May 25, 2015

Gazeta Greke "To Vima" Rama nacionalist i rrezikshëm,ka rrëshqitur në territorin e irredentizmit

Mosmarrëveshjet mes Tiranës dhe Athinës lidhur me kërkimet për naftë në Detin Jon, kanë çuar sërish shtypin grek të krijojnë aludime. Këtë herë gazeta “To Vima” shkruan për kryeministrin shqiptar, Edi Rama, që sipas saj që nga ardhja në pushtet krijoi destabilizim në rajon. Ndërkohë që fajtor për të gjitha konfliktet për shtypin grek, mbetet popullsia shqiptare.
Në një artikull të saj gazeta e cilëson kryeministrin Rama si një nacionalist të rrezikshëm për paqen dhe stabilitetin e rajonit.
Sipas gazetës greke, Edi Rama erdhi në pushtet me premtimet për paqe dhe stabilitet, por shpejt kjo gjë ndryshoi. Por menjëherë siç shprehet gazeta, Rama bëri kapërcime absolute dhe gjithçka nisi pas ndeshjes Serbi-Shqipëri, ku Rama “ndezi zjarret” e nacionalizmit shqiptar në Ballkan.
Gazeta ndalet gjerësisht duke u shprehur se, Rama pas dronit me flamurin e Shqipërisë së Madhe, shkoi më tej duke e ngarkuar foton në llogarinë e tij në Facebook dhe madje duke e shpalosur edhe përpara Kryeministrisë.
Më pas sipas shtypit grek, vjen gjakderdhja në Kumanovë, por ajo është paraprirë nga kërkesa e Shqipëria për ndryshimin e kufijve, referuar kërkesës së Shqipërisë për të mos lejuar kërkimet për naftë në Detin Jon, pjesë e territorit shqiptar. Dhe gazeta e pranon se kjo tashmë është kthyer në një çështje mes dy vendeve.
Më tej, gazeta nënvizon se të gjendur në kushtet e varfërisë, Rama po përpiqet të marrë votat e nacionalistëve, dhe se me këtë tezë po përpiqet të largojë vëmendjen nga problemet reale që ka vendi. Sipas gazetës edhe fqinjët janë të frikësuar për një destabilizim të rajonit dhe për këtë janë njoftuar edhe ndërkombëtarët.
Madje gazeta helene parashikon edhe nisjen e trazirave. Dhe sipas saj çdo gjë do të nisë në Maqedoni, ku shumë shpejt popullsia shqiptare, e cila sot është 30%, nesër do të jetë shumicë dhe do të kërkojnë ndarjen. Kjo do të sillte efektin domino në rajon.
Ashtu si më herët media greke vazhdon të mbështes idenë ë bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Turqisë, për t’iu kundërvënë Greqisë. Gazeta shkruan se këtë inkurajim shqiptarëve ia dha Presidenti turk Erdogan. Sipas saj, myslimanët shqiptarë shprehen se “bashkimi i trojeve shqiptare është vullneti i Allahut.”/almakos/

No comments:

Post a Comment