Jan 31, 2017

Ky është njeriu që ia mëson gjitha strategjitë Trump-it

Presidenti i ri i SHBA-ve ka vetëm një javë në karrigen e tij si president, por që në Amerikë dhe në botë janë të njohura tashmë qëllimet e tij, për të cilat kanë nisur edhe protestat e para.

Por kush është strategu kryesor që qëndron pas Trump ?
“Financial Times” shkruan se ndryshimet tektonike në politikën botërore të nxitura nga Donald Trump janë pasoja të ndikimit të Steve Bannon, strategut kryesor të presidentit amerikan.
“Ideja që Trumpi duhet të merret seriozisht, por jo bukfalisht, është e vdekur. Ai njëkohësisht është serioz dhe bukfal dhe ai po i mban premtimet e dhëna në fushatë. Kjo u pa që në tre ditët e para të marrjes së detyrës.
Megjithatë, ata që dëshirojnë ndryshime radikale janë tejet të lumtur kur e shohin se presidenti po e bën pikërisht atë që e ka premtuar në fushatë. Askush nuk është i lumtur sa Steve Benon, strategu kryesor në Shtëpinë e Bardhë. Nacionalizmi ekonomik që ka arritur dhe kuzhinat e tij tashmë e kanë bërë qendrën e fuqisë në administratën e Trumpit”, shkruan “Financial Times”.
Steve Bannon ka zënë vend në komitetin e drejtorëve të Sigurisë Nacionale, fuqiplotë në marrjen e vendimeve.

Nderi i fundit i BDI-së për VMRO-në!

Reçica vuri në skenë me mjaft sukses mbrëmë, pjesën e parë e shfaqes teatrale me kukulla. Një shfaqe që e mbajti në ankth publikun për dy netë rresht, me skena që do i kishte zili edhe regjisori më i mirë i Hollivudit.
Publiku ishte në ethe gjatë dy netëve sa zgjati shfaqja, publiku vendas në ekstazë priste epilogun. Por ethet e brendëshme që me aq mjeshtëri i ofroi shfaqja në Reçicë, patën efekte anësore tek disa media dhe politikanë në Shqipëri, të cilët filluan urimet e pakuptimta për suksesin e një shfaqeje që edhe sot është larg përfundimit.
Përkundër dritave me ngjyra që integristët u munduan me mjeshtëri t’i vënë sipër skenës së tyre gri, çfarë në të vërtetë ndodhi mbrëmë në Reçicë? A u kuptua mesazhi i vërtetë i shfaqes? Kë duhet të analizojmë, kukullat e BDI-së, apo atë që tërheq litarët e këtyre kukullave, VMRO-në. Po ti analizojmë kukullat, nuk mund të mos vijmë në përfundimin se performanca e tyre, si rrallë herë, ka qenë e shkëlqyer.
Kukullat luajtën me përpikmëri të gjitha rolet e caktuara nga regjisori VMRO, madje në mizanskena të ndryshme, e habitën edhe regjisorin me “vërtetësinë” artistike në lojën e personazheve. Ata arritën në dy ditë të japin megashfaqen më të madhe që bota ka parë ndonjëherë.
Humbjen arritën ta paraqesin si fitore, të vërtetën ta mbulojnë në tymin e lajthitjeve informative, që vetë ata i plasuan e më pas i mohuan, dhe në mesnatë, papritmas, u vetëparaqitën si “shpëtimtarët” e shqiptarëve të Maqedonisë, duke realizuar kërkesën dhe dëshirën më të madhe të VMRO-së, të shuajnë në heshtje Prokurorinë Speciale, pa pasur fare nevojë për një fajtor ku ndërkombëtarët dhe opinion vendas do të drejtonte gishtin. Po, po.
I vetmi vendim i mbrëmshëm i BDI-së, por që asnjëri prej tyre nuk doli ta thotë, është shuarja e PSP-së, së cilës aq shumë i trembet VMRO dhe vazali i saj, BDI. Partnerët tmerrohen nga funksionimi normal i PSP-së, pasi qëllimi kryesor i kësaj prokurorie është dekriminalizimi i skenës politike në Maqedoni. Për VMRO-në dhe BDI-në, vazhdimi i mandatit të Prokurorisë Speciale, do të thotë burg për udhëheqësitë dhe funksionarët e kësaj partie. Mjaftojnë vetëm bombat e dëgjuara të funksionarëve të BDI-së të tipit “Hudhja”, “Kputja”, “Futja”, “A e kan inçizu tu mbush kutija?”, apo pazari për objektin pērballë ambasadës amerikane, vetëm këto mjaftojnë që për udhëheqësinë e BDI-së, të sigurojnë minimum 10 vite burg. 10 vite burg nga bombat që i dëgjoi gjithë publiku, po sa mund të marrin nga bombat që ende nuk i kemi dëgjuar, por që i ka dhe do t’I përdorë në hetimet e radhës Prokuroria Speciale. Dhe sipas informatave tona, janë mbi 90% “bomba “ të padëgjuara. Atëhere 10 vitet bëhet 100 vite burg.
Vetëm me lëndët e hapura aktualisht për VMRO-në nga PSP, vetëm me akuzat aktuale kundër zyrtarëve të VMRO-së, janë të garantuara vite me bollëk nëpër qelitë e burgjeve të vendit. Kjo e tmerron VMRO-në, e cila frikën e manifeston me të drejtë haptazi, sepse tashmë po e ndjen mbi kurriz rrezikun e burgosjes pas aktpadive të shumta të ngritura kundër tyre.
BDI frikën e manifeston si çdo herë, fshehurazi. Ditën sillen normalisht madje deklarativisht përkrahin punën e PSP-së, ndërsa natën nuk ka gjumë, mendojnë vetëm nëse dita që do të zbardhë nesër, do të jetë dita kur PSP do të mbajë pres konferencën e radhës, ku të akuzuarit kryesorë do të jenë pikërisht ata. Luten që kjo ditë të mos vijë, por frika që demonstrohet lirisht vetëm natën kur mblidhen kokë më kokë për të gjetur zgjidhje, i ka bërë aktorë të shkëlqyer gjatë ditës.
Për ta hequr qafe “rrezikun“ PSP, zgjodhën një shfaqe me dy akte, e vetmja mundësi që do t’i nxirrte edhe VMRO-në edhe BDI-në, të dalin të larë para bashkësisë ndërkombëtare dhe opinionit vendas. Deri tani zgjedhjet ishin arsyetim për shumë gjëra në vend. Por zgjedhjet mbaruan dhe tani VMRO e ideoi dhe BDI realizoi variantin e ri të lojës, shpikën temat e reja, ndezën mosmarrëveshjet mes tyre, madje si shkak për këto mosmarrëveshje, bënë gjuhën shqipe. Njëri nuk e do, tjetri e “mbron “ me çdo kusht.
Pikërisht atë gjuhë për të cilën, i pari thoshte se shqiptarëve ju kanë dhënë maksimumin në ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe dyti na mbushte mendjen se e kanë zyrtarizuar dhe e kanë bërë pjesë të Kushtetutës. Aq shumë e “komplikuan” situatën, sa tani si të vetmen zgjidhje të kësaj krize të sajuar, po nxjerrin zgjedhjet e parakohëshme parlamentare.
Po pse zgjodhën zgjedhjet e parakohëshme parlamentare? Sepse mbajtja e një palë zgjedhjesh të reja, vërtetë ka rrezikun potencial të mos i nxjerrë fitues as BDI-së e as VMRO-në, por zgjedhjet janë zgjidhje e frikës së tyre më të madhe, Prokurorisë Speciale. Zgjedhjet i shpëtojnë funksionarët e VMRO-së dhe BDI-së, nga burgu i pashmangshëm, nëse PSP vazhdon të funksionojë. Sipas VMRO-BDI-së, mandati i PSP-së, përfundon në prill. Vetë PSP vlerëson se nëse nuk bëhen ndryshimet e kërkuara ligjore, afati aktual duhet t’i përfundojë në muajin korrik.
Nëse vendi shkon edhe një herë në zgjedhje të parakohëshme parlamentare, ato duhej të mbaheshin me zgjedhjet lokale, raundi i parë i të cilave sipas Kodit Zgjedhor, duhet të mbahet në pjesën e parë të muajit maj. Prej datës së mbajtjes së zgjedhjeve, e deri në formimin e qeverisë, afatet ligjore mundësojnë zvarritje mbi 60 ditë, kohë e mjaftueshme kjo që PSP të shuhet, qoftë në prill qoftë në korrik.
Por derisa të bëhet e qartë se kjo shuarje në heshtje e PSP-së, është i vetmi qëllim i lojës së “urrejtjes” mes VMRO-së dhe BDI-së që dëgjuat këtyre javëve të fundit, do të vazhdojmë të shohim drama të shkurtra të tipit se cili hajn është partioti më i madh për popullin e vet, Gruevski te maqedonasit apo Alia tek shqiptarët.
Ky është qëllimi i VMRO-së dhe BDI-së. Të jeni të sigurtë se e gjithë kjo lojë, është pjesë e marrëveshjes së përbashkët që tashmë është arritur. Është marrëveshje në dëm të qytetarëve dhe në interes të hajnisë së tyre. Është marrëveshje që po kalohet heshturazi, nën trumbetimin se shqiptarët e çuan në histori Nikolla Gruevskin.
Shuarja e PSP-së është marëveshje më e rrezikshme se ajo për rastin e Kumanovës, edhe se marrëveshja për “Ligjin e Branitellave”, regjistrimin e popullsisë, incidentin në Kalanë e Shkupit e deri tek “Monstra” dhe Marrëveshjet e përditshme antishqiptare dhe anti qytetare. BDI mbrëmë tha se nuk ka marrëveshje , në fakt për dy ditë me radhë, në supermaratonën në Reçicë, u vulos marrëveshja më e rëndësishme me VMRO-në. Ajo që do t’i shpëtojë kryekriminelët./Ditari.mk/

