tërësishëm të marrëveshjes së Përzhinës, me qëllim që të kthehet vendi në rrugën drejt integrimit në BE. Reformat duhet të bëhen që të përmirësohen jetët e njerëzve, të punohet për stabilitet, prosperitet dhe drejtësi. Grupi i obliguar i ekspertëve të lartë të pavarur për sundimin e së drejtës, i udhëhequr nga Rajnhard Pribe është veçmë në vend që t’i ndihmojë dhe ta këshillojë Qeverinë e re për çështje të sundimit sistematik të së drejtës, deklaroi komisari Han para ardhjes së tij në Maqedoni. ”, thuhet mes tjerash në njoftimin e Johanes Han.
Andrea Stojkovski nga Qendra maqedonase për arsim europian, thotë për Portalb.mk se ndërkombëtarët tani do të shohin se deri ku kemi arritur me realizimin e reformave si dhe do bëjnë ndarjen e prioriteteve.
“Në princip ajo që unë e pres është se do të bëhet vlerësim i ri lidhur me atë se deri ku jemi me realizimin e reformave prioritare dhe me zbatimin e përgjegjësive për të cilat u dakorduan në marrëveshjen e Përzhinos dhe do të tregohen hapat e rinj për procesin reformues sipas porosisë që BE e ka dhënë disa herë për Maqedoninë. Kjo është ajo që ata do e bëjnë në këtë takim pas një periudhe të shkurtër nga formimi i qeverisë së re. Do të thotë do shohin se deri ku kemi arritur me realizimin e reformave si dhe ndarjen e prioriteteve të cilat do të realizohen në tre apo gjashtë muajt e ardhshëm”, tha për Portalb, Stojkovski.
Gjithashtu ish ambasadori Alajdin Demiri thekson për Portalb.mk se ndërkombëtarët do fokusohen në prioritetet, se ku do të bëhen reforma, si dhe besoj që do të ketë ndihmesë rreth reformave të parapara.
“Sipas meje ardhja e Hanit dhe Pribesë në këtë rast që është vizita e parë me Qeverinë e re, do të jetë një vizitë operacionalizuese që do të thotë se gjithë ato që janë paraparë, vlerësimet dhe rekomandimet e Han, tani kjo qeveri do të duhet t’i operojë. Ndoshta duhet të ketë ndihmesë në atë kuptimin çka duhet t’i jepet epërsi dhe çka duhet të pres. Posaçërisht jam i mendimit se ndihmesa kryesore do të jetë rreth reformave në gjyqësi të cilat janë të parapara. Nuk është ardhje kurioze por ardhje e punës që në një mënyrë do të jetë ndarja e prioriteteve ose puna se si duhet bërë për këto reforma”, tha për Portalb, Demiri.
Ndryshe, edhe zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, në konferencë për shtyp tha se Qeveria fillon një fushatë agresive për arritjen e reformave kyçe prioritare, për të arritur një zhvillim në muajt e ardhshëm, të cilat do të përkushtohen veçmas BE agjendës, për më pas të mundemi të fillojmë bisedimet për arritje në BE.
Ai porositi të gjitha partitë që t’i kyçen BE agjendës, edhe të pushtetit, por edhe të opozitës, pasi që siç tha ai, duhet që të zbatohet zhvillim për tërë shtetin, gjë që nuk është vetëm punë e Qeverisë, por e të gjithëve në vend.Osmani gjithashtu tha se për zbatimin e fushatës reformatore agresive është formuar komision reformues, i cili do ta definojë drejtimin aksionar për reformat, i cili do të ofrojë masa, qëllime dhe kornizë kohore./Gazeta Express/

Tronditet Zvicra, shtetasi nga Maqedonia vret gruan, kamerat inçizojnë rastin

Në Ascona të Zvicrës, mëngjesin e sotëm ka ndodhur një tragjedi e rëndë, me ç`rast një shtetas 54-vjeçar maqedonas (me gjasë shqiptar, por e pakonfirmuar), ka vrarë bashkëshorten e tij 38-vjeçare dhe më pas ka tentuar të vetëvritet.
Dëshmitari i ngjarjes, Giancarlo Vacchini (68) ka pasur sot datëlindjen dhe ka qenë duke qëndruar pranë një qoshku duke pirë cigare. Pak para orës 09.00 janë dëgjuar të shtëna, të cilat kanë ardhur nga vendparkimi i shitores Migros në rrugën „Via Muraccio“. „Isha duke qëndruar afër qoshkut të Migrosit, kur paprtitmas dëgjova një grua që bërtiste „Mos, mos“. Më pas u dëgjuan katër deri në pesë të shtëna! Njëzet sekonda më pas pasuan edhe tre deri në katër të shtëna“, ka pohuar Vacchini i tmerruar për „Blick“, njofton „Shtegu.com“. Ai menjëherë ka dashur të ndihmojë duke vrapuar drejt vendparkimit, ndërsa pronari i qoshkut ka alarmuar policinë. Hyrja në vendparkim ka qenë e bllokuar nga një veturë, ndërsa vozitësi i saj ka bërtitur që ai të qëndrojë larg, përndryshe do të gjuajë në te.
Por, zvicerani nuk është qetësuar. „Nga një barrierë tjetër arrita ta shoh gjakderdhjen nga afër. Ishte tmerr i vërtetë. Burri qëndronte i shtrirë mbi kufomën e gruas“.
„Mendova se që të dy kanë vdekur, por papritmas burri filloi të lëvizë dhe u tërhoqë për disa metra, e më pas mbeti i palëvizshëm“, ka vazhduar më tej Vacchini.
Policia zvicerane ka konfirmuar se bëhet fjalë për çift nga Maqedonia me vendbanim në Locarno, i cili ka qenë në procesin e divorcit. Fillimisht, shtetasi 54-vjeçar e ka vrarë bashkëshorten me një pistoletë, e më pas ka tentuar të bëjë vetëvrasje, por pa sukses. Me plagë të rënda, ai është dërguar në një spital me helikopter dhe është në gjendje kritike. Prokuroria menjëherë ka filluar hetimet.
Një video kamerë e sigurisë e ka regjistruar ngjarjen, në të cilën shihet se si burri ka qenë duke e mbajtur gruan përdore, e mandej e ka tërhequr deri te vendparkimi, ku edhe ka kryer vrasjen.

Jun 23, 2017

A ja hanger Mulla Sula Ivanovit?!

