Apr 30, 2015

Ish-zëdhënësja e PEGIDA-s iu kërkon falje myslimanëve dhe emigrantëve

"Kërkoj falje nga të gjithë muslimanët dhe emigrantët të cilët janë integruar në vendin tonë, të cilët jetojnë në paqe dhe të cilët tregojnë respekt për ligjet dhe kulturën tonë"                                                                      BERLIN (AA) - Ish-zëdhënësja e Lëvizjes Evropianët Patriotikë Kundër Islamizimit të Evropianëve (PEGIDA), Kathrin Oertel, në një video të publikuar në mediat sociale iu kërkoi falje emigrantëve dhe muslimanëve për qëndrimin e saj të mëparshëm, raporton Anadolu Agency (AA).

Kathrin Oertel, në video mesazhin e saj prej 10 minutash theksoi se nuk është e drejtë që emigrantët dhe ata të cilët kanë aplikuar për azil në Gjermani dhe Europë të shikohen si problemet e tyre. Oertel, tha se: "Kërkoj falje nga të gjithë muslimanët dhe emigrantët të cilët janë integruar në vendin tonë, të cilët jetojnë në paqe dhe të cilët tregojnë respekt për ligjet dhe kulturën tonë".
Oertel, e cila u shpreh se edhe ajo vetë personalisht ka njëfarë përgjegjësie në fushatën e PEGIDA-s i cila nisi në Dresden kundër Islamit dhe të huajve, ajo ka pohuar më tej se "Edhe për këtë kërkoj falje dhe gjithashtu do të bëj gjithçka që në të ardhmen çdo gjë të jetë në rrugën e duhur".
Oertel, duke theksuar se çdo kush në vend duhet të kontribuojë për të jetuar së bashku në paqe dhe harmoni, u shpreh se më tej se nuk duhet të lejohet më shumë përçarje.
Ish-zëdhënësja e Lëvizjes Evropianët Patriotikë Kundër Islamizimit të Evropianëve, kishte rënë në mosmarrëveshje pikëpamjesh me themeluesin e PEGIDA-s, Lutz Bachmann, ku për arsyen se Bachmann ishte me pikëpamje të krahut të djathtë ekstrem, ajo ishte larguar nga lëvizja. Oertel, krijoi Lëvizjen Demokracia e Drejtpërdrejtë për Europën, por nuk e kishte gjetur interesin e duhur.
PEGIDA ka filluar me protesta më 20 tetor 2014 në Dresden ku morën pjesë rreth 350 persona, ku pas kësaj ka arritur popullaritet me shfaqjet kundër Islamit dhe emigrantëve. Në protestat e lëvizjes, të mbajtura më 12 janar, morën pjesë 25 mijë njerëz, ndërsa në atë të 25 janarit morën pjesë 17 mijë e 300 persona.

Janë përgjuar edhe zyrtarë të ambasadës amerikane në Shkup?(Bomba 27)

Në mesin e bisedave të transkriptuara, për të cilën LSDM pretendon se dëshmojnë përgjimet që ka bërë DSK me urdhër të Mijallkovit dhe Gruevskit, gjendet edhe një bisedë mes një zyrtari nga stafi lokal i ambasadës amerikane, me kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçi, raporton “lajmpress”. 
Transkriptet nga “bomba 27”, të shpërndara prej LSDM-së, tregojnë se biseda është zhvilluar më 13 shkurt të vitit 2012, ku ata bisedojnë për realizimin e një takimi mes Thaçit dhe ambasadorit të atëhershëm amerikan në Shkup, Pol Volers. /lajm/

Gjuetarët e derrave të egër flasin për kushtetutën e BFI-së

Gjatë këtyre ditëve shihet një situatë e tensionuar në BFI dhe si duket kreu i saj Sulejman Rexhepi nuk e ka ndërmend të kërkojë falje publike ndaj Muftiut të Shkupit, Ibrahim Shabani. Opinioni i gjërë janë të shqetësuar për situatën në veçanti për sjelljen jo normale të Sulejman Rexhepi, i cili ka përdorur fjalë të pamoralshme në prezencë të shumë njerëzve në momentet kur i është vërsulur Ibrahim Shabanit. Andaj ai sot tenton që të bëjë gjithëçka që të largon nga posti muftiun e Shkupit, Ibrahim Shabani, mirëpo kishte harruar se populli nuk ndihmon një lider e në veçanti një hoxhë që gjuan derra të egër. Ky gjuetar i derrave të egër nuk mund të flet për kushtetutën e BFI, ngase në esencë gjithçka shkel edhe pse buron nga Kurani.

   

Opinion: Vetshkarkohu, shporru-ik Sulejman Rexhepi

Nga: Sami RUSHIDI


Çfarë vlere ke Sulejman Rexhepi kur morali yt është nën zero, si mund të qëndrosh kryetar i BFI-së kur ske pik morali. Zoti njeriun e ka falur që të bashkëveproj e bashkëpunoj me njerëz dhe jo të jetë vetijak, nëse ti je i fëlliqur nga goja, arrogantë, kryelart, nënvlerësues, nënçmues, nëpërkëmbës, me sjellje mizore perfide nuk do të thotë që të tillë janë edhe tjerët, vetshkarkohu nga pozita kryetar sepse bëre gërdi. Zemërngrirë i padëshirueshem për muslimanët në Maqedoni, ti je strehuar në një kafaz të ftohtë përplot gjunahe dhe po tenton të mbrohesh me barriera të padukshme magjike. Shpirtërisht je miop dhe i barrikaduar me të kqijat që ua bën muslimanëve me vite mashtron muslimanët që ke arritur të famshmen pavarësi të jetësimit të mëshimrimit të idealeve tuaja individuale duke shtypur sistematikisht ndjenjen që spo bën gjë tjetër pos të huatjes nga soji ‘Kuisling’ sikur që je TI.
Ti Sulejman Rexhepi je gabimtar dhe mëkatar, je duke lundruar në të njëjtin vend me të njëjtën varkë, je shumë vesh-madh kur ndëgjon për dështimet tuaja të pafund që i ke rradhitur si trofe. Sa i gjorë që je, në vend të jesh shembull për fjalorin, për stilin dhe komunikimin, ti e bën të kundërtën je shembulli më i keq për muslimanët. I tmerrove muslimanët ne Maqedoni me këtë hipokrizi, maska e vjetër që fsheh përbindshin e prangosur ndër shënjtorin e rrejshëm një kryetar i BFI-së që ushqehet me disfatat e atyre të sojit të vet, jeni shëndruar në hije keqbërëse për muslimanët, çmenduri reale që ua rëndon hapat muslimanëve të rinj punëtor dhe besimtar të dëvotshëm. Të duhet mësim dhe ligjërata, Ti je i pari i muslimanëve kurse i fundit për njerëzi, çfarë na duhesh kur vetëm skandale prodhon, çfarë na duhesh kur tenton të nuhasish edhe atje ku se ke vendin, shkruan opinione shet mend për politik kurse punët llug në oborrin tënd i ke… Ai që shan tjetrin, nuk ka sharrë atë por vetëveten. Çdo e keqe që mundohet për tjetrin të ndodhë ti, madje edhe kur shan si i shfernuar dhe psikopat./Alkoill/

Ushtria e SHBA-së vazhdon të jetë afër Kosovës


Rreth 300 ushtarë nga njësitë e Gardës Kombëtare të shtetit amerikan North Carolina do të përbëjnë forcën kryesore të rotacionit të ardhshëm amerikan në kuadër të forcës së NATO-s në Kosovë.

