Translate

Thursday, March 23, 2017

“Kumanova”, sot dëshmon Bajram Elshani dhe Nexhbedin Lika

Në seancën gjyqësorë për rastin e Kumanovës sot para trupit gjykues do të dëshmojnë të akuzuarit Bajram Elshani dhe Nexhbedin Lika.
Në seancën e kaluar dëshmuan Valdet Zekaj dhe Mirad Qerimi. Të dy të akuzuarit mohuan akuzat ndaj tyre, ato u shprehen se në Maqedoni kanë ardhur me qellim “që t’i çlirojnë shqiptarët e Maqedonisë”.
Nën aktakuzën vepër terroriste në rastin “Kumanova” akuzohen 37 persona lidhur me përleshjet e armatosura më 9 dhe 10 maj të 2015-tës në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.


Specialja me 4 raste të reja hetimore (VIDEO)

Lënda ”Tabela” – keqpërdorim të detyrës zyrtare nga drejtori i një shkolle fillore, Rexho Rushit Zajazi. I dyshuari në Kërçovë, e ka përdorur detyrën e tij zyrtare dhe ka lejuar shfrytëzim pronësor për një person juridik. Pa procedurë prokurimi, i dyshuari i ka dhënë tender firmës Bauhof DOEL dhe ka nënshkruar marrëveshje për ndërtimin e një shkolle të re, për një shumë mbi 12 milionë denarë, respektivisht 200 mijë euro.
Lënda ”Trista”, keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kompetencës nga një zv. ministër në MPB, për vetura zyrtare. I dyshuari, nga 2008 deri 2012 në Shkup, gjatë prokurimit publik e ka dëmtuar buxhetin e shtetit për mbi 450 mijë euro. Në mënyrë joligjore, ka nënshkruar marrëveshje me autosallonet Porsche, Bohemia, Avtokuqa, Kollevski, Kadis.
Lënda ”Total” – vepër që ka të bëjë me evazion fiskal, ku janë kryer nga një person juridik, si drejtues i Total Marketing DOEL, MediaMarkt, Total Media Centar DOEL. Nga dëshmitë dalin të dhëna se nga viti 2008 deri 2015 u ka ikur pagesave të tatimeve, me vlerë prej mbi 7 milionë denarë, respektivisht mbi 120 mijë euro. Në një rast tjetër, është ikur tatim prej mbi 60 mijë euro.
”Tifani” –  lënda e katërt që ka të bëjë me evazion fiskal. E dyshuara është person fizik i kompanisë SmartCentar DOEL dhe SmartGroup DOEL. Për vitet 2008-2014, e dyshuara ka tentuar t’i ikë pagesës së tatimeve dhe ka dhënë informata të rrejshme për pagesat që është dashur t’i paguaj dhe ka arritur t’i ikë pagesës prej mbi 35 mijë euro dhe mbi 15 mijë euro. Dëshmitë tregojnë se e dyshuara ka shënuar të dhëna të rrejshme për t’i ikur tatimeve të vlerës së duhur.

RRIHET 16 VJEÇARI NË AUTOBUS, NË VEND TË SHKOLLËS PËRFUNDON NË SPITAL DHE POLICI (VIDEO)

Në vend të bankës shkollore, sot Egzoni 16 vjeç nga Kumanova kaloi ditën nëpër spital dhe stacion policor.
Gjashtë persona ende të panjohur për policinë e rrahën Egzonin duke shkaktuar lëndime në fytyrë, duar dhe shpinë.
Për Egzonin ky është incidenti i parë që përjeton, edhe pse ka dy vjet që udhëton në të njëjtin relacion me autobus.
“Duke zbrit te shkolla e tyre përnjëherë më kanë sulmuar 6 veta. Më kanë goditur me boksa, shkelma…Po jam i frikësuar, nuk është gjendje e mirë. Nesër do të shkoj në shkollë, me veturë me babin”, u shpreh Egzon Ajdini.
Babai i Egzon Ajdini, Ismeti është i frikësuar për sigurinë e djalit të tij, dhe fton organet e rendit që t’i gjejnë sulmuesit.
Këtë ndjenjë e ka meqë i biri i ka rrëfyer se ata që e rrahën, edhe e kanë kërcënuar.
“I kanë thënë që ti më në shkollë nuk do të vish. Ata janë të organizuar por do ta shohim me ndihmën e policisë do ta fitojmë sigurinë e nxënësve. Janë të ftuar dëshmitarët. Ndërsa kryerësit e veprës kanë ikur nga policia, pasi që policia ishte në 18:40 kur autobusi qarkullon për Kumanovë, kryerësit nuk ishin. Ata i kemi lajmëruar dhe nuk kanë ku të shkojnë”, tha Ismet Ajdini.
Ministria e policisë konfirmon rastin e sulmit, dhe se po e heton ngjarjen ku pësoi lëndime djaloshi.

Thursday, March 16, 2017

Rexhep Qosja a i thotë edhe Ali Ahmetit: Mos folni me gjuhën e Serbisë kundër Turqisë! (VIDEO)

Publicisti i njohur dhe shkrimtari, Rexhep Qosja, paradokohe kishte deklaruar që askush nga shqiptarët nuk duhet të flasë kundër Turqisë me gjuhën e Serbisë dhe serbeve, ndërsa nuk dihet këtu a përfshihen edhe deklaratat e fundit të Ali Ahmetit, i cili në një intervistë për TV21 ka thënë se ndikimet lindore u kanë sjellë dhembje shqiptarëve dhe se Perandoria Osmane na ka bërë shkrumb e hi, Perandori nën së cilës sipas Ahmetit janë prerë, janë vrarë të gjithë patriotët shqiptarë, raporton Almakos.
video  video

