Feb 10, 2015

Associated Press: Po intensifikohet lufta mes LSDM-VMRO

Lidhur me “bombat” e para të shpalluara nga shefi i opozitës Zorana Zaev, agjencia e lajmeve Associated Press shkruan se në Maqedoni po intensifikohen përleshjet ndërmjet dy partive më të mëdha në vend. Ajo gjithashtu shton se LSDM-ja ka ngritur procedurë penale kundër Agjencisë për kundërzbulim si dhe shefit të saj Sasho Mijallkov. “Shefi i opozitës maqedonase e ka akuzuar kryeministrin Nikolla Gruevski për përgjimin e gazetarëve, liderëve fetar dhe opozitarë, me çka thellohet skandali që javëve të fundit e ka kapluar këtë vend kandidat për në Bashkimin Evropian”. Këtë e ka theksuar agjencia e lajmeve Reuters duke raportuar nga pres konferenca e liderit të LSDM-së Zoran Zaev, ku ai i ka akuzuar kryeministrin Nikolla Gruevski dhe shefin e Agjencisë për kundërzbulim Sasho Mijallkov se kanë orkestruar përgjimin e 20 mijë njerëzve në kato katër vite. Reuters rikujton se policia më 31 janar e ka akuzuar Zaevin për bashkëpunim me agjencitë e fshehta të huaja për rrëzimin e qeverisë.

No comments:

Post a Comment