Feb 10, 2015

‘Bombat’ e Zaevit, vunë në heshtje institucionet e vendit

Pas publikimit të aferës nga lideri i opozitës Zoran Zaev, për përgjimin masiv të mbi 20 mijë qytetarëve, siç thotë ai nga Gruevski dhe Mijallkov, sot heshtje e plotë në Qeveri. Kabineti i kryeministrit dhe Drejtoria për Siguri dhe Kundërzbulim nuk komentojnë akuzat ndaj tyre për përgjimin ilegal dhe shkeljen e privatësisë së qytetarëve. Pa koment edhe zv/kryeministri Vlladimir Peshevski, i cili iu përmbajt deklaratave të kryeministrit Gruevski të bëra ditë më parë. 

“Qeveria përmes Kryeministrit, në konferencë për shtyp tregoi qëndrimin e saj. Institucionet kanë marrë hapat e nevojshëm, kështu që nuk do të shtoja asgjë më tepër”, tha Vlladimir Peshevski, Zv. Kryeministër.

Nga ana tjetër, zv/kryetarja e LSDM-së Radmilla Shekerinska, në emisionin e mbrëmshëm “360 shkallë” në Alsat bëri të ditur se Nikolla Gruevski ka ofruar Qeveri teknike, nëse LSDM-ja nuk i publikon ‘bombat’. Ajo tha se kjo ofertë e pandershme e Gruevskit është refuzuar menjëherë nga opozita, duke demantuar kështu spekulimet se opozita ka shantazhuar pushtetin me materialet komprometuese, për ta detyruar të pranojë Qeveri teknike. 

“Me shumë përgjegjësi ju them se e vetmja që doli një herë me ofertën “hajde ti shohim njëherë dëshmitë, e më pas ndoshta edhe do të merremi vesh për Qeveri teknike”, ishte VMRO DPMNE-ja”, deklaroi Radmilla Shekerinska, Zv/kryetare e LSDM-së.

Mirë, tani nuk e kemi VMRO-në që ta konfirmojnë këtë…?

“Asnjëherë nuk është VMRO-ja, e dini, asnjëherë nuk vijnë… Të vetmit të cilët e bënë atë lidhje dhe lejuan mundësi se nëse vërtetojnë se dokumentet janë serioze do të lejojnë Qeveri teknike, është VMRO DPMNE-ja. Ne nuk jemi naivë, deshën ta keqpërdorin atë”, u shpreh Radmilla Shekerinska, Zv/kryetare e LSDM-së.

Shekerinska tha se “bombat” do të publikohen çdo 3-4 ditë, për të lënë hapësirë që secila aferë e publikuar të shpjegohet siç duhet dhe të shpërndahet derë më derë në popullatë. Ajo përsëriti se materialet janë marrë nga shërbimet e vendit dhe tha se e gjithë propaganda e pushtetit për gjoja përfshirjen e shërbimeve të huaja në këtë proces është përplot kundërthënie. Shekerinska tha se është e mundur që pushteti të kryejë arrestime të reja të anëtarëve të opozitës, përfshi edhe liderit Zoran Zaev, por theksoi se në LSDM tashmë nuk ekziston frika. /ALSAT-M/


No comments:

Post a Comment