Translate

Friday, November 20, 2015

Osmani dhe Deda me plan konkret për dalje nga kriza politike (Foto)Deputeti Ilir Deda dhe Vjosa Osmani në një konferencë shtypi thanë se situata politike dhe e sigurisë në vend është e papranueshme dhe Kosova mund të humb shumë në rast se kjo situatë vazhdon.
Ata propozuan një marrëveshje për 5 partitë politike në vend LDK, PDK, AAK VV dhe Nisma.
Deda tha se njerëzit e zgjedhur në situata të vështira kanë përgjegjësi të mëdha duke propozuar kështu marrëveshje me pesë pika e qe kane të bëjnë me Asociacionin dhe demarkacionin.
Ai tha se këtë draft marrëveshje pak më herët ia kanë dërguar pesë liderëve të partitë politike.
Ndërsa Vjosa Osmani prezantoi pesë pikat e marrëveshjes duke thënë se funksioni i deputetit nuk përfundon vetëm në paraqitje në seanca apo gjuajtjen e gazit lotsjellës në seanca për qëllime të caktuara politike.
Ajo tha se këtë marrëveshje e prezantojnë si dy deputetë e jo në emër të partive që iu takojnë
Osmani tha se shpreson që kjo kërkesë të shqyrtohet dhe të negociohet.


***
Për pak çaste në ambientet e Kuvendit të Kosovës pritet të zbulohet një ide konkrete nga deputetët për të dalë nga kriza politike që po vazhdon qysh nga 11 korriku i këtij viti.
Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani dhe Ilir Deda nga Lëvizja Vetëvendosje, do të dalin para medieve me një propozim pesë pikësh për liderët e subjekteve politike.
"Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Ilir Deda, kanë ftuar sot konferencë me gazetarë. Tema e konferencës është: Kriza politike në vend. Vendi: Holli para sallës S-1 ( kati I në aneksin e Kuvendit) Koha: në orën 15:30. Zyra për media dhe marrëdhënie me publikun", thuhet në njoftim.


0 comments :

Post a Comment