Jan 29, 2017

A po përçahet BDI-ja, tre nënkryetarët largohen nga mbledhja në Reçic të Vogël

Tre nënkryetar të BDI-së Teuta Arifi, Nevzat Bejta dhe Izet Mexhiti janë larguar nga selia e BDI-së në Reçic të Vogël, njoftojnë portale shqiptare nga Tetova.
Këto tre nënkryetar tash më disa herë me radhë e kanë bërë të ditur qëndrimin e tyre se janë kundër koalicionit me VMRO-në e Gruevskit.
Për 6 orë të plota kryesia e BDI-së po zhvillon mbledhje në një përbërje më të zgjeruar në selinë e partisë për të vendosur nëse do të “divorcohet” nga VMRO-DPMNE-ja apo sërish do të koalicionojë me partnerin e deritanishëm. Ndërsa Gruevski është duke pritur përgjigjen e Ahmetit, mësohet se ndër kushtet mbetet gjuha shqipe dhe Prokuroria Speciale të cilat me herët kategorikisht janë hedhur poshtë nga VMRO-ja.
Zëdhënsi i BDI-së, Osmani më herët është shprehur se është në vazhdim e sipër mbledhja e kryesisë qendrore me deputete edhe nënkryetarët dhe po diskutohet për parimet në përgjithësi pa kaluar në detaje.
“Debati është konstruktiv, racional por akoma nuk kemi një relacion përfundimtar, kur ta kemi këtë do të mbajmë dhe një konferencë për mediat. Deri ne keto momente që po flasim jemi në fazë diskutimesh pa një relacion përfundimtar. Mbledhja do te jete e gjate dhe do të vazhdojë deri në orët e vona të natës dhe në pjesën e dytë të saj do të shqyrtohen pikat precize që do t’i kërkojmë Gruevskit – tha zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani.

“Menduh Thaçi përsëri pati të drejtë !”

Përmes një letre të publikuar në rrjetet sociale që mbajnë siglën e PDSH janë komentuar zhvillimet e fundit rreth formimit të Qeverisë dhe lojrave të BDI.
Ja se çka shkruhet:
“Gjithë kjo “dramë” që po ndodhë në selinë e BDI po mos te ishte për shqiptarët tragjike, do të ishte tejet komike dhe absurde.Vendosin ata te BDI -se “ma mire t’ua …gomari apo kafshimin e gjarperit !”
E gjith kjo qe tani po ndodhe ne keto dite te fundit te janarit 2017 me BDI, në mënyrë shumë të saktë e parashikoi kete zhvillim te ngjarjeve, përsëri Menduh Thaçi !
Kryetari Menduh Thaçi ne deklaratat dhe veprimet e tij politike vazhdimishte ka vene ne dukje se ne çfare “qorr sokaku” politik jane futur shqiptaret nen drejtimin e BDI dhe Ali Ahmeti. Beteja qe zhvilloi kryetari Menduh Thaçi dhe PDSH ne zgjedhjet e fundit qe prej vendvotimeve e deri te kerkesat e sakta politike me vota shqiptaret e munden BDI! Po cka ndodhi? Ndodhi ajo qe thoshte kryetari Menduh Thaçi se te ashtuqujturit “opozitar” si Billal Kasami e Zijadin Sela nuk jane perveç instrument te Alise. Kjo u vertetua! Bilall Kasami dhe Zijadin Sela voten opozitare shqiptare ia krhyen prape Ali Ahmetit dhe BDI-se duke u nenshkruar ne nje deklarate te perbashket. Menduh Thaçi refuzoi takimin ne Tirane ne mes subjekteve politike shqiptare, pasi qe pervec nje folklorizmit arkaik, asgje te mire nuk sjell per shqiptaret ne Maqedoni. Edhe ky veprim i Thaçit doli i drejte . Menduh Thaçi thoshte dhe thote se BDI dhe Ali Ahmeti ne agjenden e tyre politike nuk e kane mbrojtjen e interesit shqiptar, po ate qe e praktikuan deri tani -interesat materiale per nje grup njerezish rreth Alise. Per fund, dikush duhet te kerkon falje Menduh Thaçit, i cili me nje gjakftohtesi, shqiptarizem e pervoje politike i kishte parapare te gjitha keto qe po ndodhin tani. Perderisa ju me ne fund duhet ti kerkoni falje ne i themi :-Aferim kryetar !”, kështu përfundon një letër e postuar në një nga faqet në rrjetin social facebook të PDSH.

Jan 26, 2017

Tre nënkryetarët e BDI-së kundër Gruevskit (VIDEO)

Tre nga katër nënkryetarët e BDI-së janë të mendimit se marrëveshja e majit nuk e përcakton sakt se fituesi duhet të koalicionojë me fituesin. I pari që vendosi të flet publikisht për këtë ishte Nevzat Bejta, Ai në një intervistë për TV 21 tha se ky parim nuk është ligj dhe se partitë nuk janë të obliguara ta respektojnë.
“Por nëse duan ta bëjnë që në të ardhmen fituesi me fituesin të bëjë koalicion, ajo le të rregullohet me ligj, tani nuk është e rregulluar me ligj. Çdo gjë që nuk është  e rregulluar me ligj nuk është i obliguar asnjë parti politike që ta respektojë”
Për këtë çështje u prononcua edhe nënkryetarja tjetër e partisë Teuta Arifi. Ajo tha se në marrëveshjen nuk është e precizuar se kush me kë të formojë qeveri. Sipas saj edhe nëse respektohet ky parim, BDI dhe VMRO-DPMNE nuk e kanë ekskluzivitetin absolut për ta aplikuar këtë parim.
Më poshtë e keni videon e plotë: 

