Nov 14, 2015

Mbi 160 të vrarë, Parisi në shtetrrethimMë shumë se 160 veta janë vrarë në gjashtë lokacione në Paris në një seri të sulmeve terroriste. Franca ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa janë mbyllur edhe kufijt e saj.
Ky është një nga sulmet më të rënda terroriste dhe se terroristët kanë sulmuar restorante, kafiteri, stadiumin kombëtar dhe një sallë koncerti.
Policia ka informuar se 120 veta janë vrarë në sallën “Bataklan” ku terroristët kanë mbajtur dhe vrarë disa pengje. Me ndërhyrjen e njësiteve speciale, tre terroristë janë vetëvrarë me mjete shpërthyese, derisa njëri prej tyre është vrarë nga policia.  Policia franceze theksoi se në aksionet e saj janë vrarë 8 terroristë.  Agjencia AFP raporton se nga këto sulme janë plagosur edhe mbi 200 veta.
Sulmet kanë nisur rreth orës 22.30, kur një terrorist i armatosur me kallashnikov ka sulmuar restorantin “Kamboxha e vogël” në qendër të Pasizit.
Më pas janë dëgjuar shpërthime në stadiumin “Stad de France” ku po luhej ndeshja Francë – Gjermani, ndërsa sulmi i rëndë terrorist ka ndodhur në sallën e koncerteve “Bataklan” ku ka ndodhur një masakër e vërtetë.
Terroristët në afërsi të stadiumit kanë hyrë në restorantin “McDonalds” dhe kanë hedhur granata dore.  Sipas dëshmitarëve, sulmuesit në të gjitha rastet para se të kryenin sulmet kanë thirrur “Allahu Ekber”, duke shtënë ndaj njerëzve dhe duke thënë se kjo është për Sirinë. Njëkohësisht, Shteti Islamik nëpër rrjetet sociale ka nisur festimin e këtyre aksioneve terroriste në Paris. (INA)


No comments:

Post a Comment