Shkruan: Skender Buzaku
Po vjen koha kur Mulla Sules do t’i thuhet: “Kishen nuk e dashte, Xhamisë nuk ja dite renin, e po ku N’Hamam e bane venin”.
Zoti në Kur’anin famëlartë në njërin prej Ajeteve të lavdishme thotë: Me të vërtetë munafikët (dyftyrëshit) do të jenë në shkallën e fundit të xhehenemit, andaj për ata shpëtim dhe ndihmë nuk do të ketë”.,
Nga Ajeti Famëlartë Zoti fuqiplotë na mëson që të bëhemi të drejtë të kujdesshëm, ta flasim të drejtën dhe vetëm të drejtën, ta zbatojmë të drejtën dhe mos të flasim dhe veprojmë për t’i plotësuar suetat dhe apetitet e askujt. Sepse, në të kundërtën do të jemi prej të humburve dhe dënimii Zotit do të na kaploj në këtë dhe botën tjetër. Mirëpo si duket dyftyrësia apo shumëftyrësia dhe munafikllëku i Mulla Sules nuk ka fund, edhe përkundër skandaleve të pandërprera, reagimeve dhe vërejtjeve të besimtarëve brenda dhe jashtë vendit. 
I dashuruar së tepërmi në vetveten, pozitën dhe pasurinë të cilën vite të tëra po e vjedh dhe grabit nga Institucioni i vetëm fetar në vendin tonë pra BFI e RM, si duket zullumi nuk po e lejon që të pendohet dhe së paku në këto vitet e fundit të pleqërisë së tij, t’i kaloj me nderë dhe respekt. Është një e vërtetë e pakontestueshme se harami dhe zullumi kur depërton në trupin dhe shpirtin e njeriut nuk lejon individin të mendoj dhe veproj me shpirt dhe mendje të shëndoshë, por koncentrimi dhe veprimtaria e tij është: “nuk ka kthim prej humnerës në të cilën është zhytur”.
Se individi në fjalë është verbuar pas hajes, pijes dhe ahengjeve dhe nuk i intereson asgjë tjetër po shihet pjesëmarrja e tij nëpër dreka e darka, ahengje folklorike të cilat pa asnje fije turpi i publikon haptas nëpër media. Aq më tepër, kjo e para disa netëve kur ishte Nata e Kadrit, në vend se të gjendet në ndonjë xhami qëndrore pranë besiumtarëve, i njëjti mori rrugën e Vodnos drejtë pallatit të krimit të Ivanovit kinse në një Iftar apo më mirë t’i themi në një “darkë xhipash të mjerë”. 
Domethënë këtij pensionisti aspak nuk i intereson as Nata e Kadrit, as Ramazani, as gjendja e besimtarëve, as gjendja e skamnorëve, por thjesht i intereson të shihet nga publiku se ky qenka i fuqishëm dhe i afërt me pushtetin, por qoftë ai pushtet të jetë edhe “derë qenefi”. Alamet patriot ky UDBASH po na del në fund të karrierës së tij tanimë të mbaruar.
Nga fakti se Ivanovi që nga fillimi ka qenë figurë kontestuese nga faktorë të brendshëm, aq më tepër tani në kohën e fundit nga faktorët ndërkombëtar, del një pensionist dhe kriminel dhe shkon ia bekon pallatin e krimit përplot ikona të kishave dhe manastireve të vendosura nga keqpërdorimi i tatimit të muslimanëve i cili plaqkitet vite të tëra nga pushteti.
Andaj, çka po na del puna, Ivanovi e thërret Sulen në iftar dhe ky i mjerë dhe i shantazhuar deshti apo nuk deshti patjetër e ka të shkoj të ja haj Ivanovit në pallatin e tij përplot ikona me kisha dhe manastire të etabluara me tatimin e popullatës muslimane. Pse vallë asnjë reagim nga pensionisti? Po ky llaskuc i hajeve më mirë të shkonte në ndonjë kishë apo manastir të e hante këtë darkë, se sa në pallatin e kriminalizuar prej të cilit pamëdyshje se janë marrë në qafë shumë shqiptar dhe musliman, (kemi parasysh , Monstrën, Lagjen e Trimave, dhe shumë procese tjera të cilat për opinionin e gjëre nuk janë mirë të njohura).
Nuk është për t’u habitur për hapat që po bënë Mulla Sula. sepse me shkije sidomos me tanimë rahmetlit VMRO assesi nuk po mundet të ndahet. Ai para një kohe jo që merrte pjesë në darkat e Gruevskit, por ai mori guximin që në emër të Zotit ta bekoj të njjëtin. 
Para disa ditëve Muftiu i Mulla Sules që përfaqëson Manastirin Amit Rasimovski mori pjesë në një iftar me Kryetarin e Komunës së Manastirit Vlladimir Taleski i cili tanimë nga prokuroria speciale ka aktakuzë të konfirmuar nga Gjykata Penale për rastin Transporter, prap kjo me urdher te pensionistit apo?!!!.
Munafikllëku dhe jarania e rrejshme e Mulla Sules, nuk kane munguar gjatë tërë kohës edhe me subjektet politike shqiptare duke filluar nga PPD, PDSH, e tanimë kohës se funndit jarania e interestit me BDI. Mirëpo pas rezultateve katastrofale zgjedhore të dhjetorit 2016 kjo jarani po shfaqet vetëm me zgërdhirje para publikut. E po mbane Mulla Sulen se çdo herë do jeni fitimtar!!!. 
Viteve 90-ta kur PPD i mbronte kolltukun ishte shumë e mirë e tani ata paskan qenë hajdutë dhe matrapaza. Viteve 2006-2008 PDSH dhe z. Menduh Thaçi kur e mbronte nga gruper radikale dhe vehabiste të cilat ai i quante, z Menduh Thaçin e llogaritke si Profet dhe shpëtimtar i shqiptarisë, e tani kur jaranin e ka me dikë tjetër, PDSH dhe lideri i saj janë kurrnjë send. Viteve 2002-2006 BDI ishin kriminel, sharraxhi, pazarxhi dhe taksistë, tanimë prej vitit 2014 e këndej janë shpëtimtarët e Tij sepse po ia plotësojën suetat dhe apetitet nëpër gjyqet e korruptuara Maqedone. ( I dijmë të gjithë me emra dhe mbiemra, le të bëhen sa të dëshirojnë Melaqe dhe evlija).
Mirëpo i gjithë ky mund dhe aktivitet për të shpëtuar anijen e fundosur do t’u shkoj kotë, se jo gjyqet e korruptuara Maqedone por edhe “Sveti Gjyqet e Serbisë” nuk do të mund të shpëtojnë këtë kriminel nga debakli dhe përgjegjësia.
Meqë Mulla Sula po ja hanë dhe lëpinë secilit pushtetar pamarrë parasysh a është antishqiptar dhe antiislam, kriminel dhe hajdut, i pamoralshëm dhe laper, si duket tani e ka radhën ta hajë kikirikin dhe kokën e tij. Krejt në fund, kurr këta dostllar dhe jarana të rrejshëm do të shohin se këtij far pensionistit i ka skaduar afati dhe nuk vlenë as për pazar, do t’i thuhet thënia e vjetër popullore: “Kishen nuk e dashte, Xhamisë nuk ja dite renin, e po ku N’Hamam e bane venin”! Sa SON i keq!.