Këta ushtarë do të kontribuojnë për një ambient të sigurt dhe për rendin publik, për zhvillimin e një Kosove demokratike, stabile, shumetnike dhe paqësore, si dhe zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.
Pas përshëndetjes sot me familjet e tyre, ushtarët më pas do të vazhdojnë trajnimin në bazën ushtarake Fort Bliss, në Teksas, dhe më pas në Gjermani, para se të vijnë në Kosovë pas dy muajsh, raporton RTK.
Gjatë qëndrimit nëntëmujor në Kosovë, ushtarët nga kjo njësi do të përbëjnë njërën nga dy të ashtuquajturat grupe të betejës në kuadër të forcës paqeruajtëse të NATO-s.
Kur është fjala tek ndihma për Forcën e Sigurisë së Kosovës, është Garda Kombëtare e Iowa-s që ka zhvilluar një marrëdhënie të fortë në kuadër të një partneriteti që është jetëgjatë me Kosovën. Partneriteti Iowa-Kosovë është një nga 22 partneritet evropiane që përbëjnë Programin e Partneritetit të shteteve në kuadër të Komandës Ushtarake Evropiane të SHBA.
Partneriteti midis Kosovës dhe Iowa-s u krijua më 11 mars të vitit 2011 me qëllim afatgjatë të zhvillimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës si dhe nxitjen e interesave reciprokisht të dobishme në të gjitha nivelet e shoqërisë./express

BDI nuk turpërohet nga bisedat skandaloze të funksionarëve të vetë

Sekretari i përgjithshëm i BDI-së, Abdilaqim Ademi theksoi se partia e tyre është për publikimin e të gjitha përgjimeve që lidhen edhe me partinë e tyre
Edhe pse “bombat” të cilat po i publikon LSDM po nxjerrin në shesh edhe shumë biseda skandaloze të funksionarëve të BDI-së, përfaqësuesit e kësaj partie nuk turpërohen fare prej tyre. 
Sekretari i përgjithshëm i BDI-së, Abdilaqim Ademi theksoi se partia e tyre është për publikimin e të gjitha përgjimeve që lidhen edhe me partinë e tyre dhe kërkoi që kjo çështje të ketë edhe epilog institucional. 
Ai këtë e theksoi në takimin me delegacionin e Komisionit Monitorues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.
“BDI konsideron se nevojitet zgjidhje institucionale duke theksuar se qëndrimi i BDI-së është që të publikohen të gjitha bisedat që i posedon opozita dhe njëkohësisht të fillon dialogu në mes partive politike  me ndërmjetësim ndërkombëtarë si dhe monitorimi i procesit gjyqësor për aferën e përgjimeve është i domosdoshëm”, deklaroi Ademi. 
Sipas tij, kjo  është rruga e vetme për të dal nga kjo situat në të cilët gjindet vendi dhe të fokusohemi në drejtim të plotësimit të reformave që janë të nevojshme në procesin integrues që së shpejti të integrohemi në strukturat euro-atlantike, NATO dhe BE./ lajmpress

Sulejman Rexhepi që nga shtatori 2011 nuk ka legjitimitet

Sekretari i Përgjithshëm i BFI-së Afrim Tahiri ka deklaruar se sipas Kushtetutes së BFI-së që nga 2011 Reisi nuk ka legjitimitet! Ai më tej sqaron se Reisi është zgjedhur me mandat pesë vjeçar ne vitin 2006. Më 2008 bëhen ndryshime në Kushtetutë ku mandatet për të gjithë ata që zgjidhen me Kushtetuten e re nuk jan të kufizara. Ai më tej sqaron se kështu muftinjtë e zgjedhur me Kushtetutën e vjetër, sa i plotësuan mandatet, në vitin 2009 u rizgjodhen, të njëjtën gjë është dashur Reisi ta ben në momentin kur e plotesoi mandatin në shtator 2011! Afrim Tahiri gjithashtu shprehet se e llogarit vetveten vetëm punëtor të BFI-së, sepse me automatizëm thotë se kur nuk ka mandat Reisi, nuk mund të ket mandat as sekretari që sipas Kushtetutës ai propozohet nga Reisi kurse zgjidhet nga Rijaseti. Ai është shumë i prerë dhe thotë se të vetmit që kan legjitimitet në Rijasetin e BFI-së janë vetëm shtatë muftinjtë, të gjithë të tjerët janë jasht normave! Më tej ai shton se kjo sa i përket aspektit juridik, pa u futur në aspektin moral! Këtë realitet ai ja ka thënë Reisit në prani të personaliteteve fetare madje i ka propozuar që bashk të largohen nga BFI-ja!
Afrim Tahiri, ishte një nga tre anëtarët e Komisionit për ndryshimin e Kushtetutës së BFI-së, e cila sipas tij pameshirshem shkilet!/Lajmi1/

Apr 29, 2015

Doli në shesh fytyra e vërtet e Sulejman Rexhepi

Vazhdojnë paraqitjet e pamatura dhe turpëruese të Reisit të BFI, Sulejman Rexhepi kjo u vërejt në manifestimin e organizuar nga Muftinia e Shkupit lidhur me garat kuranore. Edhe pse në fjalimin e tij Reisi ishte totalisht i dekocentruar, ai mllefin e tij se pse nuk u dekorua me mirënjohje pas përfundimit të programit kishte sulmuar muftiun duke akuzuar se organizimi ishte qëllimisht i përgatitur për të nëpërkëmb vlerat e kreut të BFI. Sipas asaj çfarë kanë njoftuar nga Muftinia e Shkupit është se: Në fakt ndodhi e kundërta ngase Reisi ishte i nevrikosur për ndarjen e mirënjohjeve nënpunësve të Muftinisë së Shkupit nga Muftiu Ibrahim Shabani, andaj edhe reagimi i tij ishte të prishin organizimin e manifestimit dhe të dëmton imazhin e muftiut të Shkupit, Ibrahim Shabani” pyesim shumë hapur se vallë: “ A doli në shesh fytyra e vërtet e Sulejman Rexhepi”, meqë portali ynë kishte paralajmëruar që më herët se Sulejman Rehxepi kishte përgatitur projekt për të bërë shkarkimin e Muftiut të Shkupit Ibrahim Shabani me titull: “MEGA SKANDAL: Dështoi komploti i Reisit Sulejman Rexhepi kundër Muftiut të Shkupit Ibrahim Shabanit“. Në këtë lajm kemi shpalosur bisedën e dy imamëve të Shkupit në Viber ku shihej qartë komploti i Sulejman Rexhepit në adres të Ibrahim Shabani. Meqë maskat janë elemente lojrash ata ashtu siç vendosen edhe hiqen, andaj tani doli në shesh fytyra e vërtet e Sulejman Rexhepit. Maskën që kishte bartur tani ra përfundimisht me sulmin ndaj Muftiut në parkingun e Pallatit të Operës dhe Baletit në Shkup dhe me paralajmërimet e disa personave që i kishte përgatitur Sulejman Rexhepi për të drejtuar muftininë e Shkupit. Personat në fjalë i njeh mirë opinioni meqë ai i kishte larguar më parë nga BFI, ndërsa të njejtët tani shkruajn statuse në profilat e tyre të facebook.                                                                                                                                     Ju përkujtojm disa sms nga biseda e dy imamëve në Viber: Ademi: Qëndrimi i BDI-së është që të publikohen të gjitha bisedat që i posedon opozita

Sekretari i përgjithshëm i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Abdilaqim Ademi ka realizuar takim me delegacionin e Komisionit Monitorues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës në përbërje:  Stefan Schennach (Kryetar i Komisionit Monitorues), Robert Walter (Raportues i dialogut post-monitorues me Republikën e Maqedonisë), Andreas Gros (Kryetar i grupit të Socialisteve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës) si dhe Sylvie Affholder (Sekretare e Komisionit Monitorues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës).
Temë bisede në këtë takim ishte situata aktuale politike në vend, me çrast anëtarët  e Këshillit të Evropës u interesuan për krizën politike e cila është thelluar pas publikimit të përgjimeve nga ana e opozitës.
Në këtë rast, Sekretari i përgjithshëm Ademi i njoftoi anëtarët e Këshillit të Evropës me qëndrimin e BDI-së rreth kësaj çështje dhe  u diskutua për mundësit e daljesë nga kjo krizë.
Ademi nënvizoi se BDI konsideron se nevojitet zgjidhje institucionale duke theksuar se qëndrimi i BDI-së është që të publikohen të gjitha bisedat që i posedon opozita dhe njëkohësisht të fillon dialogu në mes partive politike  me ndërmjetësim ndërkombëtarë si dhe monitorimi i procesit gjyqësor për aferën e përgjimeve është i domosdoshëm. Kjo, tha Ademi është rruga e vetme për të dal nga kjo situat në të cilët gjindet vendi dhe të fokusohemi në drejtim të plotësimit të reformave që janë të nevojshme në procesin integrues që së shpejti të integrohemi në strukturat euro-atlantike, NATO dhe BE./ almakos

Myftinia e Shkupit mban mbledhje urgjente në lidhje me ngjarjet e fundit

Pas mbledhjes urgjente, Myftinia e Shkupit me përkrahje të shumicës së anëtarëve të organit vendosën që të përkrahin punën dhe aktivitetet e Myftinisë së Shkupit në krye me Myftiun Ibrahim Shabani.

