May 6, 2015

OPINION:O Milet, Mbreti ka brina

Shkruan: Fatih Omeri nga Gostivari         

Populli  jone  i dashur ne shume  raste kur nuk shkojn punet  ashtu sic duhet  perserisin fjalet e berberit tashme te famsheme per ne ‘’O milet, mbreti ka brina’’ kjo si peralle e ruajtur deri me sot, kete here nuk do ta perseris kete nga shkaku se po ndodh qe ne si besimtar e perjetojme si te vertet por kuptohet  me dimensione tjera ,do me lejoni qe emrat e Mbretit dhe berberit  si dhe brinat ti perseris ashtu sic jane por duke aluduar ne nje prijes  dhe parin e tij  qe diteve te fundit u rezikohet ‘’Mbreteria’’ kurse ‘’Mbretit’’ i rezikohet  ajo copeza qe i mbulonte ‘’brinjte’’ pra behet fjale per ‘’kuroren’’. ‘’Mbreti’’ i sodit  qe shum ‘’berbera’’  ka shkarkuar nga posti pasi qe duke kryer vazifen e tyre si ‘’berbera’’ kishin verejtur se ne koken e ‘’Mbretit’’ kishte dicka te pa zakont e qe asesi nuk i takon nje personaliteti si ai .’’ Mbreti’’ nga frika qe  ‘’berberi’’ mos flas per ‘’brinat’’  (i pamoralshem, i shitur,tradhtar, e cka jo tjeter), pra e shihni se me te vertet eshte frik e madhe dhe kto ‘’brina’’ nuk duhet te plasohen edhe ne popull se na ha dreqi  e cka  tash rruga me e lehte eshte  qe te  shkarkohet ‘’berberi’’  ne menyr qe kur te vjen ai i riu t’i humbin shenjat  e ‘’brinave’’ e keshtu nuk bahet nami se nje ‘’berber’’ shkarkohet dhe shpallet per tradhetar e keqperdorues i detyres e keshtu me rradh ‘’ Amin’’ pason korri njezeri  ‘’Amin’’ se edhe per kta te ngratet nese shqiptojne  ndonje shkronje jashta ‘Aminit’’  kendohet ‘’ Amini’’ ... ‘’Mbreti’’ me kete tempo te diktatures  vazhdon e te mbes sundues me vite te tera, por ama nese kthejm koken mbrapa se valle sa ‘’berbera’’  u shkarkun si ‘’tradhtar’’ nuk kemi koh as ti numerojm jo per dicka tjeter por me te vertet jan shum ne numer e koha nuk premton qe te flasim per te gjithe ,ata u perzune vetem se per nje gje tashme te njohur per ne, ata kishin arritur qe t’i zbulojne  vetem majat e ‘’brinave’’ ( krime te vogla qe nga injoranca nuk i fsheh se i duket shkathtesi te jesh hajdut e hajn ), kurse ky  i fundit dhe ai me i rezikshmi per ‘’Mbretin’’ nga shkaku se nuk do ta posedoj at luks me qe ta shkarkon  se perfunduan te gjith ata qe qethnin mbretin qe te duket sa me bukur para popullit .’’Veziri’’  i fundit eshte me i rezikshmi sepse ai e ka pa me syt e ballit dhe eshte deshmitar se ‘’mbreti’’ posedon ‘’brina’’  se ai me te vertet punon kunder kushtetutes  qe se fundmi  me nje ser deklaratash permend  kete kushtetut qe para rastit  as qe i ka ra ne mend  te permend te njejten e lere me te debatoj mbi ate, por ajo cka eshte me kryesorja se i njejti ka qen edhe me larg nga kushtetuta e Allahut xh.sh. do themi se kushtetuten e mesiperme mund ta ndryshosh pasiqe ti je ‘Mbret’ dhe ‘Aminat’ i merr si korri me i bukur qe ka egzistuar  ndonjeher  me nje ton te njejte nga frika qe u ka hy ne palce , sidoqofte ate cka deshta te them  eshte se ne kushtetuten e Allahut  xh.sh nuk ka ndryshime, rregullat jan te njohura, valle a e dini qe ne mos para popullit   ne diten e gjykimit patjeter  do te japim llogari ku cdo gjymtyr do te tregon te verteten se cka ka perjetuar,  po, po  edhe ‘’brinat’’  do te japin xhevap. ‘’Mbreti’’ duket i frikesuar dhe ka filluar te i numeron ditet e fundit nga shkaku se ky ‘’Veziri’’ i fundit ka filluar qe te