Marrëveshtja e një tradhëtie

SERMET SULEJMANI
Mëngjesi i asaj pranvere qe i zymtë e s’i ngjante aspak të tjerave. Rrugët e qytetit të tij qenë mbuluar nga një mjegull të dendur dhe të pazakontë, që s’dinte pse i paralajmëronin një furtunë ogurzi. Në sokakun e errët që shtrihej përgjatë anës së djathtë të rrugës kryesore, aty afër xhamisë në ‘’Lagjen e Trimave’’, si rëndom ai priste kolegun e tij të punës, kur papritur, në fund të rrugicës, dikush qe i puthitur pas murit, priti një kohë e, mandej, ia preu rrugën. Ishte një burrë me fytyrë gati të leckosur e me puçrra qelbi, të cilat edhe përkundër errësirrës dhe mjegullës së dendur, tek fytyra e atij njeriu të mistershëm dallohej një maskë e errët çorapi mbi flokët e tij gati të gjysmë të zbuluar, e që Ozonit ia futi drithërimat se mos ishte ndonjë hajdut i natës që donte ta grabiste, kur papritur i doli para me një zë të trashë dhe kërcënues. Nga goja e tij kundërmonte një erë acidi të përzier me një duf baruti e amonjaku. Ky njeri me maskë në kokë dhe i armatosur me kallashnikov i dha urdhër të ndalojë: – ‘’Stoj! Kade odish’’?! – iu drejtua me një maqedonishte të përzier me serbisht. – ‘’Mos ke humbur gjë këtej, apo…? – sakaq ia zgjati dorën thatanike drejt krahërorit. Ozoni ndjeu një shtërngim në krahëror, saqë iu fut drithërrima. Oshëtiu si një i verbër para një llucë balte: ‘’Ouu ç’më gjeti… Ç’është ky përbindësh me maskë?! Ç’po dodhë xhanëm…?’’ Ndërkohë ky njeri me maskë, po sillej sikur e njihte moti, sa edhe Ozonit gjithnjë e më shumë po i qartësohej ky zë , veçanërisht kur fytyrën ia ndriçoi drita e një dritareje aty pranë. Gjithnjë e më shumë po i qartësoheshin këto sy të imët dhe të çuditshëm të këtij të panjohuri të mistershëm, sy me ngjyrë jeshile në atë kokë të çuditshme të cilët i lëviznin në mënyrë të pakontrolluar, herë majtas e here, bashkë me kokën, iu ktheheshin pas shpinës së tij, sikur druante se mos e njihte kush. ‘’Po, po, e kam parë ndokund këtë skelet njeriu! Po ku se?’’ –po mendonte Ozoni me vete, e megjithatë s’po ia dilte ta njihte deri në fund, andaj s’po ia ndante shikimin asnjë çast. Druhej se ishte vrasës me pagesë ose ndonjë kleptoman rruge që priste që ta humbiste përqendrimin sa ta grabiste, por ama, armatimi dhe panciri qenë shenjat se s’kishte të bënte me një hajdut të rëndomtë, por me diçka më të ndërlikuar. I ishte qepur si një dhelpër e uritur para një pule që del nga koçaku në mes të natës e s’e le t’i shpëtojë. Buza e tij e poshtme i zgjatej e i zgjatej si një plastelinë dhe formonte një figurë metamorfozmatike në formë të shkronjës ‘’s’’, tamam sikur buza e Cufës, një djalë hajdut i fshatit kur bëhej gati t’i vërsulej presë së tij për ta plaçkitur. I ngjante shumë atij hajduti sa, edhe sot e kësaj dite e kish të vështirë ta pohonte apo ta mohonte një gjë të tillë. Befas ky satana belbëzoji diçka të pakuptimtë mes dhëmbëve të tij kalbur që s’arriti gati asnjë fjalë ta kuptoj deri në fund. U përpoq me finesë ta ‘’joshte’’ duke ia drejtuar herë pas here ndonjë lavdatë bajate e pa krip, pastaj në fund, me arrogancë spiuni, shpalosi qëllimin e tij kinse ‘’të rastësishëm’’, por në fakt, shumë shpejtë i erdhi zëri dhe foli me avash dhe ‘’miqësisht’’: – ‘’Unë dhe ti njihemi moti…e kam ditur që do të takoj këtu. Po më mire ik se të mori lumi!’’ Ozoni në ato çaste s’po kuptonte gjë prej gjëje, bile u bë gati ta grushtonte që ta hiqte qafe këtë të panjohur që po ia rrezikonte jetën. Në një situate të tillë, nxitoi ta provonte me të keq ngase s’i kishte mbetur rrugë tjetër përpos ta flakte forcërisht këtë ‘’alienë’’ të neveritshëm që i ishte qepur si rriçër bualli kot më kot. Në moment fytyra e këtij ‘’alieni’’ po i shndërrohej në një kafkë zvarraniku ku proçesi metamorfozës po e shndërronte në një përbindësh gjigant. Papritmas hapi gojën, nga e cila doli një kokë tjetër njeriu, fytyrën e të cilit po e njihte më qartë… Ouu, qenka ‘’Kara’’ i Bedinjës… Inspektori famëkeq! – belbëzoi Ozoni. –‘’Hë, Ozon, si je? Tani a po më njeh?’’ Koka e tij qe akoma e lyer me një yndyrë neveritëse si të kishkut të porsadalë nga buallica. Ç’t’i thoshte, kur s’kishte as dëshirë por trishtim? Dhe – pse iu shfaq këtu ky njeri kaq i urryer. Do t’i përgjigjem, xhanëm, tha me vete. Gjithfarë pyetjesh iu silleshin ndër mend, por druhej nga përgjigjet, e megjithatë me maturi iu përgjigj. – Edhe po edhe jo… s’jam i sigurt se ku… Vetëm se…unë s’e kam emrin ‘’Ozon’’… e kam Samet. – ‘’Ouu, që kur e ke ndryshuar emrin, ore frikacak… Hahaha… Ti për ne ke qenë dhe je Ozoni që i mlidhje shokët tok rreth një ombrelle të çuditshme kudo shkoje… por ne gjithmonë ju kemi pasur në pëllëmbë të dorës…’’ – Kurse ti je ai ispektori që pije gjak me legen nga torturat që ua bëje shqiptarëve, e bashkë me të edhe shokëve të mi më të ngushtë. A ta ka ënda akoma, a? –‘’A m’a ka ëndaaa?! Po ç’është kjo dilemë, ore Ozon… unë jetoj nga ky lëng i kuq si qershi, veçanërisht nga ky i juaji, hahahaaa… Edhe sot do të pi nga ai… Eee, ç’gjak i njomë që do derdhet këtu! Po nejse, se s’kam edhe kohë… si i ke shokët?’’ – Cilët, se kam shumë, gjithandej? –‘’Hë, hë, hë, ata që ua kam shtrydhur testiset me tel kallai e i kam lënë me nga një vezë koqe!’’ – Mos ndoshta ua ke hëngër, se? Mos këtë deshte të thuash, ua ke lëpirë, more peder! Po ik e pirdhu se ta nxorra gabzherrin! … Ozoni mblodhi grushtin dhe ia përplasi fytyrës me sa takat që kishte, por për çudi ai as që lëvizi vendit dhe as ndjente dhimbje porse vetëm qeshej si ndonjë mostër pa ndjenja e pa shpirt derisa ky u përplas vetë në tokë nga lodhja e grushtave. – ‘’Hë, u lodhe?’’ – u drejtua kjo monstër me sy hardhuci i cili ia kishte ngulur thellë në krahëror thonjët e përpiqej t’ia shqepte thonjët e këtij leshataku përbindësh, por kot, ato tashmë, ishin ngulitur thellë në venat e trupit si ushujza dhe po ia thithnin ngjakun e freskët, saqë edhe po të donte t’i hiqte e t’i shqepte ato s’do të mundëte as me hanxhare ta bënte. –‘’Kot mundohesh ta ndalësh gjakëderrdhjen, burazer, ajo do të derrdhet e s’ka force kush ta ndalë. Kjo që është e shkruar, ka për të ndodhur…jemi marrë vesh! – iu drejtua përbindëshi me maskë. -Çfarë? Si jeni marë vesh? Ç’do të ndodhë? – Do të derdhet gjak i ri, Ozon, gjak i njomë që do ta pimë në vend të verës me muaj të tërë! –Po kush je ti që po paralajmëron këtë gjakderdhje? Je njeri a Satanë? –‘’Jam ‘’hija’’ jote dhe të gjithë heretikëve si puna jote që dëshirojnë këtë vend ta bëni Shipni’’. – ‘’Hija’’ ime?! – pyet Ozoni sikur s’po kuptonte gjë prej gjëje. –Hëm, nanën ta… Fytyra e përbindëshit përsëri po kthehej ngadalë në atë të njeriut me puçrra. – ‘’Dëshiron vërtetë ta dish se kush jam, apo dëshiron ta luash atë të njejtën që luaje në zyrat tona para njëzet viteve? E mban mend si të mbaja pa ujë e pa cigareta me ditë të tëra…’’ – Emrin? – ‘’Emër edhe kam, por avash-avash se do të kujtohem. Dëgjo, ama dëgjo mirë, se do ta them vetëm njëherë këtë…?! – fytyra e tij e puçëraftë u shndërrua përsëri në një tjetër surat, kësaj rradhe, në atë të një ujku me qime të zeza e dhëmbë luani, ngadalë po i ngjanin të atij inspektorit famëkeq, Karës të Bedinjës! Po, po, janë sytë e atij gjakëpirrësi i të rinjëve shqiptarë që torturonte me sadizëm vitet tetëdhjeta e nëntëdhjeta. Po ç’kërkonte aty në 5 të mëngjesit se? Ç’datë është sot? 5 maj?…Po pyeste veten Ozoni në atë labirint ornelian. –‘’Ju s’po kuptoni ende se Maqedonija qoftë e komunizmit, qoftë e VMRO-së apo e LSDM-së, ‘’ne’’ jemi tok, aty, jemi të njejtit që kontrrollojmë, edhe paqen edhe luftën. Gjithmonë kemi bashkëpuntorë që punojnë e shërbejnë për ne. A kuptove se ç’të thash, o kokëbosh?’’ -Ore bërllok, – iu kërcënua Ozoni. -Fol ç’ke për të folur se jam në fund të durimit, more vesh? Ty dhe bashkëpuntorëve tuaj u ka ikur koha… Fol? – ‘’Ej, ej, më ngadalë, mos u nxeh kaq shumë. Unë të njoh më mirë se sa ti që njeh vetën tënde?! Ju njoh të gjithë. Di gjithëçka për ty dhe shokët tuaj, bile edhe për ato gjëra që as vetë s’ju ka shkuar mendja…!’’ – Mos more?! Po, ç’je ti, engjëll apo djallë?!… Hë, the që dike shumë për ne, pa më thuaj, – u përpoq t’i shmangej duke bërë një hap në drejtim të kundërt. – Më thuaj ç’jeni duke kurdisur në këtë lagje të varfër? –‘’Dale, dale, ku je nisur, prit se kam shumë nevojë për ty?’’ -Të pyeta se ç’po kurdisni… -‘’Epo mirë, nëse e…do ta them troç: Në këtë lagje do të derdhet gjaku i juaj përsëri sa kjo rrugica me baltë do të mbushet deri në çatitë e shtëpive,.. po ti mbylle atë muckën tënde se ta mbyllim përgjithmonë!’’ – Ç’farë?! Ti, ti, po më kërcënon? – ‘’Po, por jo vetëm kaq, ti e din që shteti ka 1001 mënyra për të ta mbyllur… Ik tani, ik sa s’kam ndryshuar mendje! Ik se këtu pas pak do bëhet nami, do të marrë vesh e tërë Europa për këtë Lagje… Hahaha… Lagja e Trimave… Hahaha! Ore Ozon, prit pak… meqë ra fjala, si i ke atë shokët që pëllisnin si gomarë nga dajaku në qelitë tona?… Po atë de, Maliqin, Xhemallin, Ridvanin? Po këtë deputetin tend, si e ke?-po gajasej si një i çmendur sakaq fytyra e tij e shëmtuar u shpërfytyrua e mori ngjyrë korbi. Ozoni po e shikonte me trishtim këtë metamorfozë që pësonte fytyra e tij sa ndjehente se po i pëlciste tëmthi. Nga neveria e kësaj pamjeje groteske tentoi t’i shmangej vjedhurazi e të ikte sa më largë. E ai, vazhdonte të thërriste nga largë: ‘’Rri po deshte, Ozon, rri… se do t’ju djegim si në Srebrenicë, për ju kemi – një sakicë!..Qoftë në pushtet VMRO apo LSDM…aty na ke…