SHKUP (AA) – Anëtarët e Myftinisë së Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Shkup, zhvilluan një mbledhje urgjente në lidhje me incidentin që ndodhi mbrëmjen e të dielës së kaluar, ku gjatë ceremonisë për gara në lexim të Kur’anit kryetari i BFI-së, Sulejman Rexhepi, ofendoi myftiun e Shkupit, Ibrahim Shabani, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas mbledhjes urgjente, Myftinia e Shkupit me përkrahje të shumicës së anëtarëve të organit vendosën që të përkrahin punën dhe aktivitetet e Myftinisë së Shkupit në krye me Myftiun Ibrahim Shabani.
Zëdhënës i Myftinisë së Shkupit, Skënder Buzaku, tha se manifestimi qendror i organizuar nga Myftinia e Shkupit për Garat e Treta Kur’anore të mbajtura më datë 26.04.2015 ishte i nivelit të duhur, ndërsa më tej nënvizoi se Myftinia e Shkupit ka qenë transparente në dekorimin e çdo individi apo ndërmarrje që ka dhënë sado pak kontribut për organizimin e këtij manifestimi madhështor.
“Myftinia e Shkupit duke respektuar të gjitha normat dhe parimet kushtetuese dhe morale, nderon Resin me fjalë rasti, kurse ai në vend që të falënderoj Myftininë e Shkupit dhe nëpunësit e saj për kontributin e dhënë, i njëjti keqpërdori foltoren e Myftinisë së Shkupit, duke paraqitur fjalim kontravers, ofendues, me prapavijë tendencioze, nënçmues për organizatorin dhe shqetësues për talebet dhe të pranishmit në Sallën Opera dhe Baleti “, deklaroi Buzaku duke shtuar se, e gjithë kjo është në kundërshtim me nenin 39 të Kushtetutës së BFI-së në të cilën thuhet se ‘Reisi përfaqëson unitetin fetar të pjesëtarëve të islamit’.
Buzaku në emër të Myftinisë së Shkupit kërkoi që kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, brenda 48 orëve të ndërgjegjësohet dhe të kërkoj falje publike ndaj Myftiut të Shkupit, Ibrahim Shabani dhe organit që drejton ai, si dhe xhematit të Myftinisë së Shkupit.
Nga ana tjetër, Myftiu Ibrahim Shabani, në fjalën e tij tha se ka pasur konflikt verbal, si sharje dhe nënçmime që nuk i takojnë një udhëheqësi fetar të merret me thënie të tilla, ndërsa më tej mohoi se ka pasur ndonjë sulm fizik. Ai shtoi se ka disa informata dhe spekulime se incidenti është incizuar dhe nëse ky incizim sillet në Myftininë e Shkupit, i njëjti do të publikohet.
“Janë dëshmitarë edhe shumë njerëz që ishin prezent, ndoshta ka pasur edhe gazetarë”, u shpreh Shabani, dhe shtoi se Myftinia e Shkupit pret nga kreu i BFI-së që të kërkoj një falje publike, pasi që sipas tij çdo njeri gabon dhe nuk do t’i kushtonte shumë një falje.

Takim me Myftiun e Bursës Prof.Dr Mehmet Emin Ay

Myftiu i Muftinisë së Shkupit Ibrahim ef. Shabani me datë 28 prill 2015 në selinë e Muftinisë së Shkupit priti Myftiun e Bursës Prof. Dr. Mehmet Emin Ay.
Në këtë takim vëllazëror që u rezalizua ndërmjet dy Myftinjve, u bisedua për shumë çështje të cilat e tangojnë Muftininë e Shkupit e me theks të veçantë ruajtja dhe kultivimi i trashëgimisë fetare dhe kulturore e cila begaton Muftininë e Shkupit.
Në saje të këtij takimi, Muftiu i Muftinisë së Shkupit së shpejti së bashku me disa hoxhallarë të Muftinisë së Shkupit do të realizoj një vizitë disa ditore në qytetin e Bursës me qëllim të njoftimit sa më afër me zhvillimin e jetës fetare.
Në fund, Myftiu i Muftinisë së Shkupit Ibrahim ef. Shabani falënderoi përzemërsisht Myftiun e Bursës për vizitën që bëri me shpresë se në të ardhem do të realizohen takime dhe bashkëpunime të ndërsjellta.
Pas takimit në selinë e Muftinisë së Shkupit, Muftiu i Muftinisë së Shkupit Ibrahim ef. Shabani dhe Myftiu i Bursës Prof. Dr. Mehmet Emin Ay me ftesë së Kryetari të Komunës së Çairit z. Izet Mexhiti zhvilluan një takim të rradhës. Takimi në fjalë u realizua në godinën e Komunës së Çairit-Shkup. (Marrur nga profili zytar i facebook te Muftinis se Shkupit)Foshnja 4 muajshe mbijeton tërmetin në Nepal, gjendet nën rrënoja pas 22 orësh (FOTO)

Nepal, pas 22 oresh nen rrenoja ushtria gjen nje bebe 4 muajshe qe ka arritur te mbijetoje...

BE forcon masat kundër terrorizmit

Bashkimi Evropian ka publikuar axhendën për sigurinë që u hartua në kuadër të luftës kundër terrorizmit.
Sipas kësaj axhende, parashikohet luftë më e fortë dhe më e vendosur kundër terrorizmit dhe radikalizmit në pesë vitet e ardhshme.

Me axhendën për siguri është planifikuar lufta më e fortë kundër terrorizmit, radikalizmit, krimit të organizuar dhe atij kibernetik në vendet e BE-së.
Përveç kësaj, është planifikuar bashkëpunimi më i fortë me vendet e treta në mënyrë që të parandalohet vajtja e qytetarëve në luftëra të huaja.

Me axhendën për siguri do të forcohen kapacitetet e Zyrës së Policisë Evropiane (EUROPOL), ndërkohë që do të formohet e Qendra evropiane për luftë kundër terrorizmit e cila do të merret me çështje të tilla si financimi i terrorizmit, trafikimi i armëve dhe krimi kibernetik./alsat/

