Mar 26, 2015

​Arabia Saudite fillon sulmet ajrore në Jemen

Me mbështetjen e nëntë vende arabe, Arabia Saudite filloi sot sulmet ajrore në shtetin fqinj Jemen, ku për muaj rebelët Houthi kanë intensifikuar fushatën e tyre të dhunshme kundër qeverisë.
Sauditët janë zotuar të përdorurin 100 aeroplanë të luftës dhe të kontribuojnë 150,000 ushtarë të koalicionit të sapo formuar i quajtur rrjeti Arabia sipas televizionit TV Al Arabiya.
Grupi houthis u përgjigj duke thënë se ata do të takohen forcë me forcë.
Jemen wshtw njëri nga bastionet dhe degët më të rrezikshme të al Kaedës, e zhytur në kaos kur rebelët Houthi filluan të vënë nën kontroll zona të tjera të vendit kryeqytetit.
Për Arabinë Saudite, një shtet i tillë i kaosit paraqet rreziqe të konsiderueshme pasi që ata ndajnë një kufi të gjatë me Jemenin.
Rebelët Houthi janë myslimanë shiitë, dhe sauditët i konsiderojnë si përfaqësim i qeverisë shiite të Iranit. Ata janë të frikësuar nga perspektiva e një shteti tjetër shiit të dominuar në rajon. Për këto ka reaguar shteti iranian.
Shteti iranian dënuan ndërhyrjen ushtarake të Arabisë Saudite e udhëhequr në Jemen, duke bërë thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të sulmeve, raportuan mediet shtetërore iraniane.
Sulmet ndaj rebelëve Houthi janë një veprim i rrezikshëm që do të shkatërrojnë mundësin për zgjidhjen paqësore të krizës në Jemen shtoi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme iraniane Marzieh Afkham sipas televizionit shtetëror Press TV. 

No comments:

Post a Comment