BE: Liderët u pajtuan për zgjatjen e sanksioneve kundër Rusisë

Liderët e vendeve të Bashkimit Evropian janë pajtuar për t’i zgjatur sanksionet ekonomike të BE-së kundër Rusisë për 6 muajt e ardhshëm, deri më 31 janar të vitit 2018.
Të 28 shefat e shteteve dhe të qeverive të BE-së, këtë vendim e miratuan mbrëmë gjatë samitit dyditësh në Bruksel, pasi kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, raportuan se si kryengritësit e mbështetur nga Rusia dhe forcat e Ukrainës, që po luftojnë në pjesën lindore të këtij vendi, po i respektojnë Marrëveshjet e Minskut.
Këto marrëveshje ishin përpiluar nga liderët e Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Ukrainës, në Minsk, në vitin 2015, në përpjekje për ndaljen e luftimeve.
Sanksionet, në shënjestër të të cilave janë kryesisht sektorët bankar dhe ai financiar i Rusisë, së pari janë imponuar në qershor dhe korrik të vitit 2014, si përgjigje ndaj agresionit rus në pjesën lindore të Ukrainës dhe për invadimin dhe më vonë edhe aneksimin ilegal të Krimesë së Ukrainës nga ana e Moskës.
Pakoja e sanksioneve pastaj është ripërtrië për çdo 6 muaj.

SULEJMAN REXHEPI: VEHABIZMI ËSHTË KANCER, ARABIA SAUDITE I VETMI VEND PA KULTUR (VIDEO)

Kryetari i BFI-së ka qenë i ftuar në emisionin ZigZag me gazetarin Salejdin Xhezairi në TV Art. Ai ndër të tjera ka folur edhe për rrymat e ndryshme që kanë filluar të shfaqen në Maqedoni.
Sipas Sulejman Rexhepit, nuk është e preferuar që të shkohet në studime në Medina pasi atje krijohen ushtar që do ta përhapin ideologjinë vehabiste. Ai këtë e sheh si të rrezikshme dhe dicka që duhet ndaluar. 
Më tej Rexhepi ka sulmuar Arabinë Saudite duke thënë se është i vetmi vend në botë pa kulturë. “Ata kanë shkatëruar edhe shtëpinë ku ka jetuar profeti Muhamed a.s.” ka thënë Rexhepi. /Tetova1/ 

Departament i veçantë për lëndët e Prokurorisë Speciale

Ekspertët juridikë në Maqedoni thonë se në rastet kur mungojnë numrat në Parlament, për të marrë vizë vazhdimi i punës së Prokurorisë Speciale Publike, atëherë për t’i mundësuar këtij institucioni të vazhdojë hetimet që ndërlidhen me përfshirjen e ish-zyrtarëve të lartë të vendit në aktivitete kriminale, zgjidhja më e mirë në bazë të ligjit është ngritja e një departament të veçantë në kuadër të Prokurorisë së Përgjithshme. Në bazë të Ligjit që u themelua Prokuroria Speciale Publike, ky institucion ka pesë vjet afat t’i përfundojë procedurat para gjykatave për të cilat tanimë ka dorëzuar aktakuza, përderisa afati për të ngritur aktakuza skadon në fund të këtij muaji. Prokuroja Speciale Katica Janeva ka kërkuar nga shumica e re parlamentare të fshijë, ndryshojë apo anulojë nenin e ligjit që kufizon në afat kohor ngritjen e akuzave të Prokurorisë Speciale, siç ka theksuar ajo, për t’i mundësuar këtij institucioni që deri në fund t’i hetojnë veprat penale të cilat ndërlidhen me bisedat e përgjuara. Por, kjo kërkesë duket e pamundur për tu realizuar sepse për të pësuar ndryshime ligji në fjalë, nevojiten dy të tretat e votave të deputetëve, përkatësisht nevojiten votat edhe të VMRO-DPMNE-së, për zyrtarët e së cilës parti “specialja” zhvillon hetime. Jovan Tërpenoski për Radion Evropa e Lirë thotë se është e pamundur që deputetët e VMRO-DPMNE-së të votojnë pro vazhdimit të punës së Prokurorisë Speciale Publike, sepse vota pro “speciales” do të thotë një hap drejt burgut. Tërpenoski thotë zgjidhja më e mirë në këto rrethana është krijimi i një departamenti special në kuadër të Prokurorisë së Përgjithshme, i do të drejtohej po nga i njëjti ekip që aktualisht është në Prokurorinë Speciale.
“Është joreale, që të shpresohet se partia, zyrtarët e së cilës duhet të shkojnë pas grilave, të votojë pro vazhdimit të punës së këtij institucioni. Më reale është opsioni i dytë, që Prokuroria Speciale të funksionojë si departament i veçantë në kuadër të Prokurorisë së Përgjithshme me të njëjtën ekip dhe të njëjtat kompetenca, duke hetuar të gjitha lëndët për të cilat ka indice se struktura të caktuara udhëheqëse kanë shpërdorë pozitën”, thotë Tërpenoski. Ekspertët juridikë njëherësh nënvizojnë se në asnjë mënyrë pengesat juridike për funksionimin e Prokurorisë Speciale nuk duhet të pamundësojnë vazhdimin e hetimeve sepse krimi paraqet “gangrenë për shoqërinë” dhe si i tillë duhet të çrrënjoset deri porën e fundit. Osman Kadriu, ish-gjykatës, thotë se Prokuroria Speciale Publike kishte shumë obstruksione në punën e saj dhe do të vazhdojë të ketë edhe në të ardhmen nëse nuk realizohen reforma rrënjësore në tërë sistemin gjyqësor. Kadriu zgjidhjen e sheh në krijimin e një Gjykate Speciale me karakter ndërkombëtar, e cila do të procedonte lëndët e ngritura nga Prokuoria Speciale.
“Kjo që ndodh aktualisht në sistemin gjyqësor, mund të them vetëm nën thonjëza se është normale sepse aspak nuk është normale. Kemi të bëjmë me një bllokim apo frenim total nga ana e gjykatave në drejtim të zbardhjes së rasteve të iniciuara nga Prokuroria Speciale Publike. Kështu si rrjedh puna në sistemin gjyqësor, pa pasur ndryshime rrënjësore, epilogu i fundit mund të jetë negativ për Prokurorinë Speciale, rreth asaj se do të shpallet vendim gjykues ose lirues për të akuzuarit e speciales nën preteksti se mungojnë provat”, thotë Kadriu. Ndryshe, Prokuroria Speciale Publike u themelua si rezultat o marrëveshjes së katër partive politike VMRO-DPMNE, Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Partisë Demokratike Shqiptare me ndërmjetësimin e faktorit ndërkombëtar, të njohur si Marrëveshja e Përzhinos, pas çka me shumicë absolute, deputetë i dhanë vizë miratimit të ligjit për themelimin e Prokurorisë Speciale në shtator të vitit 2015, ndërkohë që ky institucion u formua tre muaj më vonë, përkatësisht në dhjetor të vitit 2015. Deri në fund të këtij muaji, Prokuroria Speciale Publike ka paralajmëruar se do të ngreh të paktën 15 raste, padi të reja, deri në fund të muajit kur edhe përfundon afati i Prokurorisë Speciale për të ngritur aktakuza.