Eksluzive : Shpërthen në degën e LR-PDSH në Strugë, ikën Qazimovski

Avdulla Qazimoski, në një reagim deri te Strugalajm.com, ka referuar se ka dhënë dorëheqje nga cdo angazhim qoftë edhe si anëtarë i thjeshtë te LR-PDSH-ja. Ai për këtë vendim të tij ka fajësuar liderin e partisë Ziadin Sela, i cili sipas tij nuk ka treguar korrrektësi në raportë me Llabunishtin dhe atë personalisht.Qazimoski, potencoi se të gjitha kualifikimet që ka bërë Sela në Struga TV për të janë të pavërteta dhe largë realitetit .
“Si rezultat i jokorrektësisë së treguar duke harruar të kaluarën do i kujtojë Ziadin Selës, se pa Llabunishtin dhe rrethinën e tij, ai as nuk mund të ëndërronte të bëhej kryetar i Strugës. Ai i ka borxh dhe asnjëherë nuk mund të shpagohet me 100 përqind të shqiptarëve të Llabunishtit. Kur Avdulla Qazimoski kërkonte që Llabunishti të integrohet si shqiptar, sespe ajo është ideja e të parëve të tij, ata hyn në lojrat individuale politike duke harruar interesat e Llabunishtit dhe rrethinës. Folin për federalizim dhe në të kundërtën 20 për qind e popullsisë të Strugës i keni harruar në punësim dhe integrim, duke stimuluar inderekt aktivitetin e partive maqedonase në këto fshatra dhe e gjith kjo ndodhi në kohën e Ziadin Selës ? Pyetje për zotërinjt të cilët thoshin se nëse fëmijët e Podgorcit nuk do të mësonin shqip, atëherë edhe fëmijët e tyre do refuzonin të shkonin në shkollë, duke u solidarizuar me Podgorcën?Avdulla Qazimoski nuk tradhëtoi por këtë radhë i dha mundësinë të shohi se sa mbështetje ka Ziadin Sela në Llabunishtë. Ata të cilit përzieshin në Llabunishtë dhe nuk lejonin që t’u përzieshe në nëndegët e tyre, morën mesazhin që në Llabunishtë vendos Llabunishti. Ziadin Sela do të shihemi ditën e zgjedhjeve në Llabunishtë”, përfundon ai.
Avdulla Qazimoski aktualisht ushtron postin e kryetarit të Këshillit të Strugës. Ai për deklaroi se do të veprojë si i pavarur duke mos u tërhequr nga pozicioni i kryetarit të Këshillit.

Raporti i PSP-së, 112 persona nën hetim për 160 vepra penale, 66.909 përgjime të reja

Prokuroria Speciale Publike ka prezantuar dje Raportin e tretë për punë e saj të deritanishme.
Nën hetim nga kjo Prokurori janë 112 persona, të cilët dyshohen se kanë bërë 160 vepra penale, që donë të thotë se një pjesë e këtyre personave dyshohen se kanë bërë më tepër vepra penale.
Veprat penale për të cilat deri tani PSP ka hapur procedurë para hetimore sipas raportit të fundit janë:
84- keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe autorizimeve
3- keqpërdorim të procedurës për furnizim publik dhe tender
24- shoqërim kriminel
42- diapason i gjërë i veprave lidhur me keqpërdorime zgjedhore nga shkelja e të drejtës së votës, keqpërdorim të mjeteve për financim të fushatës zgjedhore deri tek falsifikimi apo shkatërrimi i materialit zgjedhor
7- keqtrajtim dhe veprim tjetër jo njerëzor dhe dënim
Janeva në raport thekson se PSP në këtë periudhë ka arritur të gjej edhe 66.909 audio- incizime të cilat janë fshirë.
“Me këtë numri i audio-incizimeve është rritur në 606.555. Në këto dosje, si dhe 540.646 të mëparshmet, është realizuar regjistrim elektronik i cili gjendet në gjithsej 15.906 faqe në formë elektronike. Gjatë regjistrimi është vërtetuar se kohëzgjatja e të gjithë audio- incizimeve është gjithsej 13.200 orë”, thuhet në Raportin e PSP-së.

Ali Ahmeti bën ‘zbulim epokal’ thotë se temën do ta temë (VIDEO)

Ali Ahmeti lideri i BDI-së, ishte i ftuar në Click të tv21, ku ndër të tjera ka thënë se është koha që tema të bëhet temë.  

video

Wednesday, March 15, 2017

Ibrahimi: Ali Ameti njeri hipokrit

Orhan Ibrahimi  i PDSH-së në profilin e tij për paraqitjen e dobët të kreut të BDI-së, Ali Ahmeti shkuran: A jeni duke e përcjellur Ali Ametin ("kryeplakun") ne tv 21 ?
Duhet të turpërohemi kush na përfaqëson !
E mija herë turp për këto të ashtuquajtur lider partie që i dhanë legjitimitet që të flasë në emër të shqiptarve.
E amnestuat dhe e falët për të gjitha gjunahet, krimet, hajnit, plaçkitjet, burgosjet, vrasjet dhe të gjitha zullumet që ka bërë ky njeri për 15 vite.
Njeri hipokrit, njeri tërësisht i paaftë, e vetmja aftësi e tijë e theksuar është dinakëria e pistë, e që po na flet në emër të legjitimitetit të popullatës shqiptare.

SHBA me mision më të madh në Shkup, se sa në Tiranë dhe Sofje

SHBA në Ambasadën e saj në Shkup ka më shumë personel diplomatic se sa në disa vende evropiane apo në botë, shkruan gazeta Dnevnik.
Kjo gazetë ka marrë të dhënat që janë të publikuara në Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë, ku siç thuhet në Shkup ka 55 diplomatë dhe staf diplomatik i udhëhequr nga ambasadori Xhes Bejli.
Sipas gazetes, në Maqedoni ka më shumë diplomatë krahasuar me Shqipërinë, ku janë 26 veta si staf diplomatik bashkë me ambasadorin.  Në Beograd janë 53 veta si staf diplomatik, ndërsa një numër më i vogël është në ambasadën në Sofje. (INA)

Reagim:Rilindasit e Kamofluar!

Reagim ndaj komunikatës së Lëvizjes BESA- Studeniçan sa i përket funksionimit të deponisë Drislla, ka reaguar Regaip Mustafa nga Fshati-Batincë :  

I huaji nuk mund të bëhet zot i një vendi tjetër, por ka disa raste qëllim këqija ku shtiret si mik por ne vazhdimisht e lysim Zotin e themi O Zot na ruaj prej mikut sepse nga armiku ruhemi vet.
Cili do që e ka shkruar këtë tekst sdo ment se për dëmin që sjell deponia Drislla, ne kemi ngritur zërin madje kemi njoftuar Komunën e Studeniçanit, Qytetin e Shkupit, kemi pasur takime ballore me drejtuesit e deponis por e gjitha në këtë Shtet është e kotë. Por skemi pushuar edhe sot e kësaj dite.
Po këto maskara që na hiqen si engjuj por me veti djallëzore nuk mund ti quajmë ndryshe veç se shejtan në petkun e një njeriu.
Këta kur ishin në rradhët e të tjerëve në heshtje e admironin një gjë të këtillë e sot kur janë të ”katapultuar” ke ky subjekt për të fituar pike politike me ne sillen ”her me kulaç e her me kërbaç”
U shtiret edhe më herët per një hap si ky po kush ju besoi sepse këto veprime i keni nga interesi jo nga zemra.
Prandaj politikat tuaja për të krijuar urën e bashkimit shpesh hasin në vështirësi dhe janë shterpë e vdesin por sa hidhën në opinion.
Ndoshta gjuhën e komunikimit e keni të ëmbël, por gjuha trupore kundërshton vet qëllimin tuaj dhe nxjerr në pah ligësine tuaj, keqpërdorimin e rasteve kur duhet ngushëlluar njeri-tjetrin e kjo prodhon regres e disfatë.