Sulejman Rexhepi në rolin e kopilotit Andreas Lubits

Shkruan Fisnik Xheladini

Ashtu siç po kalon koha, ashtu po dalin në shesh  çmenduritë e të mbuluarit me mëkate. Diagnoza është e njohur, por për qëllime të imëta disa të “shëndoshë” besojnë se do ia dalin të aterojnë në destinacionin e duhur! E mbështesin, ia lëmojnë shpinën, e lusin dhe luten të besojnë për të parë vetëm atë që ua do zemra dhe jo realitetin e përplasjes!
Paraqitjet e Sulejman Rexhepit në manifestime të ndryshme, qoft për të shënuar ditëlindjen e Profetit Muhamed, qoft në pjesëmarrje të garave kur’anore ose në ndonjë solimnitet të hapjeve të xhamive, të krijojnë përshtypje se gjith çka mund të dëgjosh, por aspak të gjesh islam. Dështimet thuaja në gjith çka kapitale që ka premtuar e zotuar, si psh. kthimin e pronave, ndërtimin e Burmalisë, vendin për seli të BFI-së në Kalanë e Shkupit dhe shumë probleme të tjera si pasojë e punësimeve pa kritere, bëjnë që t’i shumëfishohet presioni, t’i rëndohet gjendja psikike deri në atë pikë saqë nuk mund ta fsheh apo t’i ik realitetit të tij. Një jetë e tërë kushtuar krimit, nën presion të vazhdueshëm nga e kaluara që shfaqet për  çdo ditë, po e detyron që mbijetesen ta gjejë përmes të ligave edhe më të mëdha! Përfundimisht, ai e dëshiron vdekjen bashk me ata që i drejton, si Andreas Lubits që dëshiroi vdekje që shënohet si e ve çant dhe që do të ndryshon shumë çka! 
Në tërë rrëmujën e fluturimit, sa  për të mashtruar veten, kishte dhe disa kolumna që botoheshin në emrin e tij, ishte një terapi përmes së cilët vetkënaqej. Por, ata që kanë pasur rastin ta njohin kapacitetin e tij intelektual përmes fb profilit të tij, e kanë shumë të qartë se alfabeti nuk kishte më shumë se 23 shkronja. Ai e përdorte shkronjën ( ç) dhe harronte se në gjuhen shqipe ka edhe (q), përdorte shkronjën (gj) në vend të (xh) dhe anasjelltas. Sidoqoft, asgjë e shkruar në kolumna, nuk përputhet me realitetin e tij. Në të gjitha format e paraqitjeve, institucionit i krijoi armiq, vetvetes miq të rrejshëm! Në të zezën sadoqë të hedhësh ngjyrë të zez, nuk luan rol! Mirpor, i errësoi të gjithë, institucionit ia zbriti imazhin, brenda e në arenën ndërkombëtare ateroi me përplasje! Për të zezat e tij mund të hasni jo vetem në mediat e vendit, rajonit, por shifni edhe në Al Arabiya, CNN etj.
Nëse ndaleni të lexoni nga kolumnat në gjuhën shqipe dhe në gjuhën maqedone që ia boton Fokus, do të shifni se mes tjerash ka luftuar disa dukuri negative, psh. diskriminimin që i bëhet institucionit që e udhëheq, përgjimet etj. Të luftohen dukuritë e këtilla është më se e nevojshme, por, kur luftohen nga një i atillë si Sulejman Rexhepi, gjith çka e humb vlerën. Sepse ai vet është shndërruar në simbol të krimit, korrupcionit, vjedhjes, spiunimit e  çfar tjetër që është turp të shkruhet, e në anën tjetër flet për diskriminimin që nga institucionet e vendit i bëhen institucionit fetar, është e barabartë sikur të thuhet se Andreas Lubitz përplasjen e aeroplanit e bëri për t’i shpëtuar pasagjerët nga mundimet e jetes! Sulejman Rexhepi vet është ai që më së shumti i ka diskriminuar muslimanët e vendit! Përmes punësimevetë familjarëve, diskriminon të tjera familje, e qytetarë të vendeve të tjera. Diskriminon edhe kur favorizon vetëm ata që e mbështesin edhe në pisllëqe, kurse armiqësisht sillet me secilin që ka provuar t’ia thotë të vërtetën!
 I zhytur dhe i mbuluar, në një hall të këtillë, hulumton për të gjetur mëkate te të tjerët, përdor lidhjet e tija të vjetëra, lidhjet e të afërmëve të tij me sherbime të ndryshme në shtet si dhe me të huaja, dhe pas gjithë kësaj, përmend norma islame për dukurinë e përgjimit dhe spiunimit! Për interesa të një subjekti politik, fut institucionin në kurth, pastaj me kërkesë të “bombës” agjiton në dobi të njëfar levizjes për reforma! Gjithkund e don reformën, por jo aty ku është vet! Vazhdon të sulmon këtë qeveri dhe kryetarin e saj që e pat bekuar. E po, kë e bekon Sulejman Rexhepi, Zoti ia “pranon lutjet”, dhe ja sot po shijohen të mirat e lutjeve të tija, shoqëria muslimane është për lakmi! E nëse kësaj ia shtojmë edhe një tjetër të vërtetë, se Sulejman Rexhepi flet kundër përgjimit e vet përgjon, flet kundër spiunimit e vet ka angazhuar personalitete të shumta për ta mbrojtur atë nga lustrimi. Selia e BFI-së ngjason me një stacion policor, në hekura, e mbushur me kamera, e me të tjera mjete përgjuese, për  celularët e punëtorëve dhe kompjuterët! Sulejman Rexhepi vet, tërë ditën e kalon para një ekrani ku shikon se kush në cilën zyrë po futet. Këtë dukuri e kan shijuar edhe disa nga ambasadorët që e kan vizituar. Të këqijat nuk mbarojnë me kaq, ka ndodhur të gjiron personalitete në kabinetin e tij! {shtë për të ardhur keq, por ky, përse dhe kuj i shërben!? Kush mund të posedon të dhëna se sa herë që Sulejman Rexhepi lëshon kritika drejtuar kryeministrit, këtij të fundit i ngritet rejtingu! Nëse është e vërtetë se kryeministri ka përgjuar, ai është njeri që merret me politikë dhe ka mundësi që të njëjtat ti përdor në dobi të tij-subjektit të tij ose Qeverisë. Pyetja bëhet se i ashtuquajturi “Reisul Ulema”, kryetar i BFI-së,  ky “njeri i fesë”,  çfar dëshiron, përse i duhen!? Kush e obligoi? Zoti! Jo, Ai nuk ka nevojë për kamera! E ky, “njeriu i fesë” kë e ka Zot!? Cili djall e ka porositur për të gjiruar mysafirët në kabinet, cilat norma islame porosisin që musafirin ta presësh në besë!? Ku përfundojnë gjirimet? Sa zanat i fëlliqur! Ku i mbeti feja, imani, burrëria, nderi! Vetëm në lek e interes!
Ti kthehemi tani paraqitjes së tij të fundit, që domosdoshmërisht duhet të ngelet tamam e fundit! Andreas Lubitz, na falni, Sulejman Rexhepi,  dëshmoi se i mungon  çdo gjë humane, islame dhe se e ka mbuluar harami, zemërngusht, xheloz, gojëfëlliqur dhe pa asnjë veti burrërrie.  Në vend se të mburret se ka të atillë njerëz që rrezikojnë lirinë e tyre në mbrojtje të vakufit, ai shprehi urrejtje! I hanger goja, keqpërdori pozitën, kërkoi mejdan edhe pe kurrënuk është dëshmuar i mejdanit, gjithnjë të tjerë ishin mejdaneve! I vetmi mejdan që është dëshmuar padyshim është ai i sofrave!
Mjerim, në moshën që ka, sillet si adoleshent, fundi i keq! Si ç e meriton një i mbuluar me haram. Nëse familja të krisurin vazhdon ta lejon të luaj me zjarr, padyshim se fundin do e ket xhenem!   

Marrur nga Lajmi1

Apr 27, 2015

Sulejman Rexhepi horë e botës

Pas incidentit të bërë mbrëmë nga Sulejman Rexhepi ndaj muftiut të Shkupit Ibrahim Shabani që ka rrjedhë si rezultat i mos përmbushjes së dëshirave dhe egos së kreut të BFI-së nga ana e organizatorit të manifestimit kuranore, me këtë rast nuk qëndruan duarkryq mediat e vendit dhe ato të rajonit. Për veprimin e tij të ulët si njeriu i parë i muslimanëve të Maqedonisë,i cili në thelb duhet të edukon njerëzit dhe jo të sulmon. Më tragjikja e këtij organizimi është se ai nga pjesëmarrësit në këtë manifestim është dëgjuar duke përdorur fjalë të rënda në adres të Ibrahim Shabani.  Vlenë të theksojmë se për këtë veprim skandaloz lajmin mund të lexojmë në Shqipëri, Kosovë, Bosnje, Turqi, etj. Mund të lexoni në Anadolu agency, bota sot, radio sarajevo, etj.

Majko për Klosin: "Veterani" i luftës së Kosovës ka fyer Rugovën

Deputeti i Partisë Socialiste Pandeli Majko ka reaguar sot ndaj deklaratës së ish-kreut të Shërbimit Informativ Kombëtar, Fatos Klosi i cili në një emision kosovar u shpreh se, Kosova nuk mund të çlirohej me politikën e Ibrahim Rugovës.
Majko shprehet në Facebook, se Klosi e ka fyer Presidentin e nderuar Rugova, dhe se, deklarata që Rugova ka qenë tradhtar i Kosovës është po aq e vërtetë, sa ajo që Klosi ka luftuar me armë në dorë.
“Lexova në media që “veterani” i Luftës së Kosovës, Fatos Klosi ka fyer jo vetëm Presidentin e nderuar Rugova. Që Ibrahim Rugova të ketë qenë “tradhtar” i Kosovës, kjo është po aq e vërtete sa Klosi të ketë luftuar me armë në dorë”, shprehet Majko.
Deputeti e quan "shterpë" debatin për luftën e Kosovës, që po bëhet në momentin e gabuar, pasi për Majkon, Kosova duhet të përgatitet për Gjykatën Speciale Ndërkombëtare.
"Sot Kosova dhe publiku shqiptar duhet të përgatiten për Gjykatën Speciale Ndërkombëtare. Ajo do të gjykojë protagonistët e luftës së shqiptarëve. Kjo është padyshim një ngjarje e rëndë. Të gjithë duhet të jemi në krah të UCK, drejtuesve të saj dhe pastërtisë së kauzës së lirisë së Kosovës për të cilën u flijuan heronjtë e vërtetë të Kosovës. Sa më i përçarë që të jetë faktori shqiptar aq më e rëndë do të jetë goditja. Kjo dhe te tjera, janë arsyeja që mendoj se debatet shterpë me “heronj" dhe “tradhtarë” për Luftën e Kosovës janë në kohën dhe vendin më të keq për momentin që kalon Kosova dhe shqiptarët ne rajon. Shpresoj të jetë rastësi", përfundon Majko.

