Skip to main content

Gruevski shpreson, Merkel akoma mendon!

Nga kabineti i kancelares Merkel, deklaruan për “Lajm”, se takimet për javën e ardhshme do të prezantohen ditën e premte (nesër)
Shkup/Berlin, 16 prill - Nuk ka konfirmim zyrtar se do të realizohet takimi i shumë përfolur me kryeministres gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski, kanë konfirmuar për “Lajm” nga kabineti i kancelares gjermane dhe nga selia e partisë së saj në Berlin. Kjo është përgjigje e spekulimeve se Gruevski dhe Merkel mund të takohen javën e ardhshme, në lidhje me krizën aktuale politike në Maqedoni.
Nga kabineti i kancelares Merkel, deklaruan për “Lajm”, se takimet për javën e ardhshme do të prezantohen ditën e premte. 
 “Ju falënderojmë për pyetjen tuaj, mirëpo takimet e kancelares për javën e ardhshme zakonisht paralajmërohen nga zëdhënësi i saj në preskonferencën qeveritare të ditës së premte. Për këtë arsye, tani nuk mund të prononcohemi për takimet gjatë javës së ardhshme”, thanë për “Lajm” nga press-shërbimi i kabinetit të kancelares gjermane Merkel.
Edhe përkundër tentimeve të bëra, nuk arritëm të sigurojmë qëndrim lidhur me këtë takim të përfolur nga zëdhënësit e qeverisë së Maqedonisë Aleksandar Gjeorgjiev dhe Muhamet Hoxha. Jozyrtarisht marrim vesh se në Qeveri ende shpresojnë se mund të realizohet ky takim. 
Spekulimet për takim të mundshëm pranveror Gruevski-Merkel u paraqitën për herë të parë kur kryeministri grek Aleksis Cipras më 23 mars realizoi takim zyrtar me Angela Merkel në Berlin, por u përsëritën edhe më vonë për shkak se partia CDU e kancelares Merkel dhe VMRO-DPMNE e kryeministrit Gruevski, i takojnë familjes së partive popullore evropiane. 
Mosrealizimi eventual i këtij takimi, do të jetë edhe një dështim për politikën e jashtme maqedonase, pasi kohë më parë presidenti i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker, anuloi takimin me Gruevskin, me arsyetim se një takim i tillë do të ishte “oportunist” në këtë moment. 
Dështimi njëkohësisht do të ishte edhe një shuplakë e re për qeverinë e Maqedonisë në këtë kohë të krizës politike edhe atë jo vetëm nga Komisioni Evropian, por edhe nga partitë popullore evropiane, ku VMRO-DPMNE ka statusin e anëtares shoqëruese. 
Partitë europiane popullore për momentin kanë 11, nga gjithsej 28 anëtarë në Komisionin Evropian. (i.s.)

Comments

Popular posts from this blog

Dromca memoaresh të Sulejman Rexhepit (PJESA I)

Dromca memoaresh KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË

Miq të dashur! Vëllezër e motra! Para do kohe, një mikut tim të ngushtë ia dhashë dorëshkrimin tim me memoare për t’i lexuar dhe, eventualisht për t’i redaktuar, meqë është njeri i pendës. Ish-shefit tim të kabinetit,H. Agron Vojnikës, i kisha thënë që do t’ia jepja këtë dorëshkrim me kusht që ta botonte pasi të bëhesha për rahmet. Por, meqë gabova dhe ia dhashë mikut për tí lexuar, megjithatë, është kohë e turbullt, kohë kur nuk mund t’i besoshë as vetes ndaj dhe, duke dyshuar se mund t’i keqpërdorë memoaret e mia, vendosa që t’i botoj vetë, në këtë faqen time elektronike. Së shpejti do të keni rastin t’i lexoni memoaret nga dorëshkrimi im, me titull KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË
HYRJA Bismilahi rrahmane rrahim! Ky do të jetë titulli i përmbledhjeve të memoareve të mia në këtë faqe elektronike dhe më vonë edhe në librin tim të radhës. Një nga format më të rënda të shkrimit pa dyshim që janë edhe memoaret. Memoaret, kujtoj unë, jan…

VELIJAJ: SHEFI I PROKURIMIT NË MPB KËRKOI 100 MIJË EURO PËR SHTIMIN E FAQEVE TË PASAPORTËS

Secila kërkesë e përfaqësuesve të kompanisë austriake, OeSD realizohej nga zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Sipas Natali Velijajt, kjo bëhej në këmbim të ryshfetit. Mes tjerash përmend një yll të mistershëm në pasaportat e Kosovës që ishte futur jashtë marrëveshjes së dizajnit. Për pranimin e pasaportave, austriakët sipas Velijajt kishin paguar 7 mijë euro ryshfet. Ajo thotë se EULEX-i kishte larguar nga rasti prokuroren Drita Hajdari kur ajo kishte nisur të hetonte austriakët dhe shoferin e Kadri Veselit, Bashkim Shalën.

Një grup punues kishte përcaktuar dizajnin e pasaportave biometrike të Kosovës. Detajet e saj dhe shenjat e sigurisë nuk vërehen me sy. Por, një kontingjent pasaportash me një yll në kartën e të dhënave ishte sjell nga kompania austriake OeSD. Natali Velijaj, ua kishte tërhequr vërejtjen austriakëve për këtë detaj që nuk ishte i miratuar në grupin punues në të cilin ishin pjesëmarrës, Blerim Rexha, Blerim Camaj, Bekm Hoxha, etj. Austriakët sipas Velijajt…

Qeveria: Të gjitha institucionet shtetërore të garantojnë zgjedhje të lira dhe korrekte

Në prag të Zgjedhjeve Lokale 2017, Qeveria në seancën e saj të 26-të solli deklaratë për angazhime për zgjedhje të lira dhe korrekte dhe i mbështet parimet bazë që kanë të bëjnë me të drejtën e çdo qytetari të Republikës së Maqedonisë për të marrë pjesë në kryerjen e funksioneve publike, në mënyrë të drejtpërdrejtë ose jo të drejtpërdrejtë, përmes përfaqësuesve të përzgjedhur në mënyrë të lirë, për të votuar në zgjedhjet me votim të fshehtë dhe të kenë mundësi të barabartë për t’i nxjerrë qëndrimet e tyre politike.
Qeveria, gjithashtu, miratoi Udhëzim për mënyrën e veprimit të ministrive, organeve tjera të administratës shtetërore dhe organizatat administrative, si dhe Udhëzim për ndalesën e shfrytëzimit të sendeve të tundshme dhe të patundshme në pronësi shtetërore gjatë procesit zgjedhor, kumtoi shërbimi qeveritar për media.
Me këto udhëzime konfirmohen drejtimet për mënyrën e veprimit të ministrive, organeve tjera të administratës shtetërore dhe organeve drejtuese t…