May 20, 2015

Gruevski - Zaev negociuan mbi 10 orë, nuk ka detaje

Negociatat midis dy liderëve të partive kryesore maqedonase VMRO-DPMNE dhe SDSM (Lidhja Social Demokrate Maqedonase) kanë zgjatur për rreth 10 orë, por dyja palët nuk kanë dhënë detaje mbi takimin, që u zhvillua prej dje pasdite në Strasburg.
Burime pranë Parlamentit Europian deklaroi se bisedimet kanë zgjatur deri në orën 3.30 të mëngjesit dhe se ndërmjetësues të tyre ishin eurodeputetët Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Richard Hoëitt, por edhe eurokomisioneri për zgjerim Johannes Hahn, transmeton IBNA.
Eurodeputeti Ivo Vajgl në një deklaratë të shkurtër për mediat ka theksuar se takimi ka qenë i vlefshëm dhe se sipas tij, sot të dyja palët do të dalin me një deklaratë të përbashkët për përmbajtjen e bisedimeve për gjetjen e një zgjidhje të krizës politike në Maqedoni. Takimi u zhvillua me dyer të mbyllura ndërsa pjesë e delegacioneve ishin edhe zyrtarë të lartë të të dyja partive politike. Në radhët e palës së partisë në pushtet ishin edhe ministri i jashtëm
Nikola Popovski, por edhe shefi i shkarkuar i shërbimit sekret Saso Mijalkov.
Ndërsa nga ana pala e SDSM-së ishin Zoran Zaev bashkë me Renata Deskoska dhe Robert Popovski. (INA)

No comments:

Post a Comment