Jankullovska s’kërkon falje për ofendimet

Jankullovska bën fajtore LSDM-në, për bisedat e publikuara nga opozita, pavarësisht se në telefonatat e përgjuara, ajo dëgjohet të ofendojë zyrtarët shqiptarë si indianë dhe fis i egër. Jankullovska thotë se marrëdhëniet me BDI-në janë në nivelin më të lartë, dhe mes partnerëve ka respekt të dyanshëm.

“Opozita thotë shumë gjëra, megjithatë faktet dëshmojnë se ato nuk janë të sakta. Marrëdhëniet tona në Qeveri, në institucione janë në nivel të lartë profesional me respekt të ndërsjellë”, u shpreh Gordana Jankullovska, ministre e punëve të brendshme.

Në insistimin e televizionit Alsat, se nëse nga BDI-ja ka pasur ndonjë lloj reagimi, Jankullovska ironizoi duke pyetur nëse reagimi duhet të na ishte drejtuar neve si media, dhe opozitës e cila ka publikuar bombën. 


A ka pasur ndonjë reagim nga BDI-ja për fjalët që janë përdorur në ato biseda, si indianë…?

“Mendoni, reagim dërguar juve?”, pyeti Jankullovska.

Jo, ndaj jush. Opozita ju akuzoi se ju i keni quajtur indianë ata të BDI-së.

“Duhet t’i pyesni atë që bëjnë këto akuza, jo mua”, u përgjigj shkurt 
Jankullovska.
 
Por, në bisedën e shpalosur pak ditë më pare nga LSDM-ja, Jankullovska dëgjohej t’i referohej disa here shqiptarëve si indianë dhe fis i egër.

Sipas telefonatave të shpalosura nga LSDM-ja, kjo nuk është hera e parë që Jankullovska dëgjohet të ofendojë rëndë komunitetet, jo vetëm atë shqiptarë por edhe romë./alsat-m/

Apr 26, 2015

A i kanë prishur ‘muhabetet’ Hashim Thaqi e Kadri Veseli?

Hashim Thaqi e Kadri Veseli duket se nuk po gjejnë një gjuhë të përbashkët. Të njohur si njerëzit më të mëdhenj në PDK, ata nuk shihen më bashkë si dikur. Duket se zgjedhjet brenda partiake kanë prishur ‘muhabetin’ e tyre.
Shumë herë thuhet se ai që merr vendimet në PDK është ish kreu i SHIK-ut, Kadri Veseli dhe jo lideri i tanishëm Hashim Thaqi, i cili së shpejti duhet të heq dorë nga i pari i partisë, nëse zgjedhet President vendi.
Kryetari i PDK-së Hashim Thaqi vazhdimisht është lënë anash nga bashkëpartiakët e tij. Në fillim i’u largu Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi nga PDK-ja, por me ardhjen e Kadri Veselit në PDK dhe zgjedhjen e tij si nënkryetar të partisë, pak si janë zbehur marrëdhëniet e Thaqit me njerëzit e tjerë të PDK-së, pasi edhe nga shumë të tjerë, Veseli u pa si padëshirueshëm.
Ai që u shpreh më bindshëm kundër Veselit është ish kryeministri Bajram Rexhepi i cili hodhi akuza të shumta ndaj tij. Derisa në vitin 2012 pati fjalë të mira për të, kur ai hyri në PDK, tri vite më vonë pati fjalë krejtësisht tjera. Madje, Rexhepi ka thënë se në momentin që Kadri Veseli vjen në krye të PDK-së, ai do ta lë krejtësisht këtë parti, pasi që e keqja sillet kah ai.
Ajo që na bënë të dyshojmë se Thaqi e Veseli kanë prishur raportet është se ka kohë që nuk janë parë bashkë.

Në Gostivar, publikohet bomba 26-të e LSDM

Sot LSDM-ja në Gostivar e prezantoi "bombën e 26-të, ku, siç thotë kryetari i degës në Gostivar Bllagojçe Tërpeski, paraqitet keqpërdorimi i firmave për qëllime politike. Siç dëgjohet në bisedat e përgjuara telefonike, në pjesën e parë të bisedave kërkohen vetura të firmave që të përdoren për zgjedhjet lokale në Gostivar. Në pjesën e dytë të bisedave kërkohet ndërhyrje në punësime, ku kërkohen që disa persona të punësohen në vija partiake. Edhe në bisedën e tretë kërkohet ndërhyrje në punësime në firmën “Rrugët e Maqedonisë”, në vija partiake. Në bisedën e katërt, kryeministri Nikolla Gruevski e porosit ministrion e Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakieski që të merret Radio Gostivari nga Forumi i të rinjve të VMRO-DPMNE-së. Blagojçe Tërpeski, pastaj paraqet bisedat e dy funksionarëve të VMRO-DPMNE-së, të cilët duke biseduar ndërmjet veti për ndërhyrje të caktuara në vende të ndryshme pune, përmendin se në 150 njerëz të punësuar në institucione shtetërore, patjetër 25 të janë shqiptarë. Funksionarët e VMRO-DPMNE-së po tregojnë procedurën se si kryhet një punësim i caktuar, duke kërkuar edhe mendimin e Komitetit Lokal. Tentimi i tyre është që shqiptarët të mos punësohen. Ministrja e Brendshme Gordana Jankulloska në bisedë me Sasho Mijalkovin i ofendon shqiptarët, duke i quajtur "indianci”. Ndërkaq, kryeministri Gruevski në bisedë me Silvana Bonevën i thotë se u përlan me BDI-në që ta lëshojnë ligjin për “branitelat” në Parlament. Në një bisedë me Gruevskin, Jankulloska rreth ligjit të “branitelave” e përmend se më shumë është për efektin e opinionit. Ajo mendon se ligji është mirë të lidhet me “bli shtëpi-bli banesë”. Në “bombën” e 26-të, të publikuar nga LSDM-ja në Gostivar, dëgjohet se si "zëvendëskryeministri Fatmir Besimi ka kërkuar që të bëjnë marrëveshje parazgjedhore politike për Gostivarin, që të fitojë kandidati nga radhët e BDI-së, Nevzat Bejta". Ndërsa, tek njëra prej bisedave midis Sasho Mijalkovit me Musa Xhaferin, Sasho Mijalkovi këtij të fundit ia shpjegon procedurën e ligjit për “branitelat” duke i thënë se edhe kalon edhe nuk kalon, se është gjë e njëjtë. Sasho Mijalkov, në një bisedë me Musa Xhaferin lidhur me ligjin për "branitellat", lëshon pe duke shprehur qëndrimet e VMRO-DPMNE-së se ky ligj nuk kalon në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë, vetëm se kjo gjë duhet rregulluar pak më politikisht.

Kim Mehmeti: Shqiptarët në duart e banditëve politik që mbështesin regjimet antishqiptare

Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:
“Shqiptarët e Maqedonisë mbetën në duart e kryesuesve banditë të BDI-së dhe PDSH-së edhe shkaku i pafytyrësisë së disa burrështetasve në Prishtinë e Tiranë, të cilët edhe pse e dinin se drejtuesit e këtyre dy partive ishin shërbëtorë të qarqeve policore e politike maqedonase, ata mbështesnin regjimet e këtushme antishqiptarë, duke mbrojtur kështu bizneset e tyre, e jo interesat e shqiptarisë! Me çka edhe një herë u dëshmua vërtetësia e thënies se ujku e njehë mirë “kushëririn” e vet, andaj kurrë nuk e sulmon qenin!”