Jun 22, 2017

Po bie klani i VMRO-istëve në polici, shkarkohet shefi i njësitit Alfa, vjen emërimi i ri

Në kuadër të MPB është ndërruar edhe shefi i njësitit policor “Alfa”, Ivica Antevski – Puki, automekaniku që me përkrahjen e Sasho Mijallkov u ngjit në majat e MPB-së gjatë qeverisjes së VMRO-DPMNE, informon Dokaz.mk.
Me propozim të ministrit të brendshëm, Oliver Spasovski ai është shkarkuar nga kjo detyrë dhe në vend të tij është emëruar Sllave Dimishkovski, i cili gjatë kohë ka kaluar në MPB. Por ai është edhe pjesë e kësaj njësie që nga themelimi.(INA)

NATA E KADRIT MULLA SULËN E GJENË TE GJORGJI IVANOVI

Mulla Sula sot është dashur të reagojë publikisht kundër “iftarit” të Ivanovit, i cili nuk është asgjë tjetër përveç një provokim idiotik që ua bën shqiptarëve, madje edhe t’ua tërheq vërejtjen të gjithë shqiptarëve dhe myslimanëve që do të mallkohen publikisht nëse marrin pjesë sonte në “iftarin” fasadë të Gjorgji Ivanovit
Sot është Nata e Kadrit, një natë e veçuar, e shenjtë, më e vlefshme se njëmijë muaj të tjerë, një natë emrin e të cilit e mban një sure kuranore.
Të gjithë porositë islame sugjerojnë që kjo në këtë Natë të hymë të përgatitur e me qëllim që ta gdhijmë duke u lutur e duke u falur. Në këtë Natë ka zbritur Rahmeti i Allahut xh.sh., do me thënë ka ndodhur, prandaj dhe mund të ndodhë, të zbresë rahmeti i Allahut Fuqiplotë te të gjithë ata myslimanë të devotshëm që luten, që përulen para Krijuesit Mëshirëplotë. Kjo Natë, të gjithë myslimanët e devotshëm duhet t’i gjejë me Kur’an në dorë, me sexhade e me tespih, të pastër fizikish e shpirtërisht sepse do t’i drejtohen Allahut Fuqiplotë në një Natë të shenjtëruar prej Tij.
Po ku dhe si e gjeti kjo Natë Mulla Sulën, liderin e vetëshpallur të një grusht myslimanësh të vendit?
Mulla Sula sot Natën e Kadrit e nisi në rezidencën e qytetarit të Maqedonisë, Gjorgji Ivanov, me pjatën e shuguruar në dorë duke e shkoqur mishin e skuqur! Po si ia solli kështu Zoti që t’i përgjigjet “imamit” të vet (Gjorgji Ivanovit) dhe jo ezanit i cili sonte myslimanët, familjet myslimane i tubon në sofër dhe pastaj i frymëzon që bashkarisht t’i drejtohen Krijuesit për mëshirë e shëndet, për suksese e mirëqenie.
Pse Mulla Sula i përgjigjet fesës së qytetarit Ivanov për iftar i cili, në fakt është vetëm një pambuk që thith gjakun mbi plagën e shkaktuar nga goditjet e ulta politike alla-ivanoviane? Mos është ky një iftar i fundit i Mulla Sulës ku iu lut Gjorgji Ianovit që ta urdhërojë Sinisha Aleksoskin, Këshilltarin e Sigurisë së Kryetarit të Shtetit, për ta avansuar djalin e vet, Zeglul Rdxhepi – Lulin, për të gjitha ato aksione antishqiptare që këto ditë iu rreshtuan nga vetë eprorët e tij policor.
Mulla Sula, kjo krijesë më e babzitur për haje dhe për karrierë, qoftë kjo edhe haram, i përgjigjet një qytetari që është manjak për sa i përket të drejtave politike për shqiptarët e Maqedonisë. I përgjigjet ftesës së po ati qytetari i cili i ofendonte shqiptarët duke i paraqitur si element i rrezikshëm destabilizues që hartojnë plane kombëtare në Tiranë! Sulejman Rexhepi shkon dhe e bekon Gjorgji Ivanovin për të gjitha qëndrimet e tij antishqiptare.
Mulla Sula sot është dashur të reagojë publikisht kundër iftarit të Ivanovit, i cili nuk është asgjë tjetër përveç një provokim idiotik që ua bën shqiptarëve, madje edhe t’ua tërheq vërejtjen të gjithë shqiptarëve dhe myslimanëve që do të mallkohen publikisht nëse marrin pjesë sonte në “iftarin” fasadë të Gjorgji Ivanovit.
Natyrish, Sulejman Rexhepi guxon që t’ia shtojë hidhërimin Zotit për faktin që Natën e Kadrit e nisë në krah të Gjorgji Ivanovit, por këtij farë Ivanovit nuk guxon t’ia prishë qejfin dhe t’ia shtojë hidhërimin. Muslimanët e vendit tashmë e dinë se pse këto lajka kaq bajate të Mulla Sulës karshi Gjorgji Ivanovit, personit i cili ushqen urrejtje patologjike kundër shqiptarëve. Çfarë nuk ka bërë Mulla Sula që mos ta bëjë edhe këtë të pabërë. Për Mulla Sulën “interes kombëtar” dhe “interes fetar” është vetëm avansimi i djalit të vet, avansim ky që do t’ia “mistifikojë” edhe më shumë të bëmat e tij antikombëtare që këto ditë ia publikuan vetë eprorët e tij policor. Sa keq! Mjerë për ne myslimanët…
G. Marku

Jun 21, 2017

Pse kanë frikë Thaçi të mer pjesë në qeveri?