Monday, March 13, 2017

“Dashuria e BDI-së” ndaj Ziadin Selës, të cilën e kishte shpalosur Artan Grubi (VIDEO)

Në vitin 2015 Shefi i Kabinitetit të Ali Ahmetit, Artan Grubi, kishte marrë pjesë në një emisioni bashkë me kreun e LR – PDSH-së, Ziadin Selën.
Për një momente Grubi i kishte thënë Selës se atë e ndjen si kuadër i BDI-së, dhe se BDI kishte kontribuar në zgjedhjen e tij për kryetar komune, kështu dëshironte ta shihte të suksesshëm në politikë atë. Megjithatë, aso kohe kjo mund të jetë dukur si diçka jo e natyrshme.
Por, kohëve të fundit “dashuria e BDI-së” ndaj Selës, të cilën e kishte shpalosur në emisionin “Rruga Drejt” Grubi, tashmë ka filluar të del në sipërfaqe, me tryezat e përbashkëta të Aleancës për BDI, si dhe tentimet e vazhdueshme të përbashkëta të BDI-së dhe Aleancës për pjesëmarrje në një Qeveri me LSDM. 
video

Këtë çështje e ka risjellë në vëmendje edhe ish-ambasadori dhe analisti politik Arsim Zekolli ka thumbuar deputetin e BDI, Artan Grubi dhe kryetarin e LR-PDSH, Ziadin Sela. 

Retro: Ja se si deputet e PDSH-së, i mbronin interesat kombëtare (VIDEO).

Retro: Ja se si deputet e PDSH-së, i mbronin interesat kombëtare (VIDEO). 

Tuesday, March 7, 2017

Hetimet në BDI, shfaqje teatrale me regjisor të dobët

Pas paralajmrimeve nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), se vetë partia dhe lideri i saj Ali Ahmeti kanë kërkuar që të hetohet i gjithë aktiviteti i saj, funksionarëve dhe drejtuesve të institucioneve nga kjo parti dhe të ndiqen e dënohen penalisht, analisti politik Isen Saliu dyshonë në sinqeritetin e BDI-së dhe Ali Ahmetit për këtë ështje.
“Mendoj se nuk është paralajmërim i sinqertë. Si duket BDI ende nuk e ka marrë veten nga rezultatet e dobëta për ta më 11 dhjetor dhe po vazhdon të bëjë gabime të njëpasnjëshme. Tani mundohet të aktrojë llogaridhënie përmes një shfaqje teatrale me regjisor të dobët. Hetimet më të mira për punën e funksionarëve të BDI-së dhe të çdo partie tjetër, i bëjnë votuesit dhe pas këtyre hetimeve, votuesit do ta shqiptojnë “aktvendimin” më meritor në ditën e zgjedhjeve”, thotë Isen Saliu, analist politik për Gazeta Express.
Ndërsa politikologu Xhenis Sulimani thotë se po të ishte e sinqert BDI reformat do të duhet t’i niste kur në pushtet kishte persona që përmendeshin në të ashtu quajtura “bombat e opozitës”.
“Kujtojmë se si të dyshuar në rastin Magjar Telekom veç Musa Xhaferit si i dyshuar përmendet edhe kreu i vet partisë Ali Ahmeti. Kujtoj edhe vrasjen e komandant Shqiponjës, i cili pësoi dhe vra, pasi që tentoi që të ngre procesin e reformave në BDI. Reformat patjetër se janë të mirëseardhura për cdo parti dhe kontribuon në procesin e emokratizimit të partive dhe demokracisë në përgjithësi. Në parti si BDI e cila që nga ekzistimi është në pushtet është vështirë të ketë proces të mirëfillt demokratik/brendapartiak, kur dimë se procesi ka nisur me gkakderdhje, dhe se ish funksionarët dhe ata aktual tashmë kanë betonizuar vendet e tyre”, thotë politikologu Xhenis Sulimani për Gazeta Express.
Përndryshe BDI ndodhet në prag të një hetimi të funksionarëve të ndryshëm të saj që kanë pasur përgjegjësi dhe pozita zyrtare që prej vitit 2002 e deri në 2017.

Selmani: SHBA ia nxori faqen e zezë BDI-së, duke përmendur rastin e gazetës Lajm

Numri një i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani është prononcuar për Lajm TV, në lidhje me paditë e BDI-së ndaj gazetës Lajm dhe theksimin e rastit në fjalë edhe në Departamentin Amerikan të Shtetit. Në raportin e fundit për gjendjen e të drejtave të njeriut në pjesën për Maqedoninë, DASH përmend edhe rastin në të cilin BDI e ka paditur gazetën Lajm duke kërkuar dëmshpërblim prej 25 mijë eurove. Padia është për tekstin me titull “Mos u bën si BDI-ja”, ku sipas integristëve gazeta Lajm insinuon për krime të bëra të BDI-së deri sa është në koalicion me VMRO-DPMNE-në. Selmani vlerëson se me këtë SHBA-ta ia kanë nxjerrë faqen e zezë BDI-së.
“Kjo është faqja e zezë që amerikanët ia nxjerrin kësaj partie. Është e kotë që çdo ditë të pohojnë se janë partner strategjik të SHBA-së, ndërkaq në anën tjetër të hyjnë në Raportin e tyre si plan- prishës në Maqedoni, deklaroi Selmani për LajmTv.
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në çdo fushatë parazgjedhore lavdërohet me partneritetin e BDI-së me Amerikën. Mirëpo sjellja e tij dhe partisë së tij ndaj mediumeve nuk përputhet me këto lëvdata. Sipas Selmanit, nëse vërtetë janë partner të SHBA-së BDI le t’i tërheqin paditë ndaj gazetës Lajm dhe kryeredaktorit Isen Saliu.
“Një thënie thotë: Ujku qimen e ndërron, zanatin nuk e harron. Prej marksist- leninistave demokratë nuk bëhen. Raporti i fundit i Stejt Departamentit dëshmon se BDI është pjesë e sistemit të ushtrimit të presionit ndaj medias. Atë që ne e shprehim vazhdimisht Stejt Departamenti Amerikan e konfirmoi. Mendoj se pas hyrjes në listën e zezë të Xhevat Ademit, kjo është shuplaka e dytë që SHBA ia bën publikisht BDI-së”, thkson kryetari i SHGM-së.
Mediumet në Maqedoni, me disa përjashtime, si rrallë herë deri tani kanë bojkotuar pjesën e raportit të Departamentit Amerikan, në pjesën që ka të bëjë me presionin ndaj mediumeve. Sipas Selmanit, kjo tregon se disa pronarë dhe kryeredaktorë median e shndërrojnë në mjet propagande për pushtetin.
“Kjo është një dëshmi e fuqishme se në çfarë halli kanë rënë mediat në Maqedoni. Kjo është edhe një konfirmim se media në Maqedoni nuk është e lirë. Ata nuk janë në gjendje të distribuojnë lajme që janë të rëndësishme për gazetarët dhe vet median. Atëherë kur ata nuk janë në gjendje të shfrytëzojnë pozitën që kanë, që të promovojnë qëndrimet apo pozitën e shqiptarëve në Maqedoni. Kjo është një situatë e mjerë. Media nuk është e gatshme të përballet me gjendjen e mjerueshme në të cilën punojnë. Çështja e lirisë së mediave nuk është vetëm presioni që ushtron Qeveria ndaj medias, por është edhe një pranim i vullnetshëm i disa pronarëve dhe kryeredaktorëve që median ta shndërrojnë në mjet propagande për pushtetin në Maqedoni”, shton Selmani.
Ndryshe në fund të muajit shkurt ka filluar edh enjë proces tjetër gjyqësor kundër gazetës Lajm. Kësaj radhe bëhet fjalë për një padi personalisht nga kryetari i BDI-së Ali Ahmeti kundër Lajmit dhe kryeredaktorit Isen Saliu. Në këtë rast, kryetari i BDI-së poashtu kërkon dëmshpërblim prej 25 mijë eurove, me çka shifra e përgjithshme shkon në 50 mijë euro. E gjithë kjo ndodh në kohën kur BDI është pjesë e qeverisë që ka ndarë milion euro reklama qeveritare për mediumet maqedonase, që vazhdimisht emitojnë emisione serbe./LajmTV 

