Feb 10, 2015

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për drejtësinë

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, arritën marrëveshje për drejtësinë në bisedimet e ndërmjetësuara nga përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të Bashkimit Evropian Federica Mogherini.
Marrëveshja u arrit pas më shumë se katër orë bisedimesh.
Palët kanë konfirmuar se marrëveshja ka të bëj me funksionimin e Gjykatës në veri të Mitrovicës, ku gjysma e prokurorëve e gjykatësve do të jenë serbë e gjysma tjetër shqiptarë.
Kështu të paktën ka thënë kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq, pas takimit në konferencën për media në Bruksel.
Në fjalimin e tij, kryeministri Mustafa, nuk ka folur për numra të prokurorëve e gjykatësve, por tha se përbërja e kësaj gjykate ‘siguron funksionimin e gjykatave në kuadër të sistemit të Kosovës, në tërë territorin e Kosovës’.
Kurse kryeministri serb Vuçiq ka thënë se marrëveshja thotë se në gjykatë do të jenë 9 prokurorë shqiptarë dhe 9 serbë, ndërsa ka shtuar se kjo gjykatë do të ketë njësi edhe në komuna tjera të Kosovës.
“Kjo marrëveshja është në interes të serbëve të Kosovës”, është shprehur ai.
Ndërkaq, Musfata është pyetur nga gazetarët në Bruksel, nëse palët kanë biseduar gjatë këtij takimi edhe për tema tjera, për çka ai është përgjigjur se nuk do të ketë diskutime t’jera derisa të mos zgjidhet çështja e strukturave paralele, sidomos ‘mbrotja civile’ që funksionon në veri.
Ndryshe dy kryeministrat, Mustafa dhe Vuçiq kanë thënë se nuk kanë pasur mundësi që t’ i caktojnë temat e radhës, dhe po ashtu kanë thënë se nuk e dijnë se kur do të jetë takimi i radhës mes tyre.
Në një komunikatë të zonjës Mogherini thuhet se të dy kryeministrat “përmbyllën një kapitull kritik për zbatimin e marrëveshjes së Brukselit, që do të përmirësojë në mënyrë substanciale jetën e qytetarëve në terren”.
Ende nuk janë bërë të ditura hollësitë e marrëveshjes.
Zonja Mogherini tha se të dy kryeministrat zhvilluan debate gjithëpërfshirëse për një varg çështjesh si dhe shprehën përkushtimin e tyre për vazhdimin e përparimit në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve. “Kryeministri Mustafa dhe kryeministri Vuçiq, janë dakorduar të punojnë së bashku për të trajtuar shqetësimet rajonale, midis të cilave edhe çështjen akute të migrimit të paligjshëm nga Kosova”, thuhet në komunikatën e zonjës Mogherini.

No comments:

Post a Comment