Shkruan : Urim Saliu
Askund nuk ekziston një vetëftesë.Takimin midis Thacit dhe Zaevit e dijnë të gjithë se kush e bëri ftesën, pjesa tjetër është një shpifje mediale sipas tekeve të dikujt .Zaev e thirri Thaçin dhe ky i fundit iu përgjigj për një takim.Por frika se mos hyn në qeveri krijoi gjëra neveritëse dhe krahasime të ulëta epidendra e të cilave dihet se ku është. Kjo qeveri nuk ka numra dhe betejën e ka pikërisht te numrat.
Zaev të kishte 61 deputetë në qeveri s’do kishte as BDI-në as LR-PDSH-në madje këtë të fundit as nuk do ta llogariste aq më tepër t’i jepte kaq poste me kaq pak deputetë.Zaev dihej se cilën parti do merrte po të ishte fituese absolute te maqedonasit.Të tjerat janë përralla me fund të lumtur.
Por Zaev me këtë qeveri me ” këmbë të qelqta” që ka, është në gjendje të bejë lëshime të paimagjinueshme sepse ai vetë nuk qe fitues i zgjedhjeve.
Zaev së fundmi ka nevojë edhe për Thacin ashtu sic pati nevojë për partitë tjera shqiptare që të forcojë pozitat e pushtetit të tij.Ai nuk i ka numrat dhe në politikë kjo është thelbësore.
Por neveritëse është krahasimi mes Thaçit dhe Amdi Bajram.është kaq krahasim i ulët sa tejkalon betejën politike, dhe shpërfaq luftën e hapur të klaneve politike që përvec gjërave tjera shpërfaqin edhe akuza banale .Thaci është një individ, por ai përfaqëson dikë.
Ai ka një trup elektoral shqiptarë dhe kauza e shqiptarëve nuk mund të krahasohet me atë rome.
Pse kanë frikë që Thaçi të jetë pjesë e qeverisë? A nuk i thanë se atë e kontrollon VMRO? A nuk i thanë mijëra akuza tjera ndonjëherë të papërballueshme.
Këtu është ai tmerri e mediave sociale që nuk njohin më asnjë limit dhe këtu duhet urgjentisht një ndërhyrje institucionale.Ky është një abuzim sepse barazon cështjen shqiptare me atë rome.Ato nuk janë njëjtë.Romët nuk janë 1 milion.
Romët kanë një grusht deputetësh.Romët dhe lideri i tyre historik nuk pranuan qindra e mijëra refugjatë të luftës së Kosovës.Romët gjithnjë kanë qenë të lidhur me sllavët më shumë se me shqiptarët.Prandaj kjo është neveritëse.Mund të thuash se Thaci ka bërë gabime politike, dështime si gjithë të tjerët por krahasimi se ai bashkë me Abdi Bajram kinse po i vardiset Zaevit, kjo më është neveritëse dhe qëllimkeqe.
Në fund të fundit Thaçi nuk ka nevojë për Zaevin ndërsa ky i fundit për të mbajtur pushtetin e qelqtë ka nevojë për Thacin që është po aq fitues sa janë edhe tjerët që tashmë i kanë marrë postet në qeverinë e re.

Qytetarët e Maqedonisë kanë harxhuar rreth 20 milionë euro në blerjet online

Blerja përmes internetin si duket viteve të fundit po bëhet praktikë e qytetarëve të Maqedonisë. Qytetarët e Maqedonisë gjatë vitit 2016 kanë harxhuar rreth 20 milionw euro, që i bie të jetë dy herë më shumë se sa në vitin 2015, shkruan gazeta Koha. Kështu tregojnë të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës (ESHS), ku thuhet se vitin që lamë pas më së shumti qytetarët e Maqedonisë kanë blerë në internet pajisje sportive, veshmbathje, bileta për ngjarje të ndryshme kulturore si: koncerte, aranzhmane hotelesh, libra, revista, prodhime për amvisëri, artikuj ushqimor e kështu me radhë.
Sipas të dhënave të ESHS-së, 54.7 për qind e konsumatorëve vendor në internet vitin që lamë pas më së shumti kanë blerë veshmbathje dhe pajisje e sportive, 16,3 për qind pajisje elektronike,13.1 për qind aparate të amvisërisë, 9.7 për qind e qytetarëve të Maqedonisë përmes internetit kanë blerë aranzhmane hotelesh, 7,3 për qind bileta udhëtimi, ndërsa 8.2 për qind e qytetarëve të Maqedonisë kanë blerë artikuj ushqimor.
Njëherit, të dhënat e ESHS-së tregojnë se konsumatorët vendor më së shumti përmes internetit apo 58.6 për qind e tyre kanë blerë artikuj të ndryshme në vendet të botës, 20, 7 për qind kanë blerë mallra nga vendet e Evropës, ndërsa 40.8 për qind qytetarët kanë blerë nga dyqanet online në Maqedoni. Në anën tjetër, sa i përket shitjes brenda territorit të Maqedonisë, 7.2 për qind e qytetarëve të Maqedonisë kanë ofruar prodhime dhe shërbime të tyre përmes dyqaneve online apo përmes internet servisit e-bay.
Ndërkaq sa i përket transakcioneve në internet të dhënat e ESHS-së tregojnë se qytetarët e Maqedonisë gjatë vitit 2016 më së shumti kanë blerë mallra në vlerë prej 50 deri më 99 euro, 19 për qind e tyre kanë blerë mallra në vlerë prej 100 deri 4999 euro ndërsa nuk ka të regjistruar asnjë transaksion që kalon vlerën prej 1000 eurosh.
Ndryshe njohësit e teknologjisë informatike shpjegojnë se rritja e madhe e tregtisë përmes internetit i detyrohet ndikimit të trendeve globale, që ngadalë por sigurt, pasqyrohen edhe në tregun vendor, si dhe ofertës në rritje të shërbimeve dhe prodhimeve që mund të blihen përmes internetit. “Shitblerjet përmes internetit rriten si rrjedhojë e ndryshimit të shprehive të blerësve, pasi në këtë mënyrë kursejnë të hollat”, thonë ekspertë të teknologjisë informative.

Jun 19, 2017

A po i dalin ndoresh Muftinitë Mulla Sulës

Në horizont po dalin plasaritjet e para më të theksuara në BFI-në e Mulla Sulës.
Relacioni Muftini e Kumanovës me këtë BFI është përplot me nebulozë. Muftiu Abedin Imeri që nga mbledhja e fundit e Rijasetit në të cilën Sulejman Rexhepi të gjitha anëtarëve (toptan) ua shau nënat dhe gratë, është në raporte që fare lehtë mund të eskalojë në përçarje.
Po kështu, kohë më parë Muftiu Imeri është provokuar prej Mulla Sulës dhe lavatriçes së parave të tij të pista, Mustafa Dauti, duke i kërkuar që të pranojë se ka marrurr ndihma prej Hilalit të Mulla Sulës 500 pako, ndërkohë që ia kanë dorëzuar vetëm 150 pako.