Apr 24, 2015

Rreziku i rrejshëm nga lufta fetare

Shkruan: Kalosh Çeliku                                                     Hoxhallarë të vetëquajtur me trutë dhe këmbët në legen, nga minarja e xhamisë në Shkup e nëpër katunde me flamurin gjysmëhënë në minare, çirren dhe e shpallin veten “analistë” politik. Dje, “komandantë” fushe të UÇK –ës pa asnjë ushtar në çetë me përjashtim të një plaku, edhe ai Komandant “Askeri” nga Kërçova e sot “politikanë” të dalldisur nëpër parti politike. Pavetëdije se, vëndi (posti) i Kryetarit është Një në shoqatat e “pavarura joqeveritare” dhe partive politike. Problem tjetër është ai se, shqiptarët të gjithë duan të jenë komandantë dhe kryetarë të partive politike.
 Dëshmi kjo e kohës, prandaj edhe kemi kaq shumë parti politike. Moti e kanë thënë italjanët këtë dukuri shkencore për shqiptarët: “tuto albanezi, tuto komandanti”. Fatkeqësi kombëtare: me kokën në grazhd të partive politike shqiptare e palarenë nateditë tek  Partia Neokomuniste, e cila në vend që “bombat” politike  t’i hudhë në Kuvend, i hudhë në rrugë. Përmëkeq, kur sot dihet, se: Profeti i fundit, është Muhamedi a. s. Larg shkojnë dudumët me parashikime teknefese: “një nxitje të një lufte fetare në IRJ të Maqedonisë”. Pavetëdije se, Lufta më e rrezikshme dhe fatale për IRJ të Maqedonisë, është Lufta Shqiptare për Shqipëri Etnike. Shkaku se, ende nuk është zgjidhur Çështja shqiptare në Ballkan. Historikisht, shqiptarët janë ato që nëpër shekuj ia kënë vënë zjarrin Ballkanit. Vetëmse dihet, jo për fe e pasuri personale, azreti Muhemdin a. s. dhe Krishtin, por për Atdhe. Zjarrin, po të duan ia vënë edhe Stambollit në Ditën e sotshme historike.
         Shekuj me radhë jemi lodhur me hoxhallarët e rrejshëm, që në emër të Kur’anit na kanë shitur me pare e pa pare te Baba Dovleti, serbi e rusi. Sot na shesin tek Shtetet arabe dhe Turqia. “Vatani” historik (Perandoria Osmane), po të deshte dhe kishte vullnet politik gjatë pesqind vjetëve pushtimi dhe robërie, moti do të na bënte Shtet Etnik Shqiptar me “tapi” zyrtare. Shembull më i freskët, nënshkrimi i hoxhallarëve pas Luftës së Dytë Botërore në emër të popullit shqiptar, se: shqiptarët e Kosovës (Rumelisë) nuk duan të bashkohen me Shqipërinë, po dëshirojnë të mbeten nën Serbi. Përçudi, mu soji i këtyre hoxhallarëve të sotshëm me çallmë turku në kokë e flamur me gjysmëhënë në minare, sot paraljmërojnë rrezikun e një “lufte fetare”?! E, jo të një Lufte çlirimtare shqiptare.
         Larg. Shumë larg, është “Lufta fetare” në IRJ të Maqedonisë. Shkaku, se: Rilindasët tanë moti e kanë mbjellë farën me hebe në krah në këto troje. Mësuesët vullnetar të ministrit të parë shqiptar të arsimit Ernest Koliqi, që asaj kohe hynin në klasë me vjershat e Naim Frashërit, Vaso Pashë Shkodranit, Asdrenit, Gjergj Fishtës, Çajupit, Jeronim De Radës, Ali Asllanit, Filip Shirokës, Ndre Mjedjes e Serembes… ishin mësuesë të armatosur me fenë e Rilindasit Vaso Pashë Shkodrani: Feja e shqiptarit, është shqiptaria. Pemët e tyre që i mbollën nëpër vite, sot kanë dhënë fryte. Shtat kanë hedhur mes këtyre maleve. Hoxhallarët e rrejshëm “musliman”, sot  kur t’u teket, nuk mund t’i nxjerrin shqiptarët në rrugë për të drejta fetare  në “protesta paqësore” e as me provokime për “pranverë arabe”. Edhe, nëse Zaevi e hudhë para kamerave televizive “bombën” e premtuar politike të kahmotshme për rastin “Monstra” te xhamia e “Jahja Pashës”, në Bit-Pazar. Përsëri ta dalldisi rininë shqiptare, nxjerrë nëpër Çarshi me “pranvera arabe” e flamuj turko-arab në ballë të protestave “paqësore”. “Bombat” politike të Zaevit, vështirë sot shpërthejnë mes popullatës maqedonase, e ku më tek ajo shqiptare. Barotin e kanë të lagur nga Moti i djeshëm me shi e dëborë përpara Qeverisë. Maqedonia, hë për hë në këtë “përshesh” politik me kos lope të cofur, nuk ka rrezik nga një Luftë fetare, po nga një luftë partiake për pushtet. Rreziku më i madh i Maqedonisë, është Lufta Shqiptare. 
         Punë tjetër është ajo se, shqiptarët historikisht kanë pasur edhe argatë pune që e kanë shitur veten lirë në Bit - Pazar. Trashëgim gjaku, që veten e kanë lënë pa shtëpi duke i strehuar të huajt nëpër kullat shqiptare. Edhe sot, i ke me qerre. Punemadhe. Lajm i mirë, kohën e fundit për duartrokitje: dorëheqja e disa funksionarve (mishit egër) nga postet politike partiake. Koha është, partitë politike shqiptare e kanë shansin të pastrohen nga disa kalorës të arratisur trusakatë, që në gjak e shpirt e kanë intersin personal të përfitimit të posteve politike e pasurive materiale e jo të popullit shqiptar. Shtegu historik, është dhiareve pas Çuke: shqiptarët nuk duhet të ecin këmbadoras pas gomarit me samarë në shpinë, por pas Ujk Malit, Tigrit e Luanit.
         Mirë do të ishte këto misoinarë të “Allahut” e Dexhallit, sot mos merren me “politikë madhore” në xhami. Partive politike shqiptare me vite t’u ngatërrohen nëpër këmbë. Zotin (Allahun) ta fusin me të dy këmbët në politikë. Përmëtepër, t’i rrasin hundët në politikën shqiptare. Arsye, se: ende i kanë trutë dhe këmbët në legenin pa ujë në Qeverinë e “Vëllazërim – bashkimit”. Mjafton që, “xhematin” sot për sot e kanë në xhami dhe ta udhëzojnë drejtë rrugës së Zotit (Allahut) dhe “Vatanit”. Porosinë e Madhe e kanë nga Rilindasët shqiptar. Unë vetëm e kam përsëritur me qindra herë nëpër libra dhe shkrimet e mia publicistike në mjetet e informacionit.
         O burra me çallmë turku në kokë e Kur’anin nën sjetulla, nëse më doni si “xhematë” në xhami, punë e lehtë për marrëveshje fetare. Dialog “politik”. Mund ta bëjmë në çdo kohë dhe vend. Kushti i vetëm si mysliman shqiptar: e dua flamurin kombëtar kuqezi të valojë në minare të xhamive me shqiponjën dykrenare! Njëzëri si besimtarë, para botës ta shpallim Xhaminë Shqiptare. Tek atëherë, do t’i lutem Zotit Madh (Allahut), pesë “vakte” t’i falem në xhami. Përndryshe, nëse Dexhalli “pa dallim feje e kombësie”, i pari e nxjerrë flamurin kuqezi kombëtar shqiptar në minare, mos ma merrni për të madhe, ika t’i lutem Dexhallit para këmbëve të Hoxhës Allahut. Ku ta di unë, edhe ju si shqiptarë, se: Dexhalli nuk është “mysliman”, po armiku i Allahut?! Dexhallin nuk e pollën në shtrat shqiptarët, po Allahu. Punë tjetër është ajo, se me cilën grua Hanëm i polli gjithë këto kopila?! Publikisht kur dihet se, Allahu nuk ka grua besnike e as fëmijë. Nuk ka dashur si ne të ketë obligime familjare.
         Hi-hii-hiii… Përpiqem nateditë me mish e shpirt t’i besoj deri diku Zotit Madh (Allahut). Politikës “madhore” shqiptare. Dihet, jo kësaj që e propogandojnë para kamerave televizive me trumbetat e Dexhallit hoxhallarët e rrejshëm dhe partizanët e Partisë Politike Neokomuniste, po asaj të Ditës Nesërsme...

