Mar 29, 2015

Arrestohen deputetët Tom Doshi dhe Mark Frroku (FOTO)

Urdhër-arresti është lëshuar nga Prokuroria e Përgjithshme, dhe është ekzekutuar nga Policia e Shtetit.
Mark Frroku u arrestua në një lokal në pronësi të familjes së tij rreth orës 16:35, ndërkohë që forcat e policisë kanë hyrë në banesën e deputetit Tom Doshi. Dy deputetët priten të mbërrijnë në Drejtorinë e Policisë së Tiranës.
Kanë qenë forcat e njësisë speciale "Shqiponja", që kanë ekzekutuar urdhrin e Prokurorisë së Përgjithshme për deputetin Frroku.
Arrestimi i dy deputetëve vjen pas vendimit të Kuvendit të Shqipërisë, i cili i hapi rrugë organit të akuzës për ndjekjen penale, arrestimin dhe kontrollin e banesave të dy deputetëve.
Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot heqjen e imunitetit të dy deputetëve. 80 deputetë u shprehën pro heqjes se mandatit për deputetin Tom Doshi, ndërsa për imunitetin e Mark Frrokut u votua me 79 vota pro dhe një abstenim. Ndërkohë, në votim nga opozita mori pjesë vetëm deputetja Mesila Doda, pasi pjesa tjetër e deputetëve demokratë braktisën Kuvendin./almakos

No comments:

Post a Comment