Sëkëndejmi, i irituar dhe i revoltuar tejmase, Muftiu Imeri, për inat të pseudoeprorëve të vet, shkon dhe kërkon ndihmë nga OH Merhamet, organizatë kjo shumë e afërt me Levizjen BESA, e cila me urgjencë i përgjigjet apelit të Muftiut duke i donuar në këtë Muftini dhjetra tonelata ndihma me rastin e muajit të agjërimit për muslimanët skamnorë të Kumanovës. Zoti e bekoftë OH Merhamet.

Universiteti i Tetovës në skaner, do të ndodhë revizion i detajuar?!

Ministria e Arsimit do të iniciojë revizion të plotë në Universitetin e Tetovës. Siç mëson INA, ministrja Renata Deskoska ka bërë të ditur se do të synojë rritjen e cilësisë së arsimit të lartë dhe distancimin e universiteteve nga ndikimet politike. Një nga hapat e parë do të jetë anulimi i studimeve të disperzuara të universiteteve shtetërore nëpër vendbanime të ndryshme.
Ndërsa revizioni do të ketë për qëllim nxjerrjen e një pasqyre për funksionimin e universiteteve, duke nisur nga udhëheqja e tyre, cilësia dhe kriteret e tjera. Në fokus siç mëson INA do të jetë edhe Universiteti Shtetëror i Tetovës, që do të përfshihet në skaner të plotë. Këtë e kanë paralajmëruar zyrtarë të lartë të Ministrisë së Arsimit.

Menduh Thaçi takoi Kryeministrin Zaev

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, u takua me kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), z.Thaçi.
Duke marrë parasysh interesat e të gjithë qytetarëve, bashkërisht u theksua rëndësia e reformave dhe nevoja gjeostrategjike e Maqedonisë për t’u kyçur si një anëtare e plotë e NATO-s dhe për marrjen e datës për fillimin e negociatave.
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, e ftoi PDSH-në të angazhohet në procesin e reformave me inkuadrimin e pikëpamjeve të tyre në proceset që do të vijojnë.
Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i PDSH-së Menduh Thaçi, u pajtuan se e gjithë ajo që është në interes të qytetarëve të Maqedonisë meriton mbështetje nga partia opozitare.
Në këtë drejtim Presidenti i PDSH-së Menduh Thaçi, njoftoi se partia do të jetë opozitë konstruktive dhe do të mbështesë interesat e qytetarëve dhe proceset reformuese në lidhje me integrimet euroatlantike, por në të njëjtën kohë do të jetë e zëshme në pikëpamjet dhe kritikat e tyre ndaj politikave për të cilat partia do të konsiderojë se nuk zbatohen siç duhet./Ditari.mk/

Jun 18, 2017

Vetë Vendos!

Shkruan: Orhan Ibrahimi
Është për analizë të thellë fenomeni i mbështetjes dhe animi gati në mënyrë absolute i shqiptarëve nën Maqedoni për Lëvizjen Vëtëvendosje si subjekt politik në Kosovë.
Pse mendojnë ashtu, pse ky anim dhe kjo mbështetje?!
Po të njejtit shqiptarë (me shumicë) kur është çështja të Vetë Vendosin për veten e tyre, për to vendos tjetërkush!
Për to vendos kojshiu, sepse ai (kojshiu) e ka vajzën të diplomuar dhe ajo gjendet e para në listën për punësim tek filan dega e BDI-së; vendos kryeplaku i fshatit, post që i ka dhuruar shteti që nga koha e komunizmit dhe vazhdon ta mbajë për dekada të tëra përshkak “lojalitetit”, “besnikërisë” dhe “vigjilencës” së lartë shtetërore; vendos drejtori i shkollës duke i bërë rresht dhe gaditu gati tërë stafin mësimdhënës, duke i shndërruar në maqineri propaganduese dhe votuese për BDI-në; vendos kusherini në emër të 40 shtëpive të farefisit të tij, se djalin duhet ta bëje shef policie, drejtor klinike, udheheqës digaseteri, kryeshef, kurse, po ato 40 shtëpi, i kanë edhe mbi 50 djemë e vajza për t’u punësuar, por ai i “përzgjedhuri” duhet patjetër të avancohet, sespe ai jarani që do të rregullonte këtë zotim ështe kryetar komune, ministër apo i madh në BDI; vendos një prind, në emër të një lagje, sepse ai e ka djalin në burg, Qeveria dhe ministri i BDI-së që ia kanë arrestuar djalin, tani i kanë premtuar se do ta lirojnë nga burgu; vendosin lekët, lekë të plaçkitura në forma të ndryshme me reket, mito dhe haraç që i bëhet shqiptarëve, e që një ditë para votimit, strukturat kriminele të BDI-së i blejnë votat e shqiptarëvë; vendosin parti politike të themeluara nga qendra të ndryshme antishqiptare me misione mirë të përcaktuara; vendosin parti të themeluara për një përdorim dhe për një destinacion; vendosin komunistë, dallaveraxhinj, dilinxhinj, mashtrues, falcifikatorë diplomash të shndërruar në “intelektual”, “opinionistë”, “ekspertë” dhe “analist.”; vendosin “reformatorë” të vetëshpallur që antivlerën e shesin si vlerë, që hajninë e shesin si zhdërvjellësi, që pisllukun e shesin si pastërti morale, që përkushtimin për ti mbrojtur institucionet ku planifikohet dhe urdhërohet e keqja mbi shqiptarët e shesin si atdhetarizm, që ikjen dhe frigën e shesin si guxim dhe trimëri; vendosin mekanzmat shtetërore sllave që thellë i kanë duart të zhitura në organizimet dhe shoqërinë shqiptare.
Për to, pra për shqiptarët nën Maqedoni vendosin edhe dhjetre e dhjetra faktorë të tjerë që e zgjasin hegjemoninë sllave, duke e lënë Maqedoninë (shtet me përbërje etnike heterogjene, mbi 40% janë shqiptarë) si shtetin e vetëm në Europ, pa mekanizma juridiko-kushtetues që mbrojnë, ruajnë dhe garantojnë vendimarrjen politike koncesuale, mirëqenien dhe barazinë ekonomike. Ato ndërtojnë Shkupin 2014, për ta deshqiptarizuar atë, stimulojnë në mënyrë istitucinale egzodusin e shqiptarëve (sipas Bankës Botërore prej vitit 2002, janë larguar nga Maqedonia 350000 qytetarë me mbi 90% shqiptarë), ndërrmarin ekspedita policoro-ushtarake mbi shqiptarët në emër të terorizmit radikal islamist, realizojnë procese të montuara gjyqësore me motivacione antishqiptare.
Shtrohet pyetje shumë e thjeshtë logjike: po pse shqiptarët nën Maqedoni janë të lidhur aq shumë me termin “Vetëvendosje”, si kategori politike?
Shqiptarët nën Maqedoni thellë në subkoshiencën e tyre e ndjejnë dhe e dinë se me Vetëvendosje nënkuptohet Liria që i mohohet atyre.
Vetëvendosje në fakt është vetorganizim, rrezistencë ndaj padrejtësive, refuzim dhe vetëdije politike, është djersë, mund, sakrificë dhe flijim, është proces i natyrshëm dhe vazhdimsi në veprim i aspiratava për liri, barazi, drejtësi dhe mirqenie.
Për të ardhmen dhe perspektivën e rinisë shqiptare, për shpresën e të gjithë të burgosurve politikë shqiptarë, për ëndrrën e fëmijve tonë.
Ti shqiptar, nën Maqedoni, mos lejo që në emrin tënd të vendosin të tjerët.
Rruga e Vetëvendosjes është rrugë njëkahëshe, rruga e realizimit përfundimtar të saj ështe proces i pandalshëm.

