Mar 26, 2015

ITALI-SHQIPËRI, ARRESTOHEN ANËTARET E CELULËS QË DËRGONTE XHIHADISTË NË SIRI

Një operacion antiterrorizëm i forcave italiane të rendit, në bashkëpunim me ato shqiptare, shkatërruan një celulë ekstremistësh islamikë, simpatizantë të ISIS-it, që propagandonin rekrutime të reja.
Ne Itali u arrestuan dy persona, një shqiptar dhe një shtetas italian me origjinë marokene, ndërsa Policia Shqiptare arrestoi një xhihadist në Kavajë. Që të tre rezultojnë të kenë qenë në kontakte telefonike dhe kane biseduar edhe ne rrjete sociale, duke bashkëpunuar të tre për rekrutime. Marokeni, sipas provave te Policise Italiane që ka shkuar të luftojë në Siri, rezulton të ketë kryer udhëtime në Shqipëri.
Shtetasi italian, me origjinë marokene, mendohet se është një prej autorëve të nje teksti prej 64 faqesh, që u publikua në internet kohët e fundit në italisht. Dokumenti mban titullin “Shteti Islamik, një realitet që do të komunikojë” dhe konsiderohet nga hetuesit si dokumenti i parë i ISIS-it në gjuhen italiane.
Gjate hetimeve, te tre personat jane mbajtur ne vezhgim per rekrutimet qe kryenin dhe disa prej tyre edhe jane ndaluar. Marokeni konsiderohet si personi me rolin kyç në këtë celulë.
I arrestuari në Shqipëri është 38-vjeçari Alban Haki Elezi, lindur dhe banues në fshatin Rrakull të Kavajes. Arrestimi i tij u be nga Policia e Kavajes dhe nga strukturat e Interpol Tirana. Pavaresisht, se 38-vjeçari ka qene nen vezhgim, nuk rezulton te kete kryer rekrutime ne Shqiperi, ndaj arrestimi i tij u krye per llogari te Interpol Romes, pasi Gjykata e Brescia-s ne Itali kishte nxjerre nje vendim në ngarkim të këtij shtetasi, i dyshuar si autor i veprave penale “Akte Terroriste”.
Nje burim i Drejtorise se Antiterrotit, tha per Top Channel, se i arrestuari ne Kavaje ka qene ne rolin e nje ndihmesi per rekrutimet, ndersa i afermi i tij ne Itali ishte nje person, i cili dyshohet te kete rol organizativ ne kete celule. Sipas policise, vjehrri dhe vjehrra e Elezit jane ne Siri, ndaj kunati i tij ka humbur jeten duke luftuar ne radhët e Ushtrise Islamike. Ne kerkim jane edhe dy persona te tjere. Familja e Alban Elezit ndodhet prej kohesh ne Siri, e larguar me pare nga Shqiperia dhe eshte berte pjese e ISIS-it.                                                                                                                                        Burimi: 1kliklarg.com                                                                                   http://1kliklarg.com/lajme/itali-shqiperi-arrestohen-anetaret-e-celules-qe-dergonte-xhihadiste-ne-siri/

No comments:

Post a Comment