134 vjet nga rënia heroike e Mic Sokoli

Mic Sokoli lindi në vitin 1839 në Fang të Bujanit, Tropojë dhe vdiq në vitin 1881, ishte luftëtar i shquar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit.
Mic Sokoli rrjedh nga një familje patriotësh. Udhëhoqi njësi të mëdha luftarake të Lidhjes në shumë beteja. u shqua për strategji, gatishmëri dhe trimëri. Mori pjesë aktive në luftimet e Shkupit, Prizrenit, Ferizajit, Gjilan, në Gjakovë kundër Mehmet Ali Pashës, u dallua në betejën e Nokshiqit kundër agresorëve malazezë, luftoi në Plavë e Gucia, në Hot, Grudë, Tuz. Pastaj në rrafshin e Kosovës në betejën e madhe të Shtimes, të Carralevës, dhe së fundmi në atë të Slivoves nga ku dhe ra heroikisht.
Në betejën e Slivovës në afërsi të Shtimjes, në (prill 1881) kundër forcave osmane të Dervish Pashës kreu një akt trimërie të rrallë duke i vënë gjoksin topit të armikut dhe ra heroikisht në fushën e betejës duke frymëzuar të gjithë luftëtarët e tjerë të vazhdojnë luftën me trimëri e krenari.
Mici ra heroikisht në moshën 42 vjeçare, duke lënë pas gruan dhe 2 fëmijë, një djalë dhe një vajzë. Më shumë se një shekull më pas, po një nip i tij e vazhdoi aty ku e la Mici, aty ku e ndërpreu Lidhja Shqiptare. Ai kishte trashëguar nga gjenet e Micit trimërinë dhe shkathtësinë ushtarake. Ky nip i Mic Sokolit, ra dëshmorë duke luftuar për Bashkim Kombëtar, dhe quhet Tahir Sinani.
Shumë ngjarje dhe luftëtarë të Epokës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit u përjetsuan përmes epikës historike, mirëpo vendin e parë e zë Mic Sokoli, prijësi i Krasniqes, biri i Sokol Ramës nga Malësia e Madhe. Heroizmi i pashoq i Micit u kthye në legjendë, dhe këngët për të jehuan nëpër vite duke mbërritur deri tek ne.

Terrori sllavomaqedonas ndaj nënave shqiptare!

Mallkimi i një nëne shqiptare

Shqiptarët në Maqedoni të terrorizuar nga pushteti sllavomaqedonas. Shqetësimi nga ky terror më së miri shprehet nga dhembja e një nëne, asaj të luftëtarit Rexhep Rexhepi invalid i luftës në Maqedoni.
Ajo e shpreh me saktësinë që vetëm një zemër mund ta shpreh, një zemër që mund ta ndjej dhembjen për tre djemtë të arrestuar përnjëherë, pas një ndërhyrje brutale policore. “Në tri shtëpitë e mia mi kallën fëmijët, gratë mi trenun... mjera unë”! Kjo është dhembja që nuk mund të shpjegohet ndryshe e një nënë zemër kallur, e cila sikur nuk gjen shpresë tek askush për drejtësi.
Qindra shqiptarë që nga lufta në Maqedoni kanë përfunduar burgjeve, jo për shkak të krimeve ordinere, por për shkak se nuk kanë pranuar ti nënshtrohen pushtetit sllavomaqedonas, ndërkohë që janë duke vazhduar operacionet e terrorit edhe në pjesët tjera të Maqedonisë.
Janë vetëm nënat shqiptare në Ballkan që terrorizohen për fëmijët e tyre në këtë mënyrë, pa pikë mëshire!
Shqiptarët kudo janë duhet të tregohen më të dhembshur dhe më solidar për dhembjen e kësaj nëne të tre vëllezërve Rexhepi, si simbol të dhembjes shqiptare.BS

MPB: Bastisjet në Kumanovë u bënë për armëmbajtje pa leje

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për aksionin e djeshëm në Kumanovë, ku u bastis shtëpia e familjes Rexhepi dhe u arrestuan dy anëtarë të kësaj familjeje.
Nga MPB-ja thonë se është vepruar në bazë të urdhrave gjyqësore, përkatësisht janë kryer bastisje në tre lokacione në Kumanovë. Gjatë bastisjeve janë konfiskuar gjithsej 800 gram TNT, flamur i Shqipërisë me mbishkrim Ilirida, ftesë të UÇK-së, dhjetëra CD, telefona celularë dhe SIM kartela, USB memorie, kompjuterë dhe foto të ndryshme.
Pas zbardhjes së plotë të rastit, ndaj njërit nga vëllezërit Rexhepi do të ketë padi penale për “armëmbajtje pa leje”. NPB gjithashtu njofton se ndaj personit të njëjtë edhe më herët ka pasur padi penale për sulm ndaj personit zyrtar dhe tregti të paligjshme me armë.
Në njoftimin e MPB-së askund nuk përmendet incidenti në fshatin Gushincë, gjë që aludon atë se burgosjet nuk kanë të bëjnë me incidentin në fjalë, ndryshe nga përshtypja që u krijua në opinion se arrestimet vijnë si pasojë e incidentit në fjalë. 

Apr 22, 2015

Lidhja Arabe diskuton për krijimin e një force të përbashkët ushtarake

KAJRO (AA) - Shefat e shtabeve të vendeve anëtare të Lidhjes Arabe u mblodhën në kryeqytetin e Egjiptit në Kajro për të diskutuar rreth "Forcës së Përbashkët Arabe", raporton Anadolu agency (AA).
Liderët ushtarak të cilët u mblodhën në Selinë e Përgjithshme të Lidhjes Arabe në Kajro të Egjiptit janë duke diskutuar zbatimin e vendimeve të marra në samitin e vendeve arabe të mbajtur në muajin e kaluar në Sharm el-sheik për krijimin e "Forcës së Përbashkët Arabe".
Në takimin e mbajtur nën kryesimin e Shefit të Shtabit të Egjiptit, Mahmud Hixhazi i cili ka mbajtur një fjalim, është theksuar se me forcën e planifikuar që do të krijohet ata nuk synojnë të kenë si objektiv asnjë vend.
Hixhazi ka theksuar se roli i “Forcës së Përbashkët Arabe” që është planifikuar të krijohet do të jetë me qëllimin për luftën kundër terrorizmit. Ai ka theksuar se është e qartë se forcat e armatosura kombëtare të vendeve nuk janë të mjaftueshme në mënyrë të vetme në luftën kundër terrorizmit, duke u shprehur se në situatat e detyrueshme për një ndërhyrje të shpejtë mekanizmi për të krijuar një fuqi ka marrë formën e nevojës.
Hixhazi në lidhje me ndërhyrjen e armatosur në fjalë,  theksoi se ajo do të realizohet me kërkesën e vendeve pa prekur sovranitetin e shteteve.
Ndërsa Sekretari i përgjithshëm i Lidhjes Arabe, Nebil el-Arabi, u shpreh se forca e re që do të krijohet nuk është në kuptimin për krijimin e një aleance të re ushtarake apo për krijimin e një ushtrie kundër ndonjë vendi, por kjo është për të operacionalizuar marrëveshjen e Lidhjes Arabe.
Arabi duke theksuar se kjo forcë do të operojë në vendet arabe duke krijuar hapësirë kundër terrorizmit, ai gjithashtu iu ka bërë thirrje shefave të shtabeve të vendeve anëtare që të krijojnë mekanizmat e nevojshëm në kuadër të vendimit të marrë.
Më 29 mars në Sharm el-sheik të Egjiptit në takimin e Lidhjes Arabe ishte marrë vendimi për krijim e "Forcës së Përbashkët Arabe" me synimin për të zgjidhur problemet e përbashkëta. Pas marrjes së vendimit ai u nënshkrua nga ministrat e Jashtëm të vendeve Arabe dhe brenda 1 muaji u bë thirrje për takimin e autoriteteve të forcave të armatosura të vendeve të Lidhjes Arabe.