Zaev: Qeveria e re do të hap perspektivat për integrimet euroatlantike

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev ka zhvilluar takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavushogllu.
Në takim është theksuar përcaktimi i përbashkët për thellimin e marrëdhënieve fqinjësore mes dy vendeve.
Ministri i Çavushogllu ka thënë se Turqia mbështet qeverinë e re dhe përpjekjet e vendit për anëtarësim në NATO por edhe në BE.


Kryeministri Zaev nga ana tjetër ka theksuar se qeveria e re mbetet e përkushtuar për të zbatuar reformat e nevojshme për integrimet euro-atlantike, të cilat siç tha, njëkohësisht do të kontribuojnë në zhvillimin e ekonomisë dhe shtetit juridik, si dhe jetë kualitative për të gjithë qytetarët.

Zaev nesër pret në takim kreun e PDSH-së Menduh Thaçin, a po hyn edhe PDSH në Qeveri?!

Nga burime të TV21, mësohet se nesër do të takohet kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi me kryeministrin Zoran Zaev. Takimi pritet që të mbahet në hapësirat e qeverisë në ora 14:30. Nuk bëhet e ditur arsyeja, mirëpo mendohet se do të flitet për përfshirjen e mundshme edhe të PDSH-së në qeveri.

Jun 17, 2017

SKANDALOZE: NË LIKUIDIMIN E ZIJADIN SELËS I PËRFSHIRË EDHE DJALI I MULLA SULËS

Sipas një shkrimi që u publikua në potalin www.centarnews.net me titull “Djali i kryetarit Rexhepi – pjesëmarrës në likuidimin e Zijadin Selës”, përshkruhen detaje të hollësishme si dhe jepen iniciale të disa inspektorëve nën maska që kanë marrur pjesë në natën e përgjakshme që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë në të cilën është dashur të likuidohet Zijadin Sela, sipas skenarit ruso-serb
Shkruan: Xhevat Shala, Tiranë
Vazhdojnë liferimet e informacioneve, nga kanalet e ndryshme, mbi ngjaren e 27 Prillit që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë. Lajmet, nuk janë të asaj natyre që përpiqen vetëm sa të fusin huti dhe të fshehin shkaktarin e vërtetë të ngjarjes, apo, nuk janë se po përpiqen ta degjenerojnë rastin dhe hetimin. Thjesht, prurjet e lajmeve të reja flasin për një problem edhe më të rëndë në shoqërinë tonë, në shtetin tonë. Bëhet fjalë për polarizime të skajshme të policisë së shtetit. Asnjë subjekt nuk mund të thotë se lajmet nuk janë të vërteta, sepse, që në fjalinë e parë të akcilit lajm shihet se vjen nga kanalet policore. Policia e VMRO-së hedh lajme në opinion, njëjtë siç hedh edhe policia e LSDM-së. Do me thënë, opinioni bombardohet nga informata që shpërthejnë nga qarqet e ndryshme të policisë së shtetit, të cilat edhe i posedojnë ato informata që sapo të zbardhen përbëjn skandal më vete.
Sapo nisën të zbehen ato pamje të trishta që ndodhën në Parlamentin e Maqedonisë, sapo u locuan fajtorët dhe pjesëmarrësit në ato ngjarje, çuditërisht, del një informatë e cila mbi të gjitha duhet të jetë shumë e rëndë dhe nuk i bën nder strukturave policore të shtetit. Informacini që flet për përfshirjen e një inspektori shqiptar në skenarin e likuidimit të Zijadin Selës, në fakt, po të njëjtin inspektor e zbërthen në detaje, tregon për përfshirjen e tij në të gjitha aksionet antishqiptare, që nga Brodeci e deri te Harun Aliu dhe Lagja e Trimave! Informacioni është tepër policor dhe, pa dyshim që rrjedh nga kolegët e vetë inspektorit shqiptar, dhe kjo e bën edhe më të besueshëm dhe më të pamohueshëm.
Bëhet fjalë për Zeglul Rexhepin, të birin e Sulejman Rexhepit, alias Mulla Sulës. Sipas një shkrimi që u publikua në potalin www.centarnews.net me titull “Djali i kryetarit Rexhepi – pjesëmarrës në likuidimin e Zijadin Selës”, përshkruhen detaje të hollësishme si dhe jepen iniciale të disa inspektorëve nën maska që kanë marrur pjesë në natën e përgjakshme që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë në të cilën është dashur të likuidohet Zijadin Sela, sipas skenarit ruso-serb, me qëllim të destabilizimit dhe të një lufte qytetare në Maqedoni.
Shkrimi nis duke e portretizuar Zeglul Rexhepin, inspektor kontravers i MPB-së si dhe djali i Reisul Ulemasë H. Sulejman ef. Rexhepit, i cili ka një të kaluar shumë të errët, kurse për opinioin është i njohur si njeri më besnik i Sasho Mijallkovit. (A është rastësi miqësimi i Sulejman Rexhepit me ambasadorin rus, shkuarja e tij në Beograd dhe bashkëpunimi i tij me Sasho Mijallkovin???) Shkrimi thotë se Luli është bashkëpunëtori më i ngushtë i Sinisha Aleksoskit, Këshilltar për Siguri i Kryetarit të Shtetit! (Ndonëse asnjë shqiptar në vend nuk e pranonte, Mulla Sula bindet që ta pranojë Ivanovin për Kryetar të shtetit, i përgjgjet iftarit të tij kurse shpërblehet me mbrojtje dhe siguri, ashtu siç ruhen bashkëpunëtorët e lartë të shërbimeve sekrete!)
“E kaluara e Zeglul Rexhepit (Lulit)) është e errët dhe me shumë aktivitete krimnale të cilat asnjëherë nuk i ka demnatuar publikisht. Ai ishte mik i ngushtë dhe besnik i Sasho Mijallkovit, madje që nga ardhja në pushtet e VMRO-DPMNE-së dhe PDSH-së, më vitin 2006. Zeglul Rexhepit gjithnjë i besoheshin detyra TOP SIKRET, si kreator apo likuidues politik i drejtpërdrejtë duke filluar që nga Brodeci, te Harun Aliu e deri te Lagja e Trimave dhe, së fundmi, edhe më 27 Prill në Kuvendin e Maqedonisë.”
Sipas këtij shkrimi policor thuhet se “27 Prilli është planifikuar dhe ekzekutuar drejtpërdrejt nga S.M. dhe S.A., me përkrahje logjistike dhe operative nga qendrat pro-serbe dhe pro-ruse. E tërë këtë aksion detyrë speciale i është rezervuar edhe njeriut besnik Zeglul Rexhepit (Lulit), i cili ka pasur për detyrë që ta menaxhojë në mënyrë operative likuidimin e Zijadin Selës. Zeglul Rexhepi, me maskë është futur në Parlament nga hyrja në anën e garazheve, bashkë me bandën e maskuar që kanë qenë nën kontroll të drejtpërdrejtë të S.A. kurse e udhëhequr nga personi me iniciale A.V.-N., i johur si udhëheqës i Bandës Kriminale të Avtokomandës.
Sipas burimeve shumë të sakta të MPB-së, thuhet se pikërisht Zeglul Rexhepi (Luli) është personi i maskuar i cili i afrohet Zijadin Selës dhe i flet në gjuhën shqipe duke e bendiur se ai është i caktuar për ta siguruar atë dhe, sapo e tërheq Zijadin Selën, menjëherë ia dorëzon grupin kriminel” të cilët e rrahin deri në alivanosje dhe nga trupi i Zijadin Selës largohen vetëm pasi të binden se e kanë mbytyr.
Zatën, pasi të përhapet lajmi se “armiku u likuidua” të gjitha tensionet në Parlament nisin të fashiten deri në largim të masës që ishte futur dhunshëm brenda.
Çuditërisht, dy shqiptarët më të përfolur për pjesëmarrje në skenare dhe në likuidime të drejtpërdrejta të shqiptarëve, dy inspektorët Shinasi Memeti si dhe Zeglul Rexhepi – Luli, asnjëherë publikisht nuk janë prononcuar për t’i demantuar të gjitha ato lajme që i implikojnë edhe këta dy në shumë ngjarje antishqiptare.
Në fakt, sot ishte munduar t’i demantojë këto informata anonimus Daim Hiseni, njeriu më i përkrahur nga Sulejman Rexepi dh Mustafa Dauti, në përçarjen e subjektit të veteranëve të luftës së 2001-shit, sidomos në Shkup, edhe atë për inat të Komandant Mësuesit dhe Komandant Hoxhës të cilët asnjëherë nuk ia kanë dhënë përkrahjen Mulla Sulës në veprimtarinë e tij kriminale. Ky i pashkollë, ky farë injoranti, ky farë “komandanti” (Nëse Daim Hiseni na e ka mborjtur lirinë, nuk e duam, kërkojmë robëri absolute, dhe jo liri sipas dozave të udbashëve), reagon duke nënvizuar se edhe ai ka informata të sakta policore dhe se Luli nuk qenka i përzier në rastin e Prillit në Parlamentin e Maqedonisë.
S. M. dhe S.A. si duket, kanë zgjedhur Daim Hisenin për t’i dalur në mbrojtje Zeglul Rexhepit, djalit të Sulejman Rexhepit, i cili, edhe pse pat deklaruar se ka pasur kërkesë nga komandantët e Lagjes së Trimave që të vijnë dhe ta pastrojnë BFI-në duke i vrarë armiqtë e Mulla Sulës, ky asnjëherë nuk u mor në pyetje nga asnjë lloj prokurorie për këtë deklaratë skandaloze të natyrës spiuneske!
Një është e vërtetë: në liferimin e këtyre informatave apo dezinformatave janë të kyçur ekskluzivisht kanalet policore. Prandaj, çdo demantim i këtyre informatave që flasin për kriminelin Zeglul Rexhepi, djalin e Sulejman Rexhepit, alias Mulla Sulës, do të thotë ofrim i informatave të reja nga kanali tjetër policr! Asnjë kaçik nuk mund ta njohë më mirë Zeglul Rexhepin se sa kanalet policore!