Jan 25, 2017

Maqedoni, rinia po largohet: “Martesat me letra” në vend të parë

Emigrimi drejt vendeve perëndimore nuk po ndalet, por po rezulton akoma trendi për të rinjtë në Strugë dhe mbetet i lakmueshëm në masë të madhe, shkruan gazeta KOHA.
Gjendja nuk ka ndryshuar shumë nga vitet e kaluara, kur lëvizja drejt vendeve evropiane ishte e kufizuar. Rruga më e shkurtër e ndjekur nga rinia strugane për t’u akomoduar përfundimisht në vendet e Bashkimit Evropian dhe vendet e tjera të kontinentit, është kurorëzimi me partnerë të cilët jetojnë në ato vende dhe që e kanë të rregulluar statusin e qëndrimit të përhershëm atje.
Ky konstatim është lehtë i verifikueshëm, sepse konfirmohet nga të gjitha zyrat e ofiçarisë, ku në mënyrë të dokumentuar vërtetohet se interesi për “martesat me letra”, siç i quajnë në Strugë, nuk është reduktuar, por ka mbetur në nivelet e mëparshme, aty diku te rreth 60/70 për qind e të sapomartuarve pasi lidhin kurorë do të jetojnë jashtë Maqedonisë.
Tekstin e plotë mund ta lexoni:

Korrupsioni, Maqedonia rënien më të madhe në rajon

Transparency International ka bërë publik, të mërkurën, Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2016 me thirrjen për thuhet luftimin e rrethit vicioz të korrupsionit dhe të pabarazisë.
Në raportin e TI-së thuhet se 69 për qind e 176 vendeve të përfshira në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit kanë shënuar më pak se 50 pikë duke e “bërë të njohur se sa masiv dhe i përhapur është korrupsioni në sektorin publik në gjithë botën”.
Maqedonia është radhitur e 90-ta me 37 pikë gjithsej, duke shënuar rënien më të madhe nga të gjitha vendet e rajonit, meqë një vit më parë qëndronte në vendin e 66-të, njofton agjencia e lajmeve INA.
Kosova ka marrë 36 pikë nga 100 të mundshme, duke bërë përparim në krahasim me një vit më parë kur është radhitur në vendin e 103-të me 33 pikë gjithsej.
Shqipëria për vitin e dytë me radhë, ndërkaq, ka shënuar përparim në radhitjen e TI-së, duke zënë vendin e 83-të me 39 pikë duke u zhvendosur nga vendi i 88-të ku radhitej një vit më parë.
Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor ndërkaq rënë për disa pozita në krahasim me një vit më parë, ndërkohë që Maqedonia ka shënuar rënien më të madhe nga vendet e tjera.
Serbia është radhitur e 72-ta, Mali i Zi i 64-ti, Bosnja e Hercegovina e 83-ta që në krahasim me një vit më parë ka rënë nga pozita e 76-të. (INA)

Jan 24, 2017

Burgjet famëkeqe maqedone ku vdesin njerëzit dhe s’mbanë llogari askush (VIDEO)

Këto janë pamjet e vetme që pasqyrojnë gjendjen aktuale në burgje që i disponon Avokati i Popullit, që është institucioni i vetëm që ka qasje në hapësirat e burgjeve në Maqedoni.
Avokati Ixhet Memeti, thotë se kushtet nëpër burgjet e vendit janë katastrofale me kushte çnjerëzore. Sipas tij, kjo është arsyeja që po ndodhë blindimi i plotë i burgjeve ndaj mediave dhe opinionit publik.
“Në tre vjetët e fundit nuk ka sistem të mirëfilltë të shëndetësisë dhe të sigurisë, në raste të ndodhjes së fatkeqësive, madje edhe humbjes së jetëve të burgosurve, janë mjaft shqetësuese. Qytetarët dhe i gjithë opinioni duhen shumë qartë të kenë informata, kërkojnë transparencë se çka ndodhi me këto raste që vetëm në vitin 2017 kemi tre vdekje, në rrethana të cilat për opinioni janë të panjohura”, tha Memeti.
Nga Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë, e dënojnë ashpër mos transparencën e këtyre institucioneve. Kryetari i kësaj shoqate, Naser Selmani, thotë se asnjëherë nuk ka pasur përgjigje se çfarë po ndodhë atje.
“Arsyeja e vetme pse ky pushtet është jo transparent ndaj medias është se përpiqen të fshehin krimet  dhe korrupsionin e tyre. Sikur këto institucione të ishin të hapura, media do të zbulonin se qeveria aktuale, në mënyrë masive shkel të drejtat dhe liritë e njeriut dhe në mënyrë të vrazhdë vjedh paranë publike”, tha Naser Selmani, Kryetari i SHGM-së.
Nga Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut thonë se prej vitit 2010 iu është ndaluar qasja e organizatave joqeveritare të vëzhgojnë gjendjen nëpër burgje.
“Për fat të keq kjo u ndryshua në 2010-tën, për shkak se deri në vitin 2014 na është lejuar vetëm deri në dhomat e vizitave me personat e dënuar. Në dy vitet e fundit na janë mbyllur dyert jo vetëm neve, por edhe organizatave tjera jo qeveritare, por edhe të gjitha mediave në vend”, u shpreh Vojsllav Stojanovski, Këshilltar ligjor nga Komiteti i Helsinkit.
Familjarë të të burgosurve thonë për TV21 se ditëve të fundit, pas vdekjes së tre personave në burgun e Idrizovës dhe pas insistimit të mediave për të hulumtuar çështjet, janë marrë masa shtrënguese nga autoritetet e burgjeve, për mos rrjedhje të informacioneve të burimeve të brendshme.

Menduh Thaçi përkujton Arbën Xhaferin

Menduh Thaçi sot para dite ka vendosur kurora lulesh pranë varrit të ish Kryetarit të ndjerë Arbën Xhaferi, me rastin e ditëlindjes së tij më 24 Janar 1948, duke përkujtuar kështu veprën e Arbën Xhaferi në 69 vjetorin e lindjes së tij./Ditari.mk/

Jan 21, 2017

Vëllau i Ismet Jasharit-Kumanovës i “futet” në oborr Ali Ahmetit (FOTO)

E enjte, 19.01.2017, Ora; 15:31
Sot isha ne Zajaz (Murat Jashari)
Mbrapa meje eshte shtepia – villa e te korruptuarit Ali Ahmetit, pronari i Companis se bizneseve – BDI.
Te korruptuarit kurre nuk mendojne per popull e Atdhe dhe nuk kane as kombe e as fe!
(Status i Murat Jasharit në fb) 

Haradinaj: Sot ia bëmë me dije armiqve, Kosova nuk ka kthim mbrapa (Foto)

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka falënderuar të gjithë qytetarët që iu bashkuan protestës së sotme për Ramushin.

“Bashkëluftetarë dhe qytetarë të Kosovës iu jam mirenjohës për përkrahjen. Sot ia bëmë me dije armiqve të liris së Kosovës, se Kosova nuk ka kthim mbrapa”, ka shkruar Haradinaj, në një postim në faqen e tij zyrtare në rrjetin social Facebook. 

Jan 19, 2017

SHBA “armatos” Shqipërinë, 250 blinda dhuratë për ushtrinë

250 autoblinda ushtarakë do t’i shtohen ushtrisë shqiptare brenda gushtit 2017.

Burime nga Ministria e Mbrojtjes bënë me dije se këto mjete janë dhuratë e ushtrisë amerikane për forcat e armatosura shqiptare dhe do të përdoren për rinovimin e flotës së automjeteve aktuale, shkruan shqiptarja.
Këto mjete të teknologjisë së fundit të pajisur me armatime dhe standarde të blindave që përdorin ushtritë e NATO-s do të mbërrijnë të ndara në dy kontigjente, pjesa e parë prej 70 brenda muajit mars dhe 180 të tjerat të ndara në disa lote deri në gusht 2017.                Kjo ndihmesë e ushtrisë amerikane për forcat e ushtrisë shqiptare është deklaruar kohë më parë nga ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli gjatë prezantimit të buxhetit në komisionet parlamentare dhe prezantimit të flotës së mjeteve që disponohen aktualisht.
Kjo flotë prej 250 autoblinda do ti shtohet flotës aktuale duke e çuar numrin në total afro 800 të tilla ndërsa pjesë e rinovimit pritet të jenë dhe armët luftarake për të hequr përfundimisht përdorimin e automatikut AK 47, njohur ndryshe si kallashnikovi.

