Nov 10, 2015

Dështon anëtarësimi i Kosovës në UNESCO! Thaçi të jap dorëheqje!

Kosova humb shansin për anëtarësim në UNESCO, kritikon institucionet për mos lobim të mjaftueshëm.

Kosova ka humbur betejën e saj për tu bërë shtet anëtar në organizatën për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara, (UNESCO), për faktin se të hënën nuk i morri votat e mjaftueshme për anëtarësim.
Gjatë procedurës së votimit në Asamblenë Gjenerale, 92 shtete kanë votuar pro, 47 vende ishin kundër dhe 55 shtete abstenuan. Kosovës i nevojiteshin 95 vota për anëtarësim.
Ndër vendet që kanë votuar kundër janë: Brazili, Kina, Spanja, Rusia, India, Kazakistani, Bjellorusia, Koreja Veriore, Sllovakia, Uruguai, Venezuala, Bahreini, Palestina dhe Indonezia, vendi më i madh në mysliman në botë.
Vendet që votuan pro anëtarësimit të Kosovës ishin:
Shqipëria, Afganistani, Andorra, Australia, Austria, Bahamet, Bahreni, Belgjika, Belize, Benini, Brunei Darussalam, Bullgaria, Burgina Faso, Kanada, Çadi, Ishujt Cook, Kosta Rika, Bregu i Fildishtë (Cote d’Ivoire), Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Xhibuti, Republika Dominikane, El Salvador, Estonia, Fixhi, Finlanda, Franca, Gaboni, Gambia, Gjermania, Gana, Grenada, Guinea Conakry, Guyana, Haiti, Honduras, Hungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Jordania, Kuvajti, Latvia, Lesotho, Liberia, Libia, Lituania, Luksemburgu, Maqedonia, Malaui, Malajzia, Malta, Monako, Mali i Zi, Nauru, Holanda, Zelanda e re, Nigeri, Norvegjia, Omani, Pakistani, Palau, Panamaja, Papua New Guinea, Portugalia, Katari, Ruanda, Saint Kitts and Nevis, Shen Lucia, Samoa, San Marino, Arabia Saudite, Senegal, Sierra Leone, Sllovenia, Ishujt Solomon, Somalia, Sudani, Suedia, Zvicra, Tanzania, Tailanda, Timor – Leste, Togo, Tonga, Turqia, Tuvalu, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbretëria e Bashkuar Britanike, Vanuatu dhe Jemeni.
(Tekstin e plotë mund ta lexoni sot në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” në Kosovë dhe diasporë)

No comments:

Post a Comment