verteten ta plasoj edhe ne popull nga se nuk mundi ta duroj edhe me hajnin e shfaqur ne institucionin me te larte fetar filloi te tregoj se ‘’Mbreti’’ ka ‘’brina’’ e qe dita dites besimtaret po binden ne deklaratat e shumta te ‘’berbereve ‘’ tjere te shkarkuar me pare qe ia thonin si kenge neper deklaratat e tyre televizive tashme te famshme ne rrjetet sociale  ‘’O Milet, Mbreti ka brina’’ pra duke aluduar se ‘’Mbreti’’  eshte kodosh se ai ka  bashkpunuar  me strukturat e sherbimeve sekrete te jugosllavise por edhe ata te vendit  ,bashkpunimi tjeter me strukturat  ekstremiste ne vend dhe se nga po te njejtit ekstremiste merr  fonde te majme nga vende te ndryshme te botes, Edhe shum deklarata tjera nje nga nje ia thonin ‘’berberet ‘’ Por ama eshte e cuditshme me ata ‘’berber’’ qe pasi ‘’mbretin’’ e shpallen me ‘’brina’’ e shpallen pra kodosh sot mund ti vereni edhe ne rrjetet sociale se si kane shkuar per t’i puthur edhe kembet por me e keqja qe eshte se puthja perfundon ne kepucet  e ‘’Mbretit’’ aq shum e kajn degraduar veten qe ata para syve shohin vetem materijal  pra edhe  ‘’brinat’’  i puthin vetem te jene brenda ‘’mbreteris se friksuar’’, te i perbadhojne te kqijat e ‘’mbretit’’ e qe te kqija per besimtaret tane edhe vet ata i konfirmonin neper deklarata  televizive,postime ne facebook ,fetva,ligjerata e mexhlise , pasi qe u shkarkonin nga detyra, por sot me sa fytyr i drejtohen opinionit ne perkraheje te ‘’brinave’’ te ‘’mbretit’’ une dhe besimtaret ne pergjithsi  sinqerisht jemi te habitur . ‘’Mbreti’’ sikur edhe ti kthen te gjithe ‘’berberet’’ e shkarkuar nga ai dhe pikerisht  ata te shpallur  si tradhetar  kurse une  besoj se ne popull ende kemi burra qe nuk e perballojne dot  te marin temena karshi ‘’Mbretit’’ edhe pse ai do te mundohet te ben c’mos qe ti joshe keta te ngratit  pasiqe sot si asnjeher me par  i dridhet  kolltuku , por ama nuk  do te ket mundesi qe ti fsheh ‘’brinat’’ nga shkaku se dikush kete rradhe eshte i guximshem te perballet me ‘’mbretin’’ dhe ‘’berberat ‘’ apo hyzmetqaret  qe gjith diten flasin per menhegjin (rrugen )  e drejte dhe bejn perqarje te medha ne xhemat  saqe ‘’mbretin’’ per ta shpallur si murted (person qe del nga feja) e kane si ‘’Bismilah’’  e te mos flasim per etiketime tjera ,kurse naten i bejn planet bashk se si e si do te mund te shkepusin ndonje fond nga jasht me teper kjo eshte munafikllek(dyftyrsi ) e poshter qe bejne ata andaj kete rradhe ka shum njerez te paster ne kete institucion qe do sakrifikojne gjithcka , deri ne fund me cdo kusht qe ta clirojn institucionin me te lart fetar ne vend, kurse ‘’berbereve’’ apo tradhetareve u themi  qe shume mire e dijm se jeni  sahanalepires dhe i zbukuroni gjerat shum bukur qe populli te mendoj se me te vertet ju keni te drejte por ama dicka nuk mund te fshihet nga memoria e ketij popullit e ato jan deklaratat e juaja te famshme ne opinion ‘’O Milet, Mbreti ka brina’’ po pra ‘brinat’’ asesi ti fshihni , keshtu mos haroj tju them se ju pasi qe u rreshtuat perkrah padrejtesis dhe personalitetit  te deshmuar si kodosh e te deklaruar edhe nga goja juaj , sot e tutje edhe ju nuk dalloheni nga ‘’Mbreti’’ i juaj,  sot e tutje edhe ju i treguat ‘’brinat ‘’, andaj une perfundoj me kete thenje ‘’O Milet, Mbreti(Rezili) dhe kto rreth tij jan me’’ Brina’’.


Marrur nga: Fokusinews

No comments:

Post a Comment