Komuna e Studeniçanit është maksimalisht e përqendruar në pastrimin e rrugëve

Të ballafaquar me një rëndim të situatës për shkak të përkeqësimit të motit dhe reshje të pandërprera të borës ketë javë, Komuna e Studeniçanit bashkë me NKP-Studeniçan dhe Drejtorine për mbrojtje dhe shpëtim, që e falenderojmë për ndihmën e deritanishme dhe ndihmën që po na japin edhe gjate ditëve në vijim, gjithashtu kemi angazhuar dhe firma private.
Komuna ka mobilizuar të gjitha kapacitetet për të asistuar në pastrimin sa më të shpejtë të rrugëve gjatë gjithë javës vazhdimishtë borëpastruesit kanë qenë në teren.
Gjatë ditës janë hapur rrugët në këto fshatra : Maja e Zezë, Koliçan të poshtëm, Kitkë, Batincë, kurse aktualishtë pastrohen rrugë ne Studeniçan dhe Moranë. Ndërkaq gjatë ditës janë, duke u hapur rrugët në fshatin Cvetovë, dhe fshatrave tjera malore, Komuna e Studeniçanit vazhdon punën për hapjen e rrugëve të bllokuara nga reshjet e borës edhe ne vendbanimet e tjera.
I lusim banorët për durim dhe mirkuptim dhe mos të bijnë preh manipulimeve që këtë situatë një javore të reshurave të deborës individë dhe portale që pandërprerë janë duke shpifur e nuk e tregojnë realitetin, keqpërdorin për poena politike.
Janë dëshmitarë qytetarët e vendbanimeve me të larta malore se gjatë tërë kohës i kemi pasur rrugët të pastruara. Edhe tani me rreshjet e fundit jemi duke punuar maksimalishtë që sa më parë të pastrohen të gjitha rrugët.
Komuna e Studeniçanit
Shërbimi për informim 


Jan 18, 2017

Rrëfimi i dhimbshëm për bashkëluftëtarin e Fehmi Lladrovcit: Sot nuk gëzon asnjë beneficion (Foto)

Një i ri nga komuna e Drenasit ka rrëfyer një ngjarje të dhimbshme për një bashkëvendas të tij, ish-ushtar i UÇK-së, i quajtur Arben Gjoka, i cili përkundër kontributit të madh në luftën për lirinë e vendit, sot nuk gëzon asnjë beneficion nga shteti.
Rrëfimin që i riu Esat Shala e ka shpalosur në Facebook, thotë se e ka dëgjuar nga vet Arben Gjoka, i cili vjen nga Tërsteniku i Drenasit. Gjoka përshkruhet si një ndër luftëtarët e heroit, Fehmi Lladrovci.
“Më 22 shtator Arbeni largohet nga shtëpia për në malet e Verbocit dhe pastaj ishte kapur nga forcat paramilitare serbe. Në atë kohë ai ishte bashkëpunëtor i komandantit Fehmi Lladrovci. Forcat serbe Arbenin e kishin quajtur terrorist para qindra njerëzve të cilët ishin zënë rob – pastaj Arbenin e kishin rrahur brutalisht, në mënyrën më barabare dhe për disa orë e kishte humbur vetëdijen. Më pastaj e kishin dërguar në Stacionin e Policisë të Drenasit ku ishte i lidhur me zinxhir. Pastaj e kishin futur në një kolibe qeni. Ishte mbajtur i lidhur ashtu për disa ditë”, rrëfen Shala.

Arbeni ishte liruar me ndihmën e babait të tij, rrëfen Shala – dhe më pas kishte shkuar në Gjermani, mirëpo ende pa u shëruar mirë nga plagët e marra ai ishte kthyer në Koshare, ishte veshur e armatosur dhe kishte nisur luftën. Por ishte pagosur rëndë në Koshare.
“Ishte armatosur në Koshare dhe pas disa muajve luftimesh, Arbeni plagoset rënë në Koshare. Sot Arbeni është i gjallë dhe për fat të keq nuk gëzon asnjë beneficion të shtetit”, thuhet në fund të rrëfimit të Shalës. /Periskopi/

Deklarata e përbashkët e Marksist-Leninistëve, Haxhi Qamilave dhe Esadistëve

Deklarata e përbashkët e partive politike, e nënshkruar nga BDI, Koalicioni “ Rilindje me Besë” dhe “Aleanca për shqiptarët”, nga qarqe të ndryshme që kontrollojnë mjetet e propagandës, qëllimisht po proklamohet me shumë zhurmë, si bashkim i partive shqiptare. Kjo zhurmë mediatike rreth refrenit “u bënë bashkë shqiptarët”, nuk po lejon të shihet brendia e deklaratës, përmbajtja e saj. Por ky është misioni i mediave zhurmuese, kjo është strategjia e dirigjuar nga BDI. Zhurma e madhe shërben për të mbuluar të vërtetën e brendisë së deklaratës.
Është e vërtetë, se disa parti shqiptare janë bërë bashkë dhe janë zotuar që ta ruajnë këtë bashkim. Kjo është e vërteta e titullit të deklaratës. Por, po të shkosh përtej titullit, po të analizosh pjesën mes titullit dhe nënshkrimeve të liderëve, kupton se e vërteta e këtij bashkimi, është një e vërtetë e dhimbshme. Liderët nënshkrues janë bërë bashkë kundër shqiptarëve të Maqedonisë, kundër aspiratave të tyre shekullore për liri. Kjo deklaratë është kornizë e bukur e nekrologjisë së një marrëveshjeje të vdekur dhe një Kushtetute, e cila mbas fjalëve për “barabarësi” gjithnjë ka një presje apo një “por”, të vënë aty kundër shqiptarëve. Kornizat e Kushtetutës aktuale, brenda së cilës i burgos shqiptarët deklarata “unifikuese”, vetëm përligj robërinë dhe shtypjen e tyre. Kornizës robëruese i shtohet edhe ajo e një Marrëveshje që kurrë nuk erdhi në jetë.
Nuk është hera e parë që bëhen përpjekje për unifikimin e shqiptarëve përmes deklaratave të përbashkëta. Historia, qoftë ajo e largët apo edhe e afërta, na ka mësuar se armiqtë tanë, shpesh janë munduar t’i detyrojnë shqiptarët, të nënshkruajnë deklarata të tilla kapitulluese.
Janë përdorur lloj-lloj metodash, kërcënime, shantazhe, dhunë, vrasje, oferta joshëse, para dhe pushtet. Por, edhe përkundër të gjitha ofertave, kërcënimeve e vrasjeve, armiqtë tanë nuk gjeten as edhe një subjekt apo organizim tjetër politik, që të nënshkruajnë një deklaratë të tillë. Në të kaluarën të gjithë dështuan.
Dështoi Gligorovi, dështoi Millosheviqi, dështoi Tito e Rankoviqi, dështoi edhe Krajli, Sulltani.
Të gjithë me rradhë dështuan përballë popullit shqiptar. Jo para të gjithë popullit në fakt, sepse historia na ka treguar që ata u përkrahën nga individë të caktuar, që u bënë një me armikun, vunë firmat e tyre ku iu kërkua.
Por populli të tillët nuk i sheh si shpëtimtarë të fatit të tij, por si spiunë. Fatkeqsisht, historia jonë njeh edhe forma të organizuara, që kanë bërë përpjekje për t’i shërbyer armiqve të shqiptarëve. Këto aksidente historike, edhe pse kanë qenë episodiale në mbamendjen e shqiptarëve, kujtohen gjithmonë si episode të errëta me protagonistë kryesorë tradhëtarët shqiptarë, që i kanë bërë dëme të mëdha të gjithë popullit.
Kështu nga e kaluara kemi Marksist-Leninistët, Haxhi Qamilat dhe Esadistët e Esat Pashë Toptanit.
Fati në fatkeqësi për shqiptarët, në këto periudha historike të veprimit të këtyre tradhëtarëve të dalë nga gjiri i tij, ishte se këto grupe ishin armiq edhe me njëri-tjetrin.
Esadistët dhe Haxhi Qamilistët luftuan shqiptarët, por në të njejtën kohë, ia hanin kokën edhe njëri tjetrit. Marksist-Leninistët nuk vepruan në të njëjtën periudhë kohore me dy të parët. Historia i ka të vërtetuara dëmet që këto grupacione iu bënë shqiptarëve veçe veç. Paramendoni dëmin që do t’u bënin shqiptarëve të bashkuar. Paramendoni çfarë përmasash fatale do të kishte. Të gjithë këtë duhet ta kishim mësuar nga historia.
Por, a po na përsëritet historia në variantin më të keq të mundshëm ? Në bashkimin në një, të tre fatkeqësive më të mëdha historike të shqiptarëve në këto 100 vitet e fundit ? Fatkeqsisht PO! Tashmë ata u bashkuan, Marksist-Leninistët, Haxhi Qamilat dhe Esadistët janë bërë një. Po të analizosh veprimtarinë e subjekteve politike, nënshkruese të deklaratës së përbashkët, ngjashmëritë të habisin.
Një parti nënshkruese vlon nga Marksist-Leninistët, njëra lëvizje është përplot me Haxhi Qamila dhe tjetra ka Esat Pashë Toptanin në krye të saj. Dhe të gjithë këta, sot janë bërë bashkë.
Jo për të unifikuar qëndrimet përballë të tjerëve, ajo është vetëm fasada e gënjeshtrës të cilën duan që populli t’ua besojë. Ata janë bërë bashkë kundër shqiptarëve, janë bërë bashkë për t’i shërbyer padronëve sllavë të VMRO-së dhe LSDM-së, për t’i shërbyer çdo qendre antishqiptare, janë bërë bashkë për t’i shëndruar shqiptarët në popullsi e jo popull, në komunitet e jo në komb, në “qytetar” pa identitet e jo në shqiptarë.
Janë bërë bashkë për t’i varfëruar e skllavizuar shqiptarët, për t’u tallur me gjuhën dhe flamurin e tyre. Kjo deklaratë ka vetëm një të vërtetë, çdo analizë të çon vetëm në këtë përfundim. Ata u bashkuan kundër shqiptarëve!./Ditari.mk/

Ja vizioni i ambasadorit Garrett për Maqedoninë në vitin 2027

Ambasadori britanik Charles Garrett në blog postin e tij ka shënuar vizionin e tij “Maqedonia: Strategjia për të gjithë qytetarët tanë”.
Garret në vitin 2027 Maqedoninë e parasheh me status të zgjidhur të kontestit të emrit me Greqinë, anëtarësim në NATO, bisedimet me BE, kryeministre femër, etj.
Charles Garret e vë theksin edhe te zhvillimi i ekonomisë së Maqedonisë.
Zhvillimi ekonomik i Maqedonisë ishte ajo çka i shtyu njerëzit drejt Evropës për ta kuptuar atë se çka është duke ndodhur në vend, shkruan ndër të tjera Garrett.