Kongresmeni amerikan: Si po përfiton Moska nga kriza në Maqedoni

Rusia mund të përfitojë nga paqëndrueshmëria politike në Maqedoni për të tentuar rimarrjen e një pjese të territorit të Ballkanit që humbi pas kolapsit të Bashkimit Sovjetik.
“Paralajmërimi vjen nga kongresmeni republikan, Peter Roskam. Më e pakta që mund të bëjnë rusët është roli provokativ”, tha ligjvënësi amerikan për “Washington Examiner”.
“Duket se kjo është loja e vjetër e Moskës: të krijojë përshtypjen e rreme të trazirave ose t’i shfrytëzojë në maksimum kur ato ekzistojnë vërtet”, shprehet ai.
Në rastin aktual, Maqedonia është e pastabilizuar dhe rusëve po u pëlqen të nxjerrin përfitim nga vështirësitë e saj. “Komentet e Moskës mbi gjendjen në Shkup janë saktësisht të njëjta me fjalët që dëgjuam nga rusët përpara pushtimeve të tyre në Osetinë e jugut apo Donetsk dhe në disa pjesë të Gjeorgjisë e Ukrainës”, kujton kongresmeni.
“Ndërhyrja e Rusisë në Ukrainë kishte për qëllim mbështetjen e liderit pro-rus të saj, i cili do të zëvendësohej nga një qeveri e prirur drejt Perëndimit. Nuk e di cilat janë planet e Kremlinit”, vazhdon ligjvënësi, “por nëse e shkuara mund të shërbejë si prelud, atëherë duket se kjo është ajo lloj klime kur rusët mund të thonë: ‘tani, ne zgjedhim të lëvizim’.

Orhan Ibrahimi : Ku qëndron faji? Te ata (maqedonasit) apo te ne (shqiptarët)!

Shkruan nënkryetari i PDSH-së z.Orhan Ibrahimi : 
Nuk duhet të habitemi dhe të befasohemi nga këto pamje të maqedonasve. Koncepti i filozofisë politike dhe rregullimi juridiko-kushtetues i këtij shteti në të kaluarën dhe tani i ka bërē institucionet shtetërore dhe maqedonasit të tillë. Sot e shohim VMRO-në kurse dje LSDM-ja i vuri zjarrin Ambasadës së SHBA-së, përshkak se NATO e bombardonte Sërbinë.
Raste e raste, momente e momente të tilla kemi përjetuar dhe parë : kërcnime dhe ndjekje, dhunë dhe burgosje, eksploatim dhe shfrytëzim, vrasje dhe gjenocid.
Po sot, ku qendron faji ?
Te ata (maqedonasit), apo te ne (shqiptarët) !
Pas 2001-it, kur na çlliroi dhe i bëri Shqipëri, tokat shqiptare nën Maqedoni, Aliu ?!
Pasi Ai (Ali Ahmeti) e solli lirinë dhe asesi nuk po mundemi ta shijojmë atë, e kurse për 17 vite rresht, dhjetra herë e zyrtarizoi gjuhën shqipe ?!
Po kush është fajtori ?
Sot kur Shqipëria është në NATO dhe Kosova e lirë dhe shtet i pavarur ?!
Sot të hartohet një deklaratë (fasadë, anakronike, që nuk godet konceptin shtetëror të Maqedonisë. E keni parasysh, Maqedonia është i vetmi shtet në Europë, me përbërje heterogjene etnike, me këtē rregullim anakronik kushtetues) nga një pjesë e klasës politike shqiptare e cila tentohet të na shitet si platformë historike dhe e unifikimit të faktorit politik shqiptar ?!
Maqedonia dhe institucinet shteterore janë të kapura nga klasa politike maqedonase ( Lidhja Komuniste e Maqedonisë alias LSDM-ja dhe VMRO-ja ).
Kur sot klasa politike maqedone luan me kartën etnike, shqiptarët duhet urgjentisht të hartojnë një platformē politike kombëtare. Ku për bazē duhet te mirret Platorma Politike e PDSH-së. E them me të vetmin qëllim, sepse kjo platformë politike është e hartuar mbi teoritë shkencore politike, duke marrë për bazë dhe si modele shtetet më moderne demokratike ne Europë (Bosnjën, Kosovën, Qipron, Belgjikën, Finlandën etj), ku përbërja e popollatës është multietnike.
Vetëm vendimarrja politike me koncensus ( parlament dy dhomësh, veto etnike) e demokratizon, e reformon,e bën të barabart, e bën që të egzistojë dhe e bën shtet europian, Maqedoninë.
Vetem Koncensusi Politik i sjell lirinë dhe mirëqenien shqiptarëve. Gjuhën shqipe e bën gjuhë zyrtare, gjuhë pune në shtet. Ndërpret eksploatimin dhe plaçkitjen, bën shpërndarjen e drejtë dhe proporcionale të buxhetit shtetëror.
Pa Koncensus Politik nuk ka të ardhme Maqedonia!./Ditari.mk/

