Mar 26, 2015

Papa Françesku takon familjarët e britanikëve të ekzekutuar nga ISIL

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku u takua me familjet e britanikëve të cilët ishin kapur dhe ekzekutuar nga pjesëtarët e organizatës terroriste ISIL në shtator dhe tetor të vitit të kaluar.

Gazeta e Vatikanit "L'Osservatore Romano" raporton se Papa Françesku dje takoi Mike Haines, vëllain e David Haine, të cilin e ekzekutuan pjesëtarët e organizatës ISIL në shtator të vitit të kaluar, dhe Barbara Henning, gruan e humanitarit skocez, Alan Henning të cilin ISIL vrau në tetor.

Familjet me këtë rast ftuan të gjitha kombet për unitet kundër barbarisë së terroristëve, siç kanë bërë edhe më parë përmes letrave të hapura për publikun. Ata theksuan se fitorja ndaj ISIL-it është një domosdoshmëri për të punuar më shumë në projektet humanitare dhe bamirëse. Takimi u ndoq nga ambasadori britanik në Vatikan, Nigel Baker dhe Imami i Londrës Shah Navaz Hague./ Alsat-m.tv

No comments:

Post a Comment