Sulejman Rexhepi imazhi më negativ për vitin 2016

Si zakonisht shumë portale dhe faqe në mënyrë profesionale merren me analiza dhe statistika të ndryshme politike, ekonomike, fetare dhe zhvillime të tjera për vitin që lamë pas. Viti 2016 në Maqedoni ishte goxha i ngjeshur me shumë ngjarje politike e fetare, luftë e vërtet ndaj krimit, korrupsionit, gjithashtu luftë e madhe në mes partive politike dhe rezultimi i tyre me zgjedhje të parakohshme parlamentare. Shoqëria civile e ngritur në këmbë kundër pushtetit dhe politikave të mbrapshta të qeverisë në veçanti ndaj partisë shqiptare në pushtet. Sigurisht se një nga personat që ishte në qendër të kritikave për vitin 2016 është Sulejman Rexhepi, kreu i BFI-së i cili është rradhitur në këtë list për shkakt të skandaleve të shumtë, udhëheqës jolegjitim i BFI-së, uzurpimit të postit në krye të këtij institucioni, përfshirja e emrit të tij në krime e korrupsion, keqpërdorimet e vakufit, keqpërdorimi i institucionit në sferën ndërkombëtare, ngulfatjet e Institucionit, bllokimi i BFI-së nga institucione ndërkombëtare, kritika të ashpra lidhur me keqpërdorimin e mjeteve dhe donacioneve dedikuar Hasanbegut nga Bashkësitë Islame të rajonit, vënia e institucionit fetar në shërbim të partisë politike në pushtet, etj. Sulejman Rexhepi është kritikuar nga personalitete, krerësh parti politike, ish-deputet, imazhe të kombit shqiptar, gazetar, analistë, shoqata shqiptare të themeluara në diasporë etj. Në faqe të ndryshme është publikuar një material ku janë përmbledhur tituj të shkrimeve, kritikave, kollumnave, lajmeve, skandaleve të Sulejman Rexhepit vetëm në gjuhën shqipe duke lanur anash ato në gjuhën maqedone, turke, dhe angleze. Në atë përmbledhje shihen gati 300 materiale të publikuara që kanë të bëjnë direkt me kreun e BFI-së, Sulejman Rexhepi. E dhënë kjo që tregon se Sulejman Rexhepit gati çdo ditë iu është përmendur emri në aspekt negativ për çështje të ndryshme.  Ja përmbledhja e titujve nga ku ka dalur konstatimi se Sulejman Rexhepi është imazhi më negativ për vitin 2016: 
A ka besim gënjeshtari;
A e keni parë diku “muftiun” e Shkupit, Rexhep Jusufin?;
A e "spiunoi" Sulejman Rexhepi presidentin turk, Rexhep Tajip Erdoganin;
A do të merret në pytje kreu i BFI-së në Ambasadën Turke;
A po divorcohet Mulla Sula nga Zajevi;
A po e mbron Gruevskin edhe bekimi i kreut të Bashkësisë Islame në Maqedoni!?;
A po i numërohen ditët Sulejman Rexhepit;
A po vërtetohen fjalët e z. Azbi Nuredinit?;
Analistët: Tensione ndëretnike dhe ndërfetare për mbulimin e paaftësive të lidershipit;
Ambasada zvicërane të na mbrojë nga shantazhet e Mulla Sulës;
Afrim Tahiri: E ftoj Sulejman Rexhepin të më padisë nëse po shpif diçka për të!;
A meriton Molla Sula të dekorohet pas publikimit të skandaleve;
A filloi dekriminalizimi i BFI-së?!;
A është mbyllur Myftinia e Shkupit?!;
A po e imiton Molla Sula PABLO ESCOBAREN?!;
A ka ilaç për frikën e Sulejman Rexhepit
A kanë komunikuar Komandantët e Kumanovës me “Zharkon” – Sulejman Rexhepin
Azbi Nuredini: Sulejman Rexhepi i BFI-së produkt i UDB-së!;
Azbi Nuredini: Sulo,mos rrej si POP!;
Bashkësinë Fetare Islame e pret një Epokë e Re
Bajram Ramadani: O Zot, shkarkoje sa më parë këtë klikë famkeqe te BFI, uzurpues të ibadetit të haxhit;
Banorët e Çairit revoltohen me Sulejman Rexhepin për xhaminë në Tophan;
Banorët e Hasanbegut: Nuk duam të fotografohet Molla Sula, por le të shet orën 35.000 euro për të na ndihmu;
BDI dhe Sulejman Rexhepi koordinohen për zgjedhjet e 11 dhjetorit;
BDI shkaku i Sulejman Rexhepit pësoi dështim në Saraj;
BDI-zimi i BFI-së;
BFI hesht, ndërsa reagon Komiteti i Helsinkit për Refugjatët myslimanë;
BFI dhe AHS kanë bërë riçertifikim apo çertifikim të kompanive me Hallall Standard;
BFI po fundoset më keq se TITANIKU;
BFI në injorim total të organizimeve me renome ndërkombëtare;
BFI në emër të Medresesë Isa Beu edhe njëherë po dëshiron të manipuloj me muslimanët;
BFI-së dhe OH Hilal nuk u përmenden emrat në apelin e Imamëve nëpër xhamia;
BFI dhe BDI me aktivitete të përbashkëta, por të dështuara në prag të zgjedhjeve;
BFI i zhgënjeu banorët e Hasanbegut;
BFI dhe OH Hilal i harruan refugjatët Sirian;
BFI po zhduk edhe Agjencionin për Hallall Standardin;
BFI dhe AHS kanë bërë riçertifikim apo çertifikim të kompanive me Hallall Standard;
BFI po tallet me nënat shqiptare;
BFI dhe BDI dështuan në Hasanbeg;
BFI-së dhe OH Hilal nuk u përmenden emrat në apelin e Imamëve nëpër xhamia;
BFI për herë të parë ka më pak haxhinjë se BIK;
BFI edhe më tej i zhgënjen banorët e Hasanbegut;
BFI-së i duhet kthimi në identitetin e vet
BFI pseudoshtab i BDI-së
Bllacë, 50 persona varrosen në pronë private;
Bozhinovski: Ua tregoj anën e zezë të Maqedonisë!
Burreca në fustana grashë;
Buxheti i BFI-së po keqpërdoret nga Sulejman Rexhepi për GOOGLE, YOUTUBE dhe FACEBOOK;
Blerim Bexheti, shoku i Mulla Sulës, godet Zahir Beqirin- Çaushin;
CNN: Nipi tetëvjeçar i hoxhës Sulejman Rexhepi – vozit BMË X5 (Video);
Cila e vërtetë po e tmerron Mulla Sulën;
Cilat parti e shijuan “Bakllavën e Bajramit” të Sulejman Rexhepit? (FOTO);
Çdo “Reis Ulema” nuk është trashëgimtar i profetëve;
Çka bën BDI-ja në Butel;
Çfarë e lidhë Sulejman Rexhepin me BDI-në?;
Çka po ndodhë me Myftininë e Shkupit;
Çka kërkon Mulla Sula prej z. Menduh Thaçit;
Diçka po zihet në BFI;
Djali i Sulejman Rexhepit gjegj. zv. drejtori i Medresesë Isa Beu në tubim e BDI-së (FOTO);
Dizhoni dërmohet Sullarja "ndërtohet";
Dokaz.mk: Kreu i deritanishëm Reis Sulejmani spiun i Mijallkovit!?;
Dosja e nepotizmit dhe klaneve të Sulejman Rexhepit:
Djali i reisit Sulejman Rexhepi cak i kritikave në facebook (Foto);
Djali i Myftiut Sulejman Rexhepi, lakuriq në saunë me femra të zhveshura (Foto);
Desulizimi i BFI-së;
Dituria Islame" e BIK-ut dhe "Takvimi 1987" e BIM-it;
Delegacioni nga Maqedonia incident në SHBA;
Derri nën lëkurën e qengjit;
Dekoratomania
Edhe (Sulltanin) Molla Sulën e ‘’gjuajtën me gurë’’ në Kumanovë;
Edhe sa Sulejman Rexhepi do të fshehet pas emrit të BFI-së???;
Edhe ky hoxha i Fyromit u ngul si ajo Dërivishi, pat qejf pak mi dal emri dhe ftyra nëpër gazeta;
Ekskluzive: Agron Vojnika kryemuftiu i ri i BFI-së (FOTO);
Fati i BFI-së në kornizat e platformës së Nismës për Reforma në BFI;
Fokusi mëson: Zoran Bozhinovski denoncon disa gra të gazetarëve shqiptarë si bashkëpunëtore
Fobia nga çështjet kombëtare dhe nga çështjet fetare;
FSHI i çon të fala komisionit për Lusutrim;
Fund i krishterizuar i Mulla Sulës;
Fytyra e së vërtetës