Monday, March 6, 2017

SULEJMAN REXHEPI I PADËSHIRUESHËM PËR TË GJITHA SHTRESAT MYSLIMANE

Nga sondazhi mbi besueshmerine ndaj BFI në RM
Shkruan Rexhai Aziri
Sulejman Rexhepi do të mbahet mend si vjedhës, si tradhëtar, si bashkëpunëtor i shërbimeve sekrete. Me punën e tij gati qind për qind të myftinive nuk janë të kënaqur, kurse 98% e imamëve të anketuar nuk besojnë në punën e Rijasetit
Nga një sondazh i realizuar nga UFO Consulting e Tiranës, përmes degëve të veta CG PEMA në Ferizaj dhe Asociacioni kulturor Dinjiteti në Tetovë, dalin disa rezultate mjaft brengosëse. E mira e kësaj iniciative është se do të vihet një praktikë për ta motivuar sa më shumë transparencën e veprimeve të BFI-së, gjegjësisht të organeve të saj, si dhe do të analizohen vit për viti punët e këtyre organeve. Urojmë që rezultate të këtilla kaq dëshpëruese asnjëherë të mos përëriten dhe asnjëherë të mos jenë kaq deinkurajuese si ky i këtij sondazhi.
Natyrisht, gjetjet e një analize varen më së shumti nga pyetësori, të cilën kësaj radhe UFO Consulting e ka përpiluar në mënyrë shumë profesionale dhe tepër objektive. Të tri kampionet që testohen në këtë sondazh, opinioni, imamët dhe nëpunësit e organeve-myftinive të BFI-së, janë shumë të sinqertë dhe nga përgjigjet e tyre krijohet edhe përshtypja reale se me këtë Institucion më të lartë fetar në vend diç nuk është në rregull.
Gjetjet e këtij sondazhi në mënyrë të përmbledhur mund të jepen me disa fjalë kyçe: imazh negativ i udhëheqjes aktuale të BFI; pakënaqshmëri e lartë me jetën fetare në vend, me organet drejtuese të instucioneve fetare në vend; aktivitete negative dhe antifetare karakterizojnë aktivitetet dhe natyrën e insitucioneve fetare dhe veprimatitë e tyre; besueshmëri shumë e ulët në institucionet fetare.
Në një kohë kur pritet që një prijës fetar të njihet nga popullat nëpërmjet aktiviteteve fetare dhe humane, në kundërshtim me këtë pjesa më e madhe e të anketuarve (85%) raportojnë se e njohin nga aktivitetet e tij të dyshimta.
Përqindje të lartë të të anketuarve (88%) konfirmojnë se veprimtaria e Rijasetit të BFI-së nuk është aspak në harmoni me interesat kombëtare.
Ndërsa emri i një prijësi fetar në mbamendjen e besimtarëve duhet të asocohet me imazhin e liderit, e kundërta ndodh me emrin e Sulejman Rexhepit, ku të anketuarit janë përgjigjur se do të kujtohet si vjedhës (40%) si tradhtar (33%) dhe si i akuzuar si bashkëpunëtor i UDB-së (21%). 
Nivele të larta pakënaqshmërie me punën e Reisul Ulemasë aktual e shprehin myftitë, afërsisht 100% e myftive aspak të kënaqur/pak të kënaqur. Këto nivele të larta të pakënaqshmërisë së myftinive ndaj punës së reisul ulemase aktuarl nuk flasin vetëm për atë se këta organe janë në po të njëjtën vijë pakënaqësie me besimtarët e rajonit të vet që e kanë kundrejt Sulejman Rexhepit por, si organe kolektive që janë më tepër dëshmojnë një hipokrizi apo edhe një kapje nga Sulejman Rexhepi të cilit gjithnjë i shprehim besueshmëri, ndërkohë që anketimi i tyre e tregon anën e kundër të medaljes.
Në nivele të larta pakënaqshmërie (88%) për zhvillimin e jetës fetare në vend e shprehin edhe imamët, të cilat gjithashtu (99%) raportojnë pakënaqshmëri në mbrojtjen e interesave dhe e dinjitetit të tyre nga ana e BFI dhe pakënaqshmëri të lartë (93%) me punën e mytinive.
Pjesa më e madhe e të anketuarve në myftini (72%) pohojnë se janë të gatshëm tju bashkangjiten lëvizjeve për ndryshim në BFI, kur në të njëjtën kohë i njëjti grup i të anketuarve bëson (31%) se tejkalimi i problemeve të BFI-së mund të bëhët nëpërmjet një lëvizje të përgjithshme imamësh dhe 28% bësojnë se Nisma për Reforma në BFI, mundt të jetë alternativa e duhur në tejkalimin e situatës.
Nëse mbetemi në të njëjtën linjë pyetjesh, imamët listojnë tre dukuri antifetare që janë më të dukshmë në BFI. Opinionet e tyre tregojnë se veprimtaritë antifetare që kryesojnë listën janë: veprimtaritë joinstitucionale e raportuar nga 80% e të intervistuarve; nepotizmi (73%); vjedhja (60%); korrupsioni (50%)  
Shqetësuese janë nivele të larta të mosbesimit te të dyja institucionet, rijaset e myftini, edhe pse prapë ka një dallim ku rijaseti ka shkallë shumë më të lartë të mungesës së besimit. Si besimtarët ashtu edhe imamët priren të besojnë më shumë në muftini se rijaset.
80% e besimtarëve besojnë aspak te Rijaseti, ndërsa i njëjti tregues për besimin te Myftinia është 53%. Edhe Imamët duket se besojnë më shumë në Myftini se në Rijaset, 85% besojnë pak dhe aspak te myftinija ndarja 98% e të intervsituarve besojnë pak ose aspak në Rijaset.


Në pyetjen A e meritojnë myslimanët e vendit një udhëheqësi si kjo e sotit e BFI-së, pjesa më e madhe e tyre, 92% shprehen negativisht, që JO. Ndërsa vetëm 5 % mendojnë se myslimanët e meritojnë drejtimin e sotëm të BFI dhe 3% nuk kanë opinion në lidhje me këtë. 

Rumunët protestojnë, “duan drejtësi, jo korrupsion”

Mijëra njerëz kanë marrë pjesë në protestën e mbrëmshme në kryeqytetin Bukuresht në Rumani, kundër qeverisë dhe në mbështetje të autoriteteve në luftën kundër korrupsionit në këtë vend.
Mbrëmë demonstruesit janë tubuar në Sheshin e Fitores, afër ndërtesave qeveritare, duke i valvitur flamujt rumunë dhe amerikanë.
Ata kanë brohoritur “ne dëshirojmë drejtësi, e jo korrupsion”.
Mediat lokale kanë vlerësuar se në protestë kanë marrë pjesë 10 mijë vetë.
Ata, po ashtu, kanë shprehur mbështetje për Drejtoratin Kombëtar Anti-korrupsion, i cili ishte kritikuar nga Gjykata Supreme, pasi kishte filluar hetime ndaj Ministrisë së Drejtësisë.
Prej fundit të muajit janar të këtij viti, në Rumani janë mbajtur rregullisht protesta kundër korrupsionti.
Protesta më masive ishte ajo e së shtunës , në të cilën vlerësohet se merrnin pjesë 330 mijë njerëz në gjithë Rumaninë.
Kjo ishte protesta më masive në këtë vend prej vitit 1989, kur u përmbys diktatori komunist, Nicolae Ceausecu.