570 mijë euro, për mirëmbajtjen dhe ndriçimin e orëve të qytetit të Shkupit

Qyteti i Shkupit ka nënshkruar tri marrëveshje me Shoqatën për projektim, inxhinering dhe përfitim “Elektrondërtimet DOOEL” nga Shkupi, me vlerë prej 35 milionë denarë ose rreth 570 mijë euro, për mirëmbajtjen dhe ndriçimin e orëve të qytetit.
Marrëveshja është nënshkruar më 15 qershor, ndërsa kjo shoqatë do të detyrohet për mirëmbajtjen dhe ndriçimin e orëve të qytetit në Shkup.

Jun 12, 2017

Pse mungojnë donatorët shqiptarë për OH Hilal? (FOTO)

OH Hilal përmes faqes zyrtare të Bashkësisë Fetare Islame njofton opinionin e gjërë se aktivitetet e saj janë aq të shumtë saqë nuk mundet edhe hallë tu jep! Fatkeqësisht mediat e ndryshme shpalosën edhe fotografi nga aktivitetet e kësaj organizate humanitare, ku shihet qartë se Mustafa Dauti është duke i gënjyer qytetarët dhe opinionin përmes deklaratave të dhëna kinse është duke ndarë me tonelata ndihma për nevojtarët dhe skamnorët e vendit. Nga ajo qa kanë shpalosur disa media po vërtetojnë gënjeshtrat dhe keqpërdorimet e Mustafa Dauti me porosi të Sulejman Rexhepit i cili përmendet në çdo aktivitet si shkak i të siguruarit të ndihmave humanitare.

OH Hilal dhe Sulejman Rexhepi për opinionin e vendit dhe të diasporës shqiptare njihen si keqpërdorues dhe mashtrues të paparë deri më sot të të gjitha kontributeve gjegjësisht donacioneve të muslimanëve. Pas gjithë atyre keqpërdorimeve në veçanti me rastin e Hasanbegut ku u tretën me mijëra euro të muslimanëve të Shqipërisë, Kosovës, Luginës dhe të të gjitha xhamiave të vendit sigurisht se muslimanët e bojkotojnë këtë institucion (BFI) dhe organizatë humanitare. Nuk ka më ndihma nga bashkëvendasit, diaspora shqiptare, as nga Turqia si më parë, andaj e vetma shpresë e OH Hilal është Kozhuvçanka. Në të kaluarën kishte shumë donator për OH Hilal, por meqë kuptuan se kush janë keqpërduesit e donacioneve  atëherë përfundimisht bllokuan të gjitha donacionet.