Gospodin Gospodin Suljo;
Gjerdan "bombash" rreth qafës së Reisul Ulema Sulejman ef. Rexhepi;
Gjylenistët e BFI-së
Hasanbegasit i çojnë të fala Sulejman Rexhepit – Mulla Sulës
Hasanbegasit duhet t’i kërkojnë paratë e tyre nga BFI-ja e Sulejman Rexhepit;
Hasanbegasit thonë se asnjëherë nuk kanë takuar Mustaf Dautin dhe se gjithnjë kthehen të mashtruar
Hasanbegasit në pritje të parave që duhet tua dorëzon BFI;
Haxhi obligim fetar apo biznes klanor;
Hoxha përplaset me reisin Sulejman Rexhepi;
Hoxha godet ashpër Molla Sulën;
Hoxhallarët: Mersim Maksuti aspak korrekt ndaj BFI dhe muslimanëve;
Hoxhallarët të revoltuar nga tradhëtitë e Sulejman Rexhepit, e quajnë i pa besё dhe mashtrues;
Hoxhallarët: Këshilli për Fetva si i sheh masazhat e Molla Sulës në Aleksandar Palas;
Hoxhallarët: Sulejman Rexhepi le ti len pallavrat dhe të flet realitetin;
Hoxhallarët: Pse Këshilli për Fetva i BFI-së legjitimon idhujtarinë?;
Hoxhallarët pyesin Këshillin e Fetvave të Molla Sulës: A lejohet Islamikisht të varrosen muslimanët në tokë të huaj pa leje?;
Hoxha i Çegranit merrë pjesë në tubimin e BDI-së
Raporti i “Freedom House” BFI-ja si VMRO-BDI-ja në raport me mediat
Imami i Kondovës: Molla Sula me polici më dëboi nga xhamia;
Imami i Kondovës: Si më dëboi policia nga xhamia me urdhër të Molla Sulës;
Imami, Guri: Sulejman Rexhepi i pa besё;
Imami i Sulejman Rexhepit, Bedri Lika e banë për t'hyp n'konop Ali Ahmetin;
Islami: Ja puna e vërtet e Sulejman Rexhepit;
Institucioni i sëmurë;
Intelektualët thumbojnë Molla Sulën;
Ja cili Sekretar i BFI-së flet për pjesëmarrjen e të rinjëve në luftërat e Lindjes së Mesme;
Ka e ka kiblen Molla Sula?
Ka sa “euro” po kushtojnë dekoratat për Molla Sulën?;
Konaku i krimit
Komandant Hoxha reagon ashpër për fjalorin e BFI-së ndaj Azbi Nuredinit;
Këshillit për Fetva të BFI-së, a doli prej feje Molla Sula?;
Këshillat e BIK-ut kërkojnë përgjegjësi nga Myftiu, Tërnava për parat e Hasanbegut;
Kryeimami i Maqedonisë i dashuruar me Kryeministrin Gruevski (Video);
Kreu i BFI-së në shërbim të kauzës Cioniste- Çifute (FOTO);
Kreu i BFI-së dhe OH Hilal dështuan në ofrimin e ndihmës në Hasanbeg;
Kryqi në Butel pasojë e bekimit të Gruevskit;
Ku do me ia dite Sulejman Rexhepit për Kushtetutë:
Ku ia ndinë Sulejman Rexhepit për viktimat myslimanë;
Ku mbeti Mulla Sula bre?!;
Ku mbeti puna me xhaminë në Fushë Tophanë;
Ku ka degraduar i shkreti Sulejman Rexhepi;
Kush tjetër komunikoi me të tradhëtuarit e grupit të Kumanovës!?
Kush është pronar i dyqaneve të Myftinisë së Shkupit;
Kush po luan me fatin e hoxhallarëve të Shkupit;
Kur edepsëzi përkrah dinsëzin;
Kur Sulejman Rexhepi zhvillonte fushatë kundër “shovinistëve shqiptarë”;
Kur kallen kandilat e Jugonostalgjikut;
Kur e bëri Menduh Thaçi Reis Mulla Sulën, a e ka ditur që ky nuk është njeri?!(FOTO, VIDEO);
KMSH për Hasanbegun dorëzoi 20 mijë dollarë, BIK-u 141 mijë euro, atëherë sa dorzoi BFI?;
Letër xhematit tim;
Letër e hapur drejtuar Ibrahim Idrizit, drejtorit të Medresesë Isa Beu;
Lojë me kurbanat lojë me fukaratë;
Luftëtari dhe Oportunisti;
Marrëveshja e përhanë e Mulla Sulës me Xhibrilin;
Maqedoni: Pa tensione ndëretnike dhe ndërfetare sit ë mbulohen paaftësitë e lidershipit
Maqedoni: Dështimet e BDI dhe BFI-së vazhdojnë
Me shkas: Fluturon, fluturon – Mulla Sula!;
Me Gruevskin Sulejman Rexhepi amneston Millosheviqin;
Molla Sula bakllavën e Bajramit përsëri me krerët e VMRO dhe LSDM;
Misionarët e djallit;
Menduh Thaçi: Keqpërdorimi i fesë po bëhet nga kreu i BFI-së që është i kriminalizuar;
Myftiu Sulejman Rexhepi ishte pis i Jugosllavisë;
Magjistër dallaverxhiu dhe hipokritët e pangopshëm;
Me shkas: Tezat e Mulla Sulës si patarica të kalbura;
Me shkas: Injoranca e shërbimeve të Mulla Sulës
Me shkas: Më mirë me t’shkelë shleperi se me t’mbrojtë laperi
Mëkat apo i mëkatshëm? Çfarë do të thotë të jeshë Sulist;
Mualifet e Mulla Sulës kontravers;
Mulla Sula gjyshi pervez;
Mulla Sulën e iritojnë këshillat e mençura;
Molla Sula po na këndon, por ku mbet Burmali xhamia, vakufi dhe kryqat mbi sahat kulla?;
Molla Sula po ndërton sallë të Xhudos në Saraj;
Mulla Sulës mos ia prekni Shokun Tito;
Mulla Sula kumbar i BDI-së tek presidenti Ivanov;
Muslimanët e Manastirit dhe Prilepit: Molla Sula të tregoj kush është fajtor për Jeni xhaminë dhe Çarshi xhaminë;
Mos rrezikoni, sa më shpejt merrni fletpronësi për livadhet që i trashëgoni nga prindërit, sepse BFI-ja i jep të drejtë vetes, tokat e juaja t’i shndërron në varreza!;
Mos njollosni Lagjën e Trimave;
Me shkas: Si thoshte gomari teksa po i shkonte flakë bishti?;
Mulla Sula një hap drejt pendesës;
Molla Sula apo budallai plak STUPID 007;
Mulla Sula në pazare politike për imunitet;
Molla Sula, hoxha që ia meson keq fenë Ali Ahmetit;
Molla Sula e ka zënë për veshi Ali Ahmetin;
Molla Sula i BFI-së po ia largon BDI-së simpantizantët!;
Molla Sula mbeti me një grup të vogël hoxhallarësh për ta ndihmu BDI-në;
Molla Sula në gjumë, ndërsa bota në këmb për gjenocidin në Alepo;
Mulla Sula përcjellës i rregullt i rregullt i rijaliti shou- ve serbe;
Molla Sula në sofrën e Ivanovit;
Mulla Sula demanton vetëveten në “Rruga drejt….”;
Mulla Sulës mos ia prekni Shokun Tito;
Molla Sula pjesë e delegacionit të BDI-së në SHBA;
Molla Sula në shërbim të kauzës Cioniste- Çifute (FOTO);
Mulla Sula shuplakë turinjve Ali Ahmetit;
Myslimanët e maqedonisë kanë ngelur pa Bashkësi Islame;
Mulla Sula: Ali Ahmeti është ura ime e Siratit;
Mulla Sula vs H. Jakup ef. Selimovski;
Mulla Sula shembulli tipik i personit imoral
Molla Sula kthen dekoratën e marrur vjet nga Imazh&media;
Mulla Sula dhe borëbardha
Mulla Sula i BFI-së dhe BFI-ja e Mulla Sulës
Mulla Sula si struci
Mulla Sula: “pune turki pordhë uki”
Nisma pёr Reforma nё BFI e RM në vizitë te "Lagja e Trimave "Kumanovë;
NISMA për Reforma në BFI:Sulejman Rexhepi le të mbetet një shembull i keq i shoqërisë tone;
NISMA nga "Lagja e Trimave ": Materialisht tё ndihmohen familjarёt e dёshmorёve dhe tё burgosurve;
NISMA: Kërkohet që BDI të mos përzihet në proceset e NISMA;
NISMA: APELOJMË krerët e BDI-së, të mos e ndihmonjë shkatërruesin e BFI-së;
NISMA:Sulejman Rexhepi, patkojxhiu që manipulon opinionin;
Na ishte njëherë Sulejman Rexhepi;
Nëse Turqia po i ndërton xhamia, me çfarë merret BFI?;
Nëpër Ferizaj po vlojnë “bombat”;
NISMA me porosi BDI-së:Mos u përzini në BFI
Nisma apelon nga Lagja e Trimave: Materialisht të ndihmohen familjarët e
dëshmorëve dhe të burgosurve
Në BFI ka lidhje serioze mes krimit dhe politikës
Një megaintervistë për turpin e madhë;
