Dec 9, 2016

Për çfarë erdhi në Shqipëri shefi i CIA-s?

Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) John Brennan ishte të mërkurën në Tiranë në një vizitë për çështje të sigurisë dhe terrorizmit. Institucionet shqiptare e mbajtën sekret këtë vizitë duke mos dhënë asnjë informacion rreth kësaj vizite.
Mbrëmjen e djeshme, pasi Brennan kishte takuar Nishanin, Ramën dhe Kodhelin, ambasada amerikane njoftoi mbi këtë vizitë. “Kreu i inteligjencës amerikane u takua me drejtues të ndryshëm për të diskutuar një gamë çështjesh përfshi sigurinë rajonale, bashkëpunimin kundër terrorizmit, shkëmbimin e informacioneve të inteligjencës, si dhe çështje të tjera dypalëshe”, tha ambasada në Tiranë.
Shefi i CIA-s, mësohet se ka takuar Kryeministrin Edi Rama, Presidentin Bujar Nishani, Ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli, dhe drejtues të komunitetit të inteligjencës.
Kohët e fundit vëmendja e shërbimeve të inteligjencës ka qenë e lartë pas arrestimeve në Kosovë e Shkodër të personave që planifikonin akte terroriste në ndeshjen Shqipëri-Izrael dhe që mendohet të kishin lidhje me Shtetin Islamik. Po kështu janë dënuar imamët e vetëshpallur që dërgonin luftëtarë në ISIS, raporton televizioni Klan, duke aluduar se vizita mund të ketë qenë për këtë çështje.

No comments:

Post a Comment