Orav: Negociatat mes VMRO-së dhe LSDM-së, të domosdoshme për zgjidhjen e krizës

Ambasadori i BE-së Aivo Orav mendon se është mirë që ne nuk dimë shumë në lidhje me negociatat midis VMRO-DPMNE dhe LSDM-së me ndërmjetësimin e euro-deputetëve, sepse nëse dimë më shumë, atëherë do të ketë deklarata për mediat, njoftime. Muajin e kaluar ne kemi parë mjaft njoftime për mediat nga të dyja palët .Sipas Oravit, është mirë që bisedimet kanë filluar, sepse në një situatë krize, herët a vonë, patjetër duhet të ulen për të negociuar. Në intervistën që do të transmetohet sonte prej orës 22. 30 minuta në emisionin "360 shkallë" në Alsat, Orav përgjigjet në pyetjen - se a duhet rritur niveli i ndërmjetësimit evropian që të ketë rezultat nga negociatat. 

Gazetarët vendosën kurora mortore para qeverisë

Gazetarë, aktivistë dhe politikanë dolën në protestë para Qeverisë duke vendosur kurora me lule, me mesazhin përmortor “Lamtumira e fundit”. Një kurorë e njëjtë, mbrëmë ishte vendosur para shtëpisë së gazetarit Borjan Jovanovskit, redaktor i portalit “Nova TV”. Tubimi i sotëm ishte në shenjë revolte kundër këtij akti.

“Thamë se kurorën do ta vendosim para Qeverisë, por kjo nuk do të thotë se ne mendojmë që Qeveria e ka porositur kurorën, por se Qeveria dhe institucionet kanë mundësuar një klimë në të cilin njerëz të caktuar marrin guximin dhe kërcënojnë jetën e gazetarëve dhe njerëzve që mendojnë ndryshe dhe shkruajnë në mënyrë kritike. Kemi situata ku në televizionet kombëtare, për një grup të madh gazetarësh, kërkohej eliminimi i tyre ndërsa prokurori publik nuk ka reaguar. Prokurorin publik e emëron Qeveria, prandaj kjo kurorë me mesazhin “Lamtumira e fundit” do të vendoset këtu, si paralajmërim se ndoshta nesër, vërtetë dikush mund të likuidohet dhe atë përgjegjësi duhet ta bartin këta njerëz këtu”, deklaroi Sashka Cvetkovska, gazetare e Nova TV.

Gazetarët kërkuan gjithashtu nga ministria e Brendshme që të gjendet përgjegjësi i këtij akti. 

“Kërkojmë mbrojtje policore për kolegun tonë Borjan Jovanovski dhe nëse kjo nuk bëhet do të konsiderojmë se ekziston pjesëmarrje direkte e njerëzve që e kanë kryer këtë krim, me pushtetin, përkatësisht Ministrinë e Brendshme. Gjatë gjithë viteve, të gjithë ne kemi pasur kërcënime të mëdha, por këtë kërcënim, menjëherë pas vdekjes së Nikolla Mlladenovit, e konsiderojmë si më të rrezikshëm, prandaj nuk duhet të qëndrohet duarkryq dhe heshtet për kërcënimin dhe incidentin e tillë”, tha Biljana Sekulovska, Nova TV.

Mbrëmë, një person i panjohur ka trokitur në shtëpinë e gazetarit, duke i dorëzuar gruas së tij, kurorën me mbishkrimin “Lamtumira e fundit” duke thënë se ajo është nga Todor Aleksandrov. Në shtëpi, në atë moment kanë qenë edhe fëmijët e mitur të Jovanovskit.

“Nga kërcënimet e shumta që ka marrë Borjani ose unë dhe kolegët e tjerë që guxojnë të shkruajnë tekste kritike për punën e Qeverisë, kjo na tronditi më së shumti. Na tronditi sepse në shtëpi ishin fëmijët e Borjanit, që janë vetëm 7 dhe 9 vjeç, dhe që nuk dinin si të reagonin. Ne as nuk dinim t’ua sqaronim atë që po ndodhte, por më së shumti u trondit vajza e madhe e Borjanit”, u shpreh Svetlana Jovanovska, motra e Borjan Jovanovskit.

Borjan Jovanovski dhe gazetarët që punojnë në portalin Nova TV, janë të njohur si kritikë të zëshëm të pushtetit aktual, me publikimin e shumë hulumtimeve për aferat e mundshme të korrupsionit për funksionarë të lartë qeveritarë. Kërcënimi ndaj Jovanovskit është dënuar edhe nga SHGM-ja e cila iu bëri thirrje autoriteteve të hetojnë urgjentisht rastin. 

“SHGM-ja dënon ashpër kërcënimin morbid për jetën e gazetarit Borjan Jovanovski dhe familjes së tij. Dërgimi i kurorës me lule, me mesazhin “Lamtumira e fundit” në shtëpinë e gazetarit Jovanovski, është akt qyqar kundër të gjithë gazetarëve në Maqedoni. Ne solidarizohemi me Jovanovskin, ndërsa autorëve të këtij kërcënimi u dërgojmë mesazhin se pavarësisht kërcënimeve të tilla, gazetarët nuk do të zmbrapsen nga misioni i tyre i informimit të opinionin për realitetin në Maqedoni”, thonë nga SHGM-ja.

Sot, kërcënime përmes Fejsbukut ka marrë edhe gazetari Zoran Bojarovski i cili e ka paraqitur rastin tashmë në polici./alsat/

Apr 20, 2015

Rama, në Bruksel për deklaratën për bashkim kombëtar

Vetëm dy javë pas deklaratës se Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen në mënyrë klasike nëse Bashkimi Evropian vonon procesin e anëtarësimit të dy vendeve, kryeministri Edi Rama do të udhëtojë drejt Brukselit ku pritet të zhvillojë takime me krerët e institucioneve evropiane.

Të martën kryeministri shqiptar do të jetë në Bruksel, vizitë e cila zhvillohet në një moment kur tonet e Tiranës janë ashpërsuar ndjeshëm ndaj politikave të zgjerimit që BE po aplikon ndaj Shqipërisë dhe Kosovës, përcjell albeu.

Rama ka kritikuar javët e fundit mungesën e liberalizimit të vizave për qytetarët kosovarë me vendet e zonës Shengen, si dhe shtyrjen e hapjes së negociatave për anëtarësim të Shqipërisë me BE-në. Gjithashtu, BE ka dënuar deklaratën e Ramës për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës, por kritikat e Brukselit janë pritur me indiferencë nga kryeministri shqiptar.

Rritja e shpejtë e numrit të azilkërkuesve shqiptarë në pak ditë në vendet e Bashkimit Evropian, pritet të jetë një çështje tjetër që do të diskutohet midis Ramës dhe zyrtarëve të Brukselit. /Telegrafi/

Nepotizmi në BFI dësmohet në fotot e Sulejman Rexhepi


Mediat në vend kishin dëshmuar se ne BFI po vëlon nepotizmi, të njëjtin informacion e përgënjeshtruan zyrtarët e BFI-së. një fjalë e urtë popullore thotë: “ Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtëra”, andaj si duket përgënjeshtrimet e zyrtarëve të BFI-së janë të pavërteta meqë fotot flasin për realitetin brenda BFI dhe institucioneve të saj. Mediat kishin njoftuar se në Rijasetin e BFI, Medresenë Isa Beu, Fakultetin e Shkencave Islame dhe shërbimeve tjera të BFI-së janë të punësuar bashkëfshatarë të Sulejman Rexhepi. Shkrimi i gazetarit të “Dnevnik” ku fliste për një fenomen të një fshati të Shkupit si qendër kadrovike e BFI-së. Tani ju shpalosim foto ku do të keni mundësi të shihni nepotizmin e vërtetë në BFI të bërë nga Sulejman Rexhepi.
Fotoja nr.1

Prononcimi mediatik i Sulejman Rexhepi për mediat e shkruara dhe elektronike që vjen pas një aktiviteti të paraleles së vajzave në Shkup të Medresesë Isa Beu. Në foto shihet Sulejman Rexhepi, Ibrahim Idrizi- drejtor i Medresesë, Sabedin Ameti- kryeimam në muftininë e Shkupit.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Foto nr.2

Në këtë foto shihet se si Sulejman Rexhepi pranon vendimin për akreditimin e Fakultetit të Shkencave Islame në Shkup. Këtu kemi Sulejman Rexhepi dhe nipin e tij Zekirija Metushi i punësuar në FSHI.