Një mbledhje për shpalosje të sharjeve të Mulla Sulës;
Një turp i zi mbi BFI?!;
Obobo, çfarë ndodh me myftiun e Tetovës kohën e fundit? – FOTO;
OH Hilal i harroi refugjatët Sirian në Ramazan;
OH Hilal i dorëzoi ndihmat në Hasanbeg apo do përfundojnë si ato të Somalisë dhe Sirisë;
Pas Amerikës, krerët e BDI-së dhe BFI-së shkojnë bashkë në Turqi (foto);
Pasaportat false dhe haxhi 2016;
Pse Sulejman Rexhepi anashkaloi Kryetarin e Kuvendit të BFI-së
Pse Sulejman Rexhepi demek “Imazhi i Kombit” nuk morri pjesë në manifestimin “Flaka e Janarit”;
Pse e ndryshoi mendjen Molla Sula për organizimin e haxhit?;
Pse e bekoi Sulejman Rexhepi, Nikolla Gruevskin?;
Pse mungoi Sulejman Rexhepi në akademinë ndërkombëtare në Stamboll;
Pse Hashim Thaçi nuk e dekoroi Sulejman Rexhepin e BFI-së?;
Pse ka heshtur gati 1 vit Sulejman Rexhepi për bisedën me Komandantët;
Pse z. Thaçi kërkon që finansat e BFI-së të jenë nën kontrollin shtetëror;
Pse nuk reaguan as organet kompetente të shtetit!?;
Pse heshtin "Hoxhallarët" e BESËS, LR-PDSH, LSDM-së që Molla Sula i shërben BDI-së;
Pse nuk reaguan as organet kompetente të shtetit!?;
Piramida e skandaleve të Mulla Sulës;
Platforma e Nismës për reforma në BFI të RM-së;
Platforma e Nismës ia kalli frikën Sulejman Rexhepit
Plas gallata në rrjetet sociale me 24 karatshin dhe sahatxhiun ROLEX;
Pritet prononcimi i Sulejman Rexhepit se kush duhet të themelon Qeverinë e re;
Puçisti Mulla Sula që po shkatërron BFI-në dhe imazhin e muslimanëve;
Pushtetarëve dhe uzurpatorëve u vie fundi;
Plaku i Llojanit: Sulejman Rexhepi duhet të tregon si i shërbejti UDB-së?;
Qafiri i Tiranës & Pisi i Jugosllavisë
Qytetarët muslimanë: Sulejman Rexhepi pas skandaleve duhet të largohet nga BFI;
Qytetarët e Kosovës ndihmonjnë me rreth 146 mijë euro familjet në ‘Hasanbeg’ të Shkrupit;
Rexhail Ramadani: Me shqiptarët po udhëheqin Klanet që fenë e kombin e kanë opium;
Rrjeti Gylenist mjaftë i shtrirë edhe në Maqedoni;
Rrjetet sociale përkrahin Komandant Hoxhën për goditjet ndaj Molla Sulës;
Reportazh:Në “perandorinë gri” të Sulejman Rexhepit;
Reagim, Mulla Sula ka shkatuar revoltë të madhe në Hasanbeg;
Revoltohen prindërit e Medresantëve: Ç’janë këto kërkesa nga stafi i shkollës;
Reisi i Turqisë i një rangu me bodigardat dhe shoferin e Molla Sulës;
Reis Sulejman Rexhepi bashkë me hoxhallarët e “shkoçin” mishin;
Si gënjeu Mulla Sula në mes të Zajazit;
Si e njollosë Agron Vojnika dinjitetin e gazetarëve shqiptarë;
Si thoshte gomari teksa po i shkonte flakë bishti?
Si vjedhet ZEQATI nga hajnat e Sulejman Rexhepit?;
"Sekretari i BFI-së", Agron Vojnika, anëtar i LGBT-së?!;
Skandal apo korrupsion në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë
Skandal i ri nga BFI: Rijaseti klub i xhudistes Arbëresha Rexhepi?!
Sula Im, Sula i Edison Ypit dhe lypësi i Ardit Gjebresë;
Sulejman Rexhepi – Mulla Sula bashkëjeton me të keqën
Sulejman Rexhepi figura më e kritikuar në rrjetet sociale dhe media;
Sulejman Rexhepi përkrahës i akuzave iraniane të pabaza;
Sulejman Rexhepi flet për Komandantët pasi takohet me ambasadorin Rus;
Sulejman Rexhepi përsëri mashtron qytetarët e Tophanës;
Sulejman Rexhepin po e çartin të vërtetat;
Sulejman Rexhepi, njeriu që kontribuoi në ruajtjen e Jugosllavisë dhe etja e tij në zhvillimin e vëllazërim-bashkimit;
Sulejman Rexhepi me klub të xhudos në Medresenë Isa Beu;
Sulejman Rexhepi në aksion me BDI për marketing politik(FOTO);
Sulejman Rexhepi i lindur për të tradhëtu, tani edhe 28 Nëntori-n!;
Sulejman Rexhepi godet rëndë Ali Ahmetin dhe Izet Mexhitin;
Sulejman Rexhepi përkrah BDI-në dhe politikën e saj antishqiptare (FOTO);
Sulejman Rexhepi sulmon mediat, arsyeja është NISMA;
Sulejman Rexhepi para prokurorisë speciale për kriminalitet;
Sulejman Rexhepi tradhëton BDI-në, te kush po shpreson tani?;
Sulejman Rexhepi ka para për Zhurnal-in, e jo për xhamin në Tabanoc;
Sulejman Rexhepi i BFI-së jo transparent, dëshmojnë qendrat islame nga diaspora (FOTO);
Sulejman Rexhepi larg botës reale, etja për vetëshpërblime;
Sulejman Rexhepi kërkon të përkrahet BDI pas gjitha krimeve, seks skandaleve, Monstrës, Lagjës Trimave, vrasjes së Komandantëve....;
Sulejman efendi Rexhepi nuk është përfqësues vetëm i një partie politike shqiptare në Maqedoni;
Sulejman Rexhepi të fton në konak edhe të pret në besë;
Sulejman Rexhepi le të mbetet një shembull i keq i shoqërisë tonë;
Sulejman Rexhepi nga frika se BDI po dobësohet në këto zgjedhje del me apel për partitë politike (FOTO);
Sulejman Rexhepi emanetin e muslimanëve për Hasanbegun e keqpërdori;
Sulizmi
Sulo po ta them publikisht ti je ngul dhe sdi si shkulesh!;
SHIK-u i Shqipërisë dhe ai i Kosovës “PUÇ” Sulejman Rexhepit?!;
Shokët e pamoralshëm të Molla Sulës duke bërë DUA
Shokët e Sulejman Rexhepit, Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi tallen me Kuranin;
Shpërfytyrymi i “imazhit të kombit” në imazh i falsifikatorit
Tallja e Sulejman Rexhepit me BFI-në;
Të mbështetet “Zhurnal”, por jo edhe në shpekulime;
Turqia financon, BDI dhe BFI dalin në “syret”;
Turpin e Mulla Sulës nuk mund ta lajë as Vardari;
‘Turp për Molla Sulën dhe Izet Mexhitin, Xhamia s’duket askund’;
Thaçi për Rexhepi: për shkak të trysnisë së ndërkombëtarëve u detyruam të vinim një kryekriminel në krye të BFI;
Thaçi “selam” Molla Sulës: Nuk e ke gjatë!;
Thaçi akuzon kryetarin e BFI-së (Video);
Thaçi godet rëndë kryetarin e BFI-së (VIDEO);
Update: Zhurnal siguron foton ku shihet se kujt i ka penguar prania e ish zv.kryeministrit Xhaferi në takimin me Sulejman Rexhepin
Vazhdon terrori i Sulejman Rexhepit ndaj BFI-së;
Vdiq Sulejman Rexhepi
Vetëdekonspirim apo budallallëk i Sulejman Rexhepit
Vehabijt e Molla Sulës kërcënojë Imamët;
Vehabitët dikur kërcnonin Molla Sulën, ndërsa tani kërcnohen imamët;
“Vullkanizeri” e kërkon Agron Vojnikën;
Vëllai i Komandant Sokolit shpërthen vrullshëm ndaj Sulejman Rexhepit;
Vëllau i Komandant Sokolit i bënë t’fala Molla Sulës;
Xhafer Ukshini ka një selam për Sulejman Rexhepin;
Xhaferi Ukshini: Fjala e keqe më e rëndë se plumbi i shkaut:
Xhamiat përmes Sulejman Rexhepit pjesë e propagandave të BDI-së;
Xhaferi në takimin me Sulejman Rexhepin?;
Xhemati i Kosovës 145.961.91 € ndihmë për Lagjen “Hasanbeg” të Shkupit;
zv. Drejtori i Medresesë Isa Beu përmes pjesëmarrjes në tubimet e BDI-së mesazhe familjeve të nxënësve;
Zyrtarët e Bashkësisë Islame në Maqedoni akuzohen publikisht për shpërdorim të parave (Foto).

https://www.youtube.com/watch?v=bnwmmrruAIs
https://www.youtube.com/watch?v=bT4MRc5GPiw