SULEJMAN REXHEPI PAS SHKUARJES NË BEOGRAD, NUK DUKET NË TAKIME ME KRERË FETAR (FOTO)

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman Rexhepi pas vizitës që ia bëri ''kreut të BI- Serbisë'' morri kritika dhe shkaktoi reagime të mëdha nga zyrat e Bashkësive Islame të rajonit. Reagimet nga këto institucione zyrtare për Sulejman Rexhepin ishin në mënyrë publike duke e quajtur '' Përçarës të Muslimanëve''. Askush nuk e ka të qartë deri më tani se pse Sulejman Rexhepi e vizitoi këtë Bashkësi Islame dhe më pastaj pse Bashkësitë Islame të rajonit të reagojnë?! Mediat  e vendit dhe rajonit këtë vizitë të Sulejman Rexhepit e llogaritën si skandaloze, andaj edhe kritikat vazhduat pa ndërprerë. Sipas burimeve të ndryshme për kreun e BFI-së do të pësojnë sanksione nga institucionet zyrtare islame të rajonit për tendencat e reja të tija mbi përçarjen e muslimanëve të Ballkanit. Pas kësaj vizite që realizoi Sulejman Rexhepi në Beograd, ai nuk është takuar më me asnjë lider fetar të Ballkanit edhe pse kishte rastin që të takohet në Tiranë për 25 vjetorin e revistës ''Drita Islame'' dhe për 25 vjetorin e Xhamisë ''El- Hidaje'' në St.Galen të Zvicrës./fokusi/
 
 

VMRO-DPMNE i fut në sherr partitë shqiptare për platformën, kush “spiunoi”?! (VIDEO)

Disa portale kanë shpërthyer me lajmet se si e mori vesh VMRO-DPMNE se kush e hartoi platformën në Tiranë, dhe se a kishte gisht Edi Rama.
Ndërsa portali fol është thirrur në intervistën e liderit të VMRo-DPMNE, Nikolla Gruevski se Lëvizja BESA ka treguar se platforma është nënshkruar në Tiranë.
video
“Ajo që ndodh tani në Maqedoni është në kundërshtim me kushtetutën e Maqedonisë, shkohet drejt shtetit binacional, anashkalohen bashkësit e tjera etnike në Maqedoni, siç janë turqit, romët, sërbët, boshnjakët vllasët pse jo edhe kroatët, kështu të gjithë vendosen në një pozicion anësor , kurse favorizohet vetëm njëra bashkësi etnike. Favorizohet bashkësia etnike shqiptare edhe atë bëhet në mënyrë kundërkushtetuese. Bëhet pa u paralajmëruar në zgjedhje. Me platform të nënshkruar në shtet tjetër, nën përkujdesjen e një kryeministri tjetër, kryeministrit Edi Rama, të cilë  edhe u vërtetoj dje  njëra nga  partitë që ka marrë pjesë atje , partia BESA e cila publikisht tha se e gjithë ideja dhe hartimi i platformës  ishte nën përkujdesjen e shtetit shqiptar.”, ka thënë Gruevski. Ndërsa sipas Almakos, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka qenë i parë që ka zbuluar detaje për platformën. “Në radhë të parë kjo është nevojë për shqiptarët në Maqedoni. Kam bërë shumë më herët takime më kryeministrin Edi Rama. Sigurisht ka biseduar edhe me mua, dhe më ka kërkuar nga unë të thërras partitë politikë në një takim të përbashkët për ti dëgjuar se cilat janë kërkesat e tyre. Unë e kam bërë këtë përpjekje se, gjithashtu ka edhe kërkesë edhe nga autoriteteve e Kosovës, dhe partive politike opozitare, unë po ashtu kam bërë edhe një takim me Lëvizjen Vetëvendosje në drejtim të inkurajimit për t’i harmonizuar qëndrimet lidhur me avancimin e çështjes shqiptare”, theksoi Ali Ahmeti./Almakos  

Saturday, March 4, 2017

Rritet presioni diplomatik mbi Maqedoninë

“Presidenti Ivanov duhet ta rishikojë vendimin dhe të vendos në pajtim me Kushtetutën e Maqedonisë, në interes të qytetarëve dhe stabilitetit dhe sigurisë së shtetit. Ai duhet që me ingerencat e tij kushtetuese të kontribuojë në qetësimin e tensioneve politike dhe jo të bëhet nxitës mes dhunës ndërqytetare. Kjo është as heroizëm, as patriotizëm”, janë disa nga mesazhet që ditëve të fundit kanë arritur në adresë të presidentit Ivanov.
Nga ai kërkohet që ta ndajë mandatin dhe të mos shkaktojë shqetësime dhe ndarje tek qytetarët, që realisht do të çonin në krizë qytetare dhe ndëretnike. Evropa dhe SHBA-të kërkojnë nga Ivanov që të rishikojë vendimin për ndarjen e mandatint për formim të qeverisë së re. Mesazhe të njëjta kanë përçuar edhe Brukseli, Berlini, Londra, NATO, KE, OSBE, Departamenti i Shtetit dhe organizata tjera brenda Maqedonisë.
Sipas disa analistëve e vetmja që ka dalur në mbrojte të vendimit të Ivanovit është Rusia. Ndërsa ditëve të fundit kanë reaguar edhe politikanë të Shqipërisë dhe Kosovës ndaj vendimit të Ivanovit, me mesazhe të ndryshme.

SULEJMAN REXHEPI SINONIM I HAJNISË, NEPOTIZMIT, KORRUPSIONIT

Ky është rezultati kryesor që del nga një sondazh i realizuar në periudhën nëntor 2016 – janar 2017. Ky sondazh është realizuar nga UFO Consulting e Tiranës, përmes degëve të veta CG PEMA në Ferizaj dhe Asociacioni kulturor “Dinjiteti” në Tetovë.
Dokumenti i pltotë i punës me dhjetra grafikë e tabela mund të shkarkohet nga adresa e UFO Consulting në internet:
https://ufoconsulting.wordpress.com/2017/02/20/anketa-bfi-ne-rm/

Sondazhi është bërë me tre kampionë: kampioni i besimtarëve (2678 të anketuar) , kampioni i teologëve të angazhuar nëpër xhami dhe kampioni me myftitë (578 të anketar) dhe nëpunësit e 13 Myftinive (32 të anketuar) të Maqedonisë, në periudhën Nëntor 2016 – Janar 2017.
Objektivi kryesor i sondazhit është të masë perceptimet dhe besueshmërinë e besimtarëve myslimanë në lidhje me BFI-në dhe organet e saj. Sondazhe të tjera të ngjashme mund të kryhen në vazhdimësi në vitet që vijnë dhe rezultatet të këtij sondazhi të parë mund të përdoret si bazë për të përcjellë kurbën e këtij perceptimi dhe besueshmërie përgjatë viteve.
Krahasimet ndërmjet tre kampionëve të ndryshme mund të bëhen vetëm për atë grup pyetjesh që kanë të bëjnë në raport me besueshmërinë ndaj Rijasetit të BFI-së dhe organeve të saj. Në këtë grup bëjnë pjesë pyetjet si:
- Sa të kënaqur jeni me punën e kryetarit të BFI-së?
- Sa besim keni te kryetari i BFI-së?
- Sa të kënaqur jeni me drejtimin e BFI-së nga kryetari aktul i BFI-së?
Përveç këtij grupi pyetjesh, sondazhi përmban edhe pyetje të tjera që janë specifike për çdo kampion (kampioni i besimtarëve, i teologëve të punësuar nëpër xhami dhe i nëpunësve fetarë nëpër Myftinitë e BFI-së) dhe që trajtojnë çështje të tilla si aktivitetet e paligjshme, korrupsioni në BFI dhe mënyra si të dilet nga kjo situatë e pavolitshme.
Perceptimet dhe qëndrimet e publikut që kanë rezultuar nga sondazhi, mendohet të jenë ndikuar edhe nga mediumet për faktin që në këtë periudhë BFI-ja dhe kreu i saj ka qenë temë kyçe në shumë media elektronike dhe të shkruara, si në ato të vendit ashtu edhe në ato botërore.
Sondazhi është kërkim me natyrë sasiore. Instrumenti kryesor i mbledhjes së opinionit dhe perceptimeve është një pyetsor i strukturuar i përshtatur për tre audiencat kryesore të studimit: besimtarëve, teologëve dhe nëpunësvë të myftinive të vendit. Për faktin që pyetsori ka qenë i shkurtër dhe nuk ka marrë kohë në plotësimin e tij, studentë janë përdorur për të administruar ballë për ballë pyetsorin për qytetarët. Ndërsa pyetsori për myftinjtë është administruar nëpërmjet postës elektronike.
Ky sondazh i opinionit publik dhe i nëpunësve të BFI në RM synon të evidentojë nivelin e besimit të publikut tek ky Institucion, i cili është institucioni i vetëm fetar islam në vend, si dhe qëndrimin e qytetarëve por edhe të nëpunësve të tij ndaj performancës së BFI-së në zhvillimin dhe avansimin e jetës fetare islame në vend si dhe ofrimit të shërbimeve për myslimanët e vendit.
Gjetjet e këtij sondazhi në mënyrë të përmbledhur mund të jepen me disa fjalë kyce: imazh negativ i udhëheqjes aktuale të BFI; pakënaqshmëri e lartë me jetën fetare në vend, me organet drejtuese të instucioneve fetare në vend; aktivitete negative dhe antifetare karakterizojnë aktivitetet dhe natyrën e insitucioneve fetare dhe veprimatitë e tyre; besueshmëri shumë e ulët në institucionet fetare.
Në një kohë kur pritet që një prijës fetar të njihet nga popullat nëpërmjet aktiviteteve fetare dhe humane, në kundërshtim me këtë pjesa më e madhe e të anketuarve (85%) raportojnë se e njohin nga aktivitetet e tij të dyshimta (shih grafiku nr.8).
Përqindje të lartë të të anketuarve (88%) konfirmojnë se veprimtaria e Rijasetit të BFI-së nuk është aspak në harmoni me interesat kombëtare (shih grafiku nr.9).
Nëse zgjedhja e Reisul ulemaja do të ishte në dorë të votave të myslimanëve të vendit, 96% e të anketuarve nuk do ta votonin kurrë Sulejman Rexhepin në krye të BFI-së. (grafiku nr.10)
Ndërsa emri i një prijësi fetar në mbamendjen e besimtarëve duhet të asocohet me imazhin e liderit, e kundërta ndodh me emrin e Sulejman Rexhepit, ku të anketuarit janë përgjigjur se do të kujtohet si vjedhës (40%) si tradhtar (33%) dhe si i akuzuar si bashkëpunëtor i UDB-së (21%), shih grafiku nr.11.
Besimtarët kanë raportuar nivele të ulëta besimi të institucionet e tyre fetare : Rijaseti dhe Myftinia. Ndërsa besimi te Myftinia është më i lartë se Rijaseti, përgjigjet shprehin një krizë të thellë besimi të besimtarëve ndaj institucioneve të besimit të tyre. 80% e besimtarëve nuk besojnë aspak te Rijaseti, ndërsa i njëjti tregues për besimin te Myftinia është më i ulët, vetëm 53% e qytetarëve nuk besojnë aspak te Myftinia. (shih grafiku 12).
Nivele të larta pakënaqshmërie me punën e Reisul Ulemasë aktual e shprehin myftitë, afërsisht 100% e myftive aspak të kënaqur/pak të kënaqur (shih grafiku nr.13). Këto nivele të larta të pakënaqshmërisë së myftinive ndaj punës së reisul ulemase aktual nuk flet vetëm për atë se këta organe janë në po të njëjtën vijë pakënaqësie me besimtarët e rajonit të vet që e kanë kundrejt Sulejman Rexhepit por, si organe kolektive që janë më tepër dëshmojnë një hipokrizi apo edhe një kapje nga Sulejman Rexhepi të cilit gjithnjë i shprehim besueshmëri, ndërkohë që anketimi i tyre e tregon anën e kundër të medaljes.
Në nivele të larta pakënaqshmërie (88%) për zhvillimin e jetës fetare në vend e shprehin edhe imamët, të cilat gjithashtu (99%) raportojnë pakënaqshmëri në mbrojtjen e interesave dhe e dinjitetit të tyre nga ana e BFI dhe pakënaqshmëri të lartë (93%) me punën e mytinive.
Myftinitë shprehen se janë shumë të varur në kryerjen e detyrimeve dhe obligimeve (72%), shih Grafiku nr.14. Kjo përgjigje çon edhe te rezultati tjetër i cili flet për korrupsion, mossinqeritet dhe për hiprokrizi të ndërsjellë. Sepse, në njërën anë pjesa dërmuese e myftive nuk janë të varur nga Sulejman Rexhepi kurse të njëtit nuk i shprehin besim. Mosreagimi i këtyre organeve kundër veprimtarive të pabesueshme të Sulejman Rexhepit ndrydhet pikërisht falë kësaj pavarësie që e gëzojnë nga ana e prijësit të tyre, Reisul Ulemasë së BFI-së.
Pjesa më e madhe e të anketuarve në myftini (72%) pohojnë se janë të gatshëm t’ju bashkangjiten lëvizjeve për ndryshim në BFI, kur në të njëjtën kohë i njëjti grup i të anketuarve bëson (31%) se tejkalimi i problemeve të BFI-së mund të bëhët nëpërmjet një lëvizje të përgjithshme imamësh dhe 28% bësojnë se Nisma për Reforma në BFI, mund të jetë alternativa e duhur në tejkalimin e situatës.
Karakteristika negative si poltronizmi, bashkëpunimi me Reisin në aktivitetet korruptive, qendrimi inferior përballë feve të tjera dhe mungesa e përgatitjeve profesionale për të qenë në postet udhëheqëse identifikojnë myfinitë në perceptimin e të anketuarve në myftini. Ndërsa aktivitetet shumë negative, përkundër natyrës dhe frymës që duhet të përoçjë një institucion fetar, perceptohen nga besimtarët si dukuritë më të shpeshta në BFi, të tilla si: hajnia, shantazhimi i organeve te BFI-së; kapja e BFI-së nga njerëz joadekuatë dhe jokompetentë.
Nëse mbetemi në të njëjtën linjë pyetjesh, imamët litojnë tre dukuri antifetare që janë më të dukshmë në BFI. Opinionet e tyre tregojnë se veprimtaritë antifetare që kryesojnë listën janë: veprimtaritë joinstitucionale – e raportuar nga 80% e të intervistuarve; nepotizmi (73%); vjedhja (60%); korrupsioni (50%)
Shqetësuese janë nivele të larta të mosbesimit te të dyja institucionet, rijaset e myftini, edhe pse prapë ka një dallim ku rijaseti ka shkallë shumë më të lartë të mungesës së besimit. Si besimtarët ashtu edhe imamët priren të besojnë më shumë në muftini se rijaset.
80% e besimtarëve besojnë aspak te Rijaseti, ndërsa i njëjti tregues për besimin te Myftinia është 53%. Edhe imamët duket se besojnë më shumë në Myftini se në Rijaset, 85% besojnë pak dhe aspak te myftinija ndarja 98% e të intervsituarve besojnë pak ose aspak në Rijaset.
Pa dyshim që ky studim përmbyllet me konkluzionet shumë domethënëse e që jane:

- Bashkësia Fetare Islame është i vetmi institucion fetar në rajon dhe më gjerë që nuk ka datë të saktë të themelimit të saj, por, vazhdimisht thuhet se ekziston tash e gjashtë shekuj! Nga kjo nënkuptojmë se përkundër pakujdesisë së udhëheqësve të këtij institucioni ndër shekuj, megjithatë, popullata myslimane falë respektit të paluhatur që e kanë pasur ndaj tij, e ka mbajtur në jetë për ta dëshmuar formën e organizimit të disiplinuar institucional. Por, në kujtesën e vet nuk ka mbajtur fort emra të prijësve të këtij Institucioni. A flet kjo se, popullata myslimane e vendit asnjëherë nuk ka qenë në raporte të mira me prijësit të cilët tradicionalisht kanë qenë të zgjedhur dhe të emëruar nga pushtetarët e ndryshëm të kohës.
- Ky fenomen, që tregon për raportin e prijësit fetar dhe të besimtarëve myslimanë, është bartuar dhe përcjellë deri në ditët e sotshme. Kjo dëshmohet edhe nga gjetjet e sondazhit përmes të cilit janë intervistuar besimtarët si dhe nëpunësit e BFI-së.
- Gjetjet e pyestorit në lidhje me perceptimet e besimtarëve të vendit për udhëheqjen aktuale të BFI janë përgjithësisht shumë dëshpëruse, përjashtuese dhe ofenduese. Kjo nënkupton se besimtarët e vendit, ata të përkatësisë fetare islame, ndjehen pa drejtues, ose, me një “timonier” i cili nuk shpreh vullnetin e shumicës dhe kënaqësinë e tyre të të qenurit mysliman. Kjo flet se po të ishte në dorën e tyre ata gati me një shumicë absolute do të rreshtoheshin kundër të qenurit të kryetarit aktual në krye të BFI-së.
- Në po të njëjtën kurbë besimi (mosbesimi) çuditërisht janë edhe drejtuesit e myftinive por edhe nëpunësit që shërbejnë nëpër xhamitë e vendit. Në vetvete kjo dëshmon për një rrebelizëm kundër prijësit por jo edhe për një tendencë për ta minuar jetën fetare islame në vend, apo për një anarki në aspekt të zhvillimit të jetës fetare islame në Maqedoni. Nuk duhet i pari i fesë por ushtrohet dëshira dhe vullneti për një jetë institucionle fetare në vend.
- Bashkësia Fetare Islame në RM është një institucion që zhvillon një politikë të centralizuar ekstremisht dhe të koncentruar në duart e vetëm një individi (të prijësit fetar). Është nusprodukt i filozofisë totalitariste e cila asgjë nuk ka të bëjë me dogmën e mirëfilltë islame.
- Në Bashkësinë Islame prijësi i saj është vetë kryetar, vetë menaxher, vetë drejtor, vetë dekan, vetë kryemyfti e vetë Rijaset (organ kolektiv), vetë kontraktues e vetë administrator, vetë kontabilist e vetë kontakt personi me botën e jashtme, vetë zëdhënës e vetë gazetar (kolumnist). Prandaj është figura “më e popullarizuar” në mesin e myslimanëve të vendit.
- Në Maqedoni, myslimanët përbëhen prej rreth 80 për qind shqiptarë si etni. Dhe, çdo devijim nga parimet islame shtrembëron edhe fotografinë e pastër të shqiptarëve të kësaj Republike. Shqiptarët myslimanë janë shumë të devotshëm në besimin e tyre prandaj dhe, kolektivisht i përgjigjen aktiviteteve fetare si dhe mirëmbajtjeve të objekteve fetare islame. Çdo keqpërdorim i këtyre aktiviteteve dhe kontributeve të shqiptarve si myslimanë, apriori bien mbi kurrizin e shqiptarëve si etni. Prandaj, jo njëherë janë shprehur dyshime mbi shqiptarët si bartës të veprimtarive të dyshimta dhe të rrezikshme me sufiksin “islamik”!
- Gjetjet treguan se pjesa më e madhe e besimtarëve nuk e pranojnë për Reisul ulema Sulejman Rexhepin. Një mospranim i tillë i manifestohet edhe përmes shumë shkrimeve, reagimeve, komenteve dhe analizave të publikuara nëpër mediat elektronike dhe në ato të shkruara, si në vend ashtu edhe jasht, madje deri në raporte të ndërkombëtarëve (siç ishte ai i Stejt Departamentit amerikan, më vitin 2014). Vetëm gjatë vitit 2016 janë publikuar mbi 270 shkrime si dhe me mijëra komentime nëpër statuset e shumta të shqiptarëve të vendit dhe nga jashtë. Të gjitha këto shkrime kanë dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në hartimin e profilit të gjithanshëm të Sulejman Rexhepit. Pra, profili i tij është një konglomerat i aktiviteteve dhe veprimtarive të tij johumane të cilat edhe e kanë vënë në tapet të kritikave permanente.
- Gjetjet e sondazhit në lidhje me aktivitetet që zhvillohen më së shumti në BFI (grafiku 17) jo vetëm që janë dëshpëruese por edhe të frikshme në një shtet që pretendon se zhvillon institucione demokratike shtetërore. Këto gjetje flasin se, ose organet përkatëse të shtetit janë kapur prej Sulejman Rexhepit ose ky person tashmë është aq i fuqishëm sa as këta institucione nuk kanë ç’i bëjnë. Nga ana tjetër, këto gjetje duhet të jetë shumë brengosëse edhe për ato inatitucione dhe asociacione kombëtare gjithandej viseve etnike të cilët duhet ta ndjejnë si obligim kombëtar heqjen e